Treba znati da u svetu nisu previse ocarani nasim skolskim sistemom, ne zato sto je ovakav ili onakav vec jednostavno zato sto smo mala i siromasna zemlja. Prema tome, i savrsene ocene nece biti smatrane ne znam kakvim dokazom sposobnosti sto se tice upisa. Oni to gledaju ovako: ako im neko iz Gambije kaze da je bio najbolji u svojoj seoskoj skoli, koliko to stvarno znaci? Kakva je to skola, kakvi su im standardi? Itd. Ovo ne kazem da te odvratim, naravno, nego samo da ti predocim stav koji mozda neces ocekivati ako nisi ziveo i skolovao se po svetu.
Menjati skolu je mozda pozitivno iz tog ugla, jer bi visoki rezultati u americkoj skoli bili jasna potvrda onih u srpskoj, ali treba uzeti u obzir da ti niko ne garantuje da ces se lako i brzo snaci, prilagoditi novoj sredini, uslovima, nacinu predavanja, da ce ti znanje engleskog i svega ostalog dozvoliti da lako postignes visok uspeh, itd. Znaci, zavisi.
Pored proseka i standardizovanih testova, americki univerziteti polazu mnogo na tzv. ekstrakurikularne aktivnosti - znaci, sto vise priznanja i dostignuca imas u raznoraznim oblastima, to bolje. Sportske medalje, sahovska takmicenja, najbolji mladi pesnik Velike Plane... nije toliko bitno sta koliko je bitno pokazati da si svestran, vredan i pun entuzijazma.
Sto se tice upisa na Harvard itd, konkurencija je naravno ogromna. Ako si ozbiljan u tim namerama, baci pogled na raznorazne vodice koji djake upucuju kako da se kandiduju za mesto, kako da pisu esej koji cesto ide sa prijavom, kakve rezultate treba da imaju kao mimimum, itd. Bice lepo ako uspes, ali u principu se treba prijavljivati na dosta univerziteta za svaki slucaj.
Sto se stipendija tice... drzavni univerziteti u Americi (Berkeley, recimo) cesto stipendiraju studente iz doticne drzave (za Berkeley, Kalifornije). Privatni, koji su vecina (kao i Harvard, npr) takodje daju dosta stipendija. Stipendija ima mnogo, sportskih, akademskih, itd, i u principu ti niko nece uzeti za zlo ako se raspitas, mada treba da je jasno da su ti sanse manje nego Amerikancima, cisto zbog toga sto mnogo programa cilja odredjene podgrupe u Americi (indijance, crnce, siromasne, itd). Niko nece ocekivati bogate studente iz Srbije, na kraju krajeva.
Baci pogled na njihov sajt, posalji im poruku, a ako ti treba neki savet, kraci prevod i sl slobodno reci. Ja sam isao u americku srednju skolu i na britanske fakultete, tako da imam nekog iskustva.
Srecno.