Parkiranje pod nagibom

WhiteWarg100

Iskusan
Poruka
5.511
Treba mi neko da mi objasni za parkiranje pod nagibom. Živim u zgradi ispred koje je vukoiebina od "parkinga" i svako parkira gde stigne ali je sve bukvalno pod nagibom. Juče sam parkirala auto upravno i izbacim iz brzine i povučem ručnu. Stoji auto sve ekstra. Bila sam budna celu noć imam problema sa alergijom i pošto mi terasa gleda na taj "parking", celu noć do 6 ujutru je stajao auto. Da bi u 8 kad sam se probudila videla da je auto unazad otišao i zadnji točkovi spali sa tog uspona.

Ja sam vozač početnik, privikavam se na ovaj auto već 4 dana ga vozim svugde jer smo ga tada registrovali pošto je stajao dugo pre toga.

E sad, čitala sam da treba da se ubaci u prvu brzinu i povuče ručna kada je nagib i kad hoće unazad da ode. I u rikverc da se ubaci kako pod nagibom ne bi otišao u napred ako je tako parkiran.

Samo mi nije jasno kako ja njega u prvoj da ostavim? Povučem ručnu i pustim kvačilo i kočnicu? Zar neće svejedno krenuti?

A treba obavezno da odvezem auto kod majstora jer mi ručna izgleda debelo ne radi kako treba

A i komšije se parkiraju kao sardine to se pribije nema šta, tako da mi živci idu sto na sat, nek se moj auto uništi zabole me, i ovako mi sad dođe da ga zapalim. Nego što će ne daj Bože udariti u neki drugi auto ako se pokrene.

Samo mi nije jasno kako ja njega u prvoj da ostavim? Povučem ručnu i pustim kvačilo i kočnicu? Zar neće svejedno krenuti?

A treba obavezno da odvezem auto kod majstora jer mi ručna izgleda debelo ne radi kako treba

A i komšije se parkiraju kao sardine to se pribije nema šta, tako da mi živci idu sto na sat, nek se moj auto uništi zabole me, i ovako mi sad dođe da ga zapalim. Nego što će ne daj Bože udariti u neki drugi auto ako se pokrene.
parkiravaj na ravno. Bolje par metara peske do kuce nego ovi problemi.

A što mora u rikverc da se ubaci na nizbrdici, pa valjda ga kada je menjač ubačen u brzinu drži da ne krene?
Zbog losih vozaca
Ako krene brzo prvom a nizbrdo je mozda nekog udari, uz isti prenosni odnos ima i tezinu auta
Al ako krece uzbrdo ta tezina auta pomaze da auto manje ubrza
Inace, parkiras- smotas tako da tockovi vrlo brzo dodju do trotoara-ubacis u brzinu kontra nagibu - povuces rucnu
Ako je bilo sta od ovog problematicno - dodas prepreku
Ciglicu il nesto slicno

Pod nagibom auto se UVEK ostavlja u brzini. Ako je na napred onda u rikvercu a ako je unazad nagib onda u prvu. Pališ tako što pritisneš kvačilo i kočnicu u isto vreme pa daš gas, pustiš polako kvačilo i kada osetiš da se auto mrda spustiš ručnu. Dakle nikako nije preporučljivo za početnike.

Ako je auto polovnjak sa nekog placa ili kršina onda podmetneš ciglu pod točak i to sa zadnje strane prema nagibu.

Uopšte ako si početnik izbegavaš sve te nagibe i divlje parkinge dok ne stekneš neko iskustvo. Sad zovi šlep službu da te izvuku ili neki džip.

Ps: pod nagibom ako ti neko samo malo gurne auto branikom ode ovaj u jendek ako je zemlja i trava još lakše.

Mislim da ova slika sve objasnjava:

img_1_1718010039193.jpg

Pod nagibom auto se UVEK ostavlja u brzini. Ako je na napred onda u rikvercu a ako je unazad nagib onda u prvu.

Ako je auto polovnjak sa nekog placa ili kršina onda podmetneš ciglu pod točak i to sa zadnje strane prema nagibu.

Uopšte ako si početnik izbegavaš sve te nagibe idivlje parkinge dok ne stekneš neko iskustvo. Sad zovi šlep službu da te izvuku ili neki džip.
Znači ako na nizbrdici ostavim auto u prvoj brzini a ne povučem ručnu auto može da krene napred? Baš ću kasnije da probam da li je tako.

Za svaki slucaj...to je onda trostruka zastita (volan u stranu, rikverc, rucna). A u rikverc zbog smera okretanja zupcanika na menjacu, logicno na nagibu da ides kontra od sile gravitacije....
Ma jasno mi je zašto je rikverc na nizbrdici i ja to refleksno povučem ali baš ću probati malo kasnije da vidim da li će mrduti ako ubacim u prvu na nizbrdici ili u rokverc na uzbrdici.

Ma jasno mi je zašto je rikverc na nizbrdici i ja to refleksno povučem ali baš ću probati malo kasnije da vidim da li će mrduti ako ubacim u prvu na nizbrdici ili u rokverc na uzbrdici.
Ma vidi, nece on mrdati ako ga stavis u prvu. To ce isto da ga drzi...ali u nekom retkom slucaju da se sjebu ti zupci na menjacu, u prvoj moze da klizne dole, a u rikvercu ne, jer rikver tera tockove u kontra smer. Znaci na nizbrdici ne bi mogao da se kotrlja napred, nizbrdo, vec bi ga drzalo u mestu, jer je okrenuto da se prenos vrsi na unazad, tj. uzbrdo.

Back