Percepcija drugih stvarnosti

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Temu bih počela jednim iskustvom...a bilo je sijaset sličnih u mom životu.
Kada je u pitanju moja vožnja automobilom, uglavnom se krećem istim putevima. A jedna deonica puta, kod manjeg mesta pored Novog Sada mi je posebno zanimljiva... skoro uvek mi se nešto “učini” i to baš na istoj deonici puta! I to nikad danju, već isključivo noću, ili u sumrak.

Na primer, pospana sam, vozim.. i odjednom nešto preleti ispred kola! U deliću sekunde krećem da gazim kočnicu, u magnovenju misleći da mi je možda neka životinjica pretrčala put.. sekundu kasnije, shvatim da je “optiča varka u pitanju”, zaključim da sam umorna i da su se senke poigrale sa mnom. Normalno nastavim dalje.

Kroz neko vreme, na tom istom mestu stoji neko pored puta. Čudim se... ko bi bio napolju u to doba? Dok se dovezem, vidim... opet igra senki. Nema nikog.
I tako nekoliko puta. Uvek na istom delu puta.

Pričala sam o svojim iskustvima sa bliskom osobom, čovekom koji je živeo u Indiji neko vreme, i koji je od tantrika učio teze o hvatanju duhova. Pričala sam mu kako mi se dešavalo da “krajičkom oka opazim nešto”, i kad se okrenem, ili fokusiram pogled – ništa. Zapravo, u takvim situacijama, što više fokusiram pogled, to je manja mogućnost da registrujem nešto suptilno. On mi je na to rekao da nije iznenađen – indijski tantrici smatraju da se suptilni etiteti mogu videti samo “krajičkom oka”, i razvili su posebne metode hvatanja istih... hvatanje duhova pomoću ogledala, pomoću specijalnih kutija... i ta osoba, i njegove kolege su se za života, kroz praksu nagledali takvih slučajeva... koji kose sve poznate moguće zakone fizike.

No, ovo nije tema o duhovima. Ono što htedoh reći, to je – da nije ništa neuobičajeno da čak i neutreniran čovek primeti deliće drugih stvarnosti. Nisam ja nikakav izuzetak, naprotiv.

(Zašto “drugih stvarnosti”, zašto ne “druge stvarnosti”? Smatram da ih ima više, i da pojedinac stvara ličnu notu..no to je već druga tema)

Koliko nas je primetilo “nekad nešto” što smo pripisali umoru, optičkoj varci ili senkama.. Um ima odlične mehanizme racionalizacije, te se uvek pronađe za nas prihvatljivo objašnjenje, no ovaj svet je daleko više od ove “obične” stvarnosti u kakvoj smo ulovljeni u svakonevnici :).

S tim potencijalom da sagledavamo druge realnosti smo se praktično rodili... pogledajmo kako su deca maštovita, kreativna, puna priča o vilenjacima, gnomima.. međutim, kako bivamo sve stariji, tako se buket naših talenata osipa, a naše vizije i senzibilnost se sužavaju, postaju žilavi, ugušeni drekom uma o potrošačkoj korpi i politici i sl :)... ostaju samo ostaci...no i ti ostaci su dovoljni da nam se ponekad “učini nešto” i da “primetimo nešto”.

Smatrate li da je bolje biti tako uspavan, ili razviti svoju pravu prirodu, svesnu i suptilnih tokova oko nas?
Mislite li da je konstrukcija savremenog načina života takva da polagano ubija svaku suptilnost u nama?
I za kraj – da možete da razvijete te sposobnosti u većoj meri (kakvu god... čitanje aure, svesno sanjanje, primećivanje suptilnih entiteta), da li biste radili na tome i zašto?

Moj stav ukratko – mislim da je primećivanje drugih stvarnosti naša prirodna osobina, koja je ugušena iz više razloga (sistem kao takav, način života, loše navike, ezoterična neukost čak i formalno obrazovanih ljudi, strogo materijalističko-racionalni pogledi na svet, i još mnogo, mnogo toga). Kako se čovek vraća sebi, tako će mu se otvarati i prirodne sposobnosti tog tipa (dakle, ne natprirodne :D ). Spoznajom svog mikrokosmosa, stiče svest i o makrokosmosu. Tako da, svakako nije bolje ostati uspavan.
 
Evo da prokomentarisem>
Sa moje tacke gledista na toj deonici puta (mislim da si spomenula da to vidis na toj odredjenoj deonici) je mozda moguce zaviriti u drugu dimenziju ili makar dobiti vizuelni naslucaj.
Naravno ako te senke nisu samo produkt tvog umora,pogotovo rano ujutru ili kasno uvece.
 
Buu, ne znam da li nije za svakog..ali svakako nisu svi spremni na to.
Da bi se čovek otvorio za mogućnost i postojanje drugih svetova, mora da dovede u pitanje mnogo toga..celokupne koncepcije o svetu...nisu svi spremni za tako nešto.

27E - na koje mogućnosti misliš?
Ja sam uglavnom primećivala prepreke.
 
Adeptus, gracias :lol:
Zašto su deca svesnija?
Ego im nije...isprogramiran. Nije snažan. Ili, nisu dovoljno otrovani tekućim nametanjima i programiranjem. Energetski su čistija.
A ko je vinovnik tog programiranja, trovanja? Teško je reći.
Ali ko god to želi, takvo je doba da on vuče konce.
 
Adeptus, gracias :lol:
Zašto su deca svesnija?
Ego im nije...isprogramiran. Nije snažan. Ili, nisu dovoljno otrovani tekućim nametanjima i programiranjem. Energetski su čistija.
A ko je vinovnik tog programiranja, trovanja? Teško je reći.
Ali ko god to želi, takvo je doba da on vuče konce.

Slažem se, ali mislim i da je jedan VRLO BITAN faktor to što su deca bliža izvoru... Što znači šta? Prošlo je malo vremena od materijalizacije, pa im je lakše uočiti suptilno...
 
Val, čini mi se da je krajičak tvog oka vrlo osetljiv :)
Bez šale, naravno ... svet u kom živimo je daleko kompleksniji nego što mislimo. Tako je zato što "nemamo vremena" da se bavimo suptilnijim i drugi, najčešći razlog je, zato što se plašimo.
Posmatranje sveta krajičkom oka je sasvim uobičajena pojava. Recimo, sedim u kafiću, gledam direktno u sagovornika, ali mogu da vidim osobe sa svoje leve i desne strane ... to mogu svi. E sad, kada je nebo zvezdano, imam običaj da blenem :lol: tako sam primetila da, kada fokusiram pogled ispred sebe i gledam krajičkom oka na (primer) desnu stranu, vidim skup gusto zbijenih zvezda. Čim okrenem pogled prema njima, vidim svega 5-6. Oni koji to nisu pokušali, mogu slobodno, nije opasno :lol:
Moj odgovor je da, treba da se razvijamo u tom pravcu ... bez predrasuda, bez straha. Ko zna, možda otkrijemo da je direktan pogled na svet zapravo optička varka :)
 
Buu, ne znam da li nije za svakog..ali svakako nisu svi spremni na to.
Da bi se čovek otvorio za mogućnost i postojanje drugih svetova, mora da dovede u pitanje mnogo toga..celokupne koncepcije o svetu...nisu svi spremni za tako nešto.

27E - na koje mogućnosti misliš?
Ja sam uglavnom primećivala prepreke.

Užas je neporediv.
Bar moj je bio pa sam namerno rezigniro.

Birajući ovaj svet izabrao sam odricanje od onog.

Zatupljenje kao izbor.
 
Arkania, da, možda je baš tu neki procep.
Ne verujem da je umor..jer sam vozila u različitim stanjima i različitim periodima noći, i uvek sam na istom mestu imala te suptilne doživljaje.
Setila sam se jedne priče..kod jednog mesta, blizu izlaza iz Beograda ka autoputu, postoji neki kao mostić... drugar je tvrdio da su ljudi baš tu koješta viđali... fakat ima osetljivijih tačaka.
Nego, nismo svi podjednako senzibilni da primetimo, ili ako primetimo, smatramo to posledicom umora (mada, ko što gore rekoh, svi imamo potencijal).

Buu, da, između ostalog, stručnjaci smo da sami sebe zatupimo...

Skrivena - znam tačno na šta misliš :).
Ovaj svet i jeste samo jedna varka... ili samo jedna stvarnost, a ima ih još mnogo, mnogo...

Adeptus, ima smisla to što kažeš.
 
I ja to razmatram ovih dana.
Mislim da je i to individualno, pošto smi i mi ljudi - svako priča za sebe.
Ali generalno, ezoterična praksa je ta koja nas može usmeriti ka pročišćenju, osloboditi od taloga materije... od jake energije materije.
Kontakt sa prirodom je jako bitan, za početak.
 
U kom smislu - kakva su deca..?
Misliš na ponašanje, na energetski potencijal, emotivni sklop.. ?

U smislu ŠTA, I KAKO RADE DECA.
Kakva su deca? RADOZNALA; HRABRA (strahovi dolaze tek kasnije)
Šta rade? POSTAVLJAJU PITANJA. (naizgled glupa, ali itekako korisna)
Šta stalno rade deca? MAŠTAJU. (pod ovim smatram da mašta nije samo puko izmišljanje, već imaginacija- vizualizacija sa neophodnom koncentracijom)
 
Bravo Rusalko
:hvala:

Tema 10
Nemam reči, sve što mi pada na pamet je masa sličnih iskustava po putevima Vojvodine ali bolje da ne davim. Devedesetih sam apsolvirao skoro sve asfaltne puteve u Bačkoj i Sremu. Mislim da ima nekih pet šest mesta gde su "optičke varke" naročito učestale. Već sam se bio navikao na te stvari, ali ono što je interesantno nikad ne doživite spektakl kao u nekom filmu nego stvar se desi kao dobar dan, uklopljena u trenutniu situaciju, tako normalno.
Samo da kažem.
Najveća vrata ka ko zna čemu je put Bački Sokolac Telečka, baš taj smer. Kad smo dole njega nikad ne propuštam, iako mi nikad nije usput. Ta deonica jako teško može da bude usput, ali je fenomenalna. Idikativno je možda što je osim najboljeg parčeta od nekih stotinak metara, ostatak potpun suv, bezvodan.
Bolje da ne davim više jer ću se zapetljati u poslednje iskustvo koje smo imali letos moja starija ćer i ja.

Val, ako imaš vremena kreni iz Bačke Tople na sever severozapad prema Bajmoku i na ulasku Sokolac skreni levo, odmah nakon druge četvrti ili čak za punog meseca, neka je vedro i može se voziti ugašenih svetala, nećeš požaliti

Temu bih počela jednim iskustvom...a bilo je sijaset sličnih u mom životu.
Kada je u pitanju moja vožnja automobilom, uglavnom se krećem istim putevima. A jedna deonica puta, kod manjeg mesta pored Novog Sadami je posebno zanimljiva... skoro uvek mi se nešto “učini” i to baš na istoj deonici puta! I to nikad danju, već isključivo noću, ili u sumrak.

Ne znam da objasnim ali to bi moralo biti oko pola km čistine pred Temerinom
 
Poslednja izmena:
  • Podržavam
Reactions: 27E
Adeptus...u pravu si... posebno to za maštu.
Sećam se kako smo se živopisno igrali...SVI. Sva deca.
Imitirali smo Diznijeve crtaće, zamišljali smo da smo jeleni i srce (uticaj Bambija :lol: ).. u tom momentu, vizuelizacija je takva bila da mi -jesmo- bili jeleni i srne.
Ko može od odraslih tako da vizualizuje!

Kako smo bili stariji, tek recimo 3% nas je zadržalo slične osobine...a i njih smo razvijali držeći se raznih vidova umetnosti i ezoterije (te dve sfere idu ruku pod ruku).

Onda, RADOZNALOST.
Deca sve preispituju, ništa ne uzimaju zdravo za gotovo.
A opet, sposobna su za radost i smeh, ne reba im povod.

Odlična poenta, Adeptus :ok:
 
MPM

Val, ako imaš vremena kreni iz Bačke Tople na sever severozapad prema Bajmoku i na ulasku Sokolac skreni levo, odmah nakon druge četvrti ili čak za punog meseca, neka je vedro i može se voziti ugašenih svetala, nećeš požaliti

Ovo ću upamtiti.
Moram vam reći, i noć na Fruškoj Gori zna da bude inspirativna...ali i sablasna :lol: .
Ima svega i svačega.
Mačke reaguju ježenjem i kostrešenjem :lol: .
 
Adeptus...u pravu si... posebno to za maštu.
Sećam se kako smo se živopisno igrali...SVI. Sva deca.
Imitirali smo Diznijeve crtaće, zamišljali smo da smo jeleni i srce (uticaj Bambija :lol: ).. u tom momentu, vizuelizacija je takva bila da mi -jesmo- bili jeleni i srne.
Ko može od odraslih tako da vizualizuje!

Kako smo bili stariji, tek recimo 3% nas je zadržalo slične osobine...a i njih smo razvijali držeći se raznih vidova umetnosti i ezoterije (te dve sfere idu ruku pod ruku).

Onda, RADOZNALOST.
Deca sve preispituju, ništa ne uzimaju zdravo za gotovo.
A opet, sposobna su za radost i smeh, ne reba im povod.

Sve je tako...
Ja sam daleko više uživao igrajući fudbal kao dete... Uvek sam zamišljao da igram za neki veliki klub... Prosto sam mogao čuti huk sa tribina... Danas je drugačije...
Eto, verujem da je mnoge i stid da priznaju o čemu su maštali kao deca... Ne?

Umetnost je jako bitna, ali me i razapinje...

Odlična poenta, Adeptus :ok:

MPM



Ovo ću upamtiti.
Moram vam reći, i noć na Fruškoj Gori zna da bude inspirativna...ali i sablasna :lol: .
Ima svega i svačega.
Mačke reaguju ježenjem i kostrešenjem :lol: .

:lol:

P.S.
Val... Setih se sada priče o Petru Panu... :D
 

Back
Top