Pčela proglašena za najvažnije biće na planeti

Lada

Legenda
Poruka
52.215
U poslednjoj debati Kraljevskog geografskog društva, Institut Ertvoh je zaključio da su pčele najvažnija živa bića na planeti, ali su naučnici objavili i veoma zabrinjavajuću činjenicu: pčele su već na listi ugroženih vrsta.
Najnovija istraživanja pokazuju da je čak 90% pčela već nestalo sa planete. Razlozi za ovo izumiranje zavise od geografskog područja, ali glavni su masovno uništavanje šuma, nedostatak bezbednog mesta za pravljenje gnezda, nedostatak cveća, nekontrolisana upotreba pesticida i promene zemljišta.
 
5df5364fd7508_Anthidiumseptem-dentatum)..jpg.f287bceeb5d72d08a6c22ab9ab3dea64.jpg

https://tochok.info/uploads/monthly...um)..jpg.f287bceeb5d72d08a6c22ab9ab3dea64.jpg
 
Planiram da sadim dosta medonosnog cveća, Bože zdravlja, na proleće.
Da li time bar malo pomažem da opstanu?
Cenim ih za izuzetno pametne jer mogu izdaleka da dolete na cvet i vrate se gde treba, ali sam primetila da poslednje dve-tri godine zaglave na lešnicima i tu prenoće po nekoliko dana.
Prizor je fantastičan, ali uvek se zabrinemo da li će se vratiti tamo odakle su došle. :confused:
 
Planiram da sadim dosta medonosnog cveća, Bože zdravlja, na proleće.
Da li time bar malo pomažem da opstanu?
Cenim ih za izuzetno pametne jer mogu izdaleka da dolete na cvet i vrate se gde treba, ali sam primetila da poslednje dve-tri godine zaglave na lešnicima i tu prenoće po nekoliko dana.
Prizor je fantastičan, ali uvek se zabrinemo da li će se vratiti tamo odakle su došle. :confused:
Ugrozene su od ovih novopojavljenih americkih pcela ubica najvise...
 
A zašto su pčele proglašene za najvažnija bića na planeti?

why_we_need_bees_1200x627.jpg

https://files2.abingcdn.com/balkaneu.com/uploads/2017/12/08214810/why_we_need_bees_1200x627.jpg
Uz podršku Fondacije za agrarne inovacije (FIA), Centar za pčelarsko preduzetništvo Univerziteta Major (CeapiMayor) i Pčelarska korporacija Čilea (Cach) su sprovele istraživanje koje je pokazalo da su pčele jedina stvorenja na svijetu koje ne nose bilo kakve patogene, bilo da je reč o gljivicama, virusima ili bakterijama.
Čak 70% svjetske agrikulture zavisi upravo od ovih insekata; drugim riječima: ako posmatramo 100 vrsta hrane, pčele su zaslužne za nastanak njih čak 70.
Takođe, oprašivanje, za koje su opet zaslužne pčele, omogućava razmnožavanje biljaka koje su hrana milionima životinja, te bi bez njih ubrzo počela nestajati i fauna.
Med koji proizvode pčele ne samo da ljudima služi za ishranu, već ima i višestruka pozitivna dejstva na naše zdravlje i kožu.
 
Prema citatu koji se pripisuje Albertu Ajnštajnu, da pčele nestanu ljudima bi preostale još samo 4 godine života.
A šta mislimo, zašto pčele nestaju?
Federalni institut tehnologije u Švajcarskoj iznosi teoriju koja za krivca smatra talase koje emituju mobilni telefoni. Objašnjavaju da su talasi koji se stvaraju prilikom telefonskih poziva sposobni da dezorijentišu pčele zbog čega se one izgube, a što im direktno ugrožava život.
Istraživač i biolog Daniel Favre, u saradnji sa drugim istraživačima, je sproveo 83 eksperimenta koji pokazuje da u prisustvu ovih talasa pčele proizvode 10 puta glasniji zvuk nego inače, što je signal drugim pčelama da su u opasnosti i da moraju napustiti košnicu.
Bez ikakve sumnje, glavni razlog nestanka pčela se pripisuje nadimljavanju usjeva. Kao primjer ove prakse se navodi Kolumbija, jer je tokom godina čak 34% pčela sa agrotoksinima umrlo od trovanja.
 
Da li postoji rešenje za ovaj problem?

Rešenja, naravno, postoje, ali stvar je u tome što su ona prilično teška za sprovođenje, jer su (negativne) prakse proizvodnje i poljoprivrede prilično duboko usađene u svest ljudi.
U svakom slučaju, u nadi da će se moći primeniti prilično brzo, predlažu se tri rešenja:
· Potpuno zabraniti, a ne samo smanjiti upotrebu toksičnih pesticida.
· Promovišite potpuno prirodne zamene.
· Kontinuirano istražuje i prati zdravlje, stanje i očuvanje pčela.
„Problem sa pčelama je samo jedan primer koji zahteva hitnu promenu načina na koji upravljamo životnom sredinom“, kaže Luciano Grisales, predstavnik Kolumbijske privredne komore.
"Uspostavljanje strateške prirode zaštite i ponovnog naseljavanja pčela i drugih oprašivača je ključno jer za 10 godina Kolumbija više neće moći da računa na pčele. To će dovesti do prehrambene katastrofe i zdravstvene krize u zemlji."

Izvor: stil.kurir.rs
 
Planiram da sadim dosta medonosnog cveća, Bože zdravlja, na proleće.
Da li time bar malo pomažem da opstanu?
Cenim ih za izuzetno pametne jer mogu izdaleka da dolete na cvet i vrate se gde treba, ali sam primetila da poslednje dve-tri godine zaglave na lešnicima i tu prenoće po nekoliko dana.
Prizor je fantastičan, ali uvek se zabrinemo da li će se vratiti tamo odakle su došle. :confused:
A koje medonosno cveće?
Ja sam ove godine posejao faceliju, planiram u proleće i žalfiju ...
Neven sam isto posejao ali nisam primetio da ga pčele baš posećuju, heljdu isto tako.
 
A koje medonosno cveće?

Ček da konsultujem tefter... Au, komplikovano je! :D
Napravila sam mapu prema dvorištu i prema visini koju vrste dosežu, ali i vremenu kad cvetaju, je l'te, da ne skrivaju jedne druge i da sa smenom godišnjih doba ne ostavljaju za sobom pustoš...
Primetila sam da je većina bilja koje mi se svidelo medonosno i da privlači ptice, ali nisam zapisivala.
Sad mi remetiš plan.
Znam po mesecima koje sadim, ali koje su među njima medonosne tj, koje nisu jer su ove druge u manjini... :think:
Teško pitanje!
 
Ma to tako zvuci kao izduvni ventil,nikad ja nisam u depri normalno spavam ,malo sta me realno dotice od svih sranja
Ovo nije tipično s*anje jer se godinama unazad, ako ne i decenijama predočava problem odumiranja pčela.
Najgore što možemo je da se deprimiramo.
Mislim... gde pčela u realnim uslovima stanuje? Šta joj treba?
Hajde da zanemarimo one ''teorije zavere'' da su 4G i sad 5G presudile ne samo njima oštro...
Mi kao pojedinci možemo da preduzmemo male i skoro beznačajne korake, ali i to je nešto u poređenju sa upadanjem u depresiju i fazu mentalne blokade.
 
Planiram da sadim dosta medonosnog cveća, Bože zdravlja, na proleće.
Da li time bar malo pomažem da opstanu?

Pomaže jedino zabrana upotreba opasnih hemija i prskanja voćaka u cvetanju. Jedan veliki boli me .... poljoprivrednik je poprskao svoje njive, i pčelar pored je ostao bez 57 društava odnosno košnica. Ako uzmeš da jedna dobra košnica ima oko 50000 pčela, u par dana je uginulo 3 miliona. A takvih primera je previše.
 
Ovo nije tipično s*anje jer se godinama unazad, ako ne i decenijama predočava problem odumiranja pčela.
Najgore što možemo je da se deprimiramo.
Mislim... gde pčela u realnim uslovima stanuje? Šta joj treba?
Hajde da zanemarimo one ''teorije zavere'' da su 4G i sad 5G presudile ne samo njima oštro...
Mi kao pojedinci možemo da preduzmemo male i skoro beznačajne korake, ali i to je nešto u poređenju sa upadanjem u depresiju i fazu mentalne blokade.
To sto kaze grej,nema sanse da ne pustaju otrove iz aviona a ne mora ni to ,dovoljno da malo razmnoze bubamara i smrdibuba koje sve unistavaju i mora da radi hemija koja ubi pcele
 
Jedan veliki boli me .... poljoprivrednik je poprskao svoje njive, i pčelar pored je ostao bez 57 društava odnosno košnica.
Diverzija-krtice su mi uništile mnogo cveća i povrća ove godine.
Na jednoj strani su oni koji zakonski brane krtice, na drugoj oni koji govore da su krtice čak i korisne, a na sasvim desetoj oni koji razumeju naše realne gubitke.
Ja nemam animozitet prema krticama i ne želim da ih tretiram okrutnim sredstvima koji ih efikasno lišavaju života. Želim samo da se udalje od mog poseda.
Ako postoji neki ''hokus-pokus'' ja bih i to pokušala.

Hemijom ne želim da polivam nijednu svoju biljku jer je moja-živi da bude zdrava i lepa, a mnoge od njih treba da budu što zdravije i za konzumaciju.
 
To sto kaze grej,nema sanse da ne pustaju otrove iz aviona a ne mora ni to ,dovoljno da malo razmnoze bubamara i smrdibuba koje sve unistavaju i mora da radi hemija koja ubi pcele
Na to ne mogu da utičem-mislila ili ne da se dešava.
Šta ja mogu da radim po pitanju toga što je nebo iznad Srbije pod kirijom i da se nema kontrola šta se na tom nebu dešava?
 

Back
Top