Ovlaživači i isparivači - u čemu je razlika i koje biste trebali nabaviti?

Poruka
7.293
Izvor: healthline.com

Nivoi vlažnosti od 30% ili niže mogu izazvati brojne probleme, od statičkog elektriciteta do suve kože i krvarenja iz nosa. A kada nastupi sezona prehlade i gripa, suv vazduh može pogoršati probleme sa disanjem.

Postoji nekoliko tipova ovlaživača koje ćete naći na tržištu, uključujući ovlaživače sa hladnom maglom i parne isparivače. Oba dodaju vlagu u vazduh, pomažući da se ublaži prehlada i kašalj. Oba se mogu kupiti relativno jeftino u vašoj lokalnoj prodavnici bele tehnike, apoteci ili naručiti preko interneta. Primarna razlika je način na koji unose vlagu u vazduh. Generalno, ovlaživači rade tako što stvaraju maglu iz hladne vode, dok isparivači zagrevaju vodu da bi stvorili paru.

Hajde da vidimo neke od razlika koje bi vam mogle pomoći da donesete odluku o tome koja je bolja opcija za vas.


Kako dodaju vlagu u vazduh

I ovlaživači pomoću hladne magle i parni isparivači efikasno dodaju vlagu u vazduh. A kako to tačno rade čini glavnu razliku između njih:

Prvi tip ovlaživača (sa hladnom maglom) koristi ultrazvučne vibracije da rasprši maglu vode u vazduh. Drugi tip (parni isparivači)koristi disk potopljen u mašinu koji se brzo okreće. Dok se kreće, razbija vodu na sitne čestice koje se mogu udahnuti.

Parni isparivač ili ovlaživač tople magle koristi električnu energiju za napajanje grejnog elementa. Vodu zagreva i stvara paru. Para se hladi pre nego što napusti mašinu, uđe u vazduh i stigne do vašeg tela. Takođe možete dodati inhalante, poput eteričnih kapi bora, mente, eukaliptusa i sl., ovoj vrsti ovlaživača - iako to ne bi trebalo da se radi za bebe ili malu decu.

Ako imate decu ili kućne ljubimce, možda ćete želeti da se držite ovlaživača vazduha pomoću hladne magle.. Jer vruća voda unutar parnih isparivača može izgoreti kožu, ako se prolije. Međutim, para koju proizvode parni isparivači može biti higijenskija, jer se voda prokuva pre nego što izađe iz mašine.


Kako se čiste

Poželećete da svakodnevno čistite svoj ovlaživač sa hladnom maglom dok je u upotrebi. Ključno je da sprečite nakupljanje minerala i bakterija.

Vrsta vode koju koristite takođe može napraviti razliku. Razmislite o korišćenju destilovane ili prečišćene vode u odnosu na vodu iz slavine; tretirana voda sadrži manje zagađivača.

· Dnevno. Ispraznite rezervoar i osušite sve površine. Napunite svežom vodom.
· Svaki treći dan. Ispraznite rezervoar i istrljajte sve površine blagim sapunom i vodom da biste uklonili kamenac i druge ostatke. Napunite svežom vodom.
· Ako se odlaže. Pratite uputstva za čišćenje u uputstvu proizvođača. Uklonite sve prljave filtere i bacite ih. Kada se svi delovi osuše, čuvajte na suvom mestu.

Slična pravila čišćenja važe za parne isparivače, ali rizik od nakupljanja minerala i buđi je manji problem.

· Dnevno. Ispraznite rezervoar i osušite sve površine. Napunite svežom vodom.
· Nedeljno. Ispraznite rezervoar i napunite ga sa 3,5 inča (nepunih 10 cm) belog sirćeta i ostavite da odstoji 10 minuta. Očistite sve ostatke sa jedinice nekim blagim deterdžentom.
· Ako se odlaže. Sledite nedeljna uputstva i uverite se da su svi delovi suvi pre nego što ih odložite na hladno i suvo mesto. Odbacite sve prljave filtere pre skladištenja.

Važno: Svi ovlaživači su različiti, pa se zato uvek pridržavajte posebnih uputstava proizvođača kada vodite računa o svojoj mašini.


Koliko su bezbedni

Glavni bezbednosni problem kod ovlaživača sa hladnom maglom je zbog mineralnih naslaga, buđi i drugih zagađivača koje mogu emitovati u vazduh. Udisanje ovih stvari tokom vremena može iritirati disajne puteve i stvoriti dodatne probleme sa disanjem. Korišćenje destilovane ili prečišćene vode i temeljno i redovno čišćenje jedinice mogu pomoći u smanjenju ovih briga.

Parni isparivači, s druge strane, ne emituju toliko štetnih minerala i drugih zagađivača u vazduh. To je zato što ključaju vodu i ispuštaju čistu paru. Glavni bezbednosni problem sa ovim mašinama je rizik od opekotina od pare ili prolivene vode. Pokušajte da sedite makar 1,5 metar udaljeni od parnog isparivača kada je u funkciji, da biste izbegli ove rizike.

Zaključak: Ovlaživači sa hladnom maglom su preporučeni izbor ako imate decu ili kućne ljubimce koji bi mogli da prevrnu mašinu dok je u upotrebi.


Koliko dobro deluju na alergije

Dok dodatna vlaga može olakšati nadražene disajne puteve, vlažnost takođe može izazvati alergije u zatvorenom prostoru. Grinje su alergen #1 u zatvorenom prostoru i odlično uspevaju na vlazi iz bilo kog izvora.

Buđ se takođe može razviti ako je nivo vlažnosti u vašem domu previsok - preko 50% - ili ako filter vašeg ovlaživača nije čist. Razmislite o kupovini higrometra u vašem domu (to je sprava za merenje nivoa vlažnosti vazduha - prim. prev.), kako biste sprečili uobičajene alergene.

Para koju proizvode parni isparivači ne sadrži toliko zagađivača, što ga možda čini boljim izborom za one koji su skloni alergijama u zatvorenom prostoru. Ukoliko vi imate te sklonosti, konsultujte se sa svojim alergologom ili imunologom za konkretne preporuke.


Koliko dobro rade kod začepljenosti nosa

Ovlaživač sa hladnom maglom ili parni isparivač mogu podjednako pomoći kod prehlade i začepljenosti nosa. Zašto? Korist dolazi od toga što vlaga dopire do nadraženih nosnih prolaza i pluća.

Obe vrste mašina dodaju vlagu u vazduh i mogu postići isti nivo vlažnosti, samo na različite načine. Dok čestice vode dođu do vaših donjih disajnih puteva, one su iste temperature bez obzira na to kako su nastale.

Uz to, stručnjaci i dalje preporučuju ovlaživače sa hladnom maglom radije od parnih isparivača za decu - kako bi izbegli rizik od opekotina od vruće pare ili izlivanja.
 
Zaključak

I ovlaživači hladnom maglom i parni isparivači mogu da dodaju vlagu vazduhu u vašem domu i pomognu u ublažavanju respiratornih simptoma bez medikamenata. Tip aparata koji na kraju odaberete zavisi od vašeg ličnog zdravlja, budžeta i porodičnih razloga.

U svakom slučaju, obavezno pratite nivoe vlažnosti u svom okruženju kako biste izbegli pogoršanje alergija u zatvorenom prostoru. I čistite svoju mašinu svaki dan dok je u upotrebi da bi bezbedno za vas radila.
_____________________________________
(Izvor: healthline.com)


Koji od ova dva tipa aparata se vama više dopada? Da li biste ih vi lično uopšte koristili u svom domu?
 
Na engleskom se ovi aparati zovu humidifier (ovlaživač hladnom maglom) i vaporizer (parni isparivač).. pa ako te izraze ukucate u svom pretraživaču - izlistaće vam mnogo lepih modela koje, ako ih još nema po prodavnicama u našoj zemlji, možda možete naručiti preko neta..

img-03.jpg


img-05.jpg


img-09.jpg


Postoje i ovakvi USB-modeli... ja imam takav u svojoj kući, samo nije tako interesantnog dizajna kao što je ovaj na slici, nego je običan beli..

img-04.jpg
 
ja ih ne volim i smatram ih bacanjem para...sem ukoliko ne gajim tropske biljke pa njima treba dodatna vlaznost biljaka..sto se desavalo...:lol:

sada su poceli da prodaju i suprotno tome sprave koje isusuju vazduh...i to tipa za oko 200-300 evra za povrsinu od oko 20m2...kao treba ti za kupatilo...

mislim da redovno provetravanje resava sve...
 
ja ih ne volim i smatram ih bacanjem para...sem ukoliko ne gajim tropske biljke pa njima treba dodatna vlaznost biljaka..sto se desavalo...:lol:

sada su poceli da prodaju i suprotno tome sprave koje isusuju vazduh...i to tipa za oko 200-300 evra za povrsinu od oko 20m2...kao treba ti za kupatilo...
Jes' vala.. nikako podesiti sve stvari u domu kako valja.. :roll:

gajim tropske biljke pa njima treba dodatna vlaznost biljaka..sto se desavalo...:lol:
Joj.. što mi se ovo sviđa.. :heart:
 
U Beogradu je reeeetko kad moguća vlažnost ispod 30%. Generalno gledano, mi smo u idealnoj zoni što se toga tiče, cele godine je vlažnost u prihvatljivom opsegu 40-60%
Bili nekad.. sad smo često kao u tropskoj kišnoj šumi.. samo čudesno neugodnog mirisa.. :roll:
Pa, ipak.. grejanje zimi baš ume da osuši vazduh u prostrijama.. i da proizvede sve one simptome iz prvog pasusa gore..
 

Back
Top