Quantcast

Патријарх Иринеј назвао Хочевара "БРАТ У ХРИСТУ"

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.183
На то сам већ одговрио.
уколико мислиш да римска црква чини вољу Оца, онда нема шта да причамо даље.
Nisi odgovorio, nego prilagodio tumačenje sebi. Nije bitno da li crkva vrši volju Oca, nego da li MI vršimo volju Oca.

Poruka
19.885
Nisi odgovorio, nego prilagodio tumačenje sebi. Nije bitno da li crkva vrši volju Oca, nego da li MI vršimo volju Oca.
Немој да мешаш бабе и жабе. Вршиш класичну замену теза...
Ја, као верник, могу приватно да назовем свог доброг пријатеља римокатолика братом у Христу и то се односи само на њега, али то не би смео да ради поглавар верске заједнице према клирику отпале цркве јер тиме шаље поруку да је римско свећенство братско у Христу са православнима.

Да ли ми вршимо вољу Оца ако улазимо у јединство са онима који су учење и законе Божје изменили и који су својим делима опоганили 2000 г. људске историје?

пс
Оне цитате које користиш погрешно употребљаваш ,јер нису прикладни.
Као што сам ти рекао, ако мислиш да папска црква заиста верује у Христа и да Га познаје(дакле твори вољу Оца, јер ко зна Христа ,зна и Оца), онда нема шта да полемишемо.

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375

Ко је брат Хочевару, да ли може бити брат и православнима?
Да ли је брат православнима онај ко назива "братом" свештеника чија религија слави Степинца и јавно велича Анте Павелића у сред загребачке катедрале?

пс
Може тема на Религију...случајно сам поставио овде.
Na to pitanje ko su braca u Hristu davno je odgovorio apostol Pavle:

"Jedno tijelo i jedan duh, kao što ste i pozvani u jednoj nadi zvanja svojega,
Jedan Gospod, jedna vjera, jedno krštenje.
Jedan Bog i Otac sviju, koji je nad svima, i kroza sve, i u svima." (Efežanima 4,4-6)
Dakle patrijarh Irinej, bas kao i prije patrijarh Pavle, smatra da su Pravoslavlje i Rimokatolicizam jedna vjera, jedno krstenje, jedan Gospod. To je suprotno ucenju Pravoslavne Crkve, suprotno svetim dogmatima, suprotno Simvolu Vjere, suprotno Crkvi, a sve sto je suprotno ucenju Crkve suprotno je ucenju Bozijem, jer je Bog Crkvi dao Svoje ucenje Duhom Svetim.Oz svega se jasno zakljucuje da patrijarh Irinej, kao i njegov prethodnik, ne drzi do vjere Pravoslavne Crkve i da nije pravoslavne, nego ekumenske vjere tj. ekumenske svejeresi vjernik.

Poslednja izmena:

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.183
Немој да мешаш бабе и жабе. Вршиш класичну замену теза...
Ја, као верник, могу приватно да назовем свог доброг пријатеља римокатолика братом у Христу и то се односи само на њега, али то не би смео да ради поглавар верске заједнице према клирику отпале цркве јер тиме шаље поруку да је римско свећенство братско у Христу са православнима.

Да ли ми вршимо вољу Оца ако улазимо у јединство са онима који су учење и законе Божје изменили и који су својим делима опоганили 2000 г. људске историје?

пс
Оне цитате које користиш погрешно употребљаваш ,јер нису прикладни.
Као што сам ти рекао, ако мислиш да папска црква заиста верује у Христа и да Га познаје(дакле твори вољу Оца, јер ко зна Христа ,зна и Оца), онда нема шта да полемишемо.
A ti si diplomirani teolog, veliki poznavalac Biblije, pa možeš da kažeš da citati nisu prikladni? Nema neke razlike između tebe i ovih zilotića.
Što se tiče crkava, ne mislim da ijedna crkva vrši volju Oca.

insanity_13

Iskusan
Poruka
5.746
Ко је брат Хочевару, да ли може бити брат и православнима?
Да ли је брат православнима онај ко назива "братом" свештеника чија религија слави Степинца и јавно велича Анте Павелића у сред загребачке катедрале?
Isto to neko moze reci i za vladiku Nikolaja.

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Isto to neko moze reci i za vladiku Nikolaja.

Tebi je slagati ko reci "Dobar dan"

Плану рујна светлост од босанских страна
Засија се нови ђердан од мерŸана:
Изнад плахе Дрине са високе стене,
Буљук девојака с молитвом и вриском
Скочише у реку да част очувају
Ал' не од Турака, већ папских крижара.
Устраши се река, устави таласе,
Дубине раскрили да гробница буде.
Над зеленом Дрином блеснуше голуби:
Девојачке душе! Небо их пољуби.
.....................................................................................
......................................................................................
.....................................................................................

Крижаше крижари српске свештенике
Крижаше им кожу, посипаше сољу,
Чупаше им браде, пљуваше у лице.
И владике старе моткама пребише
Пре него их смрћу љутом уморише.
У свеце се пише ко на правди страда,
О Божији свеци весел'те се сада!

Слава:
О ви мајке српске одсечених груди,
О ви децо драга ножем распорена,
О витези дивни маљем убијени,
И хиљаде других живих погребених,
Ваша смрт крваво ново је крштење,
Не водом но крвљу â?? пуно очишћење!
Крв праведна пере од грехова свију
И вид даје свету јачи од очију.
Пређосте из таме у сијање Раја
И у живот вечни коме нема краја.

..................................................
.................................................
...................................................

Господ свевидећи и небесне силе,
Гледаше са гневом шта нељуди чине;
У првоме рату поднесмо страхоте
Што хришћанско име мраче и срамоте:
Покоље латинске у дивном Подримљу,
Злочин и поругу на српску светињу,
Искрижане људе, обешене жене,
И гомиле живих ватром сажежене.
Ка'но скамењени духом се згрозисмо,
Ал' рекосмо ''браћа''! и све опростисмо.
Но то беше само предговор грозоти
Што с' у Другом рату јави у полноти.
Ај, страдалци српски у обадва рата:
Рајска вам се широм отворише врата.

Слава:

Ваша крв на земљи оста вапијући
А небо вам прими душе милујући
Громови су слаби бол ваш да објаве,
Векови су кратки песмом да прославе.
О младићи мили поднесте ударце,
И прераном смрћу претекосте старце.
О дечице златна, скршени пупољци,
О девојке красне, о витешки момци,
Именима вашим небо се позлати
Црква же на земљи бечно обогати.

.............................................................
.............................................................
............................................................

Суседи опаки, јеретици жустри *, Са мржњом у срцу вере православне,
Ударише на вас по наследној мустри,
Ка' гладне хијене на вас насрнуше,
Убише вам тела ал' â?? и своје душе.

(Nikolaj Velimirovic, Dzerdan od merdzana,
Служба новомученицима српским, Седамсто Тисућа на број пострадалих за веру правoславну и српско име од усташа у Другом светском рату
Вечерња служба, odlomak)

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Pa očigledno si promašio temu,pošto nisam ni govorio o tome.Jasno je u kom kontekstu sam to rekao.
Samo teski mrzitelj Pravoslavlja moze porediti vladiku Nikolaja, koji je II svjetski rat proveo u konc-logoru, sa zlikovcem Stepincom koji je cijeli II svj. rat bio na slobodi kao vodja NDH i duhovni otac ustasa koji su nemilosrdno tamanili Srbe, Jevreje i Rome.
Smijem da se kladim da si ti rimokatolik (i jesi jer si se pricescivao kod njih).

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Niko nikoga nije poredio.Samo sam to naveo kao primer da i medju našim svetiteljima ima onih koji se ne mogu baš pohvaliti po svom moralu.
Nisam rimokatolik niti sam se ikada pričešćivao u RKC.

Nisi ni pravoslavac, budi siguran!

Pravo ti je covjek kazao: i Lovacko drustvo ima propisana pravila i ko se tih pravila ne pridrzava i krsi ih, taj biva kaznjen. A ko narusi ono pravilo za koje se trazi iskljucenje iz Drustva, taj biva iskljucen. Zar mislis da je Crkva neozbiljnija od Lovackog drustva?

Poslednja izmena:

insanity_13

Iskusan
Poruka
5.746
Nisi ni pravoslavac, budi siguran!

Pravo ti je covjek kazao: i Lovacko drustvo ima propisana pravila i ko se tih pravila ne pridrzava i krsi ih, taj biva kaznjen. A ko narusi ono pravilo za koje se trazi iskljucenje iz Drustva, taj biva iskljucen. Zar mislis da je Crkva neozbiljnija od Lovackog drustva?
Jok ti si.Kad smo kod toga,kojoj Crkvi pripadaš?
Sasvim jasno sam objasnio zašto mu analogija nije dobra.Kanoni predstavljaju formu kroz koju se izražava suština Crkve.Ta forma zavisi od istorijskih okolnosti,koje utiču na to koji je najbolji mogući način za projavljivanje suštine Crkve u tom vremenu.
Crkva nije neozbiljnija već je potpuno pogrešno porediti je sa najobičnijom svetovnom organizacijom.Ako tako misliš,to samo govori o tvom poimanju eklisiologije.Mada,od tebe sam po tom pitanju čuo svakakve stvari,koje su sve samo ne pravoslavne.

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Jok ti si.Kad smo kod toga,kojoj Crkvi pripadaš?
Sasvim jasno sam objasnio zašto mu analogija nije dobra.Kanoni predstavljaju formu kroz koju se izražava suština Crkve.Ta forma zavisi od istorijskih okolnosti,koje utiču na to koji je najbolji mogući način za projavljivanje suštine Crkve u tom vremenu.
Crkva nije neozbiljnija već je potpuno pogrešno porediti je sa najobičnijom svetovnom organizacijom.Ako tako misliš,to samo govori o tvom poimanju eklisiologije.Mada,od tebe sam po tom pitanju čuo svakakve stvari,koje su sve samo ne pravoslavne.
Neznalico, sustina Crkve nisu kanoni, nego dogmati.

Kanoni su zakonodavni dio Crkve i ne mogu se mijenjati osim na Vaseljenskom saboru.

insanity_13

Iskusan
Poruka
5.746
Neznalico, sustina Crkve nisu kanoni, nego dogmati.

Kanoni su zakonodavni dio Crkve i ne mogu se mijenjati osim na Vaseljenskom saboru.
Nisam ni rekao da su sustina Crkve vec [B]forma[/B] kroz koju se projavljuje sustina.Ako nemas nesto pametno da kazes,onda bolje cuti umesto da mi lepis etikete kako sam nesto rekao.
Takodje sam jasno objasnio da Crkva ne donosi nove kanone vec ih tumaci drugacije,sto je svakako moguce u periodima kada nema Vaseljenskih Sabora.

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Nisam ni rekao da su sustina Crkve vec [B]forma[/B] kroz koju se projavljuje sustina.Ako nemas nesto pametno da kazes,onda bolje cuti umesto da mi lepis etikete kako sam nesto rekao.
Takodje sam jasno objasnio da Crkva ne donosi nove kanone vec ih tumaci drugacije
,sto je svakako moguce u periodima kada nema Vaseljenskih Sabora.
Kanon Vaseljenskog sabora kazu: A = A

Moderni tumaci tog kanona kazu A = Z

Logika?

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Logika je vrlo prosta:deli nas više od 1000 godina tokom kojih su se okolnosti u potpunosti izmenile.
Izmedju nas i stvaranja prvog covjeka hiljade su godina, a mi i dalje patimo zbog krsenja Bozije zapovijesti covjeku da ne jede roda sa drveta znanja dobra i zla. A covjek i dalje krsi Boziju zapovijest i hrani se i goji se plodovima drveta znanja dobra i zla:

"A Isus im odgovori: da ste slijepi, ne biste imali grijeha. No vi govorite: vidimo! Tako vaš grijeh ostaje."

Napustajuci Boga i zaboravljajuci Bozije zapovijesti covjek sebe mijenja prema okolnostima bezboznika utapajuci se tako u njih.

Poslednja izmena:

insanity_13

Iskusan
Poruka
5.746
Izmedju nas i stvaranja prvog covjeka hiljade su godina, a mi i dalje patimo zbog krsenja Bozije zapovijesti covjeku da ne jede roda sa drveta znanja dobra i zla. A covjek i dalje krsi Boziju zapovijest i hrani se i goji se plodovima drveta znanja dobra i zla:

"A Isus im odgovori: da ste slijepi, ne biste imali grijeha. No vi govorite: vidimo! Tako vaš grijeh ostaje."

Napustajuci Boga i zaboravljajuci Bozije zapovijesti covjek sebe mijenja prema okolnostima bezboznika utapajuci se tako u njih.
Hahah.:D
Kakve veze ima ontoloski pad covekov sa kanonima(ne treba da te podsecam da si i sam rekao kako ih Vaseljenski Sabor moze promeniti)?To stvarno kad nemas pojma sta da kazes,povezujes sve i svasta.

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Hahah.:D
Kakve veze ima ontoloski pad covekov sa kanonima(ne treba da te podsecam da si i sam rekao kako ih Vaseljenski Sabor moze promeniti)?To stvarno kad nemas pojma sta da kazes,povezujes sve i svasta.
Ontoloski pad covjekov je u grijehu krsenja Bozije zapovijesti (zakona, pravila ili kanona), a taj grijeh je i dalje u covjeku i po tom grijehu umiremo.

Vaseljenski sabor je sabor Boga i Vaseljenske Crkve. Odluke Vaseljenskih sabora donosene od Boga Duhom Svetim kroz episkope.
Dakle je svako krsenje Bozije zapovijesti grijeh kao i Adamovo krsenje Bozije zapovijesti o plodu sa drveta znanja dobra i zla.

PS Ti razmisljas knjiski, po lekcijama.Vjerovatno si student bogoslovije!

Poslednja izmena:

active

Iskusan
Poruka
6.094
Zasto pitas i kakve veze ima s temom?

Idol je totem, a ne papa.
самим тим што је проглашен богом, тј непогрешивим - већ је себе класификовао као бог

уосталом прочитај мало о папизму па ћеш да се и сама увериш у дубину идолопоклонства које је само наставило римску праксу

insanity_13

Iskusan
Poruka
5.746
Ontoloski pad covjekov je u grijehu krsenja Bozije zapovijesti (zakona, pravila ili kanona), a taj grijeh je i dalje u covjeku i po tom grijehu umiremo.
Upravo ovo sto kazes nema veze sa pravoslavljem vec sa zapadnom teologijom.Za nas,greh je ontoloska a ne juridicka kategorija(pravilo,zakon) kao sto ti kazes.
Vaseljenski sabor je sabor Boga i Vaseljenske Crkve. Odluke Vaseljenskih sabora donosene od Boga Duhom Svetim kroz episkope.
To niko ne spori.Kod nas ne postoji podela na ius divinum i ius humanum(kao u RKC).Evo,bas bih voleo da mi danas primenis ove kanone(nemoj samo opet da mi kažeš kako nije tema!!!):

54. Клирик који није на путу, а једе у крчми, нека се одлучи.

12. Хришћанин који се врати у војничку службу, нека се одлучи на тринаест година. Уколико се усрдно каје и чини добра дела, нека се прими.

15. Због многих смутњи сплетки које је узроковао обичај да епископи, презвитери и ђакони прелазе из града у град, мора се таква пракса сасвим укинути

Dakle je svako krsenje Bozije zapovijesti grijeh kao i Adamovo krsenje Bozije zapovijesti o plodu sa drveta znanja dobra i zla.
"Čovek je biće koje ima samo jednu zapovest-da postane Bog".
PS Ti razmisljas knjiski, po lekcijama.Vjerovatno si student bogoslovije!
Još jednom za tebe:NISAM.

Poslednja izmena:

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Upravo ovo sto kazes nema veze sa pravoslavljem vec sa zapadnom teologijom.Za nas,greh je ontoloska a ne juridicka kategorija(pravilo,zakon) kao sto ti kazes.

To niko ne spori.Kod nas ne postoji podela na ius divinum i ius humanum(kao u RKC).Evo,bas bih voleo da mi danas primenis ove kanone(nemoj samo opet da mi kažeš kako nije tema!!!):

54. Клирик који није на путу, а једе у крчми, нека се одлучи.

12. Хришћанин који се врати у војничку службу, нека се одлучи на тринаест година. Уколико се усрдно каје и чини добра дела, нека се прими.

15. Због многих смутњи сплетки које је узроковао обичај да епископи, презвитери и ђакони прелазе из града у град, мора се таква пракса сасвим укинути

"Čovek je biće koje ima samo jednu zapovest-da postane Bog".

Još jednom za tebe:NISAM.
U krcmu ni jedan pobozni covjek ne treba da zalazi, a kamo li episkop. Da su hriscani bili i ostali Boziji, ostali bi u poslusanju Bogu kroz Crkvu, jer su kanoni volja Bozija.To sto su vjerom oslabljeni hriscani odstupali od nebeskog Cara, pa cak i carstva zemaljska u ime Hrista stvarali i svoju vlastitu vojsku, koristenu da macem i ognjem stvaraju, cuvaju i sire svoje zemaljsko carsto, Hristovom vojskom zvali, to je druga prica i druga tema o apostasiji kroz istoriju Crkve.

Ne znam ciji je ta suludo srocena i gorda misao da covjek ima samo jednu zapovijest - da postane Bog (sa velikim slovom B). Bog je samo jedan i nema vise Bogova ni na nebu i na zemlji ni pod zemljom, a covjek ne moze postati bog (sa malim b) bez vjere u Hrista i bez Hristove Crkve gazeci Bozije zapovijesti.

Poslednja izmena:

insanity_13

Iskusan
Poruka
5.746
U krcmu ni jedan pobozni covjek ne treba da zalazi, a kamo li episkop.
???
Da su hriscani bili i ostali Boziji, ostali bi u poslusanju Bogu kroz Crkvu, jer su kanoni volja Bozija.To sto su vjerom oslabljeni hriscani odstupali od nebeskog Cara, pa cak i carstva zemaljska u ime Hrista stvarali i svoju vlastitu vojsku, koristenu da macem i ognjem stvaraju, cuvaju i sire svoje zemaljsko carsto, Hristovom vojskom zvali, to je druga prica i druga tema o apostasiji kroz istoriju Crkve.
Sam si se uverio da tvoje shvatanje kanona nema veze sa time kako su oduvek shvatani u Crkvi.
Ne znam ciji je ta suludo srocena i gorda misao da covjek ima samo jednu zapovijest - da postane Bog (sa velikim slovom B). Bog je samo jedan i nema vise Bogova ni na nebu i na zemlji ni pod zemljom, a covjek ne moze postati bog (sa malim b) bez vjere u Hrista i bez Hristove Crkve gazeci Bozije zapovijesti.
Moja greška je što sam stavio veliko umesto malo početno slovo.Inače,to su reči Sv.Vasilija.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.