Perimenopauza

nisi pažljivo čitao ejbisidi pije kanadsku kafu.

a i moja mama je imala isti trip od ispijanja kafe i godinama je neuspešno pokušavala da me privoli da ujutru pređem na zeleni čaj...

jutarnju šoljicu kafe ne bih menjala čak ni za tanjirić pun minjona.
 
Jao bre Ejbisidi, pa kako nisi znala da kafa opasno iritira centralni nervni sistem. Kafa smeta mnogima, pogotovo smece koje se prodaje kod nas u Srbiji. Nije samo to ni do kofeina, nego bre do kafe. Npr neko pije Koka-Kolu i ne smeta mu taj kofein, ili npr pije zeleni caj, isto kofeina ima, ili sta kod da uzme sa kofeinom - ne smeta toliko, ali smeta kada je u kafi, tj KAFA SAMA.

Eto, ovo je samo pokazatelj da ljudi nekada treba i najmanje navike u zivotu da promene, da bi im se ceo zivot preokrenuo. Na bolje ili na gore.... Drago mi je ako je tebi na bolje.

zeleni caj nema kofeina nego teina
 
Poslednja izmena od moderatora:
I zeleni caj ima kofein, ali dosta manje. Nisam sigurna da je samo kofein u pitanju kao sto kaze bruzli, ima tu nesto drugo u kafi jer bi inace isto reagovala i na druge uzvore kofeina npr caj ili cokolada. Ne kazem da je kofein dobar, nego ima tu jos stvari.

Takvo preobrazenje karaktera ne mogu da objasnim samo kofeinom, ali ne znam sta da mislim ni to sto moj muz tako burno reaguje kad mu kazem kako je kafa losa. Mislim da se radi o zestokoj zavisnosti. Dodje mi da placem, osecam se kao isterivac djavola... a bukvalno mu nista nisam rekla da prestane da pije, samo linkovi i spominjanje stetnih dejstava odmah hoce da se svadja. Tako da sam odlucila da je kafa djavo, sta drugo da mislim...
 
pitajte mene ja nisam enciklopedija,od caja nemam zavisnost,ne smrdi mi iz usta kao od kafe,ne boli me glava ako ga ne popijem,nemam nesanicu,sad ako net kaze da ga ima u caju onda zasto od kafe skace pritisak a caj je prevencija
 
Koliko ja znam to je hemijski ista supstanca sa različitim delovanjem u organizmu, pretpostavlja se zbog različitog porekla kofeina. Kofein iz čaja odnosno tein sporije deluje u organizmu i u dužem vremenskom periodu u odnosu na kofein iz kafe pa zato izgleda kao da kafa ima neko dejstvo koje čaj nema. U suštini je isto, samo što kofeina ima više u šoljici kafe nego čaja i deluje brže ali i dejstvo brže prolazi, posle par sati za razliku od čaja.
 
s obzirom da nisam lekar, mogu ti kao farmaceut preporuciti neke kapsule na bazi kantariona. veoma dobro uklanja depresiju u stanju u kome se ti nalazis.

pisi.napunila sam 52 godine i cekam da vidim i taj klimaks.vec godinama pucam od energije i dobrog raspolozenja cak i kad brod tone.tako da se zapravo od klimaksa plasim samo kao gubitka dobrog osecaja i tuge.nije lose da znamo da tabletica moze da nas vrati medju vesele :lol:
 
Kantarion je dobar, može i čaj samo što treba obratiti pažnju na interakcije jer reaguje sa jako velikim brojem lekova.

da, ali kod caja je neprecizno doziranje. kapsule sadrze standardizovani ekstrakt herbe. ako se ne varam vrsi se standardizacija na 0.3 posto hipericina i 3 posto hiperforina. i jedan i drugi smanjuju razgradnju serotinina sto uklanja simptome depresije.
bas zbog mnogobrojnih interkacija kapsule imaju prednost jer sadrze optimalne lekovite doze koje istovremeno smanjuju mogucnost interakcija sa drugim lekovima na minimum.
 
Da, crni caj je mnogo jaci stimulans... kada sam ucila nocu pila sam iskljucivo crni caj. Mada to ne preporucujem jer sam vise puta onda prespavala ispit.

Popijem sad isto poneki crni caj, ali ne dupli u ogromnoj solji kao nekad. Pijem zasladjen sa steviom i sa half half mlekom, to je ono sa 10% mlecne masti, pa bih trebala da brinem i o kalorijama. Taj half half od kravljeg mleka drzim samo zbog crnog caja jer nista drugo ne moze da zameni kravlje mleko. Probala sam kozje i malo se osecalo cudno.

Presla sam na bezkafeinske cajeve, pijem asvagandu i milk thistle (ne znam na srpskom kako se zove) i najvise jednom dnevno singl crni caj. Kafu sam ostavila kao ruznu uspomenu.

Probacu te kantarionske tablete, a da li treba da se piju stalno ili samo kad mi dodje mrak?
 
O doziranju sam našla ovo pa da ne prepričavam
http://www.anxietyanddepressionguide.org/st-johns-wort-hypercium.htm

a za milk thistle sam našla da je na srpskom mlečni čkalj, sikavica, ima još par imena ali ne znam koja se inače upotrebljavaju, latinski je Silybum marianum.

ili suze svete marije. klasican hepatoprotektiv- kompleks flavonoidnih heterozida. kod nas ga u obliku (dosadan sam) radi kao LEPROTEK. preporucuje se kod ljudi koji imaju problem sa ostecenjem jetre (alkohol, opijati, lekovi itd)
 
Poslednja izmena:
znaci preporucujete kapsule kantariona?

da, jer neke biljke nisu bas bezopasne. na primer digitalis koji se koristi u terapiji srcane insuficijencije ne prodaje se kao list vec kao gotov lek sa izolovanim i precizno doziranim kardiotonicnim heterozidima. kao prvo jak je, osim toga ima efekat kumulacije (spora eliminacija) i zato se koristi obicno 5 dana 2x1 , pet dana a onda dva dana pauze.

kantarion je najbolji prirodni antidepresiv (zovu ga biljni prozak) ali u vecini zemalja ne sme ici kao caj. u nemackoj ide samo na recept i to kao oblikovani fitopreparat.
 
Ovde taj milk thistle tj. Suze Svete Marije (ovo je bas adekvatno ime nakon sto sam pila caj mogu da kazem).
Prodaju u kapsulama samog ili u kombinaciji kao sredstvo za ciscenje tela, jel ako cisti jetru onda to ima smisla posto jetra cisti organizam.
Ne znam nisam nigde videla da pise da to preporucuju nekim ljudima sa ostecenom jetrom. Mozda ja previse eksperimentisem... jednom sam od nekog biljnog caja koji sam jednom u zivotu popila imala srcane smetnje, a neki drugi put od nekog suplementa zavrsila na hitnoj pomoci sa simptomima koje niko nije mogao da razume ali sam igrom slucaja ili ne u cekaonici hitne pomoci videla zenu kojoj sam na licu prepoznala svoj bol, imala je iste grceve kao ja samo u nozi, a moj je bio u abdomenu. Pricala je da uzima jedan od onih suplemenata... posle toga jedan dan nisam pila i nisam imala grceve, pa onda da testiram popijem i dobijem grceve.

Ta farmaceutska banda nigde ne pise o svim tim dejstvima suplemenata!!! Svi su oni banda pokvarena. Uf!
 
Poslednja izmena:
Ovde taj milk thistle tj. Suze Svete Marije (ovo je bas adekvatno ime nakon sto sam pila caj mogu da kazem).
Prodaju u kapsulama samog ili u kombinaciji kao sredstvo za ciscenje tela, jel ako cisti jetru onda to ima smisla posto jetra cisti organizam.
Ne znam nisam nigde videla da pise da to preporucuju nekim ljudima sa ostecenom jetrom. Mozda ja previse eksperimentisem... jednom sam od nekog biljnog caja koji sam jednom u zivotu popila imala srcane smetnje, a neki drugi put od nekog suplementa zavrsila na hitnoj pomoci sa simptomima koje niko nije mogao da razume ali sam igrom slucaja ili ne u cekaonici hitne pomoci videla zenu kojoj sam na licu prepoznala svoj bol, imala je iste grceve kao ja samo u nozi, a moj je bio u abdomenu. Pricala je da uzima jedan od onih suplemenata... posle toga jedan dan nisam pila i nisam imala grceve, pa onda da testiram popijem i dobijem grceve.

Ta farmaceutska banda nigde ne pise o svim tim dejstvima suplemenata!!! Svi su oni banda pokvarena. Uf!

oni mogu da pisu sta hoce ali kada se silibin regularno KAO LEK prodaje (LEPROTEK- zdravlje actavis) koristi se kao dodatna terapija kod ostecenja jetre usled alkohola, raznih toksina i lekova. kompleks sastojaka ove biljke koji se naziva silimarin je mesavina silibina i silikristina (i jos nekih). oni imaju sposobnost da se vezuju na celijske zidove celija jetre koje su ostecene i sprecavaju prodor toksina i ostalog sto je ostetilo jetrene celije. ovako zasticene ostcene celije se regenerisu tj oporavljaju. zato je prvo i jedino ispravno indikaciono podrucje za primenu ovog leka hepatoprotektivno.

izvoli link gde imas kompletan info o leku koji sadrzi sastojke ove biljke sa sajta ALIMSA (agencija za lekove i medicinska sredstva).

https://www.alims.gov.rs/ciril/files/lekovi/smpc/515-01-9230-11-001.pdf

kao sto vidis, u pravoj profesionalnoj farmaciji je sve transparentno. kada se slicni preparati prodaju u prodavnicama suplemenata i zdrave hrane, nije bas tako.
 
Poslednja izmena:
oni mogu da pisu sta hoce ali kada se silibin regularno KAO LEK prodaje (LEPROTEK- zdravlje actavis) koristi se kao dodatna terapija kod ostecenja jetre usled alkohola, raznih toksina i lekova. kompleks sastojaka ove biljke koji se naziva silimarin je mesavina silibina i silikristina (i jos nekih). oni imaju sposobnost da se vezuju na celijske zidove celija jetre koje su ostecene i sprecavaju prodor toksina i ostalog sto je ostetilo jetrene celije. ovako zasticene ostcene celije se regenerisu tj oporavljaju. zato je prvo i jedino ispravno indikaciono podrucje za primenu ovog leka hepatoprotektivno.

izvoli link gde imas kompletan info o leku koji sadrzi sastojke ove biljke sa sajta ALIMSA (agencija za lekove i medicinska sredstva).

https://www.alims.gov.rs/ciril/files/lekovi/smpc/515-01-9230-11-001.pdf

kao sto vidis, u pravoj profesionalnoj farmaciji je sve transparentno. kada se slicni preparati prodaju u prodavnicama suplemenata i zdrave hrane, nije bas tako.

Drago mi je, ali prave gluposti sa tim nekim suplementima, pretpostavljam da su iste kompanije vlasnici i tih suplemenata. Ili mozda suvlasnici. Zar ne?

Inace, vec pet dana od kako pijem caj za ciscenje sa milk thistle izmedju ostalog i primetila sam da mi je koza na nekim mestima gde je bila crvena vise nije. Na podlakticama sam vec decenijama imala crvenkastu kozu i samo je malo pipnes ili cak samo pogledas izbliza pocinju da se pijavljuju neke crvene tackice.
To je otislo... tako da daje neke rezultate mada nisam alkoholicar.
Ispravka: tackice su jos tu, ali su ruke ipak manje crvene.
 
Poslednja izmena:
Drago mi je, ali prave gluposti sa tim nekim suplementima, pretpostavljam da su iste kompanije vlasnici i tih suplemenata. Ili mozda suvlasnici. Zar ne?

Inace, vec pet dana od kako pijem caj za ciscenje sa milk thistle izmedju ostalog i primetila sam da mi je koza na nekim mestima gde je bila crvena vise nije. Na podlakticama sam vec decenijama imala crvenkastu kozu i samo je malo pipnes ili cak samo pogledas izbliza pocinju da se pijavljuju neke crvene tackice.
To je otislo... tako da daje neke rezultate mada nisam alkoholicar.
Ispravka: tackice su jos tu, ali su ruke ipak manje crvene.

nisam lekar ali te suitne tackice mogu biti sitna potkozna krvarenja (petehije) i neki lekovi ih mogu izazvati.

''Sitne krvne žile (kapilare) povezuju najmanje dijelove arterija i najmanje dijelove vena. Petehije se javljaju kada su kapilare oštećene, a krv curi u kožu. Brojne stvari, uključujući duže naprezanje, određena medicinska stanja, određene vrste ozljeda i neki lijekovi, mogu uzrokovati krvarenje.''

https://www.krenizdravo.rtl.hr/zdravlje/simptomi/petehije-sto-ih-uzrokuje-i-jesu-li-opasne
 
Ejbisidi, ja bih se obratila ginekologu.

Sve te promene raspoloženja I prateći problem se uspešno rešavaju hormonima (estrogen).

Kao što znaš, u pitanju su minimalne količine hormona koje su bezbedne.

Ja sam imala sličnih problema u PMS-u, na savet ginekologa krenula sa kontraceptivnim pilulama i regulisala svoje raspoloženje. :cvet:
 
I zeleni caj ima kofein, ali dosta manje. Nisam sigurna da je samo kofein u pitanju kao sto kaze bruzli, ima tu nesto drugo u kafi jer bi inace isto reagovala i na druge uzvore kofeina npr caj ili cokolada. Ne kazem da je kofein dobar, nego ima tu jos stvari.

Takvo preobrazenje karaktera ne mogu da objasnim samo kofeinom, ali ne znam sta da mislim ni to sto moj muz tako burno reaguje kad mu kazem kako je kafa losa. Mislim da se radi o zestokoj zavisnosti. Dodje mi da placem, osecam se kao isterivac djavola... a bukvalno mu nista nisam rekla da prestane da pije, samo linkovi i spominjanje stetnih dejstava odmah hoce da se svadja. Tako da sam odlucila da je kafa djavo, sta drugo da mislim...

kofein, tein, matein su jedno te isto po osnovnoj struktuuri molekula (trimetil ksantin). samo je razlika u tome za sta su vezani u biljci iz koje poticu. trimetil ksantin iz kafe je vezan u biljci za hlorogensku kiselinu, u mateu (matein), caju (tein) i guarani (guaranin) za tanine- tj u guarani za flobafene (taninska crvenila) zbog vezivanja kofeina za tanine u caju on ima malo opor ukus zbog tanina. zato arapi piju caj sa malo mleka da bi istalozili tanine (tanini se taloze proteinima) i smanjili oporost napitka :)
 

Back
Top