Пала одредба о изабраном лекару

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.930
Лакша овера књижица

Уставни суд ставио ван снаге одлуку да је за оверу здравствене књижице неопходно имати изабраног лекара.


Уставни суд донео је привремену меру о забрани примене оспорених одредби Закона о здравственом осигурању којима је прописано да осигураник мора да изабере лекара да би оверио здравственуу књижицу, односно имао право на здравствену заштиту, до доношења коначне одлуке о оцени уставности Закона.

Суд је од Народне скупштине затражио да се у року од 60 дана изјасни о осам спорних уставно-правних питања, међу којима и да ли се избор изабраног лекара може тим законом прописати као обавеза.

Уставни суд је анализом иницијатива за оцену уставности и одредби које се њима оспоравању "оценио да њиховом применом могу наступити неотклоњиве штетне последице по једно од најважнијих људских права и закључио да је до доношења коначне одлуке о оцени уставности наведених одредаба нужно обуставити даљу примену појединачних аката и радњи предузетих на основу тих одредаба", наводи се у одлуци објављеној на сајту Суда.

"То значи да се, до доношења одлуке Уставног суда у том предмету неће примењивати одредбе Закона о здравственом осигурању којима је прописано да се накнадна овера исправе о осигурању, односно здравствене картице, односно посебне исправе о коришћењу здравствене заштите може извршити под условом да је осигурано лице извршило избор изабраног лекара у складу са овим законом и прописима донетим за спроводјење овог закона", прецизира Уставни суд.

Обустављена је и примена дела исте одредбе "да ако осигурано лице не изврши избор изабраног лекара у року од шест месеци од дана стицања својства осигураног лица у складу са овим законом, има право само на пружање хитне медицинске помоћи до момента избора изабраног лекара у складу са овим законом".

Од Скупштине тражи да се изјасни да ли се избор изабраног лекара може овим законом прописати као обавеза, односно као услов за уживање права по основу обавезног здравственог осигурања, с обзиром да се доприноси уплаћују унапред и да је Законом о здравственој заштити гарантовано право осигураном лицу да слободно бира здравствену установу и лекара код кога ће остварити право на здравствену заштиту.

Суд пита Народну скупштину и да ли постоји "објективно и разумно оправдање" да се осигураном лицу, ускрати (ограничи) пружање здравствене заштите у обиму који одговара обиму плаћене здравствене услуге и која му је неопходна с обзиром на његово здравствено стање, само из разлога што није извршило избор изабраног лекара.

Да ли се осигураник који не изабере изабраног лекара у суштини кажњава, односно лишава могућности коришћења услуга здравствене заштите, те да ли је такво прописивање у складу Уставом, а посебно са принципом пропорционалности.

"Наиме, питање је да ли се слобода избора изабраног лекара на овај начин трансформише у дужност избора, чије се не вршење "строго кажњава" и да ли се неизвршавање те обавезе (дужности) могло санкционисати на други начин, односно мањим обимом ограничења права на здравствену заштиту", пита суд скупштину Србије.

Да ли је установљено законско ограничење Уставом зајемченог права грађана на заштиту здравља, у складу са циљевима и сврхом здравствене заштите на чије постизање се обавезала наша земља и на међународном плану - ако се осигураницима без избора лекара обезбеђује само право на хитну медицинску помоћ (чиме им како стоји у мишљењу Народне скупштине "није угрожен живот"), а не право на пружање адекватне здравствене услуге која је иначе покривена уплаћеним обавезним доприносом за здравствено осигурање.

Да ли су оспореним одредбама Закона осигурана лица која нису изабрала лекара, доведена у битно различит положај у односу на остала осигурана лица, противно принципу једнакости прописаног Уставом и Европском конвенцијом.

Уставни суд пита и да ли је овлашћење Републичког фонда за здравствено осигурање да осигураницима накнадно не овери здравствену исправу уколико не изаберу лекара и тиме не потврди њихово право на коришћење унапред плаћене здравствене услуге, у складу са основним начелима заштите права осигураних лица и заштите јавног интереса.

Да ли прописани услови, с обзиром на последице, превазилазе циљеве који се желе постићи у остваривању права на здравствену заштиту у систему изабраног лекара и да ли се осигурана лица без изабраног лекара могу у суштини довести у положај лица за која се доприноси уопште не уплаћују - јер се и једнима и другима пружа само хитна медицинска помоћ, запитао је суд.

Поред тога од Скупштине тражи да се изјасни да ли се оспореним решењима обезбеђује јединство правног поретка Републике Србије у области здравствене заштите, односно да ли се и оспореним одредбама Закона доводе у питање основна начела здравствене заштите и права осигураника утврђена овим Законом као и Законом о здравственој заштити.

Уставни суд констатује да законом установљена заштита јавног интереса не може бити обезбеђена на штету другог интереса, већ се мора наћи одговарајући баланс.

Било би занимљиво видети колико је људи било ускраћено за медицинску помоћ током трајања ове неуставне одредбе.
 
Poslednja izmena:
ja bi ovde sve političare na gulag, nebitno jel su krivi il ne...svu korov iz korena, pa ajmo ispočetka da sklapamo državu...

Srbija je u startu neradnička država
Tako da kad posebno naglasiš POLITIČAR tu nema šta da dokazuješ dal je kriv ili ne
- beskorisni patogeni parazit društvenog tkiva sa teškim posledicama ako se ne ukloni na vreme, medicinski rečeno
 
koliko ljudi znam koji su umrli zbog posledice nestručnosti lekara...i što je najgore ni jednom lekaru ne fali dlaka s glave, misim čak ni najobičniju novčanu kaznu na platu nije dobio...a kamo li nekakva pravna odgovornost...nedobog nikome da se razboli nešto krupnije...ovdašnji lekari će da ga sarane pre vremena...
to su ti bre ko masoni...nedaju na sebe, brane se, imaju bodljikave žice oko svoje branše i svako ko im se približi odma pucaju bez upozorenja...
 
Лакша овера књижица

Уставни суд ставио ван снаге одлуку да је за оверу здравствене књижице неопходно имати изабраног лекара.




Било би занимљиво видети колико је људи било ускраћено за медицинску помоћ током трајања ове неуставне одредбе.
BIlo bi jos zanimljivije da neko odgovara zbog uskracivanja medicinske pomoci, ali to je vec SF zanr u ovoj raspaloj drzavi...
 
koliko ljudi znam koji su umrli zbog posledice nestručnosti lekara...i što je najgore ni jednom lekaru ne fali dlaka s glave, misim čak ni najobičniju novčanu kaznu na platu nije dobio...a kamo li nekakva pravna odgovornost...nedobog nikome da se razboli nešto krupnije...ovdašnji lekari će da ga sarane pre vremena...
to su ti bre ko masoni...nedaju na sebe, brane se, imaju bodljikave žice oko svoje branše i svako ko im se približi odma pucaju bez upozorenja...

Ne treba generalozovati. Vecina lekara kvalitetno radi svoj posao.
 
Osim toga, mnogo volim kad totalni laik napise da je neki lekar nestrucno odradio svoj posao. Na osnovu kog znanja je to procenio?

Zar je tesko prepoznati nezainteresovanost za probleme pacijenta, bahatost lekara, njihovu sklonost ka podmicivanju, licemerje koje se ispoljava u razlicitom pristupu u drzavnim i privatnim medicinskim ustanovama? Ma moglo bi se o zdravstvenim radnicima mesecima pisati sve najgore koliko su ljudi ojadili i izmaltretirali, ne samo lekari vec i ostalo osoblje...
 
A svi pacijenti su sjajni i bajni?

Naravno da nisu, najteze je raditi sa ljudima, pogotovo sa obolelima, ali znatan broj medicinara ne uspeva da se izdigne iznad situacije, ova kriza drustva ih je savladala, ne bi se reklo da su sacuvali cast profesije. Mucno je videti lekare i medicinske tehnicare kako vuku torbe sa bakalukom, prodaju se po ambulantama za pakovanje kafe, sok, cokoladu, kao da su utekli iz gladi, a sta tek rade oni po ozbiljnijim ustanovama.
 
Ja jos nijednom nisam video taj bakaluk, a 5-6 dana nedeljno sam stalno medju lekarima raznih specijalnosti. Najiskrenije ovo kazem. Ne znam gde si ti video sve te torbe.

Keva nekog mog skolskog druga je bila upravnik nase lokalne ambulante, sve do odlaska u penziju svakodnevno je na kraju smene vukla torbu sa plenom, sa mitom toga dana dobijenim od pacijenata, suskalo se da je imala dil sa obliznjim mini marketom, da je espap nosila tamo, jer vise je volela suske od slatkisa, pica i kafe. Nedavno sam i sam bio svedok cascavanja, na jednom odeljenju bolnice neki lik je medicinskoj sestri predao papirnu torbicu sa picem (virio je vrh flase) i jos necim unutra. Pre toga se izdernjala na mene kako se usudjujem da trazim lekara na odeljenju, smirila se tek kad je skontala da sam dosao preko veze, po preporuci, sto je uobicajeno, a kad joj je taj neki doneo ponude sinula je ko sunce, znaci za par minuta je izmenjala sve vidove ponasanja, iz jednog ekstremnog raspolozenja u drugo.
 
Znaci i ti si preko veze? Vidis, ja se gnusam takvih, koji su protiv korupcije, osim kada je u njihovu korist.

Za svoje cetiri banke sam prvi put u zivotu otisao preko veze kod lekara zato sto nisam smeo da cekam tri meseca da bi stigao na red za pregled, donekle sam i sam kriv za to jer godinama unazad nisam posecivao lekare, izbegavao sam maltretiranje po medicinskim ustanovama na ustrb svog zdravlja, tako da se moj greh moze opravdati. Nas zdravstveni sistem mogu koristiti samo oni koji ne igraju po pravilima, svi ostali mogu samo da krepaju, jadno je to, ali ja nisam kriv za to rasulo i te mucke zato sto sam jedan jedini put pokusao da ne ispadnem ovca za sisanje. Naravno uzaludan mi je bio trud, opet cekam mesecima na lecenje kao i svi drugi koji su zrtve ovog sistema.
 
Poenta je da kad nesto u narodu ostane kao uvrezeno misljenje, onda se to tesko menja. Kad ceo zivot slusas kako su lekari neka zla, nadrndana stvorenja koja samo gledaju kako da te pokradu, onda svuda vidis krivicu lekara, i tamo gde je nema.

Sto se ovog "preko veze" tice, ne postoje valjana opravdanja. Ti si, time sto si isao preko veze, uzeo red nekom drugom, tako da nisi nista bolji od ostalih koji idu preko veze i koje tako socno pljujes, kao i njihove lekare koji te preko veze primaju. Ja ni jedne ni druge ne volim, ali najvise mrzim ove trece kojima je to gadno, osim kad njima treba.
 
Poenta je da kad nesto u narodu ostane kao uvrezeno misljenje, onda se to tesko menja. Kad ceo zivot slusas kako su lekari neka zla, nadrndana stvorenja koja samo gledaju kako da te pokradu, onda svuda vidis krivicu lekara, i tamo gde je nema.

Sto se ovog "preko veze" tice, ne postoje valjana opravdanja. Ti si, time sto si isao preko veze, uzeo red nekom drugom, tako da nisi nista bolji od ostalih koji idu preko veze i koje tako socno pljujes, kao i njihove lekare koji te preko veze primaju. Ja ni jedne ni druge ne volim, ali najvise mrzim ove trece kojima je to gadno, osim kad njima treba.

Momak svaka intervencija ako hoces kvalitetno da ti se odradi ima tarifu tako da..
 
Momak svaka intervencija ako hoces kvalitetno da ti se odradi ima tarifu tako da..

Dajte neke dokaze, pljuvacina bez pokrica je nista manje do cist bezobrazluk.
Ne tvrdim ja da toga nema, ali kada napises nesto ovako, ispada da je to tako u svakoj ustanovi, kod svakog lekara, za sve sto ti treba. To je uvredljivo za inteligenciju svakog ko procita, a posebno je uvredljivo za vecinu lekara koji savesno i posteno rade.
 
Poslednja izmena:
Poenta je da kad nesto u narodu ostane kao uvrezeno misljenje, onda se to tesko menja. Kad ceo zivot slusas kako su lekari neka zla, nadrndana stvorenja koja samo gledaju kako da te pokradu, onda svuda vidis krivicu lekara, i tamo gde je nema.

Sto se ovog "preko veze" tice, ne postoje valjana opravdanja. Ti si, time sto si isao preko veze, uzeo red nekom drugom, tako da nisi nista bolji od ostalih koji idu preko veze i koje tako socno pljujes, kao i njihove lekare koji te preko veze primaju. Ja ni jedne ni druge ne volim, ali najvise mrzim ove trece kojima je to gadno, osim kad njima treba.

Da imam sredstava lecio bi se u privatnim bolnicama istih tih lekara koji rade i u drzavnim bolnicama, nemam dovoljno kontakata da me uvaljuju preko reda, niti imam novca da podmicujem alavo medicinsko osoblje, tako da je moja sudbina ista kao i sudbina vecine ostalih ljudi koju su primorani da trpe nepravdu i osionost - cekanje i samo cekanje, evo upravo mi predstoji cetiri meseca bez ikakve terapije posto tri meseca moram da cekam na ultrazvucni pregled i jos mesec dana nakon toga na kontrolni pregled specijaliste, a ti mrzi koga god hoces, od volje ti. Ja samo mogu da zavidim onima koji iskoriscavaju ovakav sistem u zdravstvu, kojima su sva vrata otvorena kad god im je to potrebno.
 

Back
Top