Osvetljenje pri fotkanju predmeta

Malo offtopic, ali da pitam... Pre par godina sam išao da fotografišem kaljeve peći jednom čoveku koji ih pravi (montira), trebalo mu je za njegov mini katalog. Problem sam imao jako velik. Postoje one peći sa mat glazurom, kao i sa sjajnom. Ovo drugo je čudo! Ogledalo! Kakve sam akrobacije tad imao... Ovakav film, onakav, blic sa strane, pa sa strane i od plafona (fotoaparat mi ima integrisanu daljinsku vezu sa blicem do 5m). Kad to kao rešim, vide se prozori iza mojih leđa u odbljesku na peći... Šta biste vi radili?
 
evo ideje koju upravo hocu da realizujem za makro fotografije, a moze se upotrebiti u izmenjenom obliku i za one 'velike'...
elem, radi se o prstenu od n belih dioda koji se montira oko objektiva i tako eliminise potrebu za blicom (mozda i za nekim drugim osvetljenjem)
slicno sam video u mnogo vecem formatu pre neki dan na Fashion TV :), gde lik ima ogromnu budzu oko objektiva i slika model pri zalasku sunca....
 
Obersturmfuehrer:
evo ideje koju upravo hocu da realizujem za makro fotografije, a moze se upotrebiti u izmenjenom obliku i za one 'velike'...
elem, radi se o prstenu od n belih dioda koji se montira oko objektiva i tako eliminise potrebu za blicom (mozda i za nekim drugim osvetljenjem)
slicno sam video u mnogo vecem formatu pre neki dan na Fashion TV :), gde lik ima ogromnu budzu oko objektiva i slika model pri zalasku sunca....
Da, macroflash. Odlično ta stock fotografiju... Nema senke, relativno mala količina svetlosti... Namenska stvar koja će svakako ispuniti i zahtevnije zadatke oko fotografisanja sitnih predmeta.
 
JOCCCA:
Dobro oprema jeste deo uspeha ali po meni 50% jer ima likova koji imaju dobru opremu ali opet uzalud ne znaju ili nemaju ideje!

Pri otvaranju teme sam mislio prvenstveno fotkanje manjih predmeta (stock fotografija) ali naravno i ostao!
pogledaj resenje na http://www.pbase.com/wlhuber/light_box_light_tent. Napravis mali tent pa
kroz tkaninu pustis osvetljenje koje se rasuje i koliko toliko ravnomerno osvetli predmet.
 
Upravo sam mislio na ovo Slobce samo sto sam nasao na drugom sajtu ali isto resenje!
Koja tkanina?
Vrsta izvora svetlosti?
Jacina?

Ovo prethodno sto su pmenuli oko objektiva mi se nesvidja jer se opet nadje problem sa odbleskom ali tako su stvarani poznati efekti u muzickim spotovima samo sa dosta tackastih izvora!
 
JOCCCA:
Upravo sam mislio na ovo Slobce samo sto sam nasao na drugom sajtu ali isto resenje!
Koja tkanina?
Vrsta izvora svetlosti?
Jacina?

Ovo prethodno sto su pmenuli oko objektiva mi se nesvidja jer se opet nadje problem sa odbleskom ali tako su stvarani poznati efekti u muzickim spotovima samo sa dosta tackastih izvora!
Pa moguce su razne kombinacije, samo je potrebno odrediti pravi white balance, shutter speed i aperture da bi fotka bila ok.Ja nemam nista fancy, samo jedan jaci reflektor koji postavim iznad light boxa, blenda bude f/3.2 , shutter 1/320 sec, i obicno ispadne fotka sasvim jasna.Posle u Photoshopu malo odradim curves,levels i ostalo, obrisem ako je nesto sto ne treba na fotografiji i to je to.Znaci najoblje je da za osvetljenje nadjes nesto sto vec imas a da onda prilagodjavas otvro blende i ostalo tome.Naravno stalak je neophodna stvar.
 

Back
Top