Pasos za kucnog ljubimca

-Jelena-

Elita
Moderator
Poruka
16.388
Vodite li vaseg ljubimca preko granice? Da li ima pasos? Ako ima sta vam je od papira trebalo da dobijete jedan takav sertifikat sa kojim vas ljubimac moze bez problema da putuje?
Podelite vase iskustvo, bilo da ste putovali kolima ili avionom, mozda nekome bude od koristi.

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.854
Pored pasoša koji se dobija prilikom vakcinacije protiv besnila neophodan je Titer test koji u Srbiji radi Pasterov zavod u Novom Sadu. Uzorak uzimaju svi veterinari i šalju ih tamo. Imajte na umu da je to provces. Kada se jednom uradi on važi doyivotno ukoliko ste redovni s vakcinacijama.... To će Vam objasniti veterinar. Teoretski potrebno vam je i zdravstveno uverenje pred put ali meni to nije niko nikada tražio.

ilovedoggos

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.950
Vodite li vaseg ljubimca preko granice? Da li ima pasos? Ako ima sta vam je od papira trebalo da dobijete jedan takav sertifikat sa kojim vas ljubimac moze bez problema da putuje?
Podelite vase iskustvo, bilo da ste putovali kolima ili avionom, mozda nekome bude od koristi.
Razlikuje se u koju zemlju ideš. Potrebno je da je životinja vakcinisana i revakcinisana od besnila, koliko se sećam i da je čipovan..Životinja treba da se odvede kod veterinara da se proveri zdravstveno stanje. Ne može npr da pasoš dobiju oni koji su mlađi od 3 meseca. Za prelazak preko granice i veterinarski sertifikat da se pruži na uvid.

ilovedoggos

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.950
Pretpostavljam da to vazi za pse i macke, a kakva su pravila za ptice? Postoji li odredjena vakcina kod nas koja se daje pticama?
Za ptice nemaš pasoš, već veterinarski sertifikat. To ti je međunarodna veterinarska potvrda koju izdaje veterinarski inspektor. Pošto psi i mačke moraju biti čipovani da bi prešli preko granice, ptice se indetifikuju drugačije, npr prstenovane, taj indetifikacioni broj mora biti upisan u zdravstveno uverenje pre putovanja. Mislim da vakcinacija ptica nije obavezna, možda protiv ptičijeg gripa..Ali treba se posavetovati pre svega prvo sa veterinarom.

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.854
Razlikuje se u koju zemlju ideš. Potrebno je da je životinja vakcinisana i revakcinisana od besnila, koliko se sećam i da je čipovan..Životinja treba da se odvede kod veterinara da se proveri zdravstveno stanje. Ne može npr da pasoš dobiju oni koji su mlađi od 3 meseca. Za prelazak preko granice i veterinarski sertifikat da se pruži na uvid.
Prilikom prve vakcinacije protiv besnila životinja dobija čip i pasoš. Titar test je po međunarodnim propisima obavezan u sve zemlje ali ga npr. Crnogorci i Makedonci retko kada traže a Hrvati uvek. Isto važi i za veterinarski sertivikat - potvrdu ne stariju (mislim) od 3 dana da je životinja zdrava. E sada neko gleda sve papire a neko ne traži ništa.

Rayela

Legenda
Poruka
71.821
Pored pasoša koji se dobija prilikom vakcinacije protiv besnila neophodan je Titer test koji u Srbiji radi Pasterov zavod u Novom Sadu. Uzorak uzimaju svi veterinari i šalju ih tamo. Imajte na umu da je to provces. Kada se jednom uradi on važi doyivotno ukoliko ste redovni s vakcinacijama.... To će Vam objasniti veterinar. Teoretski potrebno vam je i zdravstveno uverenje pred put ali meni to nije niko nikada tražio.
To je zaista uzasan problem, a i kosta pare. Inace ovo zdravstveno uverenje ziv covek nigde ne trazi,
ja sam godinama ulazila u Srbiju, niko nista nije ni pogledao, za nekog psa iz Srbije koga sam ovde dovodila
pa ga onda i udomljivala morala sam sve i svasta da radim, cak i ovo boldovano.
Pticu bih ja stavila ispod jakne, ne bih je nikome nigde prijavljivala, a mislim da i nema nikakvih
propisa za ptice.

-Jelena-

Elita
Moderator
Poruka
16.388
To je zaista uzasan problem, a i kosta pare. Inace ovo zdravstveno uverenje ziv covek nigde ne trazi,
ja sam godinama ulazila u Srbiju, niko nista nije ni pogledao, za nekog psa iz Srbije koga sam ovde dovodila
pa ga onda i udomljivala morala sam sve i svasta da radim, cak i ovo boldovano.
Pticu bih ja stavila ispod jakne, ne bih je nikome nigde prijavljivala, a mislim da i nema nikakvih
propisa za ptice.
Dobro ti je ovo hahaha...
Ima propisa i za ptice, gde nema.. neke tropske vrste u nekim zemljama i ne primaju, tj. zabranjeno je imati ih.

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.