Pejzažni dizajn (landscape design)

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.476
Tema se zatvara. Link ka novoj temi https://forum.krstarica.com/threads/pejzazna-arhitektura-primeri.934852/

Pejzažni dizajn je nezavisna profesija i dizajnerska i umetnička tradicija, koju praktikuju dizajneri pejzaža, kombinujući prirodu i kulturu.

U savremenoj praksi, pejzažni dizajn premošćuje prostor između pejzažne arhitekture i vrta.


Autumn_Colours_-_Stourhead_-_geograph.org.uk_-_1044997.jpg
 
Dizajn pejzaža fokusira se i na integrisano glavno pejzažno planiranje imovine i na specifičan vrtni dizajn pejzažnih elemenata i biljaka unutar nje. Praktična, estetska, hortikulturna i ekološka održivost takođe su komponente pejzažnog dizajna, koji se često deli na dizajn hardscape i softscape dizajn. Dizajneri pejzaža često sarađuju sa srodnim disciplinama kao što su arhitektura, građevinarstvo, geodezija, građevinski izvođači i zanatske specijalnosti.
 
Dizajn projekti mogu uključivati dve različite profesionalne uloge: pejzažni dizajn i pejzažna arhitektura.

  • Dizajn pejzaža obično uključuje umetničku kompoziciju i zanatstvo, hortikulturnu finoću i stručnost, te naglasak na detaljnom uključivanju lokacije od idejnih faza do konačne izgradnje.

  • Pejzažna arhitektura se više fokusira na urbano planiranje, gradske i regionalne parkove, građanske i korporativne pejzaže, velike interdisciplinarne projekte i delegiranje izvođačima radova nakon završetka projekata.
Između dve uloge može doći do značajnog preklapanja talenta i veština, u zavisnosti od obrazovanja, licenciranja i iskustva stručnjaka. Dizajneri pejzaža i pejzažni arhitekti se bave pejzažnim dizajnom.
 
Aktuelna praksa dizajna pejzaža preko interneta omogućava profesionalnim pejzažistima da daljinski dizajniraju i planiraju lokacije manipulacijom dvodimenzionalnih slika bez fizičkog posećivanja lokacije.

Zbog čestog nedostatka vizuelnih, dodatnih podataka, kao što su procene tla i pH testovi, online uređenje mora se nužno usredsrediti na uključivanje samo biljaka koje su tolerantne u mnogim različitim uslovima na tlu.
 
Istorijski gledano, pejzažni dizajneri obučavani su kao šegrti - kao što je Andre Le Notre, koji je šegrtovao kod svog oca pre nego što je dizajnirao Versajske vrtove - do uspešnih majstora u ovoj oblasti, sa različitim titulama i reputacijom od najveće važnosti za karijeru.



Profesionalni deo baštenskih dizajnera u Evropi i Americi nazvan je „Pejzažni vrtlar“. 1890 -ih godina stvorena je posebna klasifikacija pejzažnog arhitekte sa obrazovnim zahtevima i zahtevima za licenciranje za legalno korišćenje naslova.

Beatriks Farrand, jedina žena u osnivačkoj grupi, odbila je titulu preferirajući Landscape Gardener. Odgovarajući klijentu i tehničkim potrebama projekta, i odgovarajućem praktičaru sa talentom, pravnim kvalifikacijama i iskusnim veštinama, nadmašuje nomenklaturu naslova.

Beatrix_Jones_Farrand_cabinet_card_est_1890s-1910s.jpg

Beatrix Cadwalader Jones​
 
Institucionalno obrazovanje u dizajnu pejzaža pojavilo se početkom 20. veka. Vremenom je postalo dostupno na različitim nivoima.

Ukrasni programi hortikulture sa dizajnerskim komponentama nude se na koledžima i na univerzitetima u okviru škola za poljoprivredu ili hortikulturu, a neki počinju da nude sertifikate i diplome za dizajn bašte ili pejzaža.

Odseci za pejzažnu arhitekturu nalaze se u okviru univerzitetskih škola arhitekture ili ekološkog dizajna, sa ponuđenim postdiplomskim i diplomskim studijama.

Specijalizacije su dostupne u hortikulturnoj botanici, hortikulturi, prirodnim resursima, pejzažnom inženjeringu, građevinskom menadžmentu, likovnoj i primenjenoj umetnosti i istoriji pejzažnog dizajna.

Tradicionalno, ručno nacrtani crteži dokumentovali su dizajn i položaj karakteristika za izgradnju, ali softver za pejzažni dizajn se sada često koristi.

unnamed.jpg
 
1e940510.jpg

Sapporo Art Park

Pored toga što su prelepe, ove lokacije su takođe i veoma funkcionalne i pametno dizajnirane.
Ovo znači da su slobodna područja kombinovana sa dosta površina za sportske aktivnosti,
spoljnim kuhinjama, ili barovima koji se nalaze pokraj bazena i nude blag prelaz između njih.
Aleje i prolazi posuti šljunkom i okruženi cvećem, čine orijentaciju na ovakvim terenima manje teškom. Vodene fontane, jezera i bazeni takođe dodaju dinamičnost ovim prostorima.
8775dc10.jpg

New York
 
Zen bašta je zapravo koncept koji podrazumeva stvaranje atmosfere koja će nas navesti na
odmor, relaksaciju, uživanje...ali sa poentom!
saveti-ideje-za-stvaranje-zen-baste-usred-grada (1).jpeg

Zen bašte-usred grada

Zen vrtovi se najčešće poistovećuju sa kamenjarima, odnosno nešto kamenijim površinama
koje presecaju vodene strukture a simbolika toga bi trebala da bude jasna kao dan. Svako preterivanje u zen filozofiji ne vodi nikuda. Kako bi postigao sreću i smirenje odnosno svoj
sopstveni “zen,” čovek mora da postane svestan sebe i svog bića, a da odatle dobro kontroliše
kako misli tako i emocije.

saveti-ideje-za-stvaranje-zen-baste-usred-grada.jpeg

Sve ostalo je manje važno, i obično se sa dodatnim dekorom ne treba preterivati. Minijatura
u svakom mogućem pogledu je na ceni u ovakvim vrtovima, pa se potrudite da taj deo priče i ispoštujete. Bilo da ćete ovako dizajniran vrt koristiti za meditaciju ili za neke uobičajene letnje aktivnosti, imajte na umu da zen-bašte trebaju odisati čistoćom, redom, dobrom organizacijom.
 




Savremeni način života danas u gradovima ostavlja sve manje prostora za izgradnju tradicionalnog vrta.
Zbog nedostatka slobodnog prostora moderan gradski vrt je najčešće malih dimenzija, sve češće minimalističkog dizajna.
Zato se njegovom uređenju mora pristupiti vrlo pažljivo.
Nedostatak prostora uslovljava rešenja u kojima je naglasak na funkcionalnosti.
Kombinacijom biljaka, savremenih građevinskih materijala i mnogobrojnih vrtnih elemenata možete urediti vaš vrt u željenom ambijentu.
Urbani vrt danas postaje sve više tražen spoljni prostor u kome bi smo želeli da provodimo slobodne trenutke.


ENGLESKI VRT



Ovaj stil je kod nas poznat pod nazivom „engleski vrt“.
U njemu dominiraju mnogobrojne biljke sa masom različitih boja i mirisa.
Romantični stil u kome vas uska, krivudava staza vodi do skrivenih delova prepunih iznenađenja tokom svakog godišnjeg doba.



Klasični vrt



Klasične vrtove karakterišu pravilne geometrijske forme, često sa osom simetrije u jednom delu vrta.
Pravilno formirane bordure koje vode do centralnog elementa, postavljene statue ili fontane, predstavljaju ključne elemente klasičnog vrta.
Iako je klasični stil u istoriji pejzažne arhitekture karakterističan za parkove velikih dimenzija, elementi ovog stila i danas imaju svoje mesto u malim gradskim okućnicama savremenog dizajna.


 


Tokom istorije, pejzažna arhitektura razvila je mnogobrojne stilove.
Razvoj parkovske i vrtne umetnosti usko je povezan sa epohom u kom su parkovi i vrtovi nastajali.
Najčešće su prepoznatljivi elementi vrtova klasičnog stila sa pravilnim, geometrijskim formama i elementi engleskih vrtova sa pejzažnim, odnosno mnogo slobodnijim pristupom.
Oba stila i danas su prisutna u domaćoj kao i stranoj praksi uređenja vrtova i pejzažnoj arhitekturi uopšte.
Međutim, savremeni način života, kao i primena modernih materijala i vrtnih elemenata, uvodi i nove trendove/stilove u oblasti vrtnog dizajna i pejzažne arhitekture.


 

Najbolji pejzažni dizajni u svetu

Naravno, vrt je mesto gde možete naći mir, udisati miris cveća, čuti cvrkut ptica, miris svežeg vetra.
To je umirujuće okruženje koje umiruje vašu dušu.
Jutarnja šetnja u vrtu je blagoslov i inspiracija za ceo dan.
Ljudi su stvorili ta mesta kako bi osetili lepotu prirode i uživali u njoj.
Dakle, predstavljamo vam naš izbor najlepših vrtova iz celog sveta.

(Zanimacija .com)


118.jpg




215.jpg




317.jpg
 

Back
Top