Откриће у Црној Гори после 20 година: НАТО агресије није било!

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
Свако помињање НАТО-а у негативном контексту је забрањено, док је црногорски премијер Душко Марковић, обраћајући се грађанима поводом двије деценије од НАТО агресије, изабрао да иза њега у крупном плану прво буде НАТО застава, па тек онда застава земље коју званично представља.
Осим оваквих „суптилних“ порука грађанима Црне Горе, ту је и чињеница да држава не само да није организовала никакву званичну манифестацију нити одала почаст жртвама бомбардовања, већ је сваки такав покушај дословце забранила у оквиру институција.

Народ у Црној Гори, са друге стране, није заборавио шта се тачно догодило прије 20 година, а чини се да чак ни генерације рођене након 1999. године, поучене додатним искуствима Ирака, Либије, Авганистана и Сирије, нису превише склоне да повјерују да игдје у свијету постоје хуманитарне војне „интервенције“.

Интересантно је, међутим, истиче Вукићевић, да протестне шетње грађана код Амбасаде САД у Подгорици нијесу цензурисали само медији блиски црногорском режиму, већ и највећи број медија чија уређивачка политика није наклоњена власти, а све у страху од реакције Амбасаде и НАТО естаблишмента, којима не желе да се замјерају.
„Тај протест, као и остале манифестације,
пренијело је само неколико изузетака из
цјелокупног црногорског медијског простора.
Страх од незамјерања НАТО моћницима
прелио се и на неке опозиционе партије, које
у саопштењима за јавност поводом годишњице
бомбардовања нијесу смјеле чак ни да помену
НАТО агресију, већ су говориле о ’жртвама из
прољећа 1999. године‘“, тврди Вукићевић.

Са дуге стране, став црногорске власти по овом питању је, сматра наш саговорник, посебна и већ виђена прича.
„Поновљено одбијање дозволе за полагање
вијенаца за настрадалог војника у касарни
у Даниловграду, као и називање бомбардовања
’интервенцијом‘, а не ’агресијом‘, само говоре
о немјерљивом паду режима на етичкој
љествици која постоји у међуљудским
односима. Владајућа елита у Црној Гори
већ годинама показује да су плач и неизмјерна
туга родитеља дјеце из Мурина, којима
упорно одбијају да плате било какву одштету,
нешто што их нимало не дотиче.
Такав нељудски однос према несрећи сопственог
становништва је нешто незабиљежено у
цјелокупној историји Црне Горе“,
категоричан је Вукићевић.
https://rs.sputniknews.com/regioni/201903271119275442-nato-bombe-agresija-podgorica-
**************************

Како ли сада називају ,,чојство и јунаштво'', када од чојства ни ,,ч'' а од јунаштва ни ,,ј'' !?
Сигурно да су у ново-монтенегринском језику ,,исковали'' неке нове речи тек да не увреде НАТО газде.
Нека им је на част!

 
Crnogorci su teski ko tuc u pogledu parola i promena razmisljanja.

index.jpg
 
Dve strane istog bombardovanja

Među prvim NATO-bombama koje su 24. marta 1999. godine bacili avioni iz italijanske vojne baze Avijano, bile su i one koje su pale na vojni aerodrom Golubovci kod Podgorice. Prva žrtva NATO-bombardovanja iste večeri bio je mladi vojnik iz Beograda Saša Stajić. Poginuo je u kasarni u Danilovgradu.
Ipak, za razliku od Srbije, Crna Gora već godinama zvanično ne obeležava godišnjicu bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, čiji je tada bila deo, a pogotovo od kada je 2017. postala članica NATO, kao prva zemlja koja je nekada bila na udaru Saveza.


Veleizdaja?
Iz DF ipak i danas insistiraju da je tadašnja vlast u Crnoj Gori odbila da brani zajedničku državu. „Đukanović je tada počinio veleizdaju. Prvo je na Vrhovnom savetu odbrane SRJ glasao za odbranu zemlje, a zatim se stavio na stranu agresora. Nije prvi put da se sramna izdaja pravda pragmatizmom“, tvrdi Zogović.


Zastave NATO u crnogorskim kasarnama
Godišnjicu NATO-bombardovanja obeležili su poslanici DF, boračka udruženja i sveštenici Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. I to je pokazalo duboke podele u crnogorskom društvu, jer im Ministarstvo odbrane nije dozvolilo da polože vence u kasarnama u Podgorici i Danilovgradu, već je to omogućeno samo roditeljima poginulog vojnika Stajića. Iz DF tvrde da je to sramno, a iz Ministarstva poručuju da DF želi da skrene pažnju sa svoje pogubne politike iz 1999. godine koja je i dovela do gubitka velikog broja života.
U istim tim kasarnama sada su zastave NATO, a Zogović kaže da je Alijansa, preko marionetske vlasti, „anektirala Crnu Goru“: „Građani nisu imali prilike da se izjasne o tom pitanju, jer nije raspisan referendum kao najveća demokratska tekovina. Zanemarljivo mala podrška ulasku u Alijansu nametnula je ulazak na mala vrata, snagom političke većine, a suprotno volji građana“, tvrdi Zogović.
https://www.dw.com/sr/dve-strane-istog-bombardovanja/a-48072899
******************
Глупо је у данашње време потсећати власт у Монтенегрину на ,,чојство и јунаштво''. Оно је постало себи негација.
Међутим, понашање власти Црне Горе, Македоније, а да не помињемо перјанице Хрватску и Словенију, показује узрок распада државе Југославије у коју су са одушевљењем њихових грађана ушли. Одушевљено ушли а срачунато уз помоћ страног фактора, без да се народ пита, изишли.
Колико су оне данас срећне због тога, то само оне знају.

 

Back
Top