Quantcast

Palačinke...

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
54.598
Verujem da svi vole palačinke, neko maže kremom, neko na krem doda bananu ili mlevenu plazmu, neko maže džemom, neko medom, neko posipa orasima, neko pravi slane... Bezbroj varijacija na temu.

Kako ih Vi volite? Da li imate proveren recept ili ste od onih koji prave po osećaju? Imate li neke cake i trikove, da podelite sa nama?

Vital-Recept-za-palacinke-Fotografija-2.jpg

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
54.598
Ja sam ranije po osećaju, onda sam otkrila ovaj recept, pa od tad po njemu pravim.

Sastojci:
1 jaje
200 g mekog belog pšeničnog brašna
1/2 kašičice soli
225 ml mleka
225 ml vode
malo ulja za podmazivanje tiganja

Postupak:
1. U posudi razmutiti jaje, dodati polovinu jedne tečnosti, npr. vode. Nemojte odmah dodavati svu tečnost - ovako kad dodate samo oko 100-120 ml tečnosti u prvom cugu, bez mnogo muke umesićete glatko testo koristeći samo varjaču. Ako ipak ostane grudvica, promutite mikserom, al’ ne bi trebalo da ima potrebe. Tek kad je testo lepo i bez grudvica, dodati ostatak tečnosti (drugu polovinu vode) u par navrata, da se testo razredi, a onda i celu količinu mleka, mešajući vajračom ili žicom za mućenje belanaca.

2. Dobar non-stick tiganj sa debljim dnom ugrejati na 2/3 snage ringle. Kapnuti par kapi ulja pre svakog izlivanja testa. Kutlačom zahvatati testo, sipati na tiganj držeći ga pod nagibom i razliti. Kutlače mogu biti raznih veličina, pa sam izmerila koliko otprilike meni ode testa za jednu palačinku - oko 60-70 grama.

3. Peći sa prve strane dok ivice ne počnu da se odvajaju. tj. dok ne postane moguće podvući alatku pod palačinku. Okrenuti je i sa druge strane peći bukvalno 10 sekundi, i odmah vaditi napolje. Od ove mere dobije se 9-10 palačinki na tiganju prečnika 25 cm.

Napomena:
Odnos mleka i vode može biti i drugačiji, samo neka u zbiru bude 450 ml tečnosti.

Evo linka, ima još nekih saveta.
http://www.proverenirecepti.com/2008/08/pala.html?m=1

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
54.598
Кад зовеш на палачинке слане
Nisam planirala, ali pretpostavljam da ti najviše voliš slane?
Ja slane namažem pavlakom, pospem seckanom šunkom ili šta već imam, malo kačkavalja rendanog, može i kečap, origano... Umoram sa svih strana, pa brašno, jaje, prezle i pohujem. Odavno nisam, treba dosta vremena za to...

gost 433281

Ističe se
Poruka
2.555
Nisam planirala, ali pretpostavljam da ti najviše voliš slane?
Ja slane namažem pavlakom, pospem seckanom šunkom ili šta već imam, malo kačkavalja rendanog, može i kečap, origano... Umoram sa svih strana, pa brašno, jaje, prezle i pohujem. Odavno nisam, treba dosta vremena za to...
Шалим се мало,баш тај фазон што си рекла. Једино је цимање око спремања,слатке на брзака. А слатко не једем. :D

• Podržavam
Reactions: Red

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
54.598
I ja sam to pre radio ali sam shvatio da je besmisleno ako sve uradiš kako treba, i zagreješ tiganj na tačno 210 stepeni C.
Pa kako da znam dal je baš 210°C? :think:
Mislim da je meni više navika, nego što mi stvarno treba to ulje.
Ja recimo, sile nema da pravim na struju. Samo i isključivo na plin i sa dva tiganja.

Tzar

Elita
Poruka
15.066
Med i orasi. Samo orasi idu unutra, ne posipaju se. Posipa se kristal secerom da ima taj efekat krckanja. :D

Moze i dzem od kajsija, a nemam nista protiv ni dzema od sljiva. Ovi moderni dzemovi od malina i jagoda to ne.

Krem ne trosim. Ne kupujem ga nikad. Jedino kad kupim gotove palacinke.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
43.854
Не волим их. Ни да једем ни да правим. Пре ћу направити 3 велике торте него испећи њих 10.
И када поједем, поједем једну слану, јаче печену, да пуца као тортиља са неким сиром који се рзвлачи.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.