MudriStoik

Obećava
Poruka
53
Evo jedne teme, nadam se interesantne, a svakako aktuelne.

Tiče se pre svega mladih i dece. Mada i stariji su sve više zadubljeni u mobilne telefone, ali deca svakako najviše.

Šta mislite, koji vid vaspitavanja i podizanja dece je bollji: onaj o ranije, kada su bila ograničenja i zabrane, ili ovaj sada kada je maltene sve dozvoljeno? Meni se nekako i jedan i drugi čine ekstremnim, i učinili su loše posledice i po starije generacije i po mlađe. Mislim da je rešenje u pronalasku neke sredine, balansa.

Nisam za to da se tuku deca, jer to mi je nekako grozno, surovo, a danas nije ni aktuelno, pa čak u nekim zemljama dete može da te tuži zbog toga. Ali, smatram i da je dozvoljavanje baš svega, posebno buljenje u ekrane, koje vodi u ovisnost, isto pogrešno. Osim toga, danas je na snazi, a i dugo već, konzumerizam, potrošački mentalitet, gde se gleda da se ima što više, da se kupuje više, da se utrkujemo sa drugima ko će da ima bolje patike, bolju odeču, i slično. To je zastranjivanje, jer ne vodi sreći. Sreću ne možeš da nađeš u spoljašnjem svetu, u stvarima, pa čak ni u ljudima, ona se nalazi unutar tebe.

Imam bratanca od 11 godina koji je poptuno ovistan o ekranima. A deci je tako lako da postanu ovisna o tome. Na primer, tokom igranja igrica, luče se neki hormoni sreće, koji preplavljuju dete, i ono ne može da odoli tome. Deca sve upijaju.

Shvatam da nije on kriv što je takav, on je jednostavno rođen i odrastao u bolesnom društvu.

Usput da kažem, postoji zanimljiv izraz za ovu vrstu ovisnosti - digitalni heroin.

Sećam se da sam i ja u mladosti bio isto na neki način ovistan o igricama, dosta sati na dan sam provodio na starom računaru Amigi, i izluđivao sam roditelje. A kako sam to prevazišao, nemam pojma. Dugo godina ne igram igrice uopšte.

Naravno, ja se ne mešam, jer nemam ni prava na to, a u Stoicizmu sam naučio da nemam nikakvu kontrolu niti mogu da utičem da druge ljude. Tako da, mislim da je strpljenje ovde ključ, ali i znanje. Ali koje? Pretpostavljam da postoje savremene knjige koje uče roditelje danas kako da posptupaju sa decom i podižu ih na kvalitetan način. Ali, problem je što ti ovo okruženje konzumerizma otežava taj posao. Zato smatram da je najbolje za decu da žive i odrastaju negde u prirodi, sa životinjama. Mislim da je to mnogo bolja sredina za njih, i zdravija.

Eto, ja se raspisah, eto jedne teme, pretpostavljam da i na ovom forumu ima zabrinutih roditelja za njihovu decu, i kuda sve ovo vodi. Interesuju me vaša mišljenja, postoji li rešenje za ovo, kakva su vaša iskustva i tako.

Moj bratanac me je inspirisao da napravim ovaj AI Art:

cbyaf1RBxsbZMnXaKl49--1--tldw7.jpg
 
Plaže, kafići, restorani, parkovi..
Mame plaćaju "slobodu" tako što djetetu, čak i bebama, uvale mobitel u ruke, one imaju mir i tišinu.
Od zdrave djece stvaraju autističnu.
Ja sam za poptunu zabranu ekrana do 2. g života, od 2. crtići na tv-u do 60 min na dan.
Od 10-te godine, pomalo može koristiti i mobitel, tablet, laptop i u svrhe zabave a ne samo obrazovanja, ukoliko su im uvedene online sedmice u školi i sl.
Samo strogo!
Bolje da plače dijete nego sutra roditelj.
 
Ja sam ljubitelj ekrana, ali kompjuterskog, volim strateške kompjuterske igre :) Kad sam van kuće i posla, tada mi ekran nije potreban, a ni nečiji pozivi, tako da nemam mobilni telefon.
Konzumerizam je druga priča, mada ima neke povezanosti. On je delom povezan sa ekranom, doduše prvenstveno TV ekranom preko koga ide glavno konzumerističko ispiranje mozga od ranog detinjstva. Ja sam vremenom uspeo da razvijem otpornost na konzumerističku propagandu.
 
Da se ne lažemo, svi smo navučeni na ekrane, staro ili mlado, nebitno je.

Prosto, postalo je deo naših života i doslovno niko nikad nije na metar dalje od telefona, to je uglavnom koliko možeš rukom da dohvatiš kad se ispraviš.

Što se igrica tiče, svi smo ih igrali, problem je u tome kad to pređe u maniju i nestane stvarni život.

Nama je jedina razlika bila u tome što je bilo igranje napolju, zujanje, škola, šta sve treba, pa onda igrice.

Klincima je danas online život, mreže su im prebitne, igrice nisu više fudbal i basket.

Sve u svoje vreme. Kako se odupreti tome? Ne znam.
 
Mislim da je rešenje u pronalasku neke sredine, balansa.

Da, rešenje je balans. To moraju da urade roditelji kada su deca u pitanju. I uz pomoć dečijeg psihologa, ako treba pomoć.

Kada su u pitanju odrasli zavisni od interneta, mogu da potraže stručnu pomoć, ali mogu i sami da odluče koliko će vremena provesti na internetu.

Da bi uspeli u tome, da pauziraju sa boravkom na internetu, moraju da pronađu neki hobi koji će ih zanimati.. Moraju da naprave prioritete..posao, porodica, hobi, pa tek onda internet.

Volim povremeno da napravim pauzu kada je net u pitanju..nekad pauza traje 5 dana nekada 10, 15. I zaista prija.
 

Back
Top