Partizani ili Cetnici

Da li su cetnici ubijali Srbe? DA
Jesu, kao i partizani
Da li su partizani unistavali crkve i ubijali popove i unistavali ikone? NE
Uništavali crkve nisu koliko znam ali su posle rata i za vreme rata likvidirali neke sveštenike
Da li su cetnici saradjivali sa Nemcima? DA
Zavisi koji četnici mada su svi ponekad. Ne znam zašto bi neka saradnja bila strašna kad je zemlja već okupirana.
Da li je bilo zabranjeno slaviti slavu za vreme Tita? NE
Nije zakonom ali u praksi je bilo problema i neposredno posle rata si mogao da završiš u zatvoru ili barem da te prebiju. Zagorčavali su generalno život onima koji slave i idu u crkvu
 
Jesu, kao i partizani
Kao i sve vojne formacije na teritoriji današnje Srbije za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Uništavali crkve nisu koliko znam ali su posle rata i za vreme rata likvidirali neke sveštenike
Nisu likvidirali neke sveštenike, već su brutalno pobili duplo više sveštenika nego ustaše. Ustaše su pobile 219 sveštenika SPC tokom rata, a partizani čak 480 (od čega 123 u Crnoj Gori na čelu za mitropolitom Lipovcem). Takođe, pominje se i rušenje ili kršenje nekoliko crkava, a pljačke manastira su bile česte, a bilo je i pljački manastira kao i spaljivanja crkvenih knjiga.
Zavisi koji četnici mada su svi ponekad. Ne znam zašto bi neka saradnja bila strašna kad je zemlja već okupirana.
Nisu svi. Naravno da je svaka saradnja sa okupatorom grijeh i izdaja, ukoliko za istu ne postoje nekk optimalni razlozi, što često nije bio slučaj u Kraljevini Jugoslaviji.


Nije zakonom ali u praksi je bilo problema i neposredno posle rata si mogao da završiš u zatvoru ili barem da te prebiju. Zagorčavali su generalno život onima koji slave i idu u crkvu
Sa ovim dijelom sam saglasan.
 
Mogao si da slavis slavu ali ne preterano "bucno i javno", slavilo se tako da ni prve (pogotovo oni) komsije nisu znali, a nisi mogao recimo da javno slavis 13.januara Novu godinu - pod javno mislim u kafani. Naime, policija je i 1980-te isla po BGD i zatvarala kafane pre 22.00h da se ne bi "slucajno" slavilo oko ponoci. Tek posle smrti J.B.Tita su se pojavili prvi badnjaci po hladnjacima beogradskih taksi vozila a bozicne liturgije su se pocele masovnije posecivati. Tako je bilo u sirim narodnim masama, disidentski krugovi su uvek lupali kontru zvanicnim stavovima.
 
pa jbg,živim trenutno u Sloveniji,u blizini zajedničke grobnice četnika,ustaša,nemaca i domobrana...
čak i ne kriju da su bili zajedno protiv partizana,a sebe zovu nacionalne snage srba,hrvata,slovenaca i nemaca
knjiga žalosti ista samo u stupcima stoji latinica.ćirilica i nemački
na nekim krstevima kokarda,odma pored krst sa sahovnicom i slovom U,i nemačka svastika je tu
Stoji ime prezime,jedinica,godina...
Jbg,meni dovoljno...
 

Back
Top