Парастос жртвама операције „Олуја“

Parra-Bellum

Buduća legenda
Poruka
40.087
У Цркви светог Марка данас је одржан парастос пострадалима у „Олуји“, хрватској војној акцији у којој је, пре седамнаест година, погинуло око 1.600 људи, док је протерано више од 200.000 Срба из Книнске крајине.

DSC_0258.JPG


Поред многобројних Београђана, родбине пострадалих и протераних Срба из Хрватске, више од педесет официра и подофицира Војске Србије и исто толико кадета Војне академије, парастосу који је служио Његова светост патријарх српски Иринеј, присуствовали су први потпредседник Владе Србије и министар одбране Александар Вучић и начелник Генералштаба Војске генерал-потпуковник Љубиша Диковић са сарадницима.

- Наша браћа и сестре који су пострадали у “Олуји”, страдали су само зато што су били православне вере, рекао је патријарх Иринеј. Сви који су тада протерани са својих вековних огњишта само зато што су Срби и православне вере, утеху и спас нашли су у нашој вољеној Србији… После страдања наше браће у јужној српској покрајини, морамо рећи да је 20. век – век највећег страдања српског народа у његовој дуговековној историји. Србија данас од светских моћника тражи да се према срспком народу понаша праведно као и према свим другим народима и да омогуће да се прогнани врате на своја огњишта - рекао је патријарх српски Иринеј.

DSC_0274.JPG


Хашки трибунал је пресудио да "Олуја" представља удружени злочиначки подухват с циљем да се протерају Срби из Книнске крајине. Тада је из Книна и Книнске крајине протерано више од двеста хиљада људи. У километарским колонама које су се 4. августа 1995, из западне Хрватске упутиле ка Србији, нажалост није било и око две хиљаде погинулих у једној од насуровијих акција хрватске војске. Они су заувек остали у Хрватској, као неми сведоци српског вековног присуства у тој земљи, иако се за многе од њих и не зна где су сахрањени.

Документационо информативни центар "Веритас" поседује имена 1.960 погинулих и несталих Срба, од чега 1.205 цивила, међу њима 522 жене и 12 деце. Книнску крајину је тада напустило целокупно српско становништво. Колоне избеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима су преко подручја под контролом босанских Срба у западној и северној Босни кренуле ка Србији. До данас, у Хрватску су се вратили само ретки појединци.

http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=4015

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mnogi od danasnjih srpskih vojnika i oficira su tada bili mala deca, nek znaju kakvo zlo imaju u sUsJedstvu i nek se obucavaju za sledeci susret i vracanje duga za ubijene i proterane civile.
 
Нису тачни подаци у тексту.

У удруженом злочиначком подухвату Олуји је убијено тачно 1922 људи.

Цифра није коначна !

У Загребу чека око 1000 тела на идентификацију тако да та цифра може још и да расте.

За ове ствари информишите се у Веритасу.

Veritas je nevladina organizacija koju su krajem 1993. godine osnovali građani sa područja tadašnje RSK (bivše UNPA područje). Do egzodusa Krajišnika (avgust/1995) sjedište organizacije je bilo u Kninu, a od tada se nalazi u Beogradu, sa Predstavništvom u Banjoj Luci;
Za svoj rad Veritas je dobio preporuke od UN-a (26.12.1999.), ICRC (28.12.1999.) i ICTY (02.03.2000.) –preporuke se nalaze na sajtu www.veritas.org.rs ;
 
Poslednja izmena:
Да појасним, у тексту пише: Документационо информативни центар "Веритас" поседује имена 1.960 погинулих и несталих Срба...

Дакле, за сад се зна да је убијено 1922.

Ово су најсвежији подаци из Веритаса, од среде ове недеље.
 
Boze oprosti......ja sam "srecan" zbog tako "malog" broja ubijenih srba, obzirom na to kakve su hijene hrvati. Dobro je da nije i sto hiljada ubijeno! Za slom Krajine prvo treba kriviti Mladica i Karadzica koji su dopustili opstanak Bihacke enklave i ulazak hrvata iza ledja Kninu, a tek posle toga glavnog izdajnika iz Srbije. Mada smem da se zakunem, poznavajuci mentalitet nas u Srbiji, da bi i sam Milos Obrenovic isto postupio kao Milosevic, samo kada bi mu neko obecao pare, vlast i zene!
 
Izrazio sam jucer zaljenje zbog svih poginulih nevinih civila od strane moga naroda, zbilja se stidim takvih. Nisu mi jasni mnogi nasi forumasi koji ne pokazuju ni grama suosjecanja. Gledao sam sinoc film sto je Bilja postavila, Oluja Inferno, vidio sam ocaj nekih ljudi, ocaj majki nad izgubljenom djecom, sokirala me prica jedne majke koju je nakon pada bombe dio glave sa kosom njenog maloga sina pogodio...zamislite vi tu strahotu, tako izgubiti svoje dijete...reci ce neki to je propaganda..ali dovoljno je pogledati te tuzne oci roditelja da se vidi koju strahotu su prosli...ni meni nikada nece biti jasno zasto je u nekoliko navrata gadjana kolona civila, to nije bio legitiman vojni cilj vec monstruozni cin i nije mi jasno zasto to forumasi iz Hrvatske negiraju. Ni jednog nisam vidio da je odao pocast tim zrtvama a kamoli nesto drugo. Sinoc nakon odgledanoga filma, prekrizio sam se i pomolio za tu djecu sto su zivot izgubila, jako me potreslo to sto sam vidio a to bi preporucio i ostalim forumasima iz Hrvatske, ovdje nije bitno to sto smo Hrvati ni to sto su mnogi u tom nekom Hrvatskom klanu na ovome forumu, radi se o ljudskim zivotima, nevinoj djeci...onaj tko i sam ima dijete, shvatit ce..
 
Срамота. Председник Србије није нашао времена да присуствује парастосу. Само у Србији могуће. :roll:

Био је тај из твог аватара, био је начелник генералштаба, били су питомци академије...

До јуче (до ове године) није био нико осим пуког народа...

Где су радикали на парастосу? ;)

Не тражи длаку у јајету, ови тек треба да се докажу.
 
Не тражи длаку у јајету, ови тек треба да се докажу.
Радикали не држе полуге власти. Овакав парастос је од великог значаја и да смо озбиљна држава која држи до себе председник Србије би морао да присуствује. Србија мора да се учи од Хрватске шта значи патриотизам.
 
Био је тај из твог аватара, био је начелник генералштаба, били су питомци академије...

До јуче (до ове године) није био нико осим пуког народа...

Где су радикали на парастосу? ;)

Не тражи длаку у јајету, ови тек треба да се докажу.

БЕОГРАД, ЗАГРЕБ -

Парастос за Србе убијене у операцији хрватске војске "Олуја" 1995. године одржан је данас у Цркви Светог Марка у Београду у присуству више стотина чланова породица страдалих.
...

Парастосу који је служио епископ хвостански Атанасије (Ракита), присуствовали су и председник Србије Борис Тадић, потпредседник Владе Јован Кркобабић и представници удружења породица несталих и погинулих.

Епископ Атанасије позвао је на молитву за покој душа страдалих у операцији "Олуја" и изразио саучешће њиховим породицама, прогнаним са вековних огњишта.

http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j...sg=AFQjCNFKI8IILpPMOZKRVaWxkEM-Swh5IQ&cad=rja

Kako bre nikog, a Bora i Krka ? :(
 
Ах, види зеца....:roll:
Иначе, о УЗП ''Олују'' и Бљеску се толико причало у њихово време да нисмо имали утисак да се ишта дешавло.

Наравно, ДС као странка никад није осудила усташе. Напротив, Тадић им се извињавао.
 
Ах, види зеца....:roll:
Иначе, о УЗП ''Олују'' и Бљеску се толико причало у њихово време да нисмо имали утисак да се ишта дешавло.

Наравно, ДС као странка никад није осудила усташе. Напротив, Тадић им се извињавао.
Nije to u njihovo veme samo , o Oluji se u Srbiji nije pričalo u kontinuitetu već 17 godina i u vreme same akcije se ondašnja vlast pravila blesava i davala na TV-u prenos cirkusa u Monte Karlu , a za Bljesak valjda behu neki prvomajski uranci ... posle se to nastavilo do današnjeg dana i svaka vlast je to uglavnom ignorisala , niko ne voli da se podseća poraza , čak i ono što se o tome priča unašim medijima i javnosti je uglavnom posledica i reakcija na slavlja i praznike koji se tim povodom dešavaju u HR ,a ne iz nekog pijateta i brige za žrtve .
 
Izrazio sam jucer zaljenje zbog svih poginulih nevinih civila od strane moga naroda, zbilja se stidim takvih. Nisu mi jasni mnogi nasi forumasi koji ne pokazuju ni grama suosjecanja. Gledao sam sinoc film sto je Bilja postavila, Oluja Inferno, vidio sam ocaj nekih ljudi, ocaj majki nad izgubljenom djecom, sokirala me prica jedne majke koju je nakon pada bombe dio glave sa kosom njenog maloga sina pogodio...zamislite vi tu strahotu, tako izgubiti svoje dijete...reci ce neki to je propaganda..ali dovoljno je pogledati te tuzne oci roditelja da se vidi koju strahotu su prosli...ni meni nikada nece biti jasno zasto je u nekoliko navrata gadjana kolona civila, to nije bio legitiman vojni cilj vec monstruozni cin i nije mi jasno zasto to forumasi iz Hrvatske negiraju. Ni jednog nisam vidio da je odao pocast tim zrtvama a kamoli nesto drugo. Sinoc nakon odgledanoga filma, prekrizio sam se i pomolio za tu djecu sto su zivot izgubila, jako me potreslo to sto sam vidio a to bi preporucio i ostalim forumasima iz Hrvatske, ovdje nije bitno to sto smo Hrvati ni to sto su mnogi u tom nekom Hrvatskom klanu na ovome forumu, radi se o ljudskim zivotima, nevinoj djeci...onaj tko i sam ima dijete, shvatit ce..


Можда су неки од њих и стајали поред путева којима се кретала српска колона избеглица, и испраћала их каменицама? Јер, и то су радили, твоја браћа Хрвати.

Твој пост је људски, али усамљен - недовољно да вам опростимо.
 
Izrazio sam jucer zaljenje zbog svih poginulih nevinih civila od strane moga naroda, zbilja se stidim takvih. Nisu mi jasni mnogi nasi forumasi koji ne pokazuju ni grama suosjecanja. Gledao sam sinoc film sto je Bilja postavila, Oluja Inferno, vidio sam ocaj nekih ljudi, ocaj majki nad izgubljenom djecom, sokirala me prica jedne majke koju je nakon pada bombe dio glave sa kosom njenog maloga sina pogodio...zamislite vi tu strahotu, tako izgubiti svoje dijete...reci ce neki to je propaganda..ali dovoljno je pogledati te tuzne oci roditelja da se vidi koju strahotu su prosli...ni meni nikada nece biti jasno zasto je u nekoliko navrata gadjana kolona civila, to nije bio legitiman vojni cilj vec monstruozni cin i nije mi jasno zasto to forumasi iz Hrvatske negiraju. Ni jednog nisam vidio da je odao pocast tim zrtvama a kamoli nesto drugo. Sinoc nakon odgledanoga filma, prekrizio sam se i pomolio za tu djecu sto su zivot izgubila, jako me potreslo to sto sam vidio a to bi preporucio i ostalim forumasima iz Hrvatske, ovdje nije bitno to sto smo Hrvati ni to sto su mnogi u tom nekom Hrvatskom klanu na ovome forumu, radi se o ljudskim zivotima, nevinoj djeci...onaj tko i sam ima dijete, shvatit ce..

Svaka ti cast! Jedan od retkih ljudskih postova iz Hrvatske vezanih za uzasnu tragediju zvanu Oluja. Vazno je osuditi sve zlocine u strasnom ratu 90ih, sa svih strana. Ljudski post i gest. :)
 
Izrazio sam jucer zaljenje zbog svih poginulih nevinih civila od strane moga naroda, zbilja se stidim takvih. Nisu mi jasni mnogi nasi forumasi koji ne pokazuju ni grama suosjecanja. Gledao sam sinoc film sto je Bilja postavila, Oluja Inferno, vidio sam ocaj nekih ljudi, ocaj majki nad izgubljenom djecom, sokirala me prica jedne majke koju je nakon pada bombe dio glave sa kosom njenog maloga sina pogodio...zamislite vi tu strahotu, tako izgubiti svoje dijete...reci ce neki to je propaganda..ali dovoljno je pogledati te tuzne oci roditelja da se vidi koju strahotu su prosli...ni meni nikada nece biti jasno zasto je u nekoliko navrata gadjana kolona civila, to nije bio legitiman vojni cilj vec monstruozni cin i nije mi jasno zasto to forumasi iz Hrvatske negiraju. Ni jednog nisam vidio da je odao pocast tim zrtvama a kamoli nesto drugo. Sinoc nakon odgledanoga filma, prekrizio sam se i pomolio za tu djecu sto su zivot izgubila, jako me potreslo to sto sam vidio a to bi preporucio i ostalim forumasima iz Hrvatske, ovdje nije bitno to sto smo Hrvati ni to sto su mnogi u tom nekom Hrvatskom klanu na ovome forumu, radi se o ljudskim zivotima, nevinoj djeci...onaj tko i sam ima dijete, shvatit ce..
Hvala na razumevanju....lep gest od tebe stvarno:ok:
 
Nije to u njihovo veme samo , o Oluji se u Srbiji nije pričalo u kontinuitetu već 17 godina i u vreme same akcije se ondašnja vlast pravila blesava i davala na TV-u prenos cirkusa u Monte Karlu , a za Bljesak valjda behu neki prvomajski uranci ... posle se to nastavilo do današnjeg dana i svaka vlast je to uglavnom ignorisala , niko ne voli da se podseća poraza , čak i ono što se o tome priča unašim medijima i javnosti je uglavnom posledica i reakcija na slavlja i praznike koji se tim povodom dešavaju u HR ,a ne iz nekog pijateta i brige za žrtve .

Није тачно. ;)
Кад је Коштуница био премијер, 2007. године је пуштен филм о прогону Крајишника на РТС-у 1 на дан почетка удруженог злочиначког подухвата.
Одлично се сећам јер сам била у иностранству и гледала сам преко сателита.
 
Прилазећи јуче око 10:40 цркви св.Марка из правца Таковске,угледах официре.Зачудих се.Помислио сам "какве они параде/свечаности спремају",а онда их видјех како иза "шефа" Вучића уђоше у цркву на парастос.Што се тиче обезбјеђења,пандура униформисаних/цивила било ко пљеве.Бијадох у близини једне групице "керова".Кад се појавио Младен Обрадовић,један у цивилу је одмах "реаговао";снимао га камером.Обрадовић је дошао до супруге,узео дјете у наручје,и заједно су ушли у цркву,а пандур га је непрестанце снимао.помислих,***емте државо,ако ти је један М.Обрадовић таква претња.
 
Izrazio sam jucer zaljenje zbog svih poginulih nevinih civila od strane moga naroda, zbilja se stidim takvih. Nisu mi jasni mnogi nasi forumasi koji ne pokazuju ni grama suosjecanja. Gledao sam sinoc film sto je Bilja postavila, Oluja Inferno, vidio sam ocaj nekih ljudi, ocaj majki nad izgubljenom djecom, sokirala me prica jedne majke koju je nakon pada bombe dio glave sa kosom njenog maloga sina pogodio...zamislite vi tu strahotu, tako izgubiti svoje dijete...reci ce neki to je propaganda..ali dovoljno je pogledati te tuzne oci roditelja da se vidi koju strahotu su prosli...ni meni nikada nece biti jasno zasto je u nekoliko navrata gadjana kolona civila, to nije bio legitiman vojni cilj vec monstruozni cin i nije mi jasno zasto to forumasi iz Hrvatske negiraju. Ni jednog nisam vidio da je odao pocast tim zrtvama a kamoli nesto drugo. Sinoc nakon odgledanoga filma, prekrizio sam se i pomolio za tu djecu sto su zivot izgubila, jako me potreslo to sto sam vidio a to bi preporucio i ostalim forumasima iz Hrvatske, ovdje nije bitno to sto smo Hrvati ni to sto su mnogi u tom nekom Hrvatskom klanu na ovome forumu, radi se o ljudskim zivotima, nevinoj djeci...onaj tko i sam ima dijete, shvatit ce..

pokaži mi to sto si gledao :think: ili netko neka postavi "klip" sa youtube-a
 
Poslednja izmena:

Back
Top