Ozbiljno pojeftinjenje komponenti

ne znam otkud ta ideja..kod mene su 750w i psu dobile na cijenu..asus i corsair..ja sam rm850x u okt 21' platio £123. sad kosta oko £140-150. z690 i z790 su takodje na cijeni kad su izasle..nvme su malo jeftiniji. gpu cijene uzas. ram tu i tamo..sad su i ddr5 cijene malo spale..al to je sve tako iz mjeseca u mjesec. kucista nekim su cijene skocile prosle godine kad su najavljene 4000 serija nvidia..cpu jos se uvijek cijene cuvaju, nesto malo su spale u odnosu na proslu godine kad su ono u okt il nov doso intel 13. recimo intel 11 serija 11700k, sam u 21' platio oko 320 sad je 290 cak vidim na ebyer drizi 360 funti..gpu jos uvijek su gore..ja cekam polovina aprila kad izadje 4070, pa kontam da ce 4070 ti i 4080 malo otici dole..

Sta ti poredis....Ryzen 2600 je bio generacijski sa Intelom I7 8700K....Znaci 7700k je gen. sa....R 1600...A ti poredis Ryzena 3cu generaciju i Intela....ko zna koliko generacija iza...Svasta....Dalje-Intel je, pogotovo tada bio skuplji...
a sta da poredim ?

dokazujem tezu da je bolje kupiti nov , jaci a jeftiniji

pricamo o sadasnjosti , ne dal je 7700 pre 5 god bio dobra kupovina

Krivo mi sto nemam kesa sad, to je tier A psu
Tear A je titanium klasa.

Ali dobro i Gold je super.

header.jpg

Da je gold top klasa ne bi postojali titanium i platinum.

Ako idemo tvojom logikom i bronza je isto top :D
Guglaj sta znaci power factor ... u tome je caka kod tih jacih ... vece iskoriscenje tj manje utrosene energije u procesu pretvaranja iz AC u DC 3.3 , 5 i 12v

Pogledajte prilog 1321641
Nije svaki gold isti i svaki Titanijum. Uostalom linkovao sam ti vrlo ozbiljan sajt, sve pise...

STRAIGHT POWER 11​

850W Gold

WORLD CLASS QUIET AND EFFICIENCY​

be quiet! Straight Power 11 850W raises the bar for systems that demand virtually inaudible operation without power quality compromises.

• Virtually inaudible Silent Wings 3 135mm fan
  • Funnel-shaped fan opening of the PSU case for high airflow intake
  • Wire-free inside the PSU on the DC side for enhanced cooling and longevity
  • Modular cables for maximum build flexibility
  • 80 PLUS® Gold efficiency (up to 93%)
  • 4 PCIe connectors for overclocked high-end GPUs
  • Japanese 105°C-rated capacitors ensure stability and reliability
  • ErP and Energy Star 6.1 ready
  • 5-year manufacturer’s warranty

Nije svaki gold isti i svaki Titanijum. Uostalom linkovao sam ti vrlo ozbiljan sajt, sve pise...
Jao koja teorija , pa i mercedes se kvari :hahaha:
To nije sajt nego forum , sastavili listu najskupljih i najjeftinijih napajanja i palamude :hahaha:
U sustini ako si pametan i bronza ce da zadovolji svakog prosecnog korisnika.
Pazaris neko od 700w i opteretis ga sa 400max i radice to prilicno dobro.

STRAIGHT POWER 11​

850W Gold

WORLD CLASS QUIET AND EFFICIENCY​

be quiet! Straight Power 11 850W raises the bar for systems that demand virtually inaudible operation without power quality compromises.

• Virtually inaudible Silent Wings 3 135mm fan
  • Funnel-shaped fan opening of the PSU case for high airflow intake
  • Wire-free inside the PSU on the DC side for enhanced cooling and longevity
  • Modular cables for maximum build flexibility
  • 80 PLUS® Gold efficiency (up to 93%)
  • 4 PCIe connectors for overclocked high-end GPUs
  • Japanese 105°C-rated capacitors ensure stability and reliability
  • ErP and Energy Star 6.1 ready
  • 5-year manufacturer’s warranty
A jel pri kojoj potrosnji ?
Minimalnoj ili maximalnoj , na 20 , 50 ili 70% je efikasno 93%
Daj bre kazem ti lepo , svasta se pise a nema mesta za sve informacije pa se ljudi loze na brojke :hahaha:

napajanja su bitna stvar ali ne treba insistirati na sto boljoj iskoristivosti, ja sam isao na ovo

https://aerocool.io/product/kcas-850g/

zbog 2-3 posto vece iskoristivosti ne treba davati duplo vise

da bi se otplatilo treba da radi

u stvari evo racunice

razlika izmedju 80 i 90 posto je oko 40w na sat , 10 sati 400w

nek to bude dan upotrebe kompa

znaci kw za 2 i po dana - 15-ak din

20hilj / 15 = 1333 puta 2.5 dana 3333 podeljeno sa 365 dana - dodje se do nesto preko 9 god

napajanja su bitna stvar ali ne treba insistirati na sto boljoj iskoristivosti, ja sam isao na ovo

https://aerocool.io/product/kcas-850g/

zbog 2-3 posto vece iskoristivosti ne treba davati duplo vise

da bi se otplatilo treba da radi

u stvari evo racunice

razlika izmedju 80 i 90 posto je oko 40w na sat , 10 sati 400w

nek to bude dan upotrebe kompa

znaci kw za 2 i po dana - 15-ak din

20hilj / 15 = 1333 puta 2.5 dana 3333 podeljeno sa 365 dana - dodje se do nesto preko 9 god
MA postavio sam lepo tabelu , svako napajanje je najefikasnije kada se optereti na 50% od onoga na sta je maximalno testirano.
Inace da bi napajanje isporucilo recimo 500W ono mora da bude sposobno i za malo vise ... uracunato je da svako napajanje ima gubitke ...
Zasto se hladi napajanje ako ne zbog grejanja ... a zasto se greje ako nema gubitke itd ...
Doduse danas sta rade jeste da u sto manjem prostoru nabiju sto vecu snagu ... to mogu zato sto su komponente zaista manje i efikasnije od onih pre 15 - 20 godina.
Kao sto rekoh ako zelis da traje drzi ga na max 50% opterecenosti ... moze ono da radi i na 100% mu je vek trajanja onda manji ...
To je isto kao kada bi covek nosio ranac sa 5 kg ili 10 pa se misli sta mu je bolje da izbaci da ne strada kicma.

MA postavio sam lepo tabelu , svako napajanje je najefikasnije kada se optereti na 50% od onoga na sta je maximalno testirano.
Inace da bi napajanje isporucilo recimo 500W ono mora da bude sposobno i za malo vise ... uracunato je da svako napajanje ima gubitke ...
Zasto se hladi napajanje ako ne zbog grejanja ... a zasto se greje ako nema gubitke itd ...
Doduse danas sta rade jeste da u sto manjem prostoru nabiju sto vecu snagu ... to mogu zato sto su komponente zaista manje i efikasnije od onih pre 15 - 20 godina.
Kao sto rekoh ako zelis da traje drzi ga na max 50% opterecenosti ... moze ono da radi i na 100% mu je vek trajanja onda manji ...
To je isto kao kada bi covek nosio ranac sa 5 kg ili 10 pa se misli sta mu je bolje da izbaci da ne strada kicma.
da , oko 50 posto

zato se kupuju jaca napajanja od projektovane potrosnje

sad kompjuteri trose 300-400 w , sto znaci da napajanje treba biti 600- 800

Back