Pažnja i nestrpljenje

Nastavnici nisu neophodni.To je atavizam proslosti .Ta "ekran-telefon" generacija je asocijalna u nasem klasicnom smislu seoskog prela i izleta sindikalne podruznice, ali su vrlo komunikativni preko fejsa, i ostalih modaliteta internet druzenja.Nastava ide kao E-learning, ili Distance Learning, ili im dajes PBL (problem based learning) gde potenciras "brain-storm"
I ako ide kao e learning treba da postoje nastavnici.

Držim da je jako lep način prenošenja sa učitelja na učenike, još od starine, starih grka, pa i na istoku to imamo, gurue razne, pa svih ovih godina, filozofi, naučnici, to prenošenje in vivo je jedno od najviših oblika učenja, gde se ne prenosi samo puko znanje već i iskustvo i obogaćuje se ličnost. I ne bih to izbacivala ni sad ni u budućnosti. To je vrh.
 
I ako ide kao e learning treba da postoje nastavnici.

Držim da je jako lep način prenošenja sa učitelja na učenike, još od starine, starih grka, pa i na istoku to imamo, gurue razne, pa svih ovih godina, filozofi, naučnici, to prenošenje in vivo je jedno od najviših oblika učenja, gde se ne prenosi samo puko znanje već i iskustvo i obogaćuje se ličnost. I ne bih to izbacivala ni sad ni u budućnosti. To je vrh.
Najkvalitetnije učenje je mentorsko, no jasno je da ne postoji budžet ni tehničke mogućnosti da bude masovno primenjeno
 
I ako ide kao e learning treba da postoje nastavnici.

Držim da je jako lep način prenošenja sa učitelja na učenike, još od starine, starih grka, pa i na istoku to imamo, gurue razne, pa svih ovih godina, filozofi, naučnici, to prenošenje in vivo je jedno od najviših oblika učenja, gde se ne prenosi samo puko znanje već i iskustvo i obogaćuje se ličnost. I ne bih to izbacivala ni sad ni u budućnosti. To je vrh.
Nacin razmisljanja nije isti ;u antickoj Grckoj je bila Aristotelova logika, gde se potencirao nacin razmisljanja premisa+premisa=konkluzija.Danasnji nacin razmisljanja sledi heuristiku i programiranje ( if-then-granjanje-petlje itd ).Moje iskustvo sa guruima nije bas najbolje.Filozofe volim citati pred spavanje iz zabave.Filozofi imaju tu osobinu da ne zive aktivnim zivotom, nego razmisljaju za pisacim stolom :)
 
Deca danas, posebno mislim na ove koji su sad u osnovnoj školi, imaju lošiju koncentraciju nego deca nekada. Je li to tačno ili nije?
Deluje da budući da rastu uz elektronske uređaje, da su navikli na brzinu sadržaja koji se menjaju, posebno na tik toku.
To su generacije koje praktično od svoje prve ili druge godine života su gledale mobilne ili tablete.
Deluje mi da su nestrpljivi, nepažljivi.

Kako nastavnici, ali i roditelji, da to makar malo ublaže, izmene? Šta raditi?
Ili se pomiriti sa tim i prilagoditi nastavu novom sklopu ličnosti ove kako ih zovu alfa generacije rođene posle 2010? (ili one pre njih)


Copy_of_Creating_a_culture_of_creativity_-_IG_stories.png
Ako bi se ja pitao kao sto se ne pitam odmah nakon osnovnog obrazovanja uvelo bi se obrazovanje za jednu ali bukvalno jednu stvar.
os pravis gume, vrata, metle, to ces uciti narednih nekoliko god i toliko.
Tako bi se ublazila ta vrsta nedostatka paznje.
Nedostatak paznje direktno mislim da ne moze tek tako da se ublazi.
Kako u svetu trenda, u svetu vladavine jaceg detetu nametati drugacije standarde?
mislim da smo mi drzali kljuc za povratak na stare vrednosti ali smo ga zagubili negde.
 
Nastavnici su neophodni. Škola je važna, i zbog socijalizacije. Ali je pitanje koje metode da koriste.
Na primer, sin mi kaže da im nastavnik geografije daje da svi rešavaju test preko mobilnog, rekao im gde da se povežu svako na svom mobilnom, treba da štikliraju tačne odgovore na testu i za to su dobili ocene. Njima kul.

Staromodni nastavnici koji vole mnogo da pričaju, a ne naglašavaju suštinu im ni malo ne drže pažnju.
Odličan vid za dopunsku nastavu.
To je način da slabiji učenici dobace do neke dvojke-trojke.
Za veću ocenu učenik treba na papiru da formuliše i neku misao.
 
Ако половина деце у средњој школи не може до краја да изведе типски задатак из математике, чији шаблон су радили већ неколико пута на часу и који се своди на 5-6 редова аритметике, а сва се надају да ће ићи на факултет (то им се подразумева), ту постоји велики јаз између реалности и њихових очекивања.
 
Poslednja izmena:
Прва ставка дефинира сам појам. Друга и трећа су баналне, неважне и не баш у потпуности тачне, а посљедња је „пун промашај”. То ће бити апсолутно најНЕобразованије генерације откако је свијета и вијека, горе и од неписмених средњевјековних сељака који су макар имали „искуствено знање” о оном најелементарнијем свијету око себе, ови ће имати само неке дипломе и ништа друго. Но, надајмо се да се путем којим се кренуло неће наставити иначе оде маст у пропаст...
 

Back
Top