Paradajz turizam zaboravite

Ako si neko ne može priuštiti tjedan dana ljetovanja, a da pri tome ne vuče krumpire i luk sa sobom, onda ne treba ni da ide na more. Ideš na odmor i onda se moraš sramotit na carini.

Zamisli, poželiš da sebi i porodici priuštiš neki odmor od cele godine, pa kako god mogao to da uradiš... Stvarno sram ih bilo, malo bi da osete nešto od života osim "idi na posao i kući". Kako samo mogu.

Da, zato sto ce celo drustvo da placa druge stvari za njih, jer oni tih 500 evra potrose na more, umesto na te druge stvari koje su im potrebne.
To ne funkcionise bas tako, drustvo ce da pomaze samo socijalne slucajeve, a pomagace po vec utvrdjenim propisima, a pravo na socijalnu pomoc se stice na osnovu prihoda a ne na osnovu koliko ljudi trose.
Tako da, cak i kada bi socijalni slucajevi isli na more - to ne bi uticalo na socijalni sistem.
Kada trose na Slavu, to makar utice dobro na neke biznise u Srbiji. Mada je i to blentavo.
Da li je blentavo, to je licna stvar. Nekom je blentavo sto si ti potrosio, na primer, na auto od 10.000 evra, a mogao si da kupis i za 3000. Pa ti niko ne prebacuje i ne smatra te problemom za drustvo.

Cek, pa sta ako ljudi vole da idu na more a nemaju mnogo para, jel to nesto zlo?
zlo je ako se u AMG-mercedesu od 100 000 evra, u gepeku nalazi par kila paradajza, kais slanine, boranija, par steka domacih jajca, ...........
i zlo je ako se na more (sa paradajz i krompir) ide samo da bi se napravili fotosi za fejsbuk.
Paradajz-turist nije simbol socijalnog statusa gradjanina Srbije vec simbol karakternih deformacija........onako kako sam to objasnio u prethodne dve recenice.

zlo je ako se u AMG-mercedesu od 100 000 evra, u gepeku nalazi par kila paradajza, kais slanine, boranija, par steka domacih jajca, ...........
i zlo je ako se na more (sa paradajz i krompir) ide samo da bi se napravili fotosi za fejsbuk.
Paradajz-turist nije simbol socijalnog statusa gradjanina Srbije vec simbol karakternih deformacija........onako kako sam to objasnio u prethodne dve recenice.

Ne, uopste nije, nego je simbol zaiebavanja siromasnih, jer ako su siromasni nemaju pravo da odu na more.

Zlo je sto se od iebenog mora - dara prirode - pravi luksuz.

Zlo je sto se ide do toga da siromasan nema pravo da odmori, jer jel'te, godinu dana je rintao, uzeo 3 nedelje odmora i mora da sedi kuci jer je siromasan, ne moze da mrdne nigde?

Jadno je to sto nema empatije ni trunke.

Ne, uopste nije, nego je simbol zaiebavanja siromasnih, jer ako su siromasni nemaju pravo da odu na more.

Zlo je sto se od iebenog mora - dara prirode - pravi luksuz.

Zlo je sto se ide do toga da siromasan nema pravo da odmori, jer jel'te, godinu dana je rintao, uzeo 3 nedelje odmora i mora da sedi kuci jer je siromasan, ne moze da mrdne nigde?

Jadno je to sto nema empatije ni trunke.
jesi donekle u pravu al imam osecaj da kada se pomene paradajz-turist vecina nas misli na te hvalisave skorojevice koji ne idu na more da vide more vec da se slikaju za fejsbukove. Kako kapirati da je doticni paradajz-turist siromasan tolko da nema ni za suvlaki, giros, pivo, sladoled........a da dolazi na more sa autom od bar 40 000 evra. Licno poznajem osobe koje letuju 10 dana u grckoj sa 200 evra ukupno al vozi BMW da mu svaba pozavidi.Mozes misliti sta je sve poneo u gepek od hranu, a da spava u sobi sa jos sestoricom, to se podrazumeva.
Uostalom, zasto se taj uvredljivi naziv paradajz-turist odnosi na nas srbe a ne na poljake, rumune, bugare.........koji su i siromasniji od nas ?
Dakle, radi se o mentalitetu a ne o pare.

jesi donekle u pravu al imam osecaj da kada se pomene paradajz-turist vecina nas misli na te hvalisave skorojevice koji ne idu na more da vide more vec da se slikaju za fejsbukove. Kako kapirati da je doticni paradajz-turist siromasan tolko da nema ni za suvlaki, giros, pivo, sladoled........a da dolazi na more sa autom od bar 40 000 evra. Licno poznajem osobe koje letuju 10 dana u grckoj sa 200 evra ukupno al vozi BMW da mu svaba pozavidi.Mozes misliti sta je sve poneo u gepek od hranu, a da spava u sobi sa jos sestoricom, to se podrazumeva.
Uostalom, zasto se taj uvredljivi naziv paradajz-turist odnosi na nas srbe a ne na poljake, rumune, bugare.........koji su i siromasniji od nas ?

Čak i ti koji idu da se slikaju za neku mrežu, pa da se ne lažemo većina se slika za mreže, ogromna većina. Što bi to bilo uskraćeno onima što nemaju?

Znači, ok da se slikaš za fejsbuk ako si na Mikonosu uz šampanjac, a nije ako si u Bečićima?

Drugo, neki ljudi jednostavno ne žele da ih neko dere sa cenama i da neki prosečan i glup ručak na moru plaćaju po 150 evra, čak i oni što voze BMW, jer kod kuće za te pare lomi kičmu godinu dana.

Парадајз туристи је првобитно био погрдан назив за туристе из Југославије који су куповали велике количине парадајза по Грчкој.Много им се свиђао грчки парадајз па су га куповали и носили у СФРЈ, јер је имао бољи укус од југо-сорти.

Paradajz turisti je izraz koji je Srbin-novinar-kugdvojke-tatinsin-zaposlenprekoveze-u-drzavni-rts smislio da drkka Srbina koji nema vezu, nema pare, ali iebiga ziv je covek, voli da osoli guziccu, da odvede decu da nauce da plivaju, da se igraju u pesku, da se malo opusti na moru sa zenom....

Srbin je Srbinu vuk. Ocigledno.

Drugo, neki ljudi jednostavno ne žele da ih neko dere sa cenama i da neki prosečan i glup ručak na moru plaćaju po 150 evra, ...
Zvuči kao ovo

Elem, bila sam na odmorima u svim varijantama. Od paradajz turizma, do all inclusive varijanti aranžmana preko turističkih agencija, i u sopstvenoj režiji.
Nikad mi nije bilo fantastično ili loše zbog smeštaja, već zbog mesta u kojem sam bila i ekipe ljudi sa kojima sam bila.
Lepo mi je na svakoj destinaciji gde odem, more ,planina, banja, neko drugo mesto, nije bitno, uvek mi nešto prija da vidim. I otprilike sam ceo dan napolju do predveče. Tako da ne vidim što bih davala ogromne novce za smeštaj, u kojem ionako jako malo boravim, hranu ne volim da uplaćujem jer onda 10 dana moram jesti u istom restoranu tri puta dnevno, a ja više volim da istražim sve.
Tako da ne dajem glas ni paradajz turizmu, ni preplaćenom, svako treba sebi da udesi i ide kako mu odgovara i prija.
A upirati prstom u drugog kako on letuje je čista nekultura, to već nije paradajz turizam , nego paradajz-mind.

Poslednja izmena:
To ne funkcionise bas tako, drustvo ce da pomaze samo socijalne slucajeve, a pomagace po vec utvrdjenim propisima, a pravo na socijalnu pomoc se stice na osnovu prihoda a ne na osnovu koliko ljudi trose.
Tako da, cak i kada bi socijalni slucajevi isli na more - to ne bi uticalo na socijalni sistem.

Da li je blentavo, to je licna stvar. Nekom je blentavo sto si ti potrosio, na primer, na auto od 10.000 evra, a mogao si da kupis i za 3000. Pa ti niko ne prebacuje i ne smatra te problemom za drustvo.
Za kupovinu automobila je slican slucaj.

Mislim da, ovde je sve jasno protiv koga je usmerena kritika o paradajz turistima, i mislim da si ti promasio metu.

Ta kritika nije usmerena ka siromastvu kao takvom.

Usmerena je ka specificnom mentalitetu ljudi, cak, ima vise veze sa papucarstvom muzeva u Srbiji, nego sa samim siromastvom.
U Srbiji se zna, kako, zasto i zbog cega porodice koje objektivno ne mogu sebi da priuste more- ipak idu na more, ulaze u kredite zbog toga, i cela porodica trpi finansijski na duze staze zbog tih 10 dana na moru. Zna se tacno ko u porodici mora da se slusa po tom pitanju, ko u porodici preti nuklearnim ratom ako se ne ode na more te godine.

Ja stvarno ne znam kako je kod tebe. Mada, pretopostavljam da svuda postoji ta kulturoloska stvar, mozda je samo u bogatijim drustvima kvantitativno manje izrazena. U Srbiji, ovo je jedna od dominantnijih kulturoloskih pojava u drustvu. Apsolutno je dobro da se to proziva javno, jer je u pitanju izrazito negativna drustvena pojava. Ne zbog hrane koja se nosi na moru, vec zbog dugova u koje upada porodica, i fix ideja odredjenih clanova porodice, da ne imenujemo sad kojeg pola.

Poslednja izmena:

Pogledajte prilog 1531244

GRČKU VIŠE NEĆE MOĆI "PARADAJZ TURISTI" Evo šta će se sve oduzimati na granicama od ove sezone​

Grci našim turistima progledavaju kroz prste i uglavnom tolerišu unošenje i zabranjenih namirnica, međutim
U GRČKU VIŠE NEĆE MOĆI "PARADAJZ TURISTI" Evo šta će se sve oduzimati na granicama od ove sezone

Svake godine na početku letnje sezone u novinama se pojavljuju naslovi kako se na granici Evzone oduzima hrana našim turistima. Po grčkim carinskim propisima unošenje mesa i mlečnih proizvoda, kvarljive hrane (neupakovane) kao i unošenje biljaka je zabranjeno. Za ostale namirnice i neke vrednije predmete takođe postoje ograničenja.
Grci našim turistima progledavaju kroz prste i uglavnom tolerišu unošenje i zabranjenih namirnica.
Međutim, na osnovu dosadašnjeg iskustva, na početku svake sezone grčki carinici pregledaju prtljag nekolicine putnika u autobusima turističkih agencija i oduzmu zabranjene namirnice. Tom prilikom se desi da desetak ili više naših putnika u prvih nekoliko autobuskih smena ostane bez hrane.

Nije se do sada dešavalo da zaustavljaju automobile niti da sa ovom praksom nastavljaju kako leto odmiče već samo na samom početku sezone odnosno krajem maja i početkom juna.

To što grčki carinici tolerišu unos nedozvoljenih namirnica ne znači da treba da se previše opustite i sa sobom nosite i potrebno i nepotrebno.

Pre nego što krenete na letovanje najbolje je da se raspitate za cene namirnica koje planirate da ponesete, jer razlika u cenama u srpskim i grčkim marketima nije uopšte tako velika kao što na prvi pogled izgleda.Razumemo da je letovanje teško otplatiti i da je nošenje hrane iz Srbije vid uštede, ali razmislite da uštedite i na drugačiji način.

Nikako nemojte nositi sveže meso i kuvana jela, jer je meso neznatno skuplje u Grčkoj, a umesto kuvanih jela bolje je da ponesete gotova jela koja nisu skupa.

Voće i povrće u Grčkoj koštaju kao i kod nas, a mnoge namirnice su u supermarketima iz lanca Lidl povoljnije nego u Srbiji.

Na pijacama, kojih ima u gotovo svim letovalištima, mogu se kupiti i meso, mleko i mlečni proizvodi, ali i voće i povrće po dosta nižoj ceni.

Voda je u Grčkoj takođe povoljnija, a mogu se naći i jeftina uvozna piva i sokovi.

Ukoliko sa sobom preko granice nosite skupe uređaje (fotoaparate, kamere, laptop i sl) po pravilu ste dužni da ih prijavite na granici. I neprijavljivanje ovih predmeta se toleriše, ali moglo bi se desiti da vam neki carinik napravi problem pri izlasku.

Nemojte svraćati pre ulaska u Grčku u free shop-u i kupovati velike količine cigareta. Dozvoljeno je uneti samo 2 pakovanja cigareta po osobi.

Unošenje alkoholnog pića je takođe ograničeno na litar do dva po osobi, a ukoliko sa sobom imate više od 10 000€ u gotovini neophodno je da ih prijavite.

Po našem iskustvu, ako ste umereni u nošenju hrane i pića nećete imati nikakvih problema čak i da prekršite neki od propisa, ali treba biti obazriv i ne rizikovati bez preke potrebe.

https://www.alo.rs/razonoda/zanimlj...sve-oduzimati-na-granicama-od-ove-sezone/vest
1713199883757.png

1713199930184.png

1713199970435.png

Za kupovinu automobila je slican slucaj.

Mislim da, ovde je sve jasno protiv koga je usmerena kritika o paradajz turistima, i mislim da si ti promasio metu.

Ta kritika nije usmerena ka siromastvu kao takvom.

Usmerena je ka specificnom mentalitetu ljudi, cak, ima vise veze sa papucarstvom muzeva u Srbiji, nego sa samim siromastvom.
U Srbiji se zna, kako, zasto i zbog cega porodice koje objektivno ne mogu sebi da priuste more- ipak idu na more, ulaze u kredite zbog toga, i cela porodica trpi finansijski na duze staze zbog tih 10 dana na moru. Zna se tacno ko u porodici mora da se slusa po tom pitanju, ko u porodici preti nuklearnim ratom ako se ne ode na more te godine.

Ja stvarno ne znam kako je kod tebe. Mada, pretopostavljam da svuda postoji ta kulturoloska stvar, mozda je samo u bogatijim drustvima kvantitativno manje izrazena. U Srbiji, ovo je jedna od dominantnijih kulturoloskih pojava u drustvu. Apsolutno je dobro da se to proziva javno, jer je u pitanju izrazito negativna drustvena pojava. Ne zbog hrane koja se nosi na moru, vec zbog dugova u koje upada porodica, i fix ideja odredjenih clanova porodice, da ne imenujemo sad kojeg pola.

Не генерализуј. Ја рецимо никад нисам хтела нешто што превазилази наше могућности. На страну што више волим слатководне рајеве до којих не морам да се клацкам цео дан.

На одмору бих кувала једино у случају да имам своју некретнину у којој могу да седим месец дана и више. Овако, да се за десетак дана још и деранжирам шерпама, тигањима и прањем судова - то не долази у обзир.

Back