Quantcast

Pet razloga zasto treba unistiti kapitalizam!

YeOldeJagge

Veoma poznat
Poruka
12.829
Ma znam ja to i namerno ne ulazim u detalje, jer ne menja sustinu glavne stvari...
A skoro svaka o tih aktivnosti moze da se prenese i da nemas kontakta sa imanjem ili nemanjem..
Kao da zabole nekog kako cu ja da obezbedim akcije za short, osim ako nije vezano ugovorom da mora da budu deponovane ili da budu pokrivene i preko promene vrednosti dnevno...
Ako imam rok do kada sam odradio short, i da je bas osnovni short, moje je samo da se pojavim tada i tada i deponujem toliko i toliko short akcija...dok je meni jos od starta legla lova ili neka druga swop akcija na startu..
Prodao sam nepostojece akcije po ceni koja je trenutna , a onaj kome sam prodao ceka da mu donesem akcije do datuma koji sam rekao...
Ali mogu da odradim i totalno drugacije...ne samo ovo osnovno...nego i da se kladim da ce vrednost akcija da raste i da opada, a ne preko shorta...preko nekih derivativa, ili preko nekih novih finansijskih paketa i indeksa..
U oba slucaja je kladjenje, totalno je nebitno sto je laiku jasno da je u short osnovnom modelu u pitanju ili ugovor o pokrivanju gubitaka , prazne vrednosti, pa onda niko bukvalno ne kupi shortovane akcije, ili postoji usluga kupovanja i deponovanja shortovane akcije....

Oba nacina su dozvoljena....
Ali ima tu jos milion nacina ili bar jos 2,3 nacina kako moze da se fiktivno zadovolji zahtev svetskih berzi, ali ne i u Srbiji , mislim da male berze imaju rigidnije uslove...

Ali su kod nas zato moguce prodaje ispod svake vrednosti firme....tj ono sto bi bilo etiketirano kao pljacka u 10 minuta od pristizanja transakcije u NBS..
Ili preko zahteva od strane tuzilastva....
Derivati su isto legitimni.

Recimo ja tebi ponudim Opciju da prodaš Apple za 300 dolara, iako je sad 350.

Ti kažeš: "Uzeću, jer do momenta roka trajanja te opcije, mišljenja sam da će Apple propasti na 200. Tada ću ja vrlo rado iskoristiti opciju da prodam za 300."

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.650
I jasno je da je to kladionica....bas iz navedenog primera...A kladionica znaci da se odmah trguje sa informacijama i sa spinovanjem da bi se dobio efekat kretanja u zeljenom pravcu na berzi....znaci zloupotreba nekih od instrumenata ili reakcija...

Isto to se radi i sa bankama i berzama preko kredita, preko akcija, preko skoro svega sto moze.....znaci trgovina uticajem i manipulacija time a ne stvarno iznajmljivanje kapitala ili kupovina akcija...

A sve je to ljudima superiska jer su alavi na pare, ali eto dodjosmo da se isti mehanizmi upotrebljavaju i na zdravlju celokupne populacije...
Znaci ono izjednacavanje procenta zavrsenosti nekog projekta i ruke u pokeru , sto je katastrofa u ljudskom i produktivnom smislu , ali je logicno u smislu ekonomske matematike, sad je odradjeno preko akcija privredne delatnosti, zdravlja i psiholoskih efekata u vezi vakcine..
Tu vise nisu bitne akcije tih firmi, to je odvojena stvar, nego se isti principi spinovanja i zloupotrebe uticaja primenjuju i na ceo ljudski rod...
Da li je eticno , jeste, zasto , zato sto nikad nece biti dokaza da se radila ikakva malverzacija ili uticaj moci.
Nepotrebno je imati neki veci akt , dovoljno je sitnim neprimetnim dejstvima vrsiti uticaj na ljudsku populaciju.
A to nije teorija zavere, to je samo jos jedna prilika za zaradu.....

Poslednja izmena:

YeOldeJagge

Veoma poznat
Poruka
12.829
I jasno je da je to kladionica....bas iz navedenog primera...A kladionica znaci da se odmah trguje sa informacijama i sa spinovanjem da bi se dobio efekat kretanja u zeljenom pravcu na berzi....znaci zloupotreba nekih od instrumenata ili reakcija...

Isto to se radi i sa bankama i berzama preko kredita, preko akcija, preko skoro svega sto moze.....znaci trgovina uticajem i manipulacija time a ne stvarno iznajmljivanje kapitala ili kupovina akcija...

A sve je to ljudima superiska jer su alavi na pare, ali eto dodjosmo da se isti mehanizmi upotrebljavaju i na zdravlju celokupne populacije...
Znaci ono izjednacavanje procenta zavrsenosti nekog projekta i ruke u pokeru , sto je katastrofa u ljudskom i produktivnom smislu , ali je logicno u smislu ekonomske matematike, sad je odradjeno preko akcija privredne delatnosti, zdravlja i psiholoskih efekata u vezi vakcine..
Tu vise nisu bitne akcije tih firmi, to je odvojena stvar, nego se isti principi spinovanja i zloupotrebe uticaja primenjuju i na ceo ljudski rod...
Da li je eticno , jeste, zasto , zato sto nikad nece biti dokaza da se radila ikakva malverzacija ili uticaj moci.
Nepotrebno je imati neki veci akt , dovoljno je sitnim neprimetnim dejstvima vrsiti uticaj na ljudsku populaciju.
A to nije teorija zavere, to je samo jos jedna prilika za zaradu.....
Pazi, tebi niko nije odredio da li ćeš da se "kladiš" na rast ili na pad.

Zar to nije fer, kad je sve u tvojim rukama.

Ne znam na koji način misliš da bi neko mogao nameštati berzu posle tvoje odluke.

"Hej, Umri se kladio na pad, hajde da sad porastemo Apple."

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.650
Pazi, tebi niko nije odredio da li ćeš da se "kladiš" na rast ili na pad.

Zar to nije fer, kad je sve u tvojim rukama.

Ne znam na koji način misliš da bi neko mogao nameštati berzu posle tvoje odluke.

"Hej, Umri se kladio na pad, hajde da sad porastemo Apple."
Zezas me?
Pinching nikad nisi cula....
Nasilno obaranje cena akcija....
Nasilno preuzimanje praznjenjem aktive putem cene akcija...
U Srbiji , skoro svako preduzece treba kredit za tekuce troskove, ali nek bude 10% krupnijih...
Jednostavno tako rade, nemaju aktivu veliku, nego uzimaju kratkorocne kredite za likvidnost prozivodnje a dugorocno su likvidni...
I tada nastupa mesto za uvrtanje jaja....Gledao sam prilican broj puta kad sve banke nece da daju tekuci kredit firmi zato sto je politicki pritisak u pitanju...
Ja sam licno bio zrtva slicne stvari, svejedno zvali to politicki pritisak ili politicka nepodobnost....
To nije pitanje ekonomskih zahteva za osiguranjem nego nesto drugo..

YeOldeJagge

Veoma poznat
Poruka
12.829
Zezas me?
Pinching nikad nisi cula....
Nasilno obaranje cena akcija....
Nasilno preuzimanje praznjenjem aktive putem cene akcija...
U Srbiji , skoro svako preduzece treba kredit za tekuce troskove, ali nek bude 10% krupnijih...
Jednostavno tako rade, nemaju aktivu veliku, nego uzimaju kratkorocne kredite za likvidnost prozivodnje a dugorocno su likvidni...
I tada nastupa mesto za uvrtanje jaja....Gledao sam prilican broj puta kad sve banke nece da daju tekuci kredit firmi zato sto je politicki pritisak u pitanju...
Ja sam licno bio zrtva slicne stvari, svejedno zvali to politicki pritisak ili politicka nepodobnost....
To nije pitanje ekonomskih zahteva za osiguranjem nego nesto drugo..
Čim im trebaju krediti, znači nisu dovoljno Štedeli.

Štednja je ključna u procesu proizvodnje, jer samo ono što ne konzumiraš može biti uloženo u mašine.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
26.650
Zezas ti mene, ali je to dobro jer vecina tako razmislja...
Npr mozemo to zvati ovce za sisanje, jer mene kao banku nista ne sprecava da uradim sledece, ako imam neke informacije koje nisu insajderske....
Da prodam akcije koje ce da padnu pred samo padanje, a kupovao sam ih ranije drzeci cenu na berzi, npr jedna od oblasti gde se to radi je kad juris dozvolu za izdavanje leka i znas da nece proci, dok drugi stoje na poziciji mozda....tvoje guranje dovodi do nabildovane cene, do trenutka kad pocnes da prodajes a pri tome se kladis na short kod druge banke na te akcije....a to je dozvoljeno , niko nikad nije bio kaznjen sto je shortovao akcije koje je prodao pa su pale..
Em prodajes trule jabuke em kazes, ljudi imam pravo da se kladim sta god hocu , pa makar i na to da one trule jabuke nece biti prodate na pijaci ...

Meni je uopste glupo voditi ove ekonomske rasprave koje se usmeravaju samo na ekonomiju i totalno ignorisu stvaran zivot....svodeci ga samo na saldo i na profit..
Takvi ljudi treba da zive u kapitalizmu to je za njih idealno okruzenje....i niko nikad im ne treba sklanjati , to ali nisam siguran da im ne treba oduzeti pravo na vojsku kojom bi osvajali svet.....jer kapital i imperijalizam idu pod ruku..Kapital ce u cugu primetiti da ako ulozi 4,5 milijardi u razbijanje SFRJ da ce dobiti samo u keshu 90 milijardi , a plus strategijski unistenje socijalizma..
I jare i pare..

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.