LOTR nije sedma umetnost.
Mada dozvoljavam da neki ne umeju dalje od toga.
Ni Sauron ni Saruman nisu ljudi, što znači da se
Pad Čoveka ne bi smeo predstavljati njima koji su bogolika bića (ne bogovi, već bogovima srodni) i kao takvi mogu imati sopstvene razloge apsolutno van poimanja Čoveka.
Mada ću oprostiti zbog metafore.
S druge strane, Sauronova krajnja namera nije destrukcija već moć; i on svoje sledbenike ne nagrađuje, već laže. Predstava o nagradi je samo u njihovoj glavi, i samo se njihove glave tiče.
Čoveku ne treba nikakav
Maiar-ski odmetnik da ga pouči njegovim korenima. Ta "sedma umetnost" kako si je nazvao, govori o padu koji je imanentan Čoveku, i koji se desio bez ikakvog upliva više sile. Vilenjaci su (možda) silom iskvareni u Orke, ali Ljudi su pristupali Morgothu i, kasnije, Sauronu, od sopstvene volje.
Bivajući zavarani, reći ćeš (a verovatno nećeš, sedmi umetniče); ali onda mi reci zašto nisu zavarani Vilenjaci? Već baš Čovek?
Nema
novih ni ljudima silom nametnutih problema. Predispoziciju za Pad Čovek nosi u sebi samom; i kakvu god da odluku donese; pa makar i da prisvoji Prstenove Moći; u svom korenu jalovu glad za besmrtnošću (što su dve osnovne ljudske mane: glad za moći i besmrtnošću) - ili pokorno pogne glavu pred kapitalističkom civilizacijom i njenim tekovinama - to je od uvek
njegova odluka.
Jer, znaš, Eru je Ljudima dao dar. Da umru po Slobodnoj Volji. Ili da Umru.
Ni Morgoth, a još manje njegov sluga Sauron, ništa nemaju s tim; jer šta god da oni urade, ne može promeniti Čovekovu sudbinu da najposle postupi po svojoj volji.
Na dobro ili loše.
Pa, kako hoćeš.
Bona za prekogniciju iza hollywooda, ipak. Većina se ne može pohvaliti ni tolikim.
Više bi ljudi trebalo čitati Tolkiena.