Perspektiva studiranja psihologije

skoljkica90

Obećava
Poruka
94
Sta mislite o tome da li vredi studirati psihologiju danas, u smislu da li sa zvanjem dipl. psiholog moze da se zivi pristojno kod nas?

Meni na primer rad u skolama, soc. sluzbama itd... uopste nije zanimljiv... a nije ni nesto preterano placen. HR menadzment je dobra opcija, samo mi se cini da je tu jako tesko uleteti... a i kod nas ta grana nije bas razvijena...
Privatna savetovalista bi mozda mogla da uspeju... kad bi odlazak kod psihologa prestao da bude tabu, a i za psihoterapiju treba zavrsiti postdiplomske... dajte neke savete.
 
Sta mislite o tome da li vredi studirati psihologiju danas, u smislu da li sa zvanjem dipl. psiholog moze da se zivi pristojno kod nas?

Meni na primer rad u skolama, soc. sluzbama itd... uopste nije zanimljiv... a nije ni nesto preterano placen. HR menadzment je dobra opcija, samo mi se cini da je tu jako tesko uleteti... a i kod nas ta grana nije bas razvijena...
Privatna savetovalista bi mozda mogla da uspeju... kad bi odlazak kod psihologa prestao da bude tabu, a i za psihoterapiju treba zavrsiti postdiplomske... dajte neke savete.

Ne znam šta podrazumevaš pod ,,pristojno'' ali smatram da svako ko se odluči na taj korak da se bavi psihologijom U Srbiji mora da se pomiri sa činjenicom da mu život neće biti preterano raskošan i da dobra zarada neće biti odlika njegovog zanimanja. Kada se upisuje psihologija, uglavnom se upisuje zato što postoji motiv da se pomaže drugima, motiv da se spoznaju zakonitosti ljudske psihe...pa dobro...ima i one famozne grupacije zvane ,,hoće da pomognu sami sebi''. Motiv za zgrtanjem para nije razvijen kod studenata psihologije tako da ako je kod tebe izražen onda je bolje da preskočiš ovaj faks.
Što se tiče grana psihologije ne bih znao da ti preciziram koja je najisplatljivija...zavisi od mnogo faktora i radnog mesta. Psihoterapeut se može činiti kao najisplatljivija varijanta ali za to je potrebno mnogo usavršavanja, mnogo finanskijskih sredstava, veliki broj međuljudskih odnosa, a bitan faktor je i deo zemlje u kojoj se nalaziš (u Bg-u naravno veći procenat ljudi posećuje psihoterapeuta nego na jugu i severu zemlje i cene seansi su veće).
 
hmmm... da. zato sam recimo ja ipak otišla na medicinu.
ne samo zbog plaćenosti posla, to mi je manje bitno, ali na prvom mestu to što mi je bilo zanimljivije (i još je :))
pronalazim se tu, to je ono što me interesuje i u čemu želim sutra da budem najbolja.
dakle, poenta je da se sutra ti dobro osećaš jer radiš ono što želiš i šta te ne umara psihički već ti je zanimljivo da se time baviš.
nerviraju me ljudi koji su na medicini isključivo zbog statusa i novca sutradan, a nisu se recimo ni zapitali da li im leži medicina.
rezultat su neodgovorni lekari, da ne kažem nesposobni. neka me ispravi neko ako nije tako, ali ovo je moje mišljenje na tu temu.
 
Zašto? Moj profesor kaže da će u Srbiji rasti broj potrebnih psihologa i bezbednjaka? :)
Iako se ne bavim opštom psihologijom, već imam dodira samo sa kriminalističkom psihologijom, mogu da kažem da je psihologija jedna od najlepših nauka.
Međutim, nikad ne bih odabrala da se njome bavim primarno, ali naravno da nije na odmet da je proučavamo kojom god da se drugom društvenom naukom bavimo. I psihologiju, i sociologiju. To može samo da pomogne. Recimo, ako se jednog dana zaposlim kao inspektor, i budem radila sa kriminalcima, biće mi preko potrebno da znam neke cake iz psihologije, kako bih što pre i uspešnije mogla da privedem slučaj kraju. I zato planiram da joj se dodatno posvetim kad završim ovo čime se sad bavim.
 
Zašto? Moj profesor kaže da će u Srbiji rasti broj potrebnih psihologa i bezbednjaka? :)
Iako se ne bavim opštom psihologijom, već imam dodira samo sa kriminalističkom psihologijom, mogu da kažem da je psihologija jedna od najlepših nauka.
Međutim, nikad ne bih odabrala da se njome bavim primarno, ali naravno da nije na odmet da je proučavamo kojom god da se drugom društvenom naukom bavimo. I psihologiju, i sociologiju. To može samo da pomogne. Recimo, ako se jednog dana zaposlim kao inspektor, i budem radila sa kriminalcima, biće mi preko potrebno da znam neke cake iz psihologije, kako bih što pre i uspešnije mogla da privedem slučaj kraju. I zato planiram da joj se dodatno posvetim kad završim ovo čime se sad bavim.

Koji fakultet studiras (ili si studirala) ako nije tajna?
 
Sto se teme tice, samo sa zavrsenim fakultetom mozes da radis u skoli, centru za socijalni rad ili nekom savetovalistu. Cak da bi bila HR menadzer treba ti specijalizacija za to (ovo je 100% jer je moja drugarica od te struke). Takodje ako bi htela da radis kao psihoterapeut ili psihoanaliticar treba ti posebna specijalizacija posle fakulteta. Za priatnu praksu ti takodje treba licenca koju izdaje Beogradsko psihoanaliticko drustvo, a prethodno trebaju kod njih da se zavrse obuke.
 
Sto se teme tice, samo sa zavrsenim fakultetom mozes da radis u skoli, centru za socijalni rad ili nekom savetovalistu. Cak da bi bila HR menadzer treba ti specijalizacija za to (ovo je 100% jer je moja drugarica od te struke). Takodje ako bi htela da radis kao psihoterapeut ili psihoanaliticar treba ti posebna specijalizacija posle fakulteta. Za priatnu praksu ti takodje treba licenca koju izdaje Beogradsko psihoanaliticko drustvo, a prethodno trebaju kod njih da se zavrse obuke.

Ne traže svi nužno specijalizaciju za HR menadžera...prvo ja sam od te struke a drugo to možete primetiti i po oglasima za ovaj posao gde je dovoljno imati diplomu psihologa.

Ovo bolodvano je netačna informacija, ne izdaje licencu za bavljenje psihoterapijom ova ustanova, ona daje sertifikat kad završite njihovu specijalizaciju - dakle neku psihodinamsku ili psihoanalitički orijentisanu (što ne znači da postoje samo ove orijentacije i da se nužno morate opredeliti za njih).

Informišite se pre nego što počnete da delite bitne informacije...
 
Imam rođaku koja je diplomirani psiholog i radila je u školama, a sada ide na četverogodišnje doškolovanje za psihoterapeuta u Banja Luci. Tu su uključeni i spec Psihijatrije i to je i za njih dodatna obuka. Specijaliziraj se na određenu oblast i budi tata-mata za određene psihološke probleme.
 
Ja sam diplomirala psihologiju i evo sad sekretarisem....ah nazalost sve ti je u ovoj zemlji po sistemu veza....diploma psihologa se ne razlikuje mnogo od drugih...ako umes da se "snadjes" mozes da zaradjujes Ok... Pises projekte, apliciras ih vec na dogovorena i ugovorena mesta....bavis se poslovnom psihologijom...drzis novim Sojicima neke radionice o poslovnoj komunikaciji.... ono sto je stvarno dobro je da imas veliki fiktivni izbor mesta gde mozes da radis...skoro u svim institucijama...ali treba naci neku.....ili bolje nekoga ko ce te primiti...Posto sam veciti optimista, nadam se da ce sve na kraju biti uredu...pa vise psiholozi nece sekretarisati, a ekonomisti predavati psihologiju i sl...
 
Sta mislite o tome da li vredi studirati psihologiju danas, u smislu da li sa zvanjem dipl. psiholog moze da se zivi pristojno kod nas?

Meni na primer rad u skolama, soc. sluzbama itd... uopste nije zanimljiv... a nije ni nesto preterano placen. HR menadzment je dobra opcija, samo mi se cini da je tu jako tesko uleteti... a i kod nas ta grana nije bas razvijena...
Privatna savetovalista bi mozda mogla da uspeju... kad bi odlazak kod psihologa prestao da bude tabu, a i za psihoterapiju treba zavrsiti postdiplomske... dajte neke savete.

Koliko sam stekao utisak, psiholozi su uglavnom poprilicno tupavi likovi, nauce sablonska pitanja i samo ih vrte. Citav tretman godi covekovom egu privremeno ali na duze staze ga samo ukopava i nesto je poput rupe bez dna. U tome je problem sa odlaskom kod psihologa a ne u tome sto je "tabu" kako kazes.
Ko zeli sebi pomoci bolje bi mu bilo da ode trcati, baviti se necim, ode na jogu.

Ako ti je zelja da imas posao u kojem mozes pomoci drugima, preskoci psihologiju, jer ces morati birati da li ljude koji ti dolaze da uputis na to da se bave necim drugim i tako ostanes bez novca ili nadjes krave muzare koje ces drzati i okretati sablonskim pitanjima uzimajuci im pare. Peace!:cool:
 
Koliko sam stekao utisak, psiholozi su uglavnom poprilicno tupavi likovi, nauce sablonska pitanja i samo ih vrte. Citav tretman godi covekovom egu privremeno ali na duze staze ga samo ukopava i nesto je poput rupe bez dna. U tome je problem sa odlaskom kod psihologa a ne u tome sto je "tabu" kako kazes.
Ko zeli sebi pomoci bolje bi mu bilo da ode trcati, baviti se necim, ode na jogu.

Ako ti je zelja da imas posao u kojem mozes pomoci drugima, preskoci psihologiju, jer ces morati birati da li ljude koji ti dolaze da uputis na to da se bave necim drugim i tako ostanes bez novca ili nadjes krave muzare koje ces drzati i okretati sablonskim pitanjima uzimajuci im pare. Peace!:cool:

eTO :roll:

I posle me pitaju zasto sam otvorio temu Na psihoterapiji KOD CIKA FROJDA!
I zasto stalno piminjem Frojda itd.....KKoji nace I NIJE PSIHOLOG ali je uticao na psihologiju!

PA LJUDI VI NI ZA STA DRUGO NE ZNATE!!!!!!!!!!!

Kada cete da prestanete da poistovecujete termin PSIHOLOGIJA - PSIHOLOG (genus proximum) sa nekim cikicom u koznoj fotelji koji ima sedu kosu i bradu a u ustima mu lula, ima naocare na pola oka i onako opasan pogleg, a uz sve to vam postavlja neka pitanja koja vrti a prvo pitanje je - RECITE MI NESTO O VASEM DETINJSTVU, DA LI SU VAM MAMA I TATA ZLOSTAVLJALI KADA STE BILI MALI??

:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
Nije bre psiholog SAMO psihoanaliticar, psihoterapeut I NISTA VISE!

Ne sastoji se psihologija samo iz PSIHOLOGIJE LICNOSTI I PSIHOPATOLOGIJE SA OSVRTOM NA PSIHIJATRIJU!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

da li ste vi culi jos nesto o psihologiji?????

A STA JE SA PEDAGOSKOM PSIHOLOGIJOM KOJA ZALAZI U GRANE PEDAGOGIJE I NEMA NIKAKVE VEZE SA "TERAPIJAMA SEANSAMA, PITANJIMA, FROJDOM, SIZOFRENIJAMA, LUDOSCU ITD" ???

A sta je sa razvojnom psihologijom u kojoj se govori o teorijama Pijazea i Vigotskog koja je posle pogodna za zaposlenje u predskolske ustanove, osnovne skole itd??

A sta je sa SOCIJALNOM PSIHOLOGIJOM ??

Sta je sa opstom psihologijom??

Sta je sa metodologijom psihologije ili statistikom gde SE SAMO BAVITE ISTRAZIVANJIMA???

Postoji jos 99% toga u psihologiji sali VI SAMO ZNATE ZA NEKI STEREOTIP KAO STO SI TI BAS CELIK VEC I REKAO:
Koliko sam stekao utisak, psiholozi su uglavnom poprilicno tupavi likovi, nauce sablonska pitanja i samo ih vrte. Citav tretman godi covekovom egu privremeno ali na duze staze ga samo ukopava i nesto je poput rupe bez dna.


Ko zeli sebi pomoci bolje bi mu bilo da ode trcati, baviti se necim, ode na jogu.

Da da i onda bi DIFOVCI BILI PSIHOLOZI A NE PSIHOLOZI! :roll::roll:
I onda bi DIF bio na filozofskom fakultetu departman a ne psihologija :roll:
Jer trcanje i yoga objasnjavaju i formiranje pojmova, i analnu fazu i egocentrizam i habituaciju, i emocionalno uslovljavanje i strukturalizam i nativizam i sve ostalo!

Ma samo ti trcis i sve je reseno! :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Deco prestanite da gledate vise te Americke filmove koji su prepuni stereotipa, razmisljajte malo svojim mozgom i uzmite knjige u ruke pa citajte a ne TRIPUJTE SE NA AMERICKE FILMOVE!

Evo bas sam sinoc gledao na tvu neki film sa Filip Dajmondom i nekom ribom koja je STEREOTIP PSIHOLOG - ima kancelariju ima seanse postavlja stereotipna pitanja I SVE NA KALUP ISTO! I vi gledate to i onda "steknete utisak da je psiholog takav i da samo to zna da radi"

Probajte da zavrsite fakultet ili sto bi Daca rekao PROBAJTE SAMO DA UPISETE PSIHOLOGIJU I DA BUDETE IZNAD CRTE!

ZNACI PROBAJTE PA ONDA PRICAJTE ko su i kakvi su psiholozi....:roll::roll::roll:
 
Evo Bru, ti si psiholog, pa vidi dokle te je to dovelo!
Dovelo me je do vrha!
Pa da...Meni je ok...ja se ne zalim.... Mada nikada mi novac i nije bio motiv! Psihologu nikada ne sme biti novac motiv....Ili ono - radno mesto kozna fotelja nema da se mucis, nema zima nema vrucina, plata redovna, drzavne jasle itd.....Cim to neko tako razmislja - nije za psihologiju niti ce to uciti sa istim zarom kao neko kada to uci jer je zaludjen za to.....Nikada psihologiju u srednjoj nisam pipao! Toliko sam voleo to da sam samo na osnovu predavanja sve znao! Ona knjizica od Rota mi je bila nedovoljna! Nju sam prelistavao iz zezanja a ne zbog ucenja....
 
Sta mislite o tome da li vredi studirati psihologiju danas, u smislu da li sa zvanjem dipl. psiholog moze da se zivi pristojno kod nas?

Meni na primer rad u skolama, soc. sluzbama itd... uopste nije zanimljiv... a nije ni nesto preterano placen. HR menadzment je dobra opcija, samo mi se cini da je tu jako tesko uleteti... a i kod nas ta grana nije bas razvijena...
Privatna savetovalista bi mozda mogla da uspeju... kad bi odlazak kod psihologa prestao da bude tabu, a i za psihoterapiju treba zavrsiti postdiplomske... dajte neke savete.

Imas lose motive za studiranje psihologije! Sa takvim razmisljanjima tesko da ces ti to zavrsiti ako ikada i upadnes....
Psiholozi, pedagozi, filozofi nikada nemaju motiv novac, radno mesto, fensi izigravanje americkog HR menadzera itd....

Ako se vec palis na americke filmove i Hr menadzerstvo upisi andragogiju to je bas nauka koja se specijalizovala za obrazovanje odraslih tj za ljudske resurse - to se u praksi radi.....

Dalje, nije bitno sta imas od diplome! Bitno je i koliki ti je prosek, da li si magistar ili doktor ili obican dipl. danas master, kako uradis testiranje u birou, koliko dugo cekas na birou itd...
Ali u Srbiji se sa nijednim poslom ne moze lepo i "pristojno" ziveti jedino ako nisi lopov muljator itd ili npr ako imas neke skrivene talente kao ja - muzicar i sportista itd pa onda mozes i to da unovcis a ostali ne mogu!

Znaci ne radi se tu o fakultetima, imam druga koji zavrsava psihologiju u Americi i ostace da radi kao asistent za 80 000 dolara godisnje pa ti vidi!
O zemlji se radi ! Srbija je kriva a ne psihologija ili bilo oji drugi fakultet....Doktori su milioneri u drugim zemljama a ovde su bednici....Ali naravno da oni "pristojno" zive u odnosu na one jadne duse sto primaju 15-20 000din
 
eTO :roll:

I posle me pitaju zasto sam otvorio temu Na psihoterapiji KOD CIKA FROJDA!
I zasto stalno piminjem Frojda itd.....KKoji nace I NIJE PSIHOLOG ali je uticao na psihologiju!

PA LJUDI VI NI ZA STA DRUGO NE ZNATE!!!!!!!!!!!

Kada cete da prestanete da poistovecujete termin PSIHOLOGIJA - PSIHOLOG (genus proximum) sa nekim cikicom u koznoj fotelji koji ima sedu kosu i bradu a u ustima mu lula, ima naocare na pola oka i onako opasan pogleg, a uz sve to vam postavlja neka pitanja koja vrti a prvo pitanje je - RECITE MI NESTO O VASEM DETINJSTVU, DA LI SU VAM MAMA I TATA ZLOSTAVLJALI KADA STE BILI MALI??

:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
Nije bre psiholog SAMO psihoanaliticar, psihoterapeut I NISTA VISE!

Ne sastoji se psihologija samo iz PSIHOLOGIJE LICNOSTI I PSIHOPATOLOGIJE SA OSVRTOM NA PSIHIJATRIJU!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

da li ste vi culi jos nesto o psihologiji?????

A STA JE SA PEDAGOSKOM PSIHOLOGIJOM KOJA ZALAZI U GRANE PEDAGOGIJE I NEMA NIKAKVE VEZE SA "TERAPIJAMA SEANSAMA, PITANJIMA, FROJDOM, SIZOFRENIJAMA, LUDOSCU ITD" ???

A sta je sa razvojnom psihologijom u kojoj se govori o teorijama Pijazea i Vigotskog koja je posle pogodna za zaposlenje u predskolske ustanove, osnovne skole itd??

A sta je sa SOCIJALNOM PSIHOLOGIJOM ??

Sta je sa opstom psihologijom??

Sta je sa metodologijom psihologije ili statistikom gde SE SAMO BAVITE ISTRAZIVANJIMA???

Postoji jos 99% toga u psihologiji sali VI SAMO ZNATE ZA NEKI STEREOTIP KAO STO SI TI BAS CELIK VEC I REKAO:
Koliko sam stekao utisak, psiholozi su uglavnom poprilicno tupavi likovi, nauce sablonska pitanja i samo ih vrte. Citav tretman godi covekovom egu privremeno ali na duze staze ga samo ukopava i nesto je poput rupe bez dna.


Ko zeli sebi pomoci bolje bi mu bilo da ode trcati, baviti se necim, ode na jogu.

Da da i onda bi DIFOVCI BILI PSIHOLOZI A NE PSIHOLOZI! :roll::roll:
I onda bi DIF bio na filozofskom fakultetu departman a ne psihologija :roll:
Jer trcanje i yoga objasnjavaju i formiranje pojmova, i analnu fazu i egocentrizam i habituaciju, i emocionalno uslovljavanje i strukturalizam i nativizam i sve ostalo!

Ma samo ti trcis i sve je reseno! :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Deco prestanite da gledate vise te Americke filmove koji su prepuni stereotipa, razmisljajte malo svojim mozgom i uzmite knjige u ruke pa citajte a ne TRIPUJTE SE NA AMERICKE FILMOVE!

Evo bas sam sinoc gledao na tvu neki film sa Filip Dajmondom i nekom ribom koja je STEREOTIP PSIHOLOG - ima kancelariju ima seanse postavlja stereotipna pitanja I SVE NA KALUP ISTO! I vi gledate to i onda "steknete utisak da je psiholog takav i da samo to zna da radi"

Probajte da zavrsite fakultet ili sto bi Daca rekao PROBAJTE SAMO DA UPISETE PSIHOLOGIJU I DA BUDETE IZNAD CRTE!

ZNACI PROBAJTE PA ONDA PRICAJTE ko su i kakvi su psiholozi....:roll::roll::roll:

Nemas pojma sta pricas, moj odgovor se odnosi na zelju autorice da postane psiholog na prvom mestu. Tako da je citav ovaj nerazumni post suvisan.

Uzgred, psihologija sama po sebi je simpaticna kao naukica ali je malo nazadna jer funkcionise po principu crne kutije, samo se ubacuju ulazni parametri i pravi statistika po pitanju izlaznih parametara mozga bez da daje odgovor na pitanja zasto je to tako (citaj Dawkinsa). Takodje u praksi je ne primenjiva za pomoc onima kojima treba, svi ti navedeni pojmovi nista ne znace osobi koju muci njen vrtlog misli.
Na stranu to. Sta je meni fascinantno, to je cinjenica da osobe sto su tuplje, paradoksalno imaju vecu potrebu pametovati.
 
pa dobro realno ti kada imas pare da ulozis u pomoc, tesko da ti psiholog uopste moze pomoci, ta pomoc se vise svodi na to da te on poput zanatlije saslusa i da ti podrsku.. Mislim ko god zna o cemus e radi u psihologiji ne moze ocekivati da mu ikada neki psiholog zaista moze pomoci-smesno je. Mnogo efektivnije za te pare je da kupis kola/stan/ulozis/zenu i tome slicno. To ce makar imati neki uticaj makar neznatni..
 
pa dobro realno ti kada imas pare da ulozis u pomoc, tesko da ti psiholog uopste moze pomoci, ta pomoc se vise svodi na to da te on poput zanatlije saslusa i da ti podrsku.. Mislim ko god zna o cemus e radi u psihologiji ne moze ocekivati da mu ikada neki psiholog zaista moze pomoci-smesno je. Mnogo efektivnije za te pare je da kupis kola/stan/ulozis/zenu i tome slicno. To ce makar imati neki uticaj makar neznatni..
:roll::roll::roll::roll:

Strucnjak!:mrgreen: Jos jedan inspektor psihologa :roll::roll::roll:

Mnogi ljudi misle da su psiholozi ljudi koji su "vrh vrhova" u poznavanju psihe coveka!

Ali postoje i ljudi koji su iznad njih i koji su i psiholozi psihologa tj Bogovi! Oni su stvorili ceo univerzum, svet, planetu zemlju pa tako i psihologe,Oni jedini zaista znaju sta je psihologija kakvi su psiholozi i "koja i kakva je psiha psihologa kao i koliko oni mogu da deluju na obicne smrtnike - ljude" .
Nalaze se na Forumu krstarice na temi Psihologija, i redovno postavljaju nove hipoteze koje su toliko revolucinarne da je Ajstajnova terorija relativiteta i teorija superstruna mala beba :roll::roll::roll:
 
Nemas pojma sta pricas, moj odgovor se odnosi na zelju autorice da postane psiholog na prvom mestu. Tako da je citav ovaj nerazumni post suvisan.

Uzgred, psihologija sama po sebi je simpaticna kao naukica ali je malo nazadna jer funkcionise po principu crne kutije, samo se ubacuju ulazni parametri i pravi statistika po pitanju izlaznih parametara mozga bez da daje odgovor na pitanja zasto je to tako (citaj Dawkinsa). Takodje u praksi je ne primenjiva za pomoc onima kojima treba, svi ti navedeni pojmovi nista ne znace osobi koju muci njen vrtlog misli.
Na stranu to. Sta je meni fascinantno, to je cinjenica da osobe sto su tuplje, paradoksalno imaju vecu potrebu pametovati.

Ne možeš pročitati samo jednog Ričarda Dokinsa i na osnovu njega iznositi kritike na račun psihologije. Lepo bi bilo da se osvrneš i na neke druge izvore...jedan od njih su recimo istraživanja koja pokazuju procenat uspešno izlečenih uz pomoć psihoterapije koji nikako nije zanemarljiv...a opet, reći ću ono što je već rekao Bru Zli...psihologija nije samo psihoterapija ili klinička psihologija, postoje i druge grane koje ljudi mnogo manje poznaju, nažalost zbog loše informisanosti...i opet kažem, žalosno je što se još dugo u Srbiji neće napraviti jasna razlika između psihologa, pedagoga i psihijatra a kamo li steći jasna slika o tome kako svoj posao obavlja jedan psiholog. Nažalost, ne mogu da sprečim tu tendenciju kod ljudi da omalovažavaju ono što ne poznaju dovoljno...to je ipak deo njihove ličnosti.
 

Back
Top