Пале ли западни медији фитиљ на Балкану?

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
Пале ли западни медији фитиљ на Балкану?

Овај регион није стабилно подручје већ скуп нестабилних држава, јер га је Запад таквим направио. Пошто су медији били саставни део њиховог ратног напора да се на овом простору успостави ред, данашњи наступ прекоатлантских медија је нека врста очајања и констатације како то на чему су радили више не функционише.

Заборавите Кину и Блиски исток, бивша Југославија би тек могла да израсте у Трампову прву праву спољнополитичку главобољу“, пише британски „Гардијан“ о ситуацији на Балкану и наводи сва кризна жаришта која су отворена или прете да прерасту у кризу.

Личи ли на већ виђено?

Наравно, као према обичају, ту је „неименовани западни дипломата ’са искуством у региону‘ који каже да постоји само један потенцијални спонзор за промене границе, а то је Русија“.

Кад смо већ код старих навика, начин презентације, не само у овом тексту, подсећа на улогу западних медија од пре четврт века кад је Балкан и буквално горео.

Сличности су само преко изреке да се историја понавља једном као трагедија, други пут као фарса, каже за Спутњик Милан Милошевић, новинар недељника „Време“ и врсни хроничар политичких и геополитичких прилика на Балкану.

Интересовања западних медија за разна потенцијална кризна жаришта у новом светском контексту су, према његовом мишљењу, део кампање у којој се маше Русијом као црвеном заставом и у којој се нагађа шта ће бити после смене администрације у Сједињеним Државама.

Зато се онда на Балкан шаљу новинари који, како Милошевић каже, ту срећу неке саговорнике и мало нагађају. Међутим, истиче наш саговорник, „Гардијанова“ теза није ништа више од спекулације.

Бумеранг западног инжењеринга

Запад би да поново прекраја Балкан
Цитирани текст у „Гардијану“ је, према мишљењу дугогогодишњег уредника и професора Слободана Рељића, добра слика како су Американци опослили ствари на Балкану. Тачно је да постоји распад и да је све на ивици катастрофе, констатује Рељић, али истиче да се дешава оно што је Запад хтео.

„Они су, дакле, цртали балканске границе не узимајући у обзир никакве локалне чињенице, традицију, правила, културу, односе међу народима. Наиме, све се ’холбруковало‘. Тај човек је био најбоља слика како се све насилно прало. Стварани су лоши и добри момци и онда је Холбрук долазио и ударао шаком о сто“, наглашава Рељић.

Грађена је конструкција, додаје овај професор, која је могла да функционише док је Америка била свемоћна, а сад кад стварно има Кину за вратом, онда се све то што је рађено на Балкану љуља.

Генерално гледано, сагласан је и Милан Милошевић, Балкан није стабилно подручје већ скуп нестабилних држава. Међутим, подвлачи он, нагађа се о руској улози и ту западна аналитика почиње да личи на криминологију из ’70-их година.

Та аналитика, прецизира Милошевић свој став, узима све у обзир осим онога што Кремљ каже да ће урадити. Кремљ онда изненади западне актере јер уради оно што је рекао, а нико није чуо.

„Из Кремља су долазиле доста јасне поруке, и од председника Путина и од министра Лаврова, који је веома озбиљан човек, да, рецимо, кад су Срби у питању, Руси неће бит већи Срби од Срба и да балкански народи треба да реше своје проблеме без великог уплитања споља“, подсећа Милошевић.

Начин стискања балканског дугмета

Логично је да је Балкан нестабилан јер, према мишљењу Слободана Рељића, више нема државе које је имао. Сад је, истиче он, Кина реалан амерички проблем, а Балкан је уствари симболички проблем.

Балкан, упозорава Рељић, може бити повод за различите сукобе, дугме које Запад притисне да се покрене. Као што је већ рађено, подсећа, за први и за други светски рат.

„На амерички уређен начин Балкан не може да опстане. Он, наравно, не мора да се мења у крви као што они то увек чине и прижељкују, уколико они не наставе да нас уређују. ’Гардијанова‘ слика јесте реална, али би из тог могли да извуку закључак да су њихове имплементације решења на Балкану увек доносиле катастрофалне резултате, па ево и сад“, тврди Рељић.

Поређење са Кином је пак, према његовом мишљењу, склањање од правог проблема. И Милан Милошевић сматра да је стварни циљ скретање пажње јавности са тренутних проблема који постоје у западним друштвима са појавом побуне средње класе, популизма и кризом владајућег естаблишмента.

„Можда и са том битком око пара за НАТО. Јер пре свега видим да је то стварање унутрашње магле него што је најава неке спољнополитичлке акције“, наглашава Милошевић.

Медији под кишобраном ЕУ, преговори македонских лидера са Јоханесом Ханом

Улога западних медија данас се, према становишту Слободана Рељића, не може упоредити са оном коју имали пре четврт века због тога што наступ Запада више није тако конзистентан.

Очај јер су Руси пронашли телевизију

Систем који су направили се, додаје, распада, па пошто су медији били саставни део ратног напора Запада да се на Балкану успостави неки ред, данашњи њихов наступ је нека врста очајања и констатације како то на чему су радили више не функционише.

„Не можемо више очекивати ту врсту систематичности коју су пре имали. То је сад нека врста хаотичности. Наравно, она може да води у свашта, у најгоре, што наравно није уопште искључено. Међутим, њихов наступ није више нека врста озбиљне координације“, истиче Рељић.

А мир на Балкану? Има ли решења? Рецепта? Који услови су потребни?

„Балкан балканским народима“, сугерише као одговор Милан Милошевић. То је стара формула која се тешко примењује јер, појашњава он своје становиште, велике силе су увек уплетене на један или други начин.

„Што се тиче Русије, Балкан јесте традиционално, што се каже, спољно двориште руске спољне политике, али оно што су до сад декларисане намере Кремља, оне не говоре о плановима или циљевима да се изазове промена граница, да се интервенише не знам како и да се као у великој трговини Србија, Босна и Мекедонија замене за Кину“, каже Милошевић.

Реч је о доста наивном резоновању, подвлачи Милошевић, јер се ради о различитим димензијама.

„То је као да неком нудите замену комарца за слона. Тако да је то све део те кампање која већ дуго траје, која је неразумљива сасвим и која се своди на нервозу због тога што су Руси пронашли телевизију и интернет“, закључује Милошевић.
.............................................................................................................................................
Sta mislite koja je verovatnoca da se ponove 90te, ali da ovaj put i Makedonija bude uvucena u sukobe?
 
Poslednja izmena:
УЖАСНА ПРЕДВИЂАЊА: Београд на мети јадранске тројке!
02/27/2017 22:28 Фокус 1 Србија Политика

Писмо Хрватске и Албаније НАТО-у без ефекта, али је опомена за Србију.


Тек што су Албанија и Хрватска у заједничком писму затражиле од НАТО-а формирање оружаних снага Косова и изнеле притужбе на „националистичку реторику српских званичника”, врховни командант Северноатлантског савеза у Европи Куртис Мајкл Скапароти у Приштини је поручио да Кфор има „виталну улогу” у одржавању стабилности и да се актуелни мандат те мисије може мењати „само онда кад безбедносна ситуација дозволи”.

Такав став званичника НАТО-а могао би да се тумачи као да Тирана и Загреб неће постићи ефекат својим дописом и изгледа као умирење њихових „апетита”, али познаваоци међународних и безбедносних прилика с којима смо разговарали упозоравају да би Београд убудуће требало да буде на опрезу око даљих корака ове две чланице Алијансе.

Не звучи пријатно ни чињеница да је, с друге стране Балкана, бивши директор бугарске обавештајне службе Кирчо Киров управо оценио да Србија, захваљујући помоћи Русије, „постаје регионални фактор у војном смислу” и да је тиме „створена атмосфера конфронтације”.

У недавном писму које су потписали министри одбране Албаније Мими Кодели и Хрватске Дамир Крстичевић наведено је и да поруке из Београда имају за циљ „подривање суверенитета Косова и дестабилизовање безбедносне ситуације у региону”.

Да овај потез Тиране и Загреба неће имати озбиљније последице по нашу земљу, уверен је Душан Пророковић, сарадник Центра за стратешке алтернативе, који за „Политику” каже да је утицај Хрватске и Албаније у НАТО-у сада таман толики колики је и утицај Србије.

„Али би зато тај корак требало повезати с причом која је недавно реафирмисана, а односи се на прављење јадранске тројке, састављене од Албаније, Црне Горе и Хрватске. То је први пут поменуто после осамостаљења Црне Горе, а на њој је нешто и порађено 2007, с циљем да се геополитички изолује Србија. За ту идеју ће Албанија или Хрватска лобирати јер имају неки дугорочни интерес”, наглашава Пророковић.

Притужбе на Београд могле би, додаје, да буду само прве акције у реализацији плана јадранске тројке.

„То је тактика ситних корака, с низом иницијатива како би се за три или четири године формирала структура против које ће бити врло тешко борити се. Неће безначајно бити ни ако се Америка буде заинтересовала за јадранску тројку и подржала је”, каже Пророковић.

Да једно писмо не може да произведе ефекат у седишту НАТО-а убеђен је и Зоран Драгишић, професор Факултета за безбедност, који подсећа да је врло тешко променити актуелни мандат снага Кфора на КиМ.

„Мислим да је иза свега жеља да се формирају оружане снаге Косова, и све друге приче служе да се то оправда. Али, колико год неко у Бриселу не обраћао много пажњу на једно писмо у којем се тврди да је Србија претња, требало би ипак водити рачуна, јер су Албанци показали да су вешти у лобирању. Већ су преокретали америчку, па и немачку политику на своју страну. После Дејтона, Слободан Милошевић је био на ивици да га прихвате и поздраве као фактор мира и стабилности. За само четири године Албанци су успели да га врате у статус ’балканског касапина’, већ 1999”, подсећа Драгишић за „Политику”.

Пророковић сматра да је балканско питање сада вишеслојног карактера, јер је присутан и интерес Русије, па и Турске, и да су околности битно другачије него раније.

„Намеће се и питање да ли ће ојачати утицај радикалног ислама на Косову, па и у самој Албанији. Ја мислим да хоће. Дакле, чак и пре сто година или пре једне деценије, у време зачетка идеје о повезивању Албанаца и Хрвата, поставка се разликовала”, подсећа Пророковић.

Драгишић верује да би Србија, за разлику од деведесетих година, требало да одговори тако што ће бити опрезна и учинити све да спречи оно што је у овом тренутку за њу најнеповољније, а то је формирање косовских оружаних снага. На питање о улози Хрватске, он одговара да би пре свега требало обратити пажњу на однос Приштине и Тиране.

„Мислим да је Приштина у овом моменту та која више диктира правила игре него сама Тирана. Задатак је био да се придобије још нека чланица НАТО-а, а за то је Хрватска била најпогоднија. Али у НАТО-у се одлуке доносе консензусом, а такав договор свакако није могућ, јер су чланице и Грчка, Словачка, Шпанија и Румунија. То су државе које не признају Косово и ближе су Србији”, наводи Драгишић.

Још један ефекат који би могло да изазове писмо Загреба и Тиране јесте и додатно заоштравање ионако усталасаних односа у региону. Перцепција у самој Србији је таква да, према најновијем истраживању Београдског центра за безбедносну политику, чак 40 одсто грађана сматра да наша земља у суседству има више непријатеља него пријатеља, а тек 23 процента верују у супротно. Од избијања оружаног сукоба „углавном страхује” 29 одсто испитаних, а девет процената „веома страхује”.

„Верујем да је то више одјек историјских дешавања из претходних 25 година. Сумњам да би резултати били другачији и у неким другим државама. Чак и код народа који су имали много мирнији односе. Мислим да ће тај тренд чак расти, нарочито што се тиче Европе. Ту су и фактори социјалног раслојавања, политичког сукобљавања…”, објашњава Пророковић.

Драгишић каже како је чињеница да у региону с многима немамо добре односе, али да је између тога и статуса непријатеља широк простор.

„Можда Србија са Сарајевом нема добре односе, нарочито кад се помене ревизија тужбе БиХ. Они нису добри ни с Хрватском, а традиционално су лоши с Албанцима. Али у окружењу су и земље попут Румуније, близу је и Грчка, а с Мађарском се односи поправљају. Зато став да смо окружени непријатељима није одржив. Можда отприлике с половином држава и народа у суседству збиља немамо добре односе”, закључује Драгишић.

Извор: Политика

http://www.pravda.rs/2017/02/27/uzasna-predvidjanja-beograd-na-meti-jadranske-trojke/
 
Не, запад у ствари ради посао ватрогасца, ал експерт ватрогасца. Они знају да се велики пожари, нпр пожари на нафтним бушотинама, гасе изазивањем експлозије да би сав кисеоник одједном изгорео и ватра се угасила, исти принцип користе и у југоисточној европи, изазваће један велики рат и после ће 100 година бити мир
 
Opet nas zaprasuju....da se ubijamo.Mi smo za zapad bubasvabe.

logo.jpg
 
Ma sve su krivi stranci, Balkanci su miroljubivi i blagi, ko Skandinavci na primer. :per:

Bolji smo i od Trampa i Hilari zajedno ...

Čitaj malo istoriju o Skandinaviji ...

Pa onda čitaj malo geopolitiku

- - - - - - - - - -

Балканских медије пале фитиља на Балкану.

Evo ga, Balkanski mediji !?

Jel to štamparja sama štampa i propagira ili postoje urednici koji dobijaju naloge ?

Kakav je to pojam ?

Bitno je da ne znamo ko su vlasnici.
 
Realno na Balkanu su odnosi nerascisceni.

Fora je samo sto su banana drzave na Balkanu u medjuvremenu toliko postale kilave da se nema para za ratovanje.

Očas posla te Ameri i Rusi naoružaju da gineš za njih dok oni lade muda u Vošingtoni i Moskvi. :per:

Kad pogledaš Siriju iz te zemlje je zbrisala većina ili su ostali da poginu kao civili.

Ratuju vojske od 10.000 do 20.000 vojnika.

Toliko taman ima topovskog mesa i na Balkanu ako ne i više da ratuju za sile dok se kunu u patrijotizam.
 
Poslednja izmena:
Пале ли западни медији фитиљ на Балкану?

Овај регион није стабилно подручје већ скуп нестабилних држава, јер га је Запад таквим направио. Пошто су медији били саставни део њиховог ратног напора да се на овом простору успостави ред, данашњи наступ прекоатлантских медија је нека врста очајања и констатације како то на чему су радили више не функционише.

Заборавите Кину и Блиски исток, бивша Југославија би тек могла да израсте у Трампову прву праву спољнополитичку главобољу“, пише британски „Гардијан“ о ситуацији на Балкану и наводи сва кризна жаришта која су отворена или прете да прерасту у кризу.

Личи ли на већ виђено?

Наравно, као према обичају, ту је „неименовани западни дипломата ’са искуством у региону‘ који каже да постоји само један потенцијални спонзор за промене границе, а то је Русија“.

Кад смо већ код старих навика, начин презентације, не само у овом тексту, подсећа на улогу западних медија од пре четврт века кад је Балкан и буквално горео.

Сличности су само преко изреке да се историја понавља једном као трагедија, други пут као фарса, каже за Спутњик Милан Милошевић, новинар недељника „Време“ и врсни хроничар политичких и геополитичких прилика на Балкану.

Интересовања западних медија за разна потенцијална кризна жаришта у новом светском контексту су, према његовом мишљењу, део кампање у којој се маше Русијом као црвеном заставом и у којој се нагађа шта ће бити после смене администрације у Сједињеним Државама.

Зато се онда на Балкан шаљу новинари који, како Милошевић каже, ту срећу неке саговорнике и мало нагађају. Међутим, истиче наш саговорник, „Гардијанова“ теза није ништа више од спекулације.

Бумеранг западног инжењеринга

Запад би да поново прекраја Балкан
Цитирани текст у „Гардијану“ је, према мишљењу дугогогодишњег уредника и професора Слободана Рељића, добра слика како су Американци опослили ствари на Балкану. Тачно је да постоји распад и да је све на ивици катастрофе, констатује Рељић, али истиче да се дешава оно што је Запад хтео.

„Они су, дакле, цртали балканске границе не узимајући у обзир никакве локалне чињенице, традицију, правила, културу, односе међу народима. Наиме, све се ’холбруковало‘. Тај човек је био најбоља слика како се све насилно прало. Стварани су лоши и добри момци и онда је Холбрук долазио и ударао шаком о сто“, наглашава Рељић.

Грађена је конструкција, додаје овај професор, која је могла да функционише док је Америка била свемоћна, а сад кад стварно има Кину за вратом, онда се све то што је рађено на Балкану љуља.

Генерално гледано, сагласан је и Милан Милошевић, Балкан није стабилно подручје већ скуп нестабилних држава. Међутим, подвлачи он, нагађа се о руској улози и ту западна аналитика почиње да личи на криминологију из ’70-их година.

Та аналитика, прецизира Милошевић свој став, узима све у обзир осим онога што Кремљ каже да ће урадити. Кремљ онда изненади западне актере јер уради оно што је рекао, а нико није чуо.

„Из Кремља су долазиле доста јасне поруке, и од председника Путина и од министра Лаврова, који је веома озбиљан човек, да, рецимо, кад су Срби у питању, Руси неће бит већи Срби од Срба и да балкански народи треба да реше своје проблеме без великог уплитања споља“, подсећа Милошевић.

Начин стискања балканског дугмета

Логично је да је Балкан нестабилан јер, према мишљењу Слободана Рељића, више нема државе које је имао. Сад је, истиче он, Кина реалан амерички проблем, а Балкан је уствари симболички проблем.

Балкан, упозорава Рељић, може бити повод за различите сукобе, дугме које Запад притисне да се покрене. Као што је већ рађено, подсећа, за први и за други светски рат.

„На амерички уређен начин Балкан не може да опстане. Он, наравно, не мора да се мења у крви као што они то увек чине и прижељкују, уколико они не наставе да нас уређују. ’Гардијанова‘ слика јесте реална, али би из тог могли да извуку закључак да су њихове имплементације решења на Балкану увек доносиле катастрофалне резултате, па ево и сад“, тврди Рељић.

Поређење са Кином је пак, према његовом мишљењу, склањање од правог проблема. И Милан Милошевић сматра да је стварни циљ скретање пажње јавности са тренутних проблема који постоје у западним друштвима са појавом побуне средње класе, популизма и кризом владајућег естаблишмента.

„Можда и са том битком око пара за НАТО. Јер пре свега видим да је то стварање унутрашње магле него што је најава неке спољнополитичлке акције“, наглашава Милошевић.

Медији под кишобраном ЕУ, преговори македонских лидера са Јоханесом Ханом

Улога западних медија данас се, према становишту Слободана Рељића, не може упоредити са оном коју имали пре четврт века због тога што наступ Запада више није тако конзистентан.

Очај јер су Руси пронашли телевизију

Систем који су направили се, додаје, распада, па пошто су медији били саставни део ратног напора Запада да се на Балкану успостави неки ред, данашњи њихов наступ је нека врста очајања и констатације како то на чему су радили више не функционише.

„Не можемо више очекивати ту врсту систематичности коју су пре имали. То је сад нека врста хаотичности. Наравно, она може да води у свашта, у најгоре, што наравно није уопште искључено. Међутим, њихов наступ није више нека врста озбиљне координације“, истиче Рељић.

А мир на Балкану? Има ли решења? Рецепта? Који услови су потребни?

„Балкан балканским народима“, сугерише као одговор Милан Милошевић. То је стара формула која се тешко примењује јер, појашњава он своје становиште, велике силе су увек уплетене на један или други начин.

„Што се тиче Русије, Балкан јесте традиционално, што се каже, спољно двориште руске спољне политике, али оно што су до сад декларисане намере Кремља, оне не говоре о плановима или циљевима да се изазове промена граница, да се интервенише не знам како и да се као у великој трговини Србија, Босна и Мекедонија замене за Кину“, каже Милошевић.

Реч је о доста наивном резоновању, подвлачи Милошевић, јер се ради о различитим димензијама.

„То је као да неком нудите замену комарца за слона. Тако да је то све део те кампање која већ дуго траје, која је неразумљива сасвим и која се своди на нервозу због тога што су Руси пронашли телевизију и интернет“, закључује Милошевић.
.............................................................................................................................................
Sta mislite koja je verovatnoca da se ponove 90te, ali da ovaj put i Makedonija bude uvucena u sukobe?
nije ispod 100%
 

Back
Top