Otkud izraz "zabavna" muzika?

Dugo nisam ponovo cuo muzicki zanr "Zabavna Muzika". To je izraz osamdesetih godina proslog stoljeca. Odnosilo se na stil "Novih Fosila", "Tajci", "Jasna Zlokic", "Neda Ukraden", "Sladjana Milosevic", "Makadam", "Danijel Popovic", Sestre Barudzija", "Aske", "Seid Memic Vajta", "Zrinko Tutic", "Zana", "Srebrena Krila", "Vlado Kalember" to jest blazeg stila od rock muzike a nije narodna.
 
Poslednja izmena:
To je verovatno znachilo sva muzika koja nije narodna... niko od mladjih to tako nije zvao, osim na RTJ... to je izraz sa komunischkih medija...
a da, klasichna muzika se zvala "ozbiljna muzika" :P
Па сам си рекао, била је озбиљна музика, а народна музика су биле гусле и слично.
Све остало, била то Брена или Идоли су забавна музика
 
Свеједно, то је ваљда све предвиђено као музика за забаву?
Мада има неких савремених музичких праваца у које спадају и неки поджанрови хеви-метала који уопште нису забавни 😅
Brena je spadala u narodnu muziku... no okarakterisana kao shund, u pochetku nije mogla u javnost...
onda je izashao film "Tesna kozha", i ostalo je istorija... to je ujedno i kraj kulture u srpskim medijima...
 
Па сам си рекао, била је озбиљна музика, а народна музика су биле гусле и слично.
Све остало, била то Брена или Идоли су забавна музика
Cuj Brena... u zabavnu muziku su se svrstavali ozbiljni muzicari i kulturni i lijepo odjeveni umjetnici. Zabavna muzika je bila prava umjetnost.
Brena je bila i ostala novokompovana pjevacica.
Grupa Idoli nije spadala u zabavnu muziku nego u new wave, nesto kao ska rock.
 
možda muzuka za zabavu ali ne i zabavna muzika. Brena je narodnjak bila i ostala.
То ми зовемо народњак колоквијално, али када посматраш са дистанце та музика није настала из народа, него је пажљиво осмишљена да забави људе и стога добро заради.

Уствари права народна музика уопште није била популарна. Ми смо можда пре имали сукоб између забавне музике ливадско-шаторског карактера (Брена) и забавне музике малограђанског карактера ( од Бијелог Дугмета, преко Бајаге и Рибље Чорбе, до ЕКВ и Шарла).
 
То ми зовемо народњак колоквијално, али када посматраш са дистанце та музика није настала из народа, него је пажљиво осмишљена да забави људе и стога добро заради.

Уствари права народна музика уопште није била популарна. Ми смо можда пре имали сукоб између забавне музике ливадско-шаторског карактера (Брена) и забавне музике малограђанског карактера ( од Бијелог Дугмета, преко Бајаге и Рибље Чорбе, до ЕКВ и Шарла).
verujem da je prva podela bila u odnosu na uticajnu zonu. Sve sa domaćeg terena je bilo narodno a strane su bile zabavne
 
Забавна музика, значи лагана музика, без уметничких претентија.Данас је бољи израз поп музика.
Ipak, tada je postojala jedna kultura da se termin opise izvornim jezikom jer "klasicna" je izraz anglo-saksonski, a to tada nije bilo cool.
Бољи израз је уметничка музика.
 

Back
Top