Otkup stana u vanparničnom postupku

Nebojsa.bg

Iskusan
Poruka
5.496
Pozdrav svima, počektom devedesetih moja majka je dobila stanarsko pravo na neodređeno vreme od Opštine Savski venac, već 1992 dolazi novi zakon o stanovanju koji predviđa otkup stana iz tada društvene svojine u našoj zgradi ima 7 stananova, svi nosioci stanarskog prava podnose zahtev za otkup stanova u opštinu, ista polovini stanara dozvoljava oktup i sa njima zaklučuje ugovor o otkupu a polivini ne (među kojima sam i ja) sa obrazloženjem da je zgrada ustupljena Zavodu za igradnju grada, nekoliko godina kasnije tražimo otkup stana od zavoda za izgradnju grada, oni nam odgovaraju da stan nije njihov i da ne mogu da ga daju u otkup, potom smo upućeni u direkcije za imovinske i pravne poslove grada Beograda, oni su nam odgovorili da je zgrada u katastru nepokrenosti upisana na starog vlasnika koji ju gradio pre 90 godina. za sve to vreme deo stanara koji nije mogao da otkupi stanove plaća zakup i porez na imovinu, kao da je stan u vlasništu a nije, da li vredi pred nadležni sudom tražiti otkup stana u vanparničnom postupku? kakve su šanse za povoljan ishod zahteva. takođe iz direkcije za imovinu grada Beograda u odogovoru mi navedeno da je u toku postupak upisa javne svojine grada Beograda, da li to sačekati? hvala unapred.
 
Kakav otkup stana u vp postupku? znas ti sta je vp postupak? ovde mi deluje da ima i bice sporenja.To ce trajati i trajati.Ovako gledam, ako je taj lik pre 90 umro, a grad je utvrdio da su do sada pomrli i svi naslednici,e onda moze da se upise j.svojina.Ko ti garantuje i kada se za 10 godina grad upise kao vlasnik da ce ti stan ponuditi na otkup? Ko zna kakva ce vlast tada biti, sta ako te najure iz stana i isti prodaju? Posavetuj se sa advokatom pa mozda da ides na odrzaj i to u parnici.Jer kad se grad bude upisao, zavisis od tudje volje, a bilo kakvo tvoje pravo tada bice ugaseno.
 
Nosilac prava raspolaganja dužan je da omogući otkup stana pod uslovima propisanim ovim zakonom i bračnom drugu i deci rođenoj u braku i van braka, usvojenoj i pastorčadi, koji zajedno sa nosiocem stanarskog prava stanuju u tom stanu, uz pismenu saglasnost nosioca stanarskog prava, s tim što se saglasnost može dati samo jednom licu.

Članovi porodičnog domaćinstva imaju pravo stanovanja u stanu koji se otkupi po odredbama ovog zakona.

Ako nosilac prava raspolaganja odbije zahtev za otkup toga stana ili ne zaključi ugovor o otkupu u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, lice iz st. 1. i 2. ovog člana može da podnese predlog nadležnom sudu da u vanparničnom postupku donese rešenje koje će zameniti ugovor o otkupu.


Ako je zahtev podnet pre stupanja na snagu ovog zakona, rok iz prethodnog stava ovog člana počinje teći od dana stupanja na snagu ovog zakona.
 
Prvo proveriti ko se vodi kao vlasnik stana u katastru, ali i u zemljisnim knjigama, jer ce sud vratiti zahtev da se dopuni, ako vlasnik nije onaj koga tuzite. Svakako da imate prava da probate, medjutim, marifetluci vlasti koje su se desavale narocito posle 90tih mogu da budu problem. No, ako je pola zgrade otkupilo treba sudu to predociti.
Naravno da lazu i jedni i drugi, vec nece da potpisu ugovor , bez mita.
Dobro bi bilo podneti sudu kopije dokumenata slicnog stana u istoj zgradi kao dokaz i kao primer otkupa
 
Kakav otkup stana u vp postupku? znas ti sta je vp postupak? ovde mi deluje da ima i bice sporenja.To ce trajati i trajati.Ovako gledam, ako je taj lik pre 90 umro, a grad je utvrdio da su do sada pomrli i svi naslednici,e onda moze da se upise j.svojina.Ko ti garantuje i kada se za 10 godina grad upise kao vlasnik da ce ti stan ponuditi na otkup? Ko zna kakva ce vlast tada biti, sta ako te najure iz stana i isti prodaju? Posavetuj se sa advokatom pa mozda da ides na odrzaj i to u parnici.Jer kad se grad bude upisao, zavisis od tudje volje, a bilo kakvo tvoje pravo tada bice ugaseno.

ne mogu da najure a da ne obezbede drugi, lik nije umro pre 90 godina nego je gradio zgradu tada a umro je pre 50, nema naslednike zgrada je ostala drzavi to jest gradu Beogradu ali nece da izvše konverziju svojine iz privatne u javnu. Što se tiče VP postupka zakon predvidja tu mogućnost u kome sud donosi rešenje koje zamenjuje ugovor o otkupu ali ni to niko ne garantuje.
 
Nosilac prava raspolaganja dužan je da omogući otkup stana pod uslovima propisanim ovim zakonom i bračnom drugu i deci rođenoj u braku i van braka, usvojenoj i pastorčadi, koji zajedno sa nosiocem stanarskog prava stanuju u tom stanu, uz pismenu saglasnost nosioca stanarskog prava, s tim što se saglasnost može dati samo jednom licu.

Članovi porodičnog domaćinstva imaju pravo stanovanja u stanu koji se otkupi po odredbama ovog zakona.

Ako nosilac prava raspolaganja odbije zahtev za otkup toga stana ili ne zaključi ugovor o otkupu u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva, lice iz st. 1. i 2. ovog člana može da podnese predlog nadležnom sudu da u vanparničnom postupku donese rešenje koje će zameniti ugovor o otkupu.

Ako je zahtev podnet pre stupanja na snagu ovog zakona, rok iz prethodnog stava ovog člana počinje teći od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Sve je to tacno, ako nema sukoba sa zakonom o restituciji i ako u medjuvremenu neotkupljeni deo zgrade nije vracen vlasniku.
 
Prvo proveriti ko se vodi kao vlasnik stana u katastru, ali i u zemljisnim knjigama, jer ce sud vratiti zahtev da se dopuni, ako vlasnik nije onaj koga tuzite. Svakako da imate prava da probate, medjutim, marifetluci vlasti koje su se desavale narocito posle 90tih mogu da budu problem. No, ako je pola zgrade otkupilo treba sudu to predociti.
Naravno da lazu i jedni i drugi, vec nece da potpisu ugovor , bez mita.
Dobro bi bilo podneti sudu kopije dokumenata slicnog stana u istoj zgradi kao dokaz i kao primer otkupa

u katastru se vodi stari vlasnik koji je gradio zgradu 1930 cele zgrada se vodi kao celina i vodi se kao njegova privatna svojina jer je on upisao se kad je zgrada gradjena, on je umro pre 50 godina ali se u katastru i dalje vodi kao vlasnik, naravno zgrada nije celina u njoj ima sedam stanova i pola i otkupilo a pola ne.
 
Onda bih na tvom mestu obavestio gradsku vlast o problemu i sacekao da se malo smiri situacija....u pravosudju i upravama opstina ce biti klanica sledecih godinu dana....pa da ne budes kolateralna steta...
da, ali su zakup povećali 4x, a i porez na imovinu plaćam kao da je stan u mojoj svojini pa mi se zbog toga malo žuri ali ne vredi, odgovor iz sekretarijata za imovinske i pravne poslove grada Beograda čekao sam dve godine da bi me obavestili da je zgrada upisana na fizičko lice (starog vlasnika) doduše rekli su da je proces upisa javne svojine grada u toku ali im ne verujem uopšte.
 
Meni nisu hteli da daju resenje o stanovanju 5 godina i onda mi trazili da platim dazbine, a ja isao da prijavim sve komunalije na moje ime ni to nisu hteli, pa kad sam dobio resenje oni hoce da mi naplate....A sta ja imam sa likom na koga se vodio stan? nista i nisam platio nista...
 
To sto ti placas kao da si vlasnik nista ti ne znaci ni pred sudom, samo se tesis da si izmirivao obaveze.
Medjutim, tvoje pravo kao vlasnika nemas i nemas razlga ni da placas kao vlasnik....ako budu morali da ti prodaju prodace ti i da nista nisi placao:) ko bi mogao da trazi da se iselis i da ne placas? Sto bi ti bas leglo da bilo koji spor resavas prethodnim pitanjem otkupa, ali se vlasnik deklarisao i lakse mozes da otkupis...:)
 
Verovatno je upis u toku, ali doklece ne znamo:)
Ko tebe tera da placas? Nadji koliko se naplacuje stan u zakupu u gradu i placaj toliko....nista ti ne mogu kao ni ti njima:)

samo rešenjje u kome je dodeljeno stanarsko pravo i stan na korišćenje na neodređeno vreme predviđa zakup, zato je i postojao otkup a zakup naplaćuju u okviru računa za infostan, a visina zakupa je regulisana najnovijim zakonom o stanovanju i po njemu je poskupela 4 puta. tako da kad ne bi plaćao zakup bilo bi kao da ne plaćam infostan i imao bi posla sa izvršiteljima. tako da oni meni nažalost mogu da naplaćuju a ja njima ne mogu ništa.
 
Pa dobro sto placas kada nemas imovinu?

to je pitanje za državu, naravno oni kažu tako predvidja zakon o stanovanju, plaća svako ko ima stanarko pravo duže od godinu dana ili na neodređeno vreme sto je kod mene slučaj, naravno što je potpuna i pravna nebuloza. a suštinski i nema prepreka da postanemo vlasnici nego država/grad ne dozvoljavaju a da bi to mogli da rade moraju da drže upisanu privatnu svojinu na pokojnog vlasnika: Kao sto ti reče sve su to gamad!
 
to je pitanje za državu, naravno oni kažu tako predvidja zakon o stanovanju, plaća svako ko ima stanarko pravo duže od godinu dana ili na neodređeno vreme sto je kod mene slučaj, naravno što je potpuna i pravna nebuloza. a suštinski i nema prepreka da postanemo vlasnici nego država/grad ne dozvoljavaju a da bi to mogli da rade moraju da drže upisanu privatnu svojinu na pokojnog vlasnika: Kao sto ti reče sve su to gamad!
Ako ne bi placao mogli bi da te uvate za katastar...
 

Back
Top