Otpremnine za radnike Spensa i Telekoma - nevidljivo čerupanje građana

toz972

Poznat
Poruka
8.375
Otpremnine za radnike Spensa i Telekoma - nevidljivo čerupanje građana
https://www.021.rs/story/Novi-Sad/V...i-Telekoma-nevidljivo-cerupanje-gradjana.html
Najava da će zaposleni koji napuštaju "Telekom" dobijati čak 900 evra po godini staža, a oni koji su do sada šetkali holovima Spensa više od 600 evra iz novog kredita firme, jasno ukazuje kako javni sektor neprekidno "čerupa" celokupno stanovništvo.

dve.jpg


Piše: Živan Lazić

Menadžment Sportsko-poslovnog centra "Vojvodina" smislio je zgodan način da se delimično reši prevelikog broja zaposlenih.

Upravi grada je predložio, a ovi su prihvatili, da se popularni Spens zaduži 100 miliona dinara. Sve radi isplate otpremnina sedamdesetak radnika.

Stranačko zapošljavanje

Time bi se broj uposlenih sa 220 sveo na 150. Podsetimo, do pre dve i po sezone u sportskoj grdosiji bilo je čak 320 radnika, po pravilu aparatčika i simpatizera stranaka u lokalnoj vlasti.

Po poslovnim analizama sve obaveze bi moglo da obavlja i šezdesetak zaposlenih. No, gomilanje stranačkih trabanata je trajalo godinama, od osnivanja pre četiri decenije, i bitan je uzrok rastućih gubitaka preduzeća.

Nekoliko puta su Spensu dugovi opraštani, još češće pokrivani dodatnim finansiranjem iz gradskog budžeta. Sve to, ipak, nije dovoljno da se dostigne "pozitivna nula", pa je Spens i danas opterećen sa preko 780 miliona dinara duga nagomilanih unazad pet, šest sezona.

Gomilanje dugova

Pod pritiskom javnosti, aktuelni menadžment sportskog zdanja odlučio se da smanji broj radnika, ali način na koji je planirao da realizuje zamišljeno zapravo je nova pljačka poreskih obveznika.

I pored postojećih dugova odlučeno je da se zaduži, a pozajmljeni novac bi se koristio isključivo za otpremnine odlazećima. Računica pokazuje da bi radnik prosečno primio 14.500 evra otpremnine.

Kako se procenjuje da će svaki odlazeći imati oko dvadeset godina radnog staža, prozilazi da će otpremnina iznositi 630 evra po godini uposlenosti.

Radnici odlazili za sto evra

Problem je što su poslovni pokazatelji SPENS-a takvi da mu nijedna banka neće dati kredit. Tačnije, daće samo ako se grad pojavi kao jemac, što se i planira.

Pri tome nema nikakve garancije da će preduzeće otplatiti kredit, tako da će pozajmica samo uvećati poslovni minus. Sve obaveze pašće na osnivača, tačnije na novosadske poreske obveznike.

Podsetimo, zakonska obaveza je isplata po sto evra za godinu staža, ali se uobičajilo da se radniku obezbeđuje dve stotine. Na desetine i desetine hiljada zaposlenih u Srbiji bilo je prinuđeno da pod ovim uslovima napusti firme.

U ne malom broju slučajeva bila su to solidna preduzeća, čemu su doprinosili svi radnici. I oni koji su nevoljno odlazili.

Solidarnost na tuđ račun

Sada, pak, na Spensu pokušavaju da izigravaju solidarnost i isplate više nego pristojne otpremnine.

Kako Spens neprekidno generira gubitke, i ovaj trošak bi pokrio osnivač, Novi Sad. Grad, naravno, živi od poreskih obveznika.

Tako ispada da poreski obveznici, ne samo što decenijama plaćaju statiranje prevelikog broja radnika (i) u ovom javnom preduzeću, već menadžment Spensa planira građane obavezati da stranačkim potrčcima, formalno zaposlenim u preduzeću, isplati i goleme otpremnine.

Opadanje prihoda

Još je drastičniji slučaj u "Telekomu".

Državni telekomunikacioni operater samo u Srbiji zapošljava oko 8.300 radnika, još oko 3.400 u inostranim ćerka-firmama, dok glavni ovdašnji rivali "Telenor" i "VIP" upošljavaju 1.110, odnosno 850 ljudi.

Ne čudi onda što preduzeće godinama kontinuirano umanjuje ne samo profit, već i sam prihod. Tako je, primera radi, 2017. u odnosu na poslovanje 2012. godine pad prihoda bio šest odsto.

Još je gori pad EBITD (dobit pre plaćanja kamata, poreza i troškova amortizacije) od čak 18 odsto. A reč je o najpreciznijem pokazatelju efikasnosti preduzeća.

Luksuz ili otpremnina

Poslednjih godina pad prihoda od fiksne telefonije je drastičan, mobilna telefonija stagnira, a sva dobit se zasniva na prenosu slike i multimedija. Ovakav trend zahteva od "Telekoma" godinama zapostavljena ulaganja.

Odlučio je da se zaduži, ali i raspiše poziv za odlazak hiljadu radnika uz otpremninu. Mamac je visina otpremnine, čak 900 evra po godini staža.

Ukupni iznos otpemine za pojedinca je limitiran na, za srpske prilike, bezobrazno visokih 30.000 evra. U preduzeću i ne kriju da je cilj ne toliko smanjiti broj koliko poboljšati starosnu strukturu zaposlenih.

Više od polovine radnika je starije od pedeset leta, a samo jedan odsto je ispod trideset godina života. Obrazloženje lepo zvuči, ali pogledajmo šta kažu cifre.

Kako troškariti 30.000 evra

Gotovo je izvesno da će iz preduzeća otići samo oni koji imaju najviše četiri, a u proseku nepune tri godine do kraja radnog veka i penzije.

Praktično, za dve i po godine života dobiće 30.000 evra za trošenje. Ako su radili 34 godine, proizilazi da će dobiti 905 evra za svaku godinu staža. Uprkos trudu i naporima, njihov radni učinak pokazuju kompanijski poslovni rezultati; u dugogodišnjem su opadanju.

Još brže se snižava vrednost firme. Setimo se godine 1977. i prodaje italijansko-grčkom partneru 49 odsto vlasništva za tadašnjih 1,5 milijardi nemačkih maraka.

To bi danas bilo najmanje dve milijarde evra, odnosno tadašnja vrednost kompletnog operatera je, iskazano današnjom vrednosti novca, dostizala četiri milijarde evra.

"Telekom" izgubio dve trećine vrednosti

Prilikom dva novija pokušaja prodaje "Telekoma" odustalo se upravo zbog niske ponuđene cene.

Poslednji put za 70 odsto vlasništva ponuđeno je ispod 900 miliona evra, odnosno tržište je vrednost kompanije procenila na manje od 1,3 miljarde evra, daleko niže nego dvadesetijednu godinu ranije i pored toga što je pola ovog perioda firma bila monopolista. Pad vrednosti govori o učinku zaposlenih.

I sada bi radnici trebalo da ekstremno visokim otpremninama budu nagrađeni za loše, moglo bi se reći, očajne poslovne rezulate operatera.

Autor: Živan Lazć

Ovako se stvara društvo sa iskrivljenim vrednostima.Onaj ko je išao na mitinge svih ovih decenija i na taj način se zaposlio u nekom državnom ili javnom preduzeću na nepotrebno radno mesto sada od istog tog državnog ili javnog preduzeća dobija visoke otpremnine da bi otišao sa tog i inače nepotrebnog radnog mesta.A sve to na kraju plate svi građani ove države.Onda se postavlja pitanje ko je tu budala.Onaj koji se školovao,usavršavao ,radio pošteno i naporno na svom radnom mestu za neku bednu platu ili onaj koji se nije školovao i nikada nije radio neki smisleni posao već se jednostavno učlanio u neku vladajuću stranku dobio posao na nekom nepotrebnom radnom mestu u državnoj firmi i sada još bude nagrađen zato što će napustiti to radno mesto koje za kojim nije bilo potrebe.A uz sve to sve to plaćaju svi građani ove države pa i oni koji su mislili da se školovanje,znanje i pošten rad isplati.Kakve budale.
 
Дакле, ако га је запослио ДС 2001, он ће да има 18 година стажа у Телекому.

18 пита 9000.

Бамбусање.

Нажалост, и садашња власт титра људима који су пиштали деведесетих, и ако велики део њих протестује.

Као да постоји неки договор.

Као да.

Као.

Наставак сапунице о србијанском пролећу се наставља.
 
Otpremnine za radnike Spensa i Telekoma - nevidljivo čerupanje građana


Nekoliko puta su Spensu dugovi opraštani, još češće pokrivani dodatnim finansiranjem iz gradskog budžeta. Sve to, ipak, nije dovoljno da se dostigne "pozitivna nula", pa je Spens i danas opterećen sa preko 780 miliona dinara duga nagomilanih unazad pet, šest sezona.

.
Znači ovo nije tačno , dugovi se gomilaju već 40 godina unazad , i nije sns izmislio stranačko zapošljavanje već to postoji od komunista pa preko sps-a i DS do danas. I ma ko god bio na vlasti to se u srbiji neće nikada promeniti, ako nije stranačko onda je zapošljavanje po rodbinskoj liniji.
Druga stvar sa 350 zaposlenih je smanjen broj na 220 , i nisu svi zaposleni članovi SNS-a njih je verujte najmanje od svih.

Inače u svim javnim preduzećima i u svim gradovima barem od 80 -tih godina do danas broj zaposlenih preko konkursa u celoj državi možemo svesti brojanjem na prste jedne ruke. Isto važi za sve državne i opštinske službenike , lekare , profesore , nastavnike itd.
I to je istina srbije.
Ako nije stranačko onda preko babe . kućnog prijatelja , oca , majke , brata i slično..
90% direktorskih fotelja je u rukama bosanaca i crnogoraca i to je isto istina.
SNS je možda postavio svoje ljude na rukovodeća mesta ali je struktura zaposlenih ostala tj ostalo je 95% zaposlenih preko veza iz predašnjih vlasti.

- - - - - - - - - -

Inače Telekom je zlatna koka nosilja za sve vlasti baš kao i NIS , međutim NIS je toliko opljačkan da se mogao spasti samo privatizacijom pošto je masovno čerupan od strane tadašnjih vlasti baš kao i telekom.
 
Па све је пропало пре 15 година.

Занимљиво је да сада неки протестанти кукају како пољопривредници, радници, генерално губитници транзиције неће да им се прикључе у акцији Кука енд Мотика.

Кажу, хоћемо да престану да нам узурпирају државу 7 година.

Па за те циљне групе, узурпација траје много дуже. Много, много дуже. Каква је то држава постојала 2011 године? По мери Милојка Пантића и Дашка? Хахаха
 
Па све је пропало пре 15 година.

Занимљиво је да сада неки протестанти кукају како пољопривредници, радници, генерално губитници транзиције неће да им се прикључе у акцији Кука енд Мотика.

Кажу, хоћемо да престану да нам узурпирају државу 7 година.

Па за те циљне групе, узурпација траје много дуже. Много, много дуже. Каква је то држава постојала 2011 године? По мери Милојка Пантића и Дашка? Хахаха
Realno zaposleni u preduzećima su u mnogo goroj situaciji od poljoprivrednika.
Da li ste negde čuli da je neki poljoprivrednik umro od gladi i od hladnoće?
Nikada nijedan.
Problem poljoprivrednika je to što bi oni svi da se obogate od pola jutra zemlje i malo rada a da rade samo ako se mora.
Država je uvek subvencionisala poljoprivredu , sa jeftinim delovima , gorivom , mehanizacijom na rate i potom prešla na subvencionisanje njihovih proizvoda , pa stoke po grlu , a sve mi se otvorilo kada su im subvencionisali ih da kupuju zalivne sisteme - što su nmnogi uzeli a kupovali su automobile i džipove a naredne godine gledali opet u nebo i kukali na sušu.
More marš više i sa njima -dao bi im đoku.
 
I zašto neki ljudi ne mogu jednostavno dobiti otkaz jer su nepotrebni,višak,nesposobni i suvišan trošak?Ljudi dobiju nogu u pedu i u najjačim kompanijama kada su prekobrojni.Samo ove koji su izdržavani iz budžeta,moraju iz istog budžeta da budu i zbrinuti kada neko konačno,nakon 15 god. shvati da ne služe ničemu.Nepravda

Зато што су ти непотребни, неспособни и који су вишак заузели руководећа места.
 
И кад се задужиш да поделиш отпремнине, онда на место оних који су отишли запослиш нове сендвичаре, економија а ла Вучић

I tako u krug godinama.Pitam se da li će tako biti i kada se većina onih koji ne rade u državnim firmama preseli u inostranstvo?Ko će im onda plaćati nepostojeća radna mesta i davati pare za otpremnine?Nije mi jasno zašto oni imaju pravo na ovolike otpremnine a zaposleni u privatnom sektoru nemaju?Da li zato što su poslovali sa gubicima pa da se nagrade zbog toga?
 
I tako u krug godinama.Pitam se da li će tako biti i kada se većina onih koji ne rade u državnim firmama preseli u inostranstvo?Ko će im onda plaćati nepostojeća radna mesta i davati pare za otpremnine?Nije mi jasno zašto oni imaju pravo na ovolike otpremnine a zaposleni u privatnom sektoru nemaju?Da li zato što su poslovali sa gubicima pa da se nagrade zbog toga?

davno je bilo, iz državnih agencija su odlazili šefovi direktori sa astronomskim otpremninama...pa se posle nekog meseva, opet uglavljivali na državne poslove
 

Back
Top