Пад Немачке: Први пут Фолксваген затвара погоне у Немачкој - масовна отпуштања!

Тихи

Starosedelac
Poruka
172.358

Пад Немачке: Први пут Фолксваген затвара погоне у Немачкој – масовна отпуштања!​


По први пут у историји Фолксваген планира затварање погона у Немачкој и масовна отпуштања. Репортерка ДW обишла је Волфсбург, град који постоји због фабрике, и потражила трагове кризе.​


nik_titanik9-e1569407233789-1280x857.jpg


Кад се возом стигне у Волфсбург, прво се виде четири дивовска циглена димњака изнад Фолксвагеновефабрике. На згради је велики плаво-бели знак „ВW“. Ту је једна од највећих фабрика аутомобилана свету, пише ДW.

Волфсбург је плански изграђен у првој половини двадесетог века, на чистој ледини у близини градића Фалерслебена. Данас је Фалерслебен део Волфсбурга.


Нацисти су 1. јула 1938. новоосновани град назвали „Град возила КдФ код Фалерслебена“. КдФ је скраћеница за „Снага кроз радост“ (Крафт дурцх Фреуде), а то је била организација која је уређивала слободно време и годишње одморе за радничку класу.

Ауто КдФ био је планиран као јефтина понуда за масе – дакле као „народни ауто“ (Волксwаген). Али, између 1939. и 1945. производила су се готово искључиво војна возила. Тек после рата је кренула масовна производња легендарне ВW бубе, која је заснована на плановима КдФ аута.


Волфсбург постоји због Фолксвагена концерна, кажу у граду који је у међувремену пети по величини у покрајини Доњој Саксонији. Кад ВW кихне, град се разболи.

Крај снова?

Али, тренутно над градом виси криза произвођача аутомобила. Највећи европски произвођач по први пут у историји планира затварање погона у Немачкој и отпуштање хиљада запослених.

Више од 60.000 људи ради у Фолксвагену, то је готово сваки други становник Волфсбурга. Плате су у ВW-у изнад просека. То је добро за запослене, лоше за биланс концерна, јер Волксwаген плаћа један сат око 62 евра (укључујући осигурања), а то је 2023. била најскупља сатница у аутоиндустрији.

Са просечном платом од 5.238 евра (бруто), Волфсбург је један од најбогатијих индустријских градова у Немачкој. Богатији је само Инголштат, где је седиште Аудија, који такође припада концерну ВW.

Кристин Ресер каже да овде још увек живи типичан немачки сан о кући с вртом, аутомобилу и жени с двоје деце. Она посредује у продаји некретнина.

Богате године су прошлост

Ресер је цео живот провела у Волфсбургу. Данас осећа несигурност која влада у граду. Пуно радника је зове јер хоће да продају своје куће „пре него што оне изгубе на вредности“, прича она за ДW.

Други су отказали уговоре о куповини куће и пре него што су се уселили. „Људи се боје да купе кућу, радије желе да задрже новац док не буду знали шта ће одлучити ВW“, каже она.

Прошле године, концерн је остварио солидан профит од преко 18 милијарди евра и 4,5 милијарди евра исплатио акционарима као дивиденду. Али, менаџмент Фолксвагена је прошле године покренуо програм ефикасности којим би до 2026. требало да уштеди десет милијарди евра како би концерн постао конкурентнији.

У августу ове године је менаџмент саопштио да су неопходне додатне мере штедње, међу којима су и затварање можда две фабрике у Немачкој и значајно смањење броја запослених у домовини, где тренутно ВW запошљава око 120.000 људи.

Тишина пред фабричким улазом

Овог октобарског поподнева благо јесење сунце обасјава велико подручје фабрике. Кроз улаз 17 излазе стотине радника након што је у 14 сати завршена прва смена. На себи имају комбинезоне и џемпере или кошуље с ознаком ВW.

Када долазе на велики паркинг испред фабрике, расположење је лоше, готово нико нема воље да разговара с новинарима или да се фотографише. Након бројних медијских написа протеклих недеља о кризи у фирми, већина њих нема воље да стално одговара на исто питање.

Један ипак каже да радници страхују за свој посао, други да им само преостаје нада да ће будућност бити боља. „Пребродили смо бројне кризе, и ову ћемо пребродити“, каже он.

Како се времена мењају

На порезу на привреду, захваљујући великим приходима ВW-а, обогатио се и Волфсбург. Али, сада град свуда показује знакове привредног пропадања.

Центар града, који окружују широке улице с пуно паркинга, овог сунчаног поподнева је празан. Неколико пролазника иде Поршеовом улицом, али већином пролазе поред празних излога. Остало је још неколико јефтиних радњи и светла једне коцкарнице.

Ни у малобројним кафићима на главној улици нема пуно гостију, како би се могло очекивати на овако сунчан дан у октобру.

Ђулијано Салиовски каже да су многи од његових гостију пре не тако пуно времена долазили један до два пута недељно на вечеру, а сада углавном једном месечно.

Салиовски је избеглица с Косова, он и његова супруга су пре неколико година у Волфсбургу отворили хотел с рестораном и омиљени су код својих гостију. Већину их поздрављају именом.

Пандемија је осетно смањила број резервација у ресторану и хотелу, каже он за ДW, „али сада их је још мање“. У ово доба године, каже он, стизале су бројне резервације за Божић, али ове године тога нема.

Упркос свему, Салиовски још верује да ће се ситуација „окренути“. Он чак планира да прошири своје пословање у Волфсбургу и уз некретнине које већ поседује, купити још једну зграду.

Хоће ли град постати музеј?

Успешне године производње аутомобила у Волфсбургу могу се видети у Фолксвагеновом музеју у Дизеловој улици. Ту је велика збирка олдтајмера међу којима је и буба која је до 2003. произведена двадесет милиона пута.

Или ВW мини-бус „Були“, који је у време немачког привредног чуда био вишенаменско возило, а с којим је немачка „флоwер-поwер“ генерација шездесетих и седамдесетих обилазила свет.

Тај музеј мора посетити сваки туриста у Волфсбургу, а сваке године их дође више од 300.000, већином због ВW-а. Такозвани Аутостадт (град аутомобила) простире се на 28 хектара. Он нуди увид у „свет мобилности“, а ту је више од три милиона возача преузело кључеве свог новог аутомобила.

Тмурни изгледи

Али, у Волфсбург долази све мање туриста, каже таксиста у разговору за ДW. Још пре неколико година таксисти су једва задовољавали потребе туриста и пословних људи.

Да ли је то знак да су дани Волфсбурга као европске престонице аутомобила одбројани? Да ли је могуће да Фолксваген, који је пре неколико година продавао највише аутомобила, не може да придобије довољно купаца за своје електричне аутомобиле, који су наводно будућност те индустрије?

Возач таксија има јасно мишљење о Фолксвагену и његовој улози у свету у време мотора с унутрашњим сагоревањем: „Та времена су одавно прошла“, каже он. „Може бити само горе“, закључује.

https://srbin.info/svet/pad-nemacke...zatvara-pogone-u-nemackoj-masovna-otpustanja/
 
Poslednja izmena od moderatora:
ni ja ne verujem nešto u kinesku autoindustriju al brat mi kaže da se dižu..on se razume u to bolje od mene
kaže električna su im odlična

Ma postigli su oni standard u dometu, baterijama i tim stvarima. Elektromotor je jednostavna stvar, tako da tu nema neke filozofije, to se ne kvari.
Ali generalno osecaj unutra, plastika, sedista, volan kad uzmes u ruku, sama voznja (to su bili elektricni sto sam probao) je bas osecaj neceg jeftinog i loseg.
Jednostavno ne uliva poverenje.
 
Ma postigli su oni standard u dometu, baterijama i tim stvarima. Elektromotor je jednostavna stvar, tako da tu nema neke filozofije, to se ne kvari.
Ali generalno osecaj unutra, plastika, sedista, volan kad uzmes u ruku, sama voznja (to su bili elektricni sto sam probao) je bas osecaj neceg jeftinog i loseg.
Jednostavno ne uliva poverenje.
pa da.. jbg kolko para tolko muzike realno..
 
pa da.. jbg kolko para tolko muzike realno..

Ja ne volim taj koncept sa baterijama.
Preskocicu to, cekam da krenu elektricni auti na vodonicne gorive celije pa cu to da uzmem. U medjuvremenu - stari dobri atmosferski benzinci.
Honda vraca 2.0 atmosferski benzinac u civic-a, tako da vec vidim svoj sledeci auto 😎
 
čuo sam da u Kini ok rade ..prave dobra auta sa pristupačnim cenama
Kvalitet automobila je nebitan u ovoj prici, prodaja automobila je u konstantnom opadanju. Za modernu ekonomiju cak i stagnacija je losa mozes misliti koliko je los visegodisnji pad.
 

Back
Top