Otkriven novi organ u ljudskom telu

Sensei

Master
Moderator
Poruka
66.919
Ovaj organ se zove mezenterijum: novi organ koji se nalazi u sistemu za varenje. U početku se smatralo da su to samo fragmenti organa, ispostavilo se da je to ceo organ koji neprekidno funkcioniše.


Dokazi o ovoj reklasifikaciji organa objavljeni su u The Lancet Gastroenterologi & Hepatologi. Sve ovo je rezultat najnovijeg istraživanja koje je konačno od prošle godine počelo da se predaje i distribuira studentima medicine. Oni prepoznaju da je mezenterijum konkretan organ ljudskog tela. Čak i najbolji medicinski udžbenik na svetu, Grejeva anatomija, ima ažurirane informacije o ovom organu zajedno sa njegovom definicijom.

m.jpg
 
Pronalazač mezenterijskog organa uspeo je da objasni zašto je konačno uspeo da identifikuje predmet kao jedan od organa ljudskog tela.

Prema Džej Kalvin Kofi, istraživač sa Univerzitetske bolnice Limerik u Irskoj, u naučno pregledanom i ocenjenom časopisu, sada je izvesno da u telu imamo organe koji do sada nisu bili prepoznati. On je prvi otkrio da je mezenterij organ u ljudskom telu. Za Kofija, verovani anatomski opis organa u poslednjih 100 godina je pogrešan. Organ nije podeljen i složen, njegov oblik je zaista celovita struktura.
 
Dakle, šta je tačno mezenterijum?

Mezenterijum je dvostruki nabor sluznice stomaka - u liniji sa trbušnom dupljom. On lepi naša creva za zid želuca i zadužen je da se sve „zaključa” tamo gde mu je mesto.

Mezenterija zapravo postoji dugo vremena, ali je potcenjena i smatra se nevažnom jer nema karakteristike kao organi u telu uopšte.

main-qimg-ffaf144c3a3afa531aec40cde89cca34-lq.jpg
 
Ovaj organ se zove mezenterijum: novi organ koji se nalazi u sistemu za varenje. U početku se smatralo da su to samo fragmenti organa, ispostavilo se da je to ceo organ koji neprekidno funkcioniše.


Dokazi o ovoj reklasifikaciji organa objavljeni su u The Lancet Gastroenterologi & Hepatologi. Sve ovo je rezultat najnovijeg istraživanja koje je konačno od prošle godine počelo da se predaje i distribuira studentima medicine. Oni prepoznaju da je mezenterijum konkretan organ ljudskog tela. Čak i najbolji medicinski udžbenik na svetu, Grejeva anatomija, ima ažurirane informacije o ovom organu zajedno sa njegovom definicijom.

Pogledajte prilog 1170265


Ako još uvijek imaš link na izvor.
Da ne tražim po Netu preširoko.
Ovo me zanima, vezan sam za "situaciju", sa stomkom.
Molim te postavi u temi.
Biti ću ti zahvalan.
 
Zna se za mezenterijum odavno . pre desetak godina su utvrdili da je u pitanju celovita struktura , ne podeljena po delovima intestinuma , znači obuhvata sve od duodenojejunalne fleksure. To je vrlo važno prilikom resekcije malignih tumora debelog creva i rektuma kada se radi o pristupu s obzirom da se radi o organu bogatom limfnim i krvnim strukturama i potencijalno brzom širenju metastatskih promena .Vrlo važno za hirurge kada obavljaju resekcije.
 
Zna se za mezenterijum odavno . pre desetak godina su utvrdili da je u pitanju celovita struktura , ne podeljena po delovima intestinuma , znači obuhvata sve od duodenojejunalne fleksure. To je vrlo važno prilikom resekcije malignih tumora debelog creva i rektuma kada se radi o pristupu s obzirom da se radi o organu bogatom limfnim i krvnim strukturama i potencijalno brzom širenju metastatskih promena .
ali se ne priča mnogo o tome u javnosti. Ja nisam znao dok nisam video gore pomenuti članak pre neki dan
 
ali se ne priča mnogo o tome u javnosti. Ja nisam znao dok nisam video gore pomenuti članak pre neki dan
Znaš kako , sve se više poklanja pažnja mezenterijumu , intestinumu ( crevima ) i njihovoj imunološkoj ulozi , ne samo u sklopu fizioloških funkcija kakve poznajemo ( transport hranljivih materija , apsorpcija hranljivih materija, ... ).
 
ali se ne priča mnogo o tome u javnosti. Ja nisam znao dok nisam video gore pomenuti članak pre neki dan
Do prije 2 godine nisam znao da čovjek može relativno dobro živjeti bez želuca i još pokojeg organa u abdomenu.

Od tada sam 3 puta operiran, zadnji put prije 3 mjeseca.
Svaki put je nešto vađeno i rađene su resekcije ove i one.
Prespajanja ....
Nema smisla sada da pišem, to sam stavio na pdf. Zdravlje.

Imam dobru kvalitetu života.
Čak i jako dobru.
Tako da treba pratiti, slušati medicinu i liječnike, doktore.
 
Znaš kako , sve se više poklanja pažnja mezenterijumu , intestinumu ( crevima ) i njihovoj imunološkoj ulozi , ne samo u sklopu fizioloških funkcija kakve poznajemo ( transport hranljivih materija , apsorpcija hranljivih materija, ... ).
fala Bogu!
Inače sam već dugo godina zagovornik toga da je "sve" u crevima. Čak sam i teme otvarao ovde o lekovama koji se prave od zdravog ljudskog izmeta i da je to stara kineska praksa
 
Lično me je zanimala tematika,nauke radi , bila sam redovna na tim koloproktološkim sekcijama .
Sasvim sam drugog interesa i profesije.
Znanost, nauka kao disciplina, izučavanje, spoznaja je jedina uopćena poveznica.

Ali bez obzira što sam osobno "uvučen" u situaciju sa zdravljem kroz Gastroenterološke probleme.
Priznajem ... fasciniran sam sistemom funkcioniranja ljudskog tijela u ovom području.
Tako da moj duboko naklon, poštovanje. :hvala:
 
Sasvim sam drugog interesa i profesije.
Znanost, nauka kao disciplina, izučavanje, spoznaja je jedina uopćena poveznica.

Ali bez obzira što sam osobno "uvučen" u situaciju sa zdravljem kroz Gastroenterološke probleme.
Priznajem ... fasciniran sam sistemom funkcioniranja ljudskog tijela u ovom području.
Tako da moj duboko naklon, poštovanje. :hvala:
Neverovatno je koliko je sve to složeno ,koliko se procesa obavlja istovremeno ,o kojoj je preciznosti reč , i kako sve to predstavlja jednu skladnu celinu .:)
 
Eh, stvarno sam posmislio da je Karleuša pustila u opticaj kućni video pod ovim nazivom, kad ono - nije. :)

Do prije 2 godine nisam znao da čovjek može relativno dobro živjeti bez želuca i još pokojeg organa u abdomenu.

Od tada sam 3 puta operiran, zadnji put prije 3 mjeseca.
Svaki put je nešto vađeno i rađene su resekcije ove i one.
Prespajanja ....
Nema smisla sada da pišem, to sam stavio na pdf. Zdravlje.

Imam dobru kvalitetu života.
Čak i jako dobru.
Tako da treba pratiti, slušati medicinu i liječnike, doktore.
Srećno! Želim ti dobro zdravlje snagu da sve to prebrodiš!
 
Ovaj organ se zove mezenterijum: novi organ koji se nalazi u sistemu za varenje. U početku se smatralo da su to samo fragmenti organa, ispostavilo se da je to ceo organ koji neprekidno funkcioniše.


Dokazi o ovoj reklasifikaciji organa objavljeni su u The Lancet Gastroenterologi & Hepatologi. Sve ovo je rezultat najnovijeg istraživanja koje je konačno od prošle godine počelo da se predaje i distribuira studentima medicine. Oni prepoznaju da je mezenterijum konkretan organ ljudskog tela. Čak i najbolji medicinski udžbenik na svetu, Grejeva anatomija, ima ažurirane informacije o ovom organu zajedno sa njegovom definicijom.

Pogledajte prilog 1170265
kad vidim želudac povraća mi se
 
Ovaj organ se zove mezenterijum: novi organ koji se nalazi u sistemu za varenje. U početku se smatralo da su to samo fragmenti organa, ispostavilo se da je to ceo organ koji neprekidno funkcioniše.

Dokazi o ovoj reklasifikaciji organa objavljeni su u The Lancet Gastroenterologi & Hepatologi.
...
Naslov je tendenciozan, ništa nije otkriveno. Nešto što do sada nije organ, promovisano je u rang organa (tj počelo se sa tim u nekim referentnim udžbenicima). Pridevi promovisan, definisan, deklarisan, zaveden, uveden bi bili precizniji. Ako je zapadnjački stil pisanja toliko manipulišući (jel njih toliko mrzi da čitaju, da maltene svaki naslov mora da bude tendenciozan?), može li malo napora da se uloži kad se priređuju tekstovi u temama?
Mene interesuje kako naučna zajednica nalazi pokriće za proglašavanje novih organa? Sastav tkiva, funkcija tkiva, važnost za ljudsko zdravlje, česta upućenost lekara na tu grupu tkiva, mešavina svega navedenog?
 
igra reči privlači čitaoce da provere
Tako je. Mene lično užasava opšti prelaz u društvu sa sadržaja na formu, sa činjenica na marketing, sa istine na političku korektnost...
Nekada su se reklame zvale ekonomsko-propagandni program, a izvrtanje činjenica - laž.
Što više smo u ovom programu, sve smo zaboravniji, površniji, neobrazovaniji, gluplji, bahatiji, bez samokritičnosti, u većem stresu jer je sve relativno...
Mora li tako? Zbog čega radimo u korist sopstvene štete? Imamo li kao pojedinci neku odgovornost (ako smo svesni da ovako ne valja)?
 

Back
Top