Papa Benedikt XVI: "U svijetu kršćani najviše trpe zbog svoje vjere"

  • Začetnik teme Začetnik teme Mingo
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
thumbnail.php


24SI - Papa Benedikt XVI. juče je izjavio kako su kršćani najviše proganjana grupa u svijetu. Smatra kako u današnjim društvima nedostaje vjerskih sloboda te da je to prijetnja za svjetsku sigurnost.
Sveti Otac je posebno zabrinut zbog pritiska na kršćanske manjine u mnogim dijelovima svijeta, a posebno na Bliskom Istoku. "Žalosno, ali godina koju završavamo opet je bila obilježena proganjanjem, diskriminacijom, strašnim nasiljem i religijskom netolerancijom", Papa je napisao u poruci povodom Svjetskog dana mira, koji Crkva slavi 1. januara, ali tradicionalno se Papina poruka objavljuje ranije, pišu hrvatski mediji.

Napisao je da posebno misli na Irak, koji je i dalje "teatar nasilja i svađa" dok traži stabilnost i pomirbu. Naveo je novembarski napad na katedralu u Bagdadu u kojoj su ubijena dva svećenika i više od 50 vjernika, kao i napade na porodične kuće koji "šire strah među kršćanskom zajednicom i stvaraju želju za emigriranjem u potrazi za boljim životom".

Vatikan je izrazio svoju zabrinutost da će stalni odlazak kršćana iz Iraka dovesti do toga da nestane kršćanske zajednica koja Tamo postoji od davnih dana. "Sada su kršćani religijska grupa koja trpi najviše proganjanja zbog svoje vjere", napisao je Papa i dodao da od nasilja posebno pate zajednice u Aziji, Africi, na Bliskom Istoku i u Svetoj Zemlji.

(24sata.info)
 
Vrlo cudno sto se Papa intersuje za stanje Krscana na Bliskom Istoku gdje zive vecinom muslimani.Mislim da je to jedna propaganda Vatikana koji zeli da okrivi muslimane za stanje Krscanske zajednice na Bliskom Istoku a mislim da Krscani zive dobro na Bliskom Istoku ali da ih je vrlo malo i ne mogu stvoriti Krscansku drzavu.Inace skrenuo bih paznju da Papa mora sagledati stanje da se Krscanstvo dovoljno prosirilo i da je cijeli americki kontinent Krscanski pa zato smatram da muslimani trebaju imati svoju zonu gdje su vecina i da imaju svoju teritoriju koja ce oznacavati gdje zive muslimani.Zasto se Papa ne zainteresuje za stanje muslimana na Zapadu gdje se muslimanima zabranjuje nosenje burke i izgradnje Minareta.Mislim da je ovaj tekst Pape neprilician i da nema veze sa realnoscu jer Krscani zive svoj zivot na Bliskom Istoku i moraju se prilagoditi sistemu zivota kakav se zivi na Bliskom Istoku i moraju znati da su muslimani vecina na prostoru Bliskog Istoka i ako Bog da Palestina ce se osnovati kao drzava i bitce jedna prelijepa zemlja tako da bih zelio napomenuti da u Paklestinskom narodu nema mnogo Krscana a ima ih svega 3% tako da Palestina moze da se osnuje i kao Islamska drzava.
 
Vrlo cudno sto se Papa intersuje za stanje Krscana na Bliskom Istoku gdje zive vecinom muslimani.Mislim da je to jedna propaganda Vatikana koji zeli da okrivi muslimane za stanje Krscanske zajednice na Bliskom Istoku a mislim da Krscani zive dobro na Bliskom Istoku ali da ih je vrlo malo i ne mogu stvoriti Krscansku drzavu.Inace skrenuo bih paznju da Papa mora sagledati stanje da se Krscanstvo dovoljno prosirilo i da je cijeli americki kontinent Krscanski pa zato smatram da muslimani trebaju imati svoju zonu gdje su vecina i da imaju svoju teritoriju koja ce oznacavati gdje zive muslimani.Zasto se Papa ne zainteresuje za stanje muslimana na Zapadu gdje se muslimanima zabranjuje nosenje burke i izgradnje Minareta.Mislim da je ovaj tekst Pape neprilician i da nema veze sa realnoscu jer Krscani zive svoj zivot na Bliskom Istoku i moraju se prilagoditi sistemu zivota kakav se zivi na Bliskom Istoku i moraju znati da su muslimani vecina na prostoru Bliskog Istoka i ako Bog da Palestina ce se osnovati kao drzava i bitce jedna prelijepa zemlja tako da bih zelio napomenuti da u Paklestinskom narodu nema mnogo Krscana a ima ih svega 3% tako da Palestina moze da se osnuje i kao Islamska drzava.

Znači kršćani se moraju prilagoditi životu među muslimanima, a muslimani među kršćanima traže burke, minarete, qurtze-palce i to je u redu ??

Ima da vam hanume hodaju u toplesu i da na minarete okačimo zvona, a na pola svake te raketle napravit ćemo jednu poprečnu da ima oblik križa!

To kao simbol vaše prilagodbe! :mrgreen:
 
Ја мислим да свака вера треба да има могућност слободног проповедања било где у свету и да нико не треба да сноси последице око тога.
А што се тиче става да свако треба да има своју већинску територију, то је ОК све док се горе наведени принцип поштује.

Али, тачно је да су Хришћани изложенији у муслиманским земљама од муслимана у хришћанским.

У Турској, која је секуларна држава, свештеницима је забрањено да носе мантије.
То је много строжија забрана од ношења бурке.
Мада се слажем и да је та забрана ношења бурке неприлична.
 
Ја мислим да свака вера треба да има могућност слободног проповедања било где у свету и да нико не треба да сноси последице око тога.
А што се тиче става да свако треба да има своју већинску територију, то је ОК све док се горе наведени принцип поштује.

Али, тачно је да су Хришћани изложенији у муслиманским земљама од муслимана у хришћанским.

У Турској, која је секуларна држава, свештеницима је забрањено да носе мантије.
То је много строжија забрана од ношења бурке.
Мада се слажем и да је та забрана ношења бурке неприлична.

Za prijelaz iz islama u kršćanstvo u Saudijskoj Arabiji kazna je smrt!

I on trubio nekakvom prilagođavanju! :roll:
 
Što se tiče katolika, Papa je apsolutno u pravu.
Svakakve ''obrede'' u mladosti moraju pretrpeti od onih fratara pedofila.
Verujem da bi susjedi sa zapada mogli dosta da ispričaju o kušnjama kroz koje su morali da prođu, da ih ne obavezuje zavjet ćutanja.:mrgreen:

Ti si bio kod Pahomija na "obredu", pa znaš to iz prve ruke. :mrgreen:
 
Što se tiče katolika, Papa je apsolutno u pravu.
Svakakve ''obrede'' u mladosti moraju pretrpeti od onih fratara pedofila.
Verujem da bi susjedi sa zapada mogli dosta da ispričaju o kušnjama kroz koje su morali da prođu, da ih ne obavezuje zavjet ćutanja.:mrgreen:
Ту се не ради о системском притиску којем су изложени сви због вере него о појединачним делима мање групе свештеника који су злоупотребили своје положаје.
Мој је утисак да педофилија није ништа више заступљена у РКЦ него у другим сферама живота на Западу.
Али некоме одговара да то буде медијски испраћено, за разлику од других занимања и служби.
Za prijelaz iz islama u kršćanstvo u Saudijskoj Arabiji kazna je smrt!

I on trubio nekakvom prilagođavanju! :roll:

Не знам да ли је ова друга реченица коментар на мој пост или допуна мог поста.
Ја сам је разумео као допуну.

Не само да се смрћу кажњава онај ко је из ислама прешао у хришћанство већ и онај ко га је крстио.
И мислим да то није случај само у Саудијској Арабији.
Не знам како данас стоје ствари али такав је закон важио на подручју Отоманског Царства...
 
Pa sad papa se nije bunio kad su ameri okupirali jednu suverenu zemlju ,tamo gine mnogo ljudi pa narvno da medju njima ginu i hriscani.
Opste je poznato da je islam jedna jako netolerantna religija ,sta je sad otkrio toplu vodu .

Papa uvijek digne svoj glas protiv nasilja bilo koje vrste!!Ginu naravno svagdje kršćani ali u Afganistanu i Iraku stradaju radi svoje vjere!:cool:
 
Papa uvijek digne svoj glas protiv nasilja bilo koje vrste!!Ginu naravno svagdje kršćani ali u Afganistanu i Iraku stradaju radi svoje vjere!:cool:

Papa da hoce mogo bi da im pomogne ,ali naravno da jedna firma, toliko velika sebi nemoze da dozvoli da se zamera sa pojedinim drzavama zbog "tamo nekih hriscana".Papino licemerstvo se nemoze zvati brigom .
 
Znači kršćani se moraju prilagoditi životu među muslimanima, a muslimani među kršćanima traže burke, minarete, qurtze-palce i to je u redu ??

Ima da vam hanume hodaju u toplesu i da na minarete okačimo zvona, a na pola svake te raketle napravit ćemo jednu poprečnu da ima oblik križa!

To kao simbol vaše prilagodbe! :mrgreen:

:worth::worth::dash::dash::hahaha:
 
Vrlo cudno sto se Papa intersuje za stanje Krscana na Bliskom Istoku gdje zive vecinom muslimani.Mislim da je to jedna propaganda Vatikana koji zeli da okrivi muslimane za stanje Krscanske zajednice na Bliskom Istoku a mislim da Krscani zive dobro na Bliskom Istoku ali da ih je vrlo malo i ne mogu stvoriti Krscansku drzavu.Inace skrenuo bih paznju da Papa mora sagledati stanje da se Krscanstvo dovoljno prosirilo i da je cijeli americki kontinent Krscanski pa zato smatram da muslimani trebaju imati svoju zonu gdje su vecina i da imaju svoju teritoriju koja ce oznacavati gdje zive muslimani.Zasto se Papa ne zainteresuje za stanje muslimana na Zapadu gdje se muslimanima zabranjuje nosenje burke i izgradnje Minareta.Mislim da je ovaj tekst Pape neprilician i da nema veze sa realnoscu jer Krscani zive svoj zivot na Bliskom Istoku i moraju se prilagoditi sistemu zivota kakav se zivi na Bliskom Istoku i moraju znati da su muslimani vecina na prostoru Bliskog Istoka i ako Bog da Palestina ce se osnovati kao drzava i bitce jedna prelijepa zemlja tako da bih zelio napomenuti da u Paklestinskom narodu nema mnogo Krscana a ima ih svega 3% tako da Palestina moze da se osnuje i kao Islamska drzava.

Ма није него! У којој то хришћанској земљи хришћанин уђе у џамију и разнесе себе и 50 муслимана!?

А оно за муслимаснку територију усред Америке ћете да добијете тек кад у Меки саграде катедралу већу од оне у Келну!
 
Mislim da je briga oko Bliskoistocnih Krscana neprilicna jer njih ima veoma malo tako da je briga Pape nedolicna jer muslimani muce muku za svoju nezavisnost dok Izrael vrsi teroro nad muslimanima.Daj prvo da se dobije Palestina pa cemo onda pricati o nekim pravima Krscana ali da se osvrnemo da nijedan musliman nije bio Genrelani Sekretar UNa iz redova Krscanskih zemalja a iz redova Egipta je bio Krscanin Generalni Sekretar Una ako se sjecate Bhutrous Ghalija.Toliko o tome koliko se postuju Krscani u Islamskim zemljama a muslimani sada ne mogu da malobrojnim Krscanima daju drzavu i da njome upravljaju jer ih je vrlo malo.Znaci mora se znati koja teritorija je muslimanksa i kome trebaju da se prilagodjavaju Krscani a mozda i da se konevrtiraju u Islam jer nije to nista u Islamskim zemljama da se konvertuju Krscani u Islam.Mora se znati koja je muslimanska teritorija a Papa je zasao da gleda stanje Krscana u teritoriji muslimana sto to ne prilici Papi jer zna se da se malobrojni Krscani moraju pruilagoditi muslimanima.
 
kad to Papa nije protestovao kod stradanja i ne-katolika?uvjek osuđuje nepravdu!Siguran sam da je to učinio u dobroj vjeri a ne iz nekih drugih pobuda!Komentar ti je 0 bodova!:cool:

Pravo da ti kažem - nije vam se ovaj Papa pokazao - znaš ono kad se pitao šta su muslimani dobra donijeli ..
Poslije se ograđivao od samog sebe , al' gotovo je kad ode u eter .. Slično kao kod srpskog patrijarha Irineja kad je o muslimanima komentarisao kad su u većini ..

'Borba za evropski religijski identitet

Gledam tako na televiziji papu Benedikta XVI. kako s katedre sveučilišta u Regensburgu citira bizantskog cara Manuela II: „Pokažite nam što nam je to novoga donio Muhamed, osim zla i neljudskih stvari, poput zapovijedi da se vjera širi mačem?“
I sve mi se ispod one bjele kapice ukazuje Regovo lice, pa umjesto pape vidim Ivan Cleesea Drugog kako se retorički pita: „Što su nam to uopće muslimani dobra donijeli?“
- Matematiku – dobacit će iznenada student informatike iz zadnjeg reda.
- Decimalni sustav, brojke koje i danas nazivamo arapskim, nepoznanicu ‚x’ i revolucionarnu nulu nakon koje svijet nikad neće biti isti. I trigonometriju i algebru, koja se zove tako po Kitab Al Jabru, djelu čuvenog matematičara Al-Hawarizmija. Po kojemu je, usput, svoj naziv dobio algoritam.
-Dobro – nevoljko će priznati Benedikt XVI. vođa Narodnog Fronta Europe – slažem se da su brojke i algebra dvije stvari što...
- I geografija – sjetit će se treći student.
- I filozofija. Svojim prijevodima u mračnom su nam srednjem vijeku spasili grčku filozofiju. Izradili su prvu kartu svijeta, prvi izračunali opseg Zemlje i otkrili heliocentrični sistem. Sagradili su prvi opservatorij, utemeljili modernu astronomiju i s Istoka nam donijeli kompas. I papir. I rižu.
- U redu, dovoljno je – iznervirat će se Papa.
- I šećer, naranču, limun, breskvu – nastavit će studenti – prešu za ulje, sustav navodnjavanja i uopće modernu poljoprivredu. Pamuk, tekstilnu industriju i modu. Jakna je arapski izum. Konstruirali su prvu cameru obscuru i utemeljili optiku. Onda qitara. Da, gitara. I kava.
- Da, očito – procijedit će Benedikt s katedre – ali osim matematike, geografije, filozofije, astronomije i gitare...
- I farmakologije – dodat će nadobudna studentica. – U vrijeme kad se Europa gušila u smradu i bolestima, Arapi su nam dali sapun i parfem, objasnili da se zaraza širi zagađenom vodom, te donijeli čuveni Qanun Ibn Sine, prvu enciklopediju lijekova i eliksira – pardon, al-iksira. Najzad upravo su arapski alkemičari – alkemija, od al-kimya – očevi moderne kemije. Između ostalog otkrili su lužine i barut, izmislili destilaciju i dobili al-kuhul. Zvuči poznato?
-Da, alkohol. - Kimnut će netko – alkohol će nam zaista nedostajati kad odu.
- U redu – planuo je konačno Benedikt XVI. – ali osim decimalnog sustava, brojeva, algebre, matematike, filozofije, karte svijeta, kompasa, papira, riže, šećera, pamuka, navodnjavanja, camere obscure, optike, jakne, gitare, kave, parfema, sapuna, alkohola, farmacije, higijene i moderne kemije, što su muslimani ikada učinili za nas?
Što su nam, dakle, muslimani novoga donijeli osim zla i neljudskih stvari? – čita s papira studentima regenburškog sveučilišta Joseph Ratzinger, sav u svili i kadifi, zanemarujući za tu prigodu ne samo činjenicu da su mu muslimani donijeli i to što na sebi nosi, i papir s kojeg čita, veći neumoljivu činjenicu da su čak i koncept sveučilišta preko Španjolske u Europu donijeli upravo Arapi.

Učenjakova tinta svetija je od mučenikove krvi,“ rekao je, nećete vjerovati – strašni Muhamed.
A što nam je Muhamed donio osim zapovijedi da se vjera širi mačem? – pita se Benedikt XVI. u govoru o besmislenosti širenja vjere silom, propuštajući prigodu da u tom smislu malo zaore vlastito dvorište, pa podsjeti na katolički džihad. I da se zapita: pokažite mi što je to Isus novoga donio Južnoj Americi, osim zla i neljudskih stvari? Dobro, osim vodovoda, kanalizacije, cestogradnje, obrazovanja, poljoprivrede, zdravstvene zaštite, tehnologije, filozofije, arhitekture, kazališta, umjetnosti i vina? U redu, i nogometa.'
http://www.bihac.net/kultura/4635.html
 
"Taman kad je Europa pomislila da se sa ulaskom u treći milenij definitivno oslobađa užasnog naslijeđa iz vremena križarskih ratova, Inkvizicije i Rekonkviste, i da se, najzad, može posvetiti svojim sekularnim idealima, idealima liberalne demokracije, kulturnog pluralizma, socijalnoj pravdi i zaštiti ljudskih prava i dostojanstva svake ljudske osobe, uto joj se iznenada desi smjena na prijestolju rimskog pontifeksa i posjedanje na vatikanski prijesto Josepha Ratzingera kao novog pape Benedikta XVI. Šta je moglo biti gore za integrirajuću Europu: neusvajanje novog ustava EU-a, na čiji nacrt je baš kardinal Ratzinger imao ozbiljne prigovore i zahtjeve da se u preambuli istog preferira kršćanstvo i njegove religijske vrijednosti kao dominantne i izdignute iznad vrijednosti drugih religijskih tradicija koje ondje žive, ili izbor ovog kardinala, odveć sumnjive prošlosti, baš one koje se Europa danas nerado sjeća, za novoga papu?

George Bush i Oriana Fallaci S obzirom na intelektualni, duhovno-moralni i ideološki profil novoga pape, aktualni američki predsjednik George W. Bush nije u Europi mogao dobiti boljeg saveznika za svoj tzv. antiteroristički rat (čitaj rat protiv islama i muslimana), a integrirajuću Europu nije mogla zadesiti gora noćna mora od izbora kardinala Ratzingera za novog papu.
..."
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=txt&broj_id=485&tekst_rb=11
 
"Taman kad je Europa pomislila da se sa ulaskom u treći milenij definitivno oslobađa užasnog naslijeđa iz vremena križarskih ratova, Inkvizicije i Rekonkviste, i da se, najzad, može posvetiti svojim sekularnim idealima, idealima liberalne demokracije, kulturnog pluralizma, socijalnoj pravdi i zaštiti ljudskih prava i dostojanstva svake ljudske osobe, uto joj se iznenada desi smjena na prijestolju rimskog pontifeksa i posjedanje na vatikanski prijesto Josepha Ratzingera kao novog pape Benedikta XVI. Šta je moglo biti gore za integrirajuću Europu: neusvajanje novog ustava EU-a, na čiji nacrt je baš kardinal Ratzinger imao ozbiljne prigovore i zahtjeve da se u preambuli istog preferira kršćanstvo i njegove religijske vrijednosti kao dominantne i izdignute iznad vrijednosti drugih religijskih tradicija koje ondje žive, ili izbor ovog kardinala, odveć sumnjive prošlosti, baš one koje se Europa danas nerado sjeća, za novoga papu?

George Bush i Oriana Fallaci S obzirom na intelektualni, duhovno-moralni i ideološki profil novoga pape, aktualni američki predsjednik George W. Bush nije u Europi mogao dobiti boljeg saveznika za svoj tzv. antiteroristički rat (čitaj rat protiv islama i muslimana), a integrirajuću Europu nije mogla zadesiti gora noćna mora od izbora kardinala Ratzingera za novog papu.
..."
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=txt&broj_id=485&tekst_rb=11

Kao da vidim malu neobjektivnost.
Tražiš od drugih ono što tvoji miljenici ne primjenjuju.
Smeta ti pominjanje kršćanstva u preambuli ustava a ne vidiš islamske zemlje diljem svijeta.
Odi tamo i gradi građansko društvo.
Pa kad uspješno i brzo, jer su to otvorena društva,urediš stvari vrati se u Europu da je unaprijediš.
 

Back
Top