Partizani su amnestirali preko polovine pripadnika četničkog pokreta

proka

Legenda
Poruka
57.100
Partizani su amnestirali preko polovine pripadnika četničkog pokreta



Prema mom istraživanju, više od polovine pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini amnestirano je 1944. i manjim delom 1945. Reč je o izuzetno velikom broju pojedinaca. Konstatovanje tih činjenica od strane pročetničkih istoričara poljuljalo bi konstrukt koji je formulisao Kosta Nikolić: ‘Srbija je morala da plati danak u krvi zbog podrške četnicima’







Povod razgovoru s historičarom Milanom Radanovićem njegova je nova knjiga ‘Kazna i zločin. Snage kolaboracije u Srbiji: odgovornost za ratne zločine (1941-1944) i vojni gubici (1944-1945)’, dostupna i na www.rosalux.rs/bhs/kazna-i-zlocin-publikacija. U odnosu na prethodnu (o oslobođenju Beograda 1945.), koja se mogla čitati i kao uzbudljiva priča, ova je zapravo rezultat obimnoga arhivskog istraživanja kojim Radanović osporava različite netočnosti u interpretaciji zločina u Drugome svjetskom ratu.


U leto i jesen 1944. preko polovine četnika u Srbiji je amnestirano na osnovu dve amnestije koje su obznanili partizani i predstavnici revolucionarne vlasti, krajem avgusta i krajem novembra te godine. Obe amnestije odnosile su se i na pripadnike hrvatskog domobranstva i slovenačke domobrance. Amnestiji nisu podlegali oni pripadnici navedenih formacija koji su počinili zločine. Fenomen amnestiranja četnika nije nepoznata činjenica u jugoslovenskoj istoriografiji, ali nije bio naučno ekspliciran i istražen, iako su najznačajniji dokumenti koji svedoče o masovnom amnestiranju četnika u Srbiji objavljeni pre nekoliko decenija. Odsustvo eksplikacije omogućilo je pročetničkim, revizionističkim istoričarima, kojima su Drugi svetski rat i prve posleratne godine u istraživačkom fokusu, da olako ignorišu značaj, opseg i posledice amnestija koje su imale karakter zvaničnog poziva pripadnicima Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVuO) da polože oružje, čime im je garantovana bezbednost. Prema mom istraživanju, više od polovine pripadnika JVuO-a u Srbiji amnestirano je 1944. i manjim delom 1945. Reč je o izuzetno velikom broju pojedinaca. Mnogi od njih su dezertirali, nakon čega su samoinicijativno ili uz dogovor sa snagama NOVJ prešli na partizansku stranu, a podjednak ili još veći broj ih je pošteđen nakon zarobljavanja. Konstatovanje tih činjenica od strane pročetničkih istoričara poljuljalo bi konstrukt koji je formulisao istoričar Kosta Nikolić: ‘Srbija je morala da plati svoj dug, odnosno da plati danak u krvi zbog podrške četnicima.’ Nikolić u svojoj najreferentnijoj knjizi, trotomnoj ‘Istoriji ravnogorskog pokreta’, ignoriše fenomen amnestiranja četnika i značaj tog fenomena kao kolektivnog iskustva, iako je amnestija za više od polovice njih predstavljala jedno od najznačajnijih ratnih iskustava. Drugi revizionistički istoričari, poput Srđana Cvetkovića koji je najviše pisao o represiji pobedničke strane 1944-1945, banalizuju i bagatelizuju amnestiranje četnika, šta je metodološki nedopustivo. Apsolutizovanje represije koja je usledila nakon pobede partizana nemoguće je bez ignorisanja korektnog odnosa partizana prema većini četnika zarobljenih u borbama za oslobođenje Srbije u leto i jesen 1944.





- - - - - - - - - -

Milanom Radanovićem ‘Kazna i zločin. Snage kolaboracije u Srbiji: odgovornost za ratne zločine (1941-1944) i vojni gubici (1944-1945)
 
kamo sreće da su četnici još ranije prešli u partizane

- - - - - - - - - -

srbija bi još ranije bila slobodna

па где постави и главу од овог дилетанта на тему :hahaha::hahaha:

ево га овде лепше испао

1.jpg


:hahaha:


чек јел то хоћеш да кажеш да без четника партизани нису могли да ослободе Србију? :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Da razbijemo vise te price o nepomilovanju jvuo clanova.


od 1944 do kraja NOB preslo je u sastav NOVJ
1963 oficira iz domobranske vojske
215 oficira iz nemacke vojske
322 oficira iz bugarske vojske
124 oficira iz italijanske vojske
18 oficira iz madjarske vojske
4 oficira iz albanske vojske
727 oficira iz cetnickih jedinica
17 oficira iz vojske kraljevine Jugoslavije ( u Egiptu )

U 1945 po dolasku iz zarobljenistva uslo je 733 oficira bjv u JA, a 1946/1947 jos 1283 ( izmedju ostalog i 12 generala bjv )

Zainteresovani mogu jos vise naci u ediciji Razvoj OS SFRJ, knjiga 24
 
Povod razgovoru s historičarom Milanom Radanovićem njegova je nova knjiga ‘ dostupna i na www.rosalux.rs/bhs/kazna-i-zlocin-publikacija.

Уме ли неко да ми објасни које су користи немачких служби да финансирају овакве "пројекте" и да одржавају дух комунизма у Србији савременог доба?
 
Уме ли неко да ми објасни које су користи немачких служби да финансирају овакве "пројекте" и да одржавају дух комунизма у Србији савременог доба?

Шеф пропаганде у Недићевој влади после издржавања затворске казне је пребачен за Немачку где је радио у Дојче велеу на пропаганди против Југославије.
Немци се никад не одричу своих људи!
 
Шеф пропаганде у Недићевој влади после издржавања затворске казне је пребачен за Немачку где је радио у Дојче велеу на пропаганди против Југославије.
Немци се никад не одричу своих људи!

значи комунисти су немачки људи? ок...
 
Шеф пропаганде у Недићевој влади после издржавања затворске казне је пребачен за Немачку где је радио у Дојче велеу на пропаганди против Југославије.
Немци се никад не одричу своих људи!

kao u nekom partizanskom romanu ...lazar prokic se sigurno okrece u grobu kad vidi kako ga opisuju komunisticki falsifikatori :rotf:
 
a evo i gomile cetnika koji se predali :mrgreen:
http://izlozba.sabh.hr/amnestija/

bravo bane, dobar sajt si našao, ne smeta ti što je hrvatski?

- - - - - - - - - -

Amnestija u Narodnooslobodilačkoj borbi primjenjivana je nekoliko puta i odnosila se na razne počinitelje krivičnih djela, koji su se ogriješili o tekovine oslobodilačke borbe i interese naroda.


Prva službena amnestija bio je poziv Vrhovnog komandanta Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije maršala Jugoslavije Josipa Broza Tita, od 30. kolovoza 1944. godine, svim hrvatskim i slovenskim domobranima, četnicima i pripadnicima drugih neprijateljskih oružanih formacija da napuste okupatora i prijeđu na stranu NOV. U ovom pozivu je naglašeno da će svima onim koji do 15. rujna 1944. pređu na stranu NOB biti oprošteno njihovo učešće u neprijateljskim formacijama, osim onima koji su počinili teža krivična djela, kao i da će se oficirima priznati do tada stečeni činovi.


Dalje se u pozivu navodi da će se oni koji do određenog roka ne pređu na stranu NOP smatrati izdajnicima naroda i da će biti izvedeni pred ratni sud i kažnjeni najstrožom kaznom. Ovaj poziv imao je snažan odjek naročito među hrvatskim domobranima, tako da su kompletne jedinice s čitavim naoružanjem i komandnim kadrom prelazile na stranu NOVJ.


Odluku o općoj amnestiji osoba, koje su sudjelovale u četničkim redovima Draže Mihailovića, jedinicama hrvatskog i jedinicama slovenskog domobranstva, donijelo je 21. studenog 1944. godine Predsjedništvo AVNOJ (SI. list DFJ br. 1/1945).


Poslije oslobođenja, Ukaz o općoj amnestiji i pomilovanju donijet je 3. kolovoza 1945. godine (SI. list DFJ br. 56/1945).


Istog datuma donijet je i Ukaz o amnestiji i pomilovanju osuđenika u Makedoniji (SI. list DJF br. 60/1945).

U tijeku 1946. godine i kasnije donijeti su zakoni o amnestiji i pomilovanju mnogih krivaca koji su bili osuđeni za krivična djela u toku NOR-a.


- - - - - - - - - -

izvor: banetov sajt
 
revizionistički istoričari, poput Srđana Cvetkovića koji je najviše pisao o represiji pobedničke strane 1944-1945, banalizuju i bagatelizuju amnestiranje četnika, šta je metodološki nedopustivo.

- - - - - - - - - -

zašto je problem pisati o amnestiji četnika?

zar je to sramota za pobornike četnika pa imaju potrebu da unizuju temu ??

zašto na ovom pdf-u nikad se ne piše o ovoj temi?

po meni, to je jako pozitivan dogadjaj u srpskoj istoriji, gde su partizani još 1944 godine posle proglasa kralja petra kojim je pozvao sve četnike da se stave pod titovu komandu, proglasili amnestiju za sve četnike kako bi prekinuli bratoubilački rat

sad se postavlja pitanje, zašto je manjini četnika, koji neisu prešli u partizane, odgovaralo da se nastavi rat izmedju srba, umesto da svi srbi zajedno ratuju protiv okupatora?

- - - - - - - - - -

ovo je prva tema o amnestiji četnika u ww2, jer se uvek o tome ovde izbegavalo da diskutuje
 
zašto je problem pisati o amnestiji četnika?

zar je to sramota za pobornike četnika pa imaju potrebu da unizuju temu ??

ovo je prva tema o amnestiji četnika u ww2, jer se uvek o tome ovde izbegavalo da diskutuje
pa stavi konacno nesto o amnestiji cetnika, mislim na konkretan argument sa imenom, prezimenom, brojem , sta god...pa da imamo o cemu da pricamo,
do sada nisi nista konkretno napisao, sve je pausalno, globalno, bez ikakve potpore u relevantnim dokazima,
zato se i pise o tome na taj nacin.
ajde ti budi prvi koji ce da postavi ovde nesto konkretno...
 

JEDINI ČETNIK KOGA JE POMILOVAO TITO

Da li je vaš komandant bio Rade Radić, za kojeg su govorili da je otvoreno služio okupatoru?

- Naš komandant na Kozari tada je bio Rade Radić, koji je u to vreme već napustio komunističku partiju, jer je video šta su sve radili Srbima i krenuo da ih brani. Ogromna je laž da je služio okupatoru. Tom čoveku su poginula dva sina u borbi protiv ustaša i domobrana. Kako je onda moguće da neko sarađuje s ubicama svoje dece?
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top