Pamet naspram nepameti

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
65.816

ŽIVIMO U SVIJETU U KOM PAMETAN MORA ĆUTATI DA SE BUDALA NE UVRIJEDI – ŽIVOTNE MUDROSTI​

izvor Oaza Znanja

Mudrost i inteligencija su duboki i složeni koncepti, često neshvaćeni u današnjem svijetu gdje su površni faktori često precijenjeni.
Slika-zaslona-2023-10-21-u-12.49.26.png

Nekada je neko izrekao: “Dok čovjek traži mudrost do tad zaslužuje naziv mudraca. Čim se uobrazi kao da je popio svu mudrost, odmah postaje budala.” Ova izreka nas podsjeća da je mudrost neprestano putovanje, a ne krajnja stanica na kojoj završavamo. Pametnost i inteligencija nisu definirane samo time koliko znamo ili koliko govorimo.
Ponekad se inteligencija miješa s površnim stvarima koje nemaju pravu povezanost s njom. Biti pametan ne znači znati sve o svemu, biti neprestano informiran o najnovijim događanjima ili imati brojne formalne diplome. Pametan čovjek se razlikuje po svojoj sposobnosti da se fokusira, da razumije vrijednost mjere, kulture i poštenja.
On zna kako primijeniti svoju mudrost u stvarnom životu, ne samo za svoju korist, već i za dobrobit svih oko sebe. Pametan čovjek ne pretjeruje s informacijama i ne ističe se pukim faktima. On je svjestan da besmislene rasprave s neumoljivim budalama ne vode nigdje i da ga uvlače u neproduktivne situacije. Umjesto toga, mudar čovjek bježi od konflikta i sačuva svoju unutarnju ravnotežu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa/Sponsored ads:

Oduvijek se smatralo da su pametni ljudi najranjiviji u društvu jer često njihova tišina ili njihova odluka da šute pred nerazumnima dovode do toga da ih drugi nepravedno percipiraju kao slabice. No, zapravo je upravo suprotno – pametan čovjek koristi svoju inteligenciju kako bi se zaštitio od nepotrebnih nesporazuma i konflikata.
Da bismo se kretali prema mudrosti, moramo cijeniti činjenicu da nikada nećemo znati sve i da nas nema potrebe uvoditi u beskrajne besmislene rasprave. Mudrost se očituje kroz naše postupke, kako prema sebi tako i prema drugima, kroz sposobnost da donesemo prave odluke i da budemo svjesni svojih djela.
Kako mudri ljudi biraju biti pametni i kako izazovi i iskušenja svakodnevnog života postaju prilike za učenje i rast. Na kraju, kako bi se spasio duševni mir i očuvala vlastita integritet, mudar čovjek će često odabrati šutnju ispred nerazumnih konflikata. Kao što stara poslovica kaže, “Uzdaj se u sebe i u svoje kljuse”, jer u tome leži ključ za očuvanje vlastitog duševnog mira i ravnoteže usred svih izazova koje donosi život.
Tekst se nastavlja ispod oglasa/Sponsored ads:

Dopada mi se tema, ali mi se čini da ostavlja malo prostora za diskusiju.

Ovaj deo teksta mi se ne dopada

Kao što stara poslovica kaže, “Uzdaj se u sebe i u svoje kljuse”, jer u tome leži ključ za očuvanje vlastitog duševnog mira i ravnoteže usred svih izazova koje donosi život.

Poslovica koja se često izgovara deluje kao savet da gledamo samo sebe i svoje najbliže.. Možda grešim, ali meni tako deluje. Ukoliko gledamo sebe i imamo svoj "mikrokosmos" da li to znači da ne treba da imamo empatiju prema drugim ljudima, prema društvu u celini?

U današnje vreme mnogi pametni ljudi ćute kako ne bi ulazili u diskusiju sa nepametnim ljudima. Da li je to dobro za društvo u celini? Mislim konkretno na stanje u državi i o ćutanju pametnih ljudi.

Dopada mi se tema, ali mi se čini da ostavlja malo prostora za diskusiju.

Ovaj deo teksta mi se ne dopada

Poslovica koja se često izgovara deluje kao savet da gledamo samo sebe i svoje najbliže.. Možda grešim, ali meni tako deluje. Ukoliko gledamo sebe i imamo svoj "mikrokosmos" da li to znači da ne treba da imamo empatiju prema drugim ljudima, prema društvu u celini?

U današnje vreme mnogi pametni ljudi ćute kako ne bi ulazili u diskusiju sa nepametnim ljudima. Da li je to dobro za društvo u celini? Mislim konkretno na stanje u državi i o ćutanju pametnih ljudi.
to je suština današnjeg načina života , i ne isključuje automatski negatorski stav naspram velikog kosmosa
a o ćutanju, pa po definiciji , ćutanje samo po sebi je odobravanje, ali postavlja se dilema, dali se odobrava devijantno društvo , ili napor nekih da to neodobravanje glasno kažu
ćutanje je kao hodanje po žici , situacija može da se promeni u deliću sekunde

ćutanje samo po sebi je odobravanje, ali postavlja se dilema, dali se odobrava devijantno društvo , ili napor nekih da to neodobravanje glasno kažu
ćutanje je kao hodanje po žici , situacija može da se promeni u deliću sekunde

Da, to je problem, jer se ne zna razlog ćutanja-ovde mislim na to što mnogi pametni ljudi ćute a živimo već dugo u društvu koje negira vrednosti, a glorifikuje sve ono što je mnogima od nas glupost.
Besmisleni rijaliti programi koji propagiraju nasilje.. U školi gostuje osuđeni kriminalac..Navela sam ova dva primera.

Pitam se da li pametni ljudi mogu da promene ponašanje većeg dela društva?

Nasilje na televiziji, nasilje u porodici nanose štetu ne samo pojedincima već celom društvu.

Ukoliko se neki pametni ljudi uključe u rad nevladinih organizacija ili se stranački opredele, automatski se pljuju po medijima, dobijaju preko društvenih mreža pretnje..

Verovatno zbog tih pretnji i medijskog linča pametni ćute.

Na jednoj društvenoj mreži imala sam priliku da vidim-tj pročitam kako reaguju poznati intelektualci na medijski linč.

Osećaju se psihički loše, imaju potrebu da objasne zašto su nešto izjavili. Iskreno, bila sam zapanjena što su tako reagovali, prvo pisac a zatim i poznati psihoterapeut.
Više me je iznenadio psihoterapeut. Bila sam uverena da on zna kako da pomogne samom sebi i da je on svestan da pred ljudima koji ga prate pokazuje slabost.

Da, poslala sam im poruke podrške, pisala sam o tome i na svom blogu.. I nisam bila jedina koja je pružila podršku.

I pisac čije se knjige dopadaju čitaocima i psihoterapeut su, na prvom mestu, ljudi. Ljudi koji mogu da budu ranjivi.

Eto, proširila sam malo temu, i izvinjavam se ukoliko sam pogrešila..

Ovo je tema za razmišljanje, ali i za postavljanje pitanja.

Da li su pametni ljudi oni koji sami to tvrde ili su pametni jer su im drugi ljudi rekli da su pametni?

Da li nepametnim ljudima treba reći da su glupi, ili su oni samo u ponekim životnim oblastima nepametni?

Da li su pametni ljudi samo oni koji ne teže kolektivizmu i ne utapaju se u psihologiju mase?

Što se tiče boldovanog dela, nadam se da se situacija može promeniti, na bolje..

Back