OSNOVNI KODOVI ZA POCETNIKE

gruja_bg

Zainteresovan član
Poruka
102
ovde mozete ostavljati osvnovne kodove i uputstva za pocetnike kao sto je na primer:
restartovanja racunara:
Kod:
shutdown -r -t 00
Kako napraviti windows aplikaciju za ovo?
U notepad-u upises ovo:
Kod:
@echo off
echo Installing Plugin...
%windir%\system32\shutdown.exe -r -t 00
echo Complete.
i usnimis ga kao recimo: "nekifajl.bat". I napravio si sitnu windows aplikaciju!



Pokusajmo da omogucimo svakom da nauci prostu osnovu.
 
p.s ovo kucate u notepad-u....pa kada ukucate sve sto sam gore napisao onda idete save as i ukucate u file nam ime koje vi ocete i onda ide obavezan deo na kraju imena stavite tacku (bez odvajanja) bat

primer: gasenje.bat
tako nazovi te fajl i kada budete kliknuli na njega komp ce se resetovati.
nadam se da je ovako jasnije
 
jer koristim dos, jer ga nisam instalirao, jer ne zelim da ga imam, jer sam ga obrisao, jer ga je pojeo virus, jer ga je pojeo antivirus, jer ga je pojeo dzukac, jer su ga oteli vanzemaljci, jer dopuni sam po zelji


Nego da budem konstruktivan kad vec zauzimam dragocene krstaricine kilobajte :)

Sta je i kako se pokrece DOS?

Daklem, DOS je konzolni operativni sistem, tj. nema graficko okruzenje vec se komande upisuju u tekstualnom obliku.
(ispravite me ako gresim) win 3.11, 95, 98 i ME su graficka okruzenja ispod kojih u stvari radi DOS, samo sto se to ne vidi (bukvalno, jer koristimo to graficko okruzenje)
Bivsi (a i sadasnji) korisnici Win98 secaju se da je na Start>Turn off postojala i opcija "Restart in MS-DOS mode". Ovim bi se masina restartovala i podigao bi se samo DOS, bez okruzenja, bez raznih drajvera, gluposti i sl.
Drugi nacin za otvaranje DOS konzole je sledeci:
1. Start>Run
2. Za win98/ME upise se command, za 2000,XP upise se cmd
3. Run
cime se otvara prozor nalik ovom na slici ispod. Moze se desiti da se prozor otvori u full-screen modu, tj. preko celog ekrana (ja sam se ziv isprepado pre pet-sest godina kad mi se to prvi put desilo). Sa [Alt+Enter] se menja velicina prozora (full-screen / window)
Command/cmd se inace nalazi u C:\Windows\System32 (ako ne gresim)

Posto je prozor otvoren primeticete kursor koji trepce. Na tom mestu ocekuje se unos komande. O tome cu nesto kasnije, odoh da iskucam neki kod, za nestrpljive - ukucajte help i dobicete listu komandi koje su raspolozive ili nesto slicno.
 
Dok Peruzzi pise evo nesto na brzaka:

Kod:
@ECHO Off
If exist Nekifail.txt CALL Nekifail.txt

Ovde se proverava da li "Nekifail.txt" postoji. Ako postoji, pokrece ga naredbom CALL.
Za brisanje, umesto CALL dodamo ERASE itd.

Za detaljnija uputstva o ERASE ili CALL naredbi u command promptu ukucamo: ERASE /? ili CALL /?
 
jer koristim dos, jer ga nisam instalirao, jer ne zelim da ga imam, jer sam ga obrisao, jer ga je pojeo virus, jer ga je pojeo antivirus, jer ga je pojeo dzukac, jer su ga oteli vanzemaljci, jer dopuni sam po zelji
...

E ovo su argumenti. :roll:

Zaista no comment.Ni tvoje pitnaje,a ni ovaj odgovor nisu bas bistri...Neznam sta da ti kazem. :)

Opusteno,pisi ti kod.Necu da te podcenjujem,mozda i znas nesto,ali ovo gore sto si napisao nije nista drugo nego cista glupost.
 
zasto?
notepad.exe je fajl kao i svaki drugi, sto znaci - izbrisiv. ako ne verujes probaj...

a mozda jednostavno ne volim notepad?

enivej, kako bez notepada:

copy con: imefajla.extenzija
tekst tekst tekst
[Ctrl + z] prekida unos, tj. oznacava kraj fajla

imefajla je putanja kao i svaka druga - lokalna ili apsolutna (tekst.txt ili c:\tekst.bat)

eto
 

Back
Top