Patriotizam i logika

Da li ste patriota?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Stuntman Stan

Početnik
Poruka
17
Da li ste patriota? Velika većina ljudi će bez razmišljanja odgovoriti DA. E pa ja sada otvaram temu da bismo razmislili malo o tome i postaviću vam nekoliko pitanja kako bih iz vaših odgovora probao da shvatim tu beskrajnu ljubav prema državi ili celom narodu.

- Ako kažete da volite svoju zemlju, šta to u stvari znači? Da li to znači da volite sva mesta u svojoj zemlji, pa čak i ona koja niste nikad posetili? I da li onda srpski patriota treba više da voli neko drvo sa jedne strane Drine od nekog drveta sa druge strane? Zašto bi neko voleo neku teritoriju i to baš u onim granicama koje su odredili tamo neki političari?
- Verovatno bi mi mnogi ljudi na ona pitanja iznad odgovorili da u stvari ne vole teritoriju, već “svoj narod”, ali i tu je ista poenta. Zašto bi neko po defaultu više voleo neke ljude koje ne poznaje od nekih drugih koje takođe ne poznaje samo zato što su ili rođeni na istoj teritoriji ili se po pitanju nacionalne pripadnosti izjašnjavaju isto kao i on? Evo nekih primera koliko je to besmisleno. Jedan lik je pred teniski meč između Đokovića i Federera rekao da ga nervira Đoković, ali da mora da navija za njega zato što je Srbin (?!). Ili kada je neki debil u Beogradu ubio onog navijača Tuluza, mislim da se zvao Bris Taton, skoro svi Srbi su počeli da se stide zbog toga kao da su i oni doprineli tom ubistvu! Na forumu jedne onlajn igrice korisnici iz Srbije su masovno postovali na francuskom forumu i izjavljivali saučešće Francuzima, toliko su bili postiđeni da su se maltene izvinjavali! Kao prvo, u svetu svake sekunde neko pogine u nekom ratu ili umre od gladi, zašto su se onda oni uhvatili baš za tog Tatona? Pa zato što ga je ubio “jedan od naših”. Dakle, treba da se sad svi osećamo odgovornima zato što je neka budala (patriotizmom?) ispranog mozga, koja je slučajno rođena u istoj državi kao i mi, ubila tog čoveka? I još jedna glupost – kome oni u stvari izjavljuju saučešće? Nekim ljudima koji su rođeni slučajno na istoj teritoriji kao i ubijeni navijač, a ti Francuzi na forumu su poznavali tog Tatona isto kao i ja. Da li ovo ima logike?:udriglavu:
- Čuo sam argument jednog profesora da ljudi treba da budu patriote zato što je to dobro za državu. Znači, i pored toga što je apsurdno i nelogično voleti celu zemlju ili narod, mi sad treba da osećamo tu ljubav prema otadžbini zato što je korisno? Po toj logici, kada bi me sada neko ubedio da je korisno verovati u Deda Mraza, trebalo bi zbog toga naprasno da počnem da verujem u njegovo postojanje?!

Imam još milion pitanja, ali ne mogu sad da se setim.
Ako se niste prepoznali u gornjem tekstu, a sebe smatrate patriotom, pitam vas - šta je za vas patriotizam i šta to u stvari volite?

Evo šta neki poznati mislioci misle o patriotizmu:

“You'll never have a quiet world till you knock the patriotism out of the human race.”
George Bernard Shaw

“Patriotism is the willingness to kill and be killed for trivial reasons.”
Bertrand Russell

“The love of one's country is a splendid thing. But why should love stop at the border?”
Pablo Casals

“Heroism on command, senseless violence, and all the loathsome nonsense that goes by the name of patriotism -how passionately I hate them!”
Albert Einstein

"Patriot: the person who can holler the loudest without knowing what he is hollering about."
Mark Twain

I za kraj - legenda:
 
Slazem se. Apsolutno. Taj patriotizam nas nikuda nije doveo.

Evo da dodam svoju konstataciju, i siguran sam da se niko nece sloziti sa mnom: Zamislite da vam neko dovede jednog Srbina iz nekog grada u kome ne znate nikog, i apsolutno nemate nikakve veze sa njim, i dovede vam jednog stranca. Kaze vam da ubijete jednog (brutalan je primer, ali samo tako se mogu razumeti neke stvari). Zasto cete izabrati stranca? Ja bih izabrao onog ko mi se u trenutku ucini kao losiji covek. Zasto da zadrzim Srbina? Imamo istu krv? Ako kao istoricar pocnem da nabrajam koji su sve narodi ziveli ovde, nece ispasti bas tako. Samo se setite Turaka...
 
Patriotizam kao način razmišljanja je toliko istrošena reč da kad je negde pročitam odmah se setim pokliča i poziva u "boj za narod svoj".
Ne, ja nisam patriota i što ulazim u ozbiljnije godina sve više sebe osuđujem za dane, mesece i godine koje sam poklonio otadžbini. Pre svega meni kao jedinki je vrlo teško oceniti šta je to moja "Patria". Iskreno taj prostor više ne postoji kao celina. Drugo, iako sam Srbin ako mi SPC to dozvoli reći jer nisam pravoslavac, a oni osporovaju takvo jedno pravo nekome. E sad logično bilo ili ne i izazvalo polemiku i salvu napada na mene ali meni su Srbi sa juga Srbije i iz Centralne Srbije dalji i po običajima i svemu pa i načinu razmišljanja nego bilo koji narod iz Bosne i Hercegovine ili Hrvatske makar bili u pitanju pripadnici Rusinske ili Slovačke nacionalne manjine sa severa Srbije. Da ne pominjem neke druge da mi se ne nakače nacionalisti na post. E sad ako je moguće voleti državu koja je nekada postojala i koje više nema onda jesam patriota. Zakleo sam se na vernost SFRJ i voleo sam je. Mnogo više nego što volim Srbiju. Ako je volim uopšte ovakva kakva jeste. Mada ni ona sama nije kriva koliko mi koji u njoj živimo...
 
Poslednja izmena od moderatora:
A kako komentarisete fenomen da 90 posto ljubitelja sporta navija za onaj evropski klub u kome igra nas igrac? Mene to uzasno nervira. Zasto bih navijao za Mancester po dolasku Vidica, ako nisam ranije navijao?
 
Patriotizam=choporizam=kolektivni kretenizam=elitni poturizam... Koji je pripadnik elite patriota? Koji je svestenik poginuo za otadjbinu?Koji je politicar poginuo za patriu?(Osim u atentatima...)
Inace samo korak do nacionalizma,dva od fasizma,a ni korak do holokausta!!!
 
Patriotizam ne zahteva nikakvu logiku.

Evo male vezbice:
Iskaz s dve negacije moze bez njih:Patriotizam zahteva logiku.
Rec zahtevati je glagol kojim neko od nekog trazi da mu da,preda,ustupi...
Kako su reci patriotizam i logika pojmovi,a ne subjekti (drustveni,individualni),ne mogu da 'traze" i izraz je pogresan!A mi ga razumemo kao tacan!Sto se mene tice,iskay je tacan,jer znam kako je koristen-pogresno uobicajeno...
Nije mi nista...Jeste mi nesto!
Valja malo pripaziti na jasnost iskaza...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 
Obmanama po pitanju patriotizma nema kraja. U prvom veku nase ere, Plutarh je ismevao one koji su izjavljivali da je mesec nad Atinom lepsi nego nad Rimom; Milton je, u XVII veku, primetio da se bog, prvo, po obicaju, otkrivao Svojim Englezima; Fihte je, pocetkom XIX veka, izjavio da je imati karakter i biti Nemac ocigledno jedno te isto... Ovde nacionalisti bujaju. Pokrece ih, kako oni kazu, opravdana ili cista namera da neguju najbolje srpske osobenosti. Medjutim, oni ne poznaju Srbe, jer, u svojim raspravama uglavnom vole da ih odredjuju u odnosu na neku spoljasnju cinjenicu; recimo, u odnosu na turske osvajace, ili nekakvu imaginarnu pravoslavnu tradiciju, ili "austrougarski imperijalizam".

Srbin se, za razliku od (severno) Amerikanaca i od gotovo svih Evropljana, (vise) ne poistovecuje sa drzavom. To se moze pripisati okolnostima da su, u ovoj zemlji, vlade obicno veoma lose ili, uopsteno, cinjenici da je sadasnja drzava nepojmljiva apstrakcija. Tacno je da je Srbin individualac, on nije gradjanin. Aforizmi poput Hegelovog "drzava je realitet moralne ideje", zvuce mu kao zlonamerne sale. Holivudski filmovi cesto imaju pricu o coveku (obicno je novinar) koji sklapa prijateljstvo sa zlocincem da bi ga kasnije predao policiji, i njemu se treba diviti; Srbin, za koga je prijateljstvo strast a policija mafija, oseca da je holivudski junak nepojmljivo djubre. On oseca kao i Jovan Ducic da ce se "tamo naci svako sa svojim grehom" i da "nije dobro da casni ljudi budu dzelati drugim ljudima, i da se uopste uplicu u to."

Vise nego jednom, pred povrsnim simetrijama hrvatskog stila, posumnjao sam da su medju nama nepremostive razlike; ova dva reda iz Blaga cara Radovana bila su dovoljna da shvatim da gresim; ona su nesto poput spokojnog i tajnog simbola nase bliskosti. Duboko ga potvrdjuje jedna noc u srpskoj knjizevnosti: ona napeta noc kada je neki seoski podnarednik viknuo da nece dozvoliti zlocin da ubiju jednog junaka i poceo da se bije sa svojim vojnicima, rame uz rame sa dezerterom Mesicem.
Svet je za Evropljanina uredjeni univerzum u kojem je svako duboko sa svojom ulogom; za Srbina, svet je haos. Evropljanin i Amerikanac zakljucuju da je sigurno dobra neka nagradjena knjiga; Srbin dopusta mogucnost da nije losa, uprkos Nobelovoj nagradi.

Uopsteno govoreci, Srbin ne veruje okolnostima. On mozda ne zna pricu o tome da covecanstvo uvek ima trideset sest pravednih ljudi - Lamed Wufniks - koji se medjusobno ne poznaju ali tajno odrzavaju univerzum; kad bi je cuo, ne bi ga zacudilo da su ti dobri ljudi mracni i anonimni. Njegov narodni junak je usamljeni covek koji se sam bori protiv nadmocnog neprijatelja, bilo neposredno (Milos Obilic, Gavrilo Princip), bilo potencijalno ili u mitskoj proslosti (Marko Kraljevic, Mali Radojica). Druge knjizevnosti ne beleze slicne cinjenice. Recimo, smatra se da su dva velika evropska pisca Kipling i Kafka. Na prvi pogled nema nikakve patriotske i logicke veze izmedju njih i Srbina, ali kod jednog je tema zahtev za poretkom, za nekim poretkom (drum u Kimu, most u The Bridge-Builders); kod drugog, tema je nepodnosljiva, tragicna usamljenost coveka kome nedostaje mesto, makar i najbednije, u poretku univerzuma.

Neko ce reci da sam samo istakao negativne i anarhisticke crte; dodace da one nemaju patriotsko opravdanje. Usudjujem se da tvrdim suprotno. Najveci problem naseg doba (na koji je prorockom lucidnoscu ukazao vec pomalo zaboravljeni Milovanovic) jeste postepeno sve vece uplitanje drzave u zivot pojedinca; u borbi sa tim zlom, cija imena su (preruseni) komunizam i radikalizam - srpski individualizam, mozda beskoristan i stetan do sada, naci ce svoje opravdanje i zadatke.
Bez nade i sa ceznjom razmisljam o apstraktnoj mogucnosti jedne partije koja bi bar malo bila bliska Srbima; partije koja bi nam obecala sstrogi minimum vladavine.
Patriotizam zeli da nas zadivi vizijom beskrajno dosadne drzave; ta utopija, ukoliko bi se ostvarila na zemlji, imala bi snagu providjenja, jer bi svi Srbi zudeli, i na kraju izgradili, njenu antitezu.
 
Sinti,konačno nešto!!!
Za razliku od tebe, koji si patriota,ja sam individualac koliko je to moguće...Nema veze...Cenim ovaj pravi iskreni pristup i da sam patriota -sigurno bih se složio s tobom...
Ja državu,ali i naciju,doživljavam sličnije Patku...Moraš koliko boli...
U stvari-kao Vidojković...
Nema ljutiš...
 
Sinti,konačno nešto!!!
Za razliku od tebe, koji si patriota,ja sam individualac koliko je to moguće...Nema veze...Cenim ovaj pravi iskreni pristup i da sam patriota -sigurno bih se složio s tobom...
Ja državu,ali i naciju,doživljavam sličnije Patku...Moraš koliko boli...
U stvari-kao Vidojković...
Nema ljutiš...
.. mislim da ga nisi shvatio ..
.. on i govori o patriotama kao individualcima .. o onima koji se ne osećaju ni kao čedo države ni kao deo čopora ..
.. govori o ljudima koji su sticajem okolnosti srbi ..

.. bar sam tako ja shvatila ..
.. recimo .. ja se ne smatram patriotom .. jer kao i ti u tvom uvodnom postu .. ne znam šta bi to trebalo da znači ..
.. ali .. u dobrom delu njegovog teksta sam se prepoznala .. (.. ne baš u svemu .. ali u dobrom delu ..)
 
Sanjice,pročitaj pretposlednju rečenicu njegovog posta koja ti možda promakla...Stigi je ipak patriota i to EMOCIJAMA PUNIH BATERIJA na samo pola koraka do nacionalizma za koji sam ubeđen da neče iskoračiti...
A mene patriotizmi i razni drugi "izmi" mogu samo da rastužuju,naljute ili da brišem od ljudi koji imaju te "ukrase" u glavi...
Ono šta sam rekao,a bitno je (meni)umom postu:Stigi je "sišao" na planetu Zemlju i dobro nam došao!
 
.. mislim da ga nisi shvatio ..
.. on i govori o patriotama kao individualcima .. o onima koji se ne osećaju ni kao čedo države ni kao deo čopora ..
.. govori o ljudima koji su sticajem okolnosti srbi ..

.. bar sam tako ja shvatila ..
.. recimo .. ja se ne smatram patriotom .. jer kao i ti u tvom uvodnom postu .. ne znam šta bi to trebalo da znači ..
.. ali .. u dobrom delu njegovog teksta sam se prepoznala .. (.. ne baš u svemu .. ali u dobrom delu ..)
Rec "problem" moze da bude zlonameran ili dobronameran zahtev za pocetkom necega. Govoriti o patriotizmu u kontekstu logike, znaci (mudro) aludirati na (srpski) patriotizam kao problem. (Primarna greska laznih problema je sto oni nude, takodje lazna, i resenja.)
Dozvoljavam ti da moju kontemplaciju (naseg, srpskog) straha od jedinstva (olicenog u, do mistifikacije dovedenoj, floskuli "Samo Sloga Srbina Spasava") nazoves Nas jadni individualizam, jer si (lagano) prodrla u sustinu mog pisanija.
Medjutim, moja (tiha neopredeljenost) kontemplacija na kraju zaista evoluira u nesto sto se, izgleda, juce otrglo kontroli...
Dakle, u pravu ste i ti, Sanja, i Coviax. :)

Sanjice,pročitaj pretposlednju rečenicu njegovog posta koja ti možda promakla...Stigi je ipak patriota i to EMOCIJAMA PUNIH BATERIJA na samo pola koraka do nacionalizma za koji sam ubeđen da neče iskoračiti...
A mene patriotizmi i razni drugi "izmi" mogu samo da rastužuju,naljute ili da brišem od ljudi koji imaju te "ukrase" u glavi...
Ono šta sam rekao,a bitno je (meni)umom postu:Stigi je "sišao" na planetu Zemlju i dobro nam došao!
Hvala, bolje vas nasao, Covi. :D

Voleo bih da pazljivo pogledate ovaj prilog o Neopipljivim delovima naseg postojanja kao sto su emocije (njime sam bio nemalo inspirisan).

 
Rezime: Prilog, dakle, govori o primarnim ljudskim emocijama: strahu i ljubavi.
Nije tesko zakljuciti da i "patriotizam" zavisi upravo od njihovog odnosa.
Emocije su u direktnoj fizickoj vezi sa genetskim materijalom. Pojedincu koji zivi u strahu
(Srija je zbir 7 miliona pojedinaca koji zive u gotovo stalnom strahu) ogranicen je pristup odredjenim emotivnim zonama.
Individui koja zivi po uzoru ljubavi, genetika omogucava pristup odredjenim zonama u kojima se ljubav razvija
(a samim tim i ljubav prema domovini).
 
Rezime: Prilog, dakle, govori o primarnim ljudskim emocijama: strahu i ljubavi.
Nije tesko zakljuciti da i "patriotizam" zavisi upravo od njihovog odnosa.
Emocije su u direktnoj fizickoj vezi sa genetskim materijalom. Pojedincu koji zivi u strahu
(Srija je zbir 7 miliona pojedinaca koji zive u gotovo stalnom strahu) ogranicen je pristup odredjenim emotivnim zonama.
Individui koja zivi po uzoru ljubavi, genetika omogucava pristup odredjenim zonama u kojima se ljubav razvija
(a samim tim i ljubav prema domovini).

Ali,Sinti,proveri,ovi "naučni" argumenti o mozgu i funkcijama,o amplitidama straha i DNK,"čakrama" planete Zemlje ,Bermudskom trouglu-NEMAJU VEZE S NAUKOM!!!Obrni Vikipediju...Nemoj se ljutiti,ali prilog je zaista deplasiran i aut...Bar što se nauke tiče.Ako treba pojasniču,ali eto,uveri se i sam-tebi bar to nije problem...
 
Ali,Sinti,proveri,ovi "naučni" argumenti o mozgu i funkcijama,o amplitidama straha i DNK,"čakrama" planete Zemlje ,Bermudskom trouglu-NEMAJU VEZE S NAUKOM!!!Obrni Vikipediju...Nemoj se ljutiti,ali prilog je zaista deplasiran i aut...Bar što se nauke tiče.Ako treba pojasniču,ali eto,uveri se i sam-tebi bar to nije problem...
Zaboga, Coviax, ko je uopste spomenuo "naucne argumente"? Ja-Coviax!
Ne radi se o naucnim, jos manje o filozofskim argumetima, naprosto sam (u nenaucnom, nefilozofskom - vec obicnom, laickom YouTube clipu)
nasao inspiraciju, i hteo da njeno "izvoriste" podelim sa vama! Kapiras taj, moj, Sintag-metafizicki trenutak? let you be ashamed! :)

p.s. Hahah, pozivas se na Vikipediju kao na "izvoriste nauke i njenih tvrdnji".
Licno smatram da je za "naucnu istinu", recimo, bolji (i "naucno" pouzdaniji) Politikin Zabavnik. :cool:
 
Pošto ja još uvek koristim (ma lažem-i ne koristim baš)Britaniku-Vikipediju tu i tamo pogledam i-u pravu si-mnogo toga nedostaje,ima nepreciznosti tu i tamo,trenutno su mi izvori NG,History,Explorer,Discavery i nešto literature koja mi stiže...Ofucala mi se,ali i inovirala nauka...
Ako ti merak da se igraš takvim smećem-legitimno je(ha moderan izraz),ali baš i ne vidim da to nešto ide u prilog tvojoj doktrini.Ne čine dve laži jednu istinu,mada taj iskaz kad ga ja izreknem-meni ružno zvuči obzirom su mi silogizmi aut...Jer taj prilog ide u koš:"Šta se babi htilo-to joj je i bilo..."
lično mislim da si ti ipak previše napet...Opusti se,zapali jednu(ako pušiš-ja prestao) i...vidi...polako sve dolazi na svoje mesto...Nemoj samo zaspati,j.... onda diskusiju...:neutral::neutral::neutral:
 
To je više stvar našeg laprdanja,korištenja reči kao fosni koje se ne uklapaju u oplatu,pa nam građevina liči na zečije jebalište:mrgreen:

S godinama, čovek nauči da je palamuđenje vrlo često poslednje utočište kad nikakvog racionalnog odgovora nema. Palatalizacije, sibilarizacije, negacije i krasopisi u stanju su ukoričiti sjajne i bleštave knjige nad kojima lamentiraju mudri, učeni i obično uškopljeni.

Ne umem biti jasnija osim da se pozovem na bukvar; ali to je već urađeno.

Mada nije rečeno ništa jasnije. Ni pametnije.

Bilo bi lepo da me se sad obriše zbog offtopica jer ovaj put stvarno nisam ništa rekla o temi.
 
S godinama, čovek nauči da je palamuđenje vrlo često poslednje utočište kad nikakvog racionalnog odgovora nema. Palatalizacije, sibilarizacije, negacije i krasopisi u stanju su ukoričiti sjajne i bleštave knjige nad kojima lamentiraju mudri, učeni i obično uškopljeni.

Ne umem biti jasnija osim da se pozovem na bukvar; ali to je već urađeno.

Mada nije rečeno ništa jasnije. Ni pametnije.

Bilo bi lepo da me se sad obriše zbog offtopica jer ovaj put stvarno nisam ništa rekla o temi.

Ne brini,temu smo poslali iza čoška da žmuri do tristohiljada...:heart::heart::heart:
 

Back
Top