Пензије из Хрватске

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Лулница

Iskusan
Poruka
5.305
Вероватно има на Форуму оних који су живели и радили у Хрватској, и сада су пред пензију дошли у ситуацију да спајају радни стаж (који је остварен овде са оним из Хрватске).

Интересује ме која је даља процедура када се добије потврда из Хрватске да су тамо признали радни стаж. :aha:
Како се то спаја, пошто из Социјалног (Фонд ПИО) ког нас кажу да то странка сама треба да покрене. Али како?

Речено нам је да се део пензије из Хрватске и овај део овде добијају одвојено.

Заиста би ми значило да ми они који су прошли кроз то, или пролазе, објасне.

Хвала! :cao:
 
Ako si radio u 20 država, dobivaćeš penziju iz tih 20 država usklađenu sa vremenom rada u tim državama.

Matični PIO će skupiti te tvoje papire i reći će ti sa rešenjem, da imaš uslove za penziju do domačim zakonima.
I to je sve.
Sve ostalo moraš sam uređivati sa PIO-m pojedinih država u kojima si radio.
Na kraju otvoriš račun na koga ti uplaćuju penziju iz svake države posebno i nezavisno i svake godine šalješ potvrdu u PIO svih tih država,da si još živ.
Ako ne pošalješ, znači da te više nema i onda nema ni uplate.
 
Poslednja izmena:
Речено нам је да се део пензије из Хрватске и овај део овде добијају одвојено.

Заиста би ми значило да ми они који су прошли кроз то, или пролазе, објасне.

Хвала! :cao:
Јесте одвојено. Мада то са хрватском много споро иде, да ли је Хрватска екононски у кризи, да ли килава њихова администрација или намерно коче предмете "ћетницима".. не знам, али знам да се веома дуго чека са ловом. Наравно кад добијеш решење од тог дана ћеш добити све заостатке. Обично људи који реше пензију прва пензија буде око неколико хиљада евра.
 
Јесте одвојено. Мада то са хрватском много споро иде, да ли је Хрватска екононски у кризи, да ли килава њихова администрација или намерно коче предмете "ћетницима".. не знам, али знам да се веома дуго чека са ловом. Наравно кад добијеш решење од тог дана ћеш добити све заостатке. Обично људи који реше пензију прва пензија буде око неколико хиљада евра.

Колико благовремено треба да им се достави документација, да се не чека дуго? :aha:
Месец, шест, годину дана пре него што се у Србији оде у пензију?
 
Ako si radio u 20 država, dobivaćeš penziju iz tih 20 država usklađenu sa vremenom rada u tim državama.

Matični PIO će skupiti te tvoje papire i reći će ti sa rešenjem, da imaš uslove za penziju do domačim zakonima.
I to je sve.
Sve ostalo moraš sam uređivati sa PIO-m pojedinih država u kojima si radio.
Na kraju otvoriš račun na koga ti uplaćuju penziju iz svake države posebno i nezavisno i svake godine šalješ potvrdu u PIO svih tih država,da si još živ.
Ako ne pošalješ, znači da te više nema i onda nema ni uplate.

Зар не треба наш ПИО да им пошаље службено захтев? :dontunderstand:
А што се њега тиче (тог захтева), где се може наћи формулар - ако већ треба сами да сређујемо.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top