Otisla Ploca i Hard Disk

Komplexas

Zainteresovan član
Poruka
136
Odneo ja komp zato sto mi palio iz 30-e.. 30 puta ga upalim i on se odma ugasi tj u roku od par sekundi , i onda na kraju uhvati i posle toga radi ceo dan.


Ovaj mi rekao da mi je otisla maticna ploca i da hard disc ima previse ''bad sectora'' ili sta vec rece.


U pitanju je masina AMD Athlon 2.4 GHZ, memorija 1GB, Graficka Nvidia 8500 gt ako se ne varam.


On mi rece da nova maticna kosta 4 soma, hard disc od 500gb 3800 i da trebam kupiti i novo napajanje za svaki slusaj.. Sve u svemu oko 10 soma. Meni je to iskreno skupo, te pare nemam ni da hocu. Vidjao sam bolje masine od moje koje se komplet prodaju za te pare.



Jel moze neko da mi kaze za koje bi pare mogao srediti ovaj moj komp? Hard disc ne mora biti 500gb (ovaj sto sada imam je bas mator, 80gb sa bivseg kompa, ono staro povezivanje) predpostavljam da mi treba ono novo povezivanje.


Dakle koliko bi me kostalo popravka toga ili ako neko ima neki savet?


Ne znam koliko cu jos dugo moci ovako da ga akam svakog jutra.
 
Odneo ja komp zato sto mi palio iz 30-e.. 30 puta ga upalim i on se odma ugasi tj u roku od par sekundi , i onda na kraju uhvati i posle toga radi ceo dan.


Ovaj mi rekao da mi je otisla maticna ploca i da hard disc ima previse ''bad sectora'' ili sta vec rece.


U pitanju je masina AMD Athlon 2.4 GHZ, memorija 1GB, Graficka Nvidia 8500 gt ako se ne varam.


On mi rece da nova maticna kosta 4 soma, hard disc od 500gb 3800 i da trebam kupiti i novo napajanje za svaki slusaj.. Sve u svemu oko 10 soma. Meni je to iskreno skupo, te pare nemam ni da hocu. Vidjao sam bolje masine od moje koje se komplet prodaju za te pare.



Jel moze neko da mi kaze za koje bi pare mogao srediti ovaj moj komp? Hard disc ne mora biti 500gb (ovaj sto sada imam je bas mator, 80gb sa bivseg kompa, ono staro povezivanje) predpostavljam da mi treba ono novo povezivanje.


Dakle koliko bi me kostalo popravka toga ili ako neko ima neki savet?


Ne znam koliko cu jos dugo moci ovako da ga akam svakog jutra.
Pročitao sam tvo tekst , mada imam loše mišljenje o servisima i serviserima ako ne znaš da barataš računarima nikako tih ne bih savetovao samostalnu popravmu..Ali da razmotrimo šta može biti kod tebe.
- Ako je istina da ti iz 30-og puta upali komp i radi bez problema ja bih HDD otpisao sa spiska problema , jer da je hdd komp ne bi radio bez problema kada upali.
- čak bih i napajanje izvukao sa spiska problematičnih jer da je neispravan ili nedovoljne jačine ne bi kada upali radio bez problema
- sa spiska problema bih izvukao i RAM memoriju , procesor , kao i optičke uređaje jer ovakav tip kvarova nije karakterističan za njih
- sistem pali-gasi može imati i banalne uzroke kao neispravan taster za paljenje ili neispravno reset dugme , proveriti je lako samo isčupaš odgovarajuću žicu sa ali kao što sam napisao posao prepusti nekome ko zna šta gde stoji i kako se radi
- matična ploča je najčešći uzrok , na njoj elektrolitski kondenzatori pocrkavaju a oni se mogu promeniti to može bilo ko ko se bavi elektronikom da ti odradi , druga stvar je da sama elektronika počne da crkava tu pomoći nema onda i mora da se menja a to košta oko 4 iljadarke, polovna oko 20 - 25 evrića
toliko
 
Pročitao sam tvo tekst , mada imam loše mišljenje o servisima i serviserima ako ne znaš da barataš računarima nikako tih ne bih savetovao samostalnu popravmu..Ali da razmotrimo šta može biti kod tebe.
- Ako je istina da ti iz 30-og puta upali komp i radi bez problema ja bih HDD otpisao sa spiska problema , jer da je hdd komp ne bi radio bez problema kada upali.
- čak bih i napajanje izvukao sa spiska problematičnih jer da je neispravan ili nedovoljne jačine ne bi kada upali radio bez problema
- sa spiska problema bih izvukao i RAM memoriju , procesor , kao i optičke uređaje jer ovakav tip kvarova nije karakterističan za njih
- sistem pali-gasi može imati i banalne uzroke kao neispravan taster za paljenje ili neispravno reset dugme , proveriti je lako samo isčupaš odgovarajuću žicu sa ali kao što sam napisao posao prepusti nekome ko zna šta gde stoji i kako se radi
- matična ploča je najčešći uzrok , na njoj elektrolitski kondenzatori pocrkavaju a oni se mogu promeniti to može bilo ko ko se bavi elektronikom da ti odradi , druga stvar je da sama elektronika počne da crkava tu pomoći nema onda i mora da se menja a to košta oko 4 iljadarke, polovna oko 20 - 25 evrića
toliko

Ja ne mogu skontati. To bi trebao biti athlon 3800 u AM2 soketu.
Može sam uraditi testtiranje hard diska na bad sektore, a ploča:
http://itsvet.com/proizvod/gigabyte-ga-m52l-s3/comp_comp_mboard/16/868
 
Znate kako, komp je radio bez problema duze od dve godine. Onda mi se jednom desilo da se upali ali samo crno, znaci nema slika. Ja mislio da je to graficke, izvadio je ocistio, vratio, palio gasio palio gasio i ono se upali, posle toga sve ok.


6 meseci nista i onda opet isto to, i ja isto uradim, medjutim sada mu je trebalo vise vremena ali na kraju upalio.


Posle toga sve ok nedelju dana i onda je krenuo svaki dan.


ILI upali normalno ali ne odradi onaj klik na pocetku, znaci komp je upaljen ali crna slika i onda ga ja ugasim pozadi na prekidacu i opet palim

ILI

Cim ga upalim on se sam ugasi, i tako jednom, drugi put, treci put, cetvrti.. Do 30-40 puta zna nekad da zeza


Onda se cuje ono KLIK, ona svetla na tastaturi zasvetle na sekund, i cuje se monitor kako se ''budi'' i eto je slika.

Posle toga mogu i da resetujem komp i da ga ugasim pa upalim i ok je, ali ako sacekam tipa sat vremena od gasenja onda sve iz pocetka.


I meni je cudno da spominje hard disk kad sve radi odlicno, ali on mi rece previse bad sektora.


Jos ja platio 800 dinara za tu dijagnostiku :zimag:


Nisam siguran uopste sta da radim sad, plasim se ako nastavim ovako jos dugo da cu da pojebem sve komplet.. Ne verujem ni da je do dugmica jer kad ga upalim ne prodje ni 1 sek on se SKROZ ugasi, ne resetuje se nego complete shut down..
 
to su otišli kondenzatori na ploči najverovatnije , mada može biti i neka banalnost, ja bih ti savetovao da nađeš nekoga ko zna s kompjuterima neka ti otvori komp i rasklopi ga u delove , neka usisa svu prašinu i očisti sve delove pojedinačno pazeći da ne sjebe nešto sa statičkim elektricitetom i da opet sklopi sve to deo po deo, podmaže kulere zameni pastu i sl. , ako nastavi tako da radi onda su kondenzatori
i da , promeni servis
 
Nestabilan rad, restart kompjutera, nestabilnost u radu programa, ili nemogućnost da podigne sistem - zavisi gde se nalaze bad sektori, ali u svakom slučaju ne da ne možeš da uključiš kompjuter ili gašenje u startu. Najviše liči na problem sa napajanjem, mada može biti i do grafičke, imaš li možda mogućnosti da testiraš neku drugu?
 
To je fora sto svako tera svoju pricu lol..
znaš brate onu reklamu "ili jesi ili nisi" koju bih ti ja preveo kao "ili hoćeš ili nećeš"
Moraš prvo rasčistiti sa sobom šta hoćeš tj. da popravljaš ili da kupiš sve novo a to da "uvališ" nekom pa nek se ON pati.
Ako si rešio da popraviš a nemaš ama baš nikakvog iskustva barem sa lemilicom onda možemo ovde da se prepucavamo večnosti, jer mora malo i rukavi da se zasuču.
Za početak kreni malo sa higijenom tj.izduvaj svu prašinu iz napajanja,kulera,sa ploče pa onda pogledaj dali i koliko imaš nadutih kondenzatora na ploči,zatim skini i otvori napajanje (pa ga ponovo izuvaj) i pogledaj opet kondenzatore i ako su naduti MENJAJ Ili kupi novo.
Ima dosta da se piše ali ti je već skoro sve napisano iznad.
Znači ne tera svako svoju priču već od nečega mora da se počne da bi se problem rešio samo čitanje saveta na forumu pomaže (nekad vrlo mnogo) ali ne rešava stvar samo od sebe
Pozz
 
Evo napravio sam mali test sa onim programom za hard disc. Dva ova polja su losa, ne znam koliko je to strasno? Onaj mi rece da imam previse bad sectora i da hard treba da se menja?

Ovih par polja na kraju nije ocitao al sam onda napravio novi scan od 99% do 100 % i oni su svi zeleni.


Maticna ploca mi je MSI K9N Neo v2

ima li gde da se kupi tako nesto polovno, jel ima neko neke preporuke? Ostatak masine mi je AMD procesor mislim da radi na 2.4, memorija 1gb ddr 2, graficka ge force 8500 gt ako se ne varam 256 mb..
 

Prilozi

  • hd.jpg
    hd.jpg
    45,6 KB · Pregleda: 8

Back
Top