Оснивање и први дани Партизана и Звезде

A ti meni da objasnis kako je moguće 5 nula od kroacije i moćnog fljamutarija izgubiti???
Оћу кад ми ти објасниш како сте пукли од моћног Брижа ( ти Албанци бар Барселону победили), а од Кроације смо изгубили јер су били бољи, а погоди ко је играо тада за ту екипу из Загреба?
 
O čemu ti to pričaš? Glazer je iz Osjeka.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Franjo_Glaser
Jel ti to hoćeš da kažeš da golman Franjo Glazer , reprezentativac NDH nikada nije igrao za Partizan?
Извињавам се на грешци, јесте из Осијека, Матекало је из Сарајева односно Јајца, у брзини сам погрешио, не мења на ствари.
Играо је наравно, само ми ти ниси одговорио на питања?
 
Meho Brozović, član dotad Građanskog i igrač NDH vrste morao je u Beograd. Sjećao se…
“Nas sedam-osam komunisti su mobilizirali: Šoštarić, Čajkovski, Bobek, Matekalo (strijelac prvog gola za Banovinu Hrvatsku, op. p.) i ja smo igrali za tim JA. Odmah po završetku rata, u Beogradu je organizirano prvenstvo tadašnjih republika; armijski tim je igrao van konkurencije, ali je dospio do finala, gdje je poražen od reprezentacije Srbije sa 1-0. Onda su od mene zatražili da ostanem u Beogradu. Tko je smio reći – Neću. Mislio sam ostati godinu, pa se vratiti u Zagreb, ali sam ostao tri godine.”
U reprezentaciju NDH je bio pozivan i Stjepan Bobek, kao član Građanskog koji je odmah nakon svibnja 1945. godine morao otići u beogradski Partizan, Klub jugoslavenske vojske. U razgovorima za novine Bobek govorio je:
Sređeno mi je da kao domobranski djelatnik igram za Građanski koji je tada bio jaka, prava momčad, a Bukovy bio prototip modernog trenera. Igrali smo prave utakmice, bio sam pozvan i u reprezentaciju, a ja sam bio oduševljen kako su me stare zvijezde Građanskog prihvatile“.
Zanimljiva priča išla je i dalje. NDH se raspala, mnogi igrači su opet završili po logorima, čak i Stjepanov brat Otto, a samog Štefa odmah su kao pravog igrača priključili momčadima JNA.
“Ja sam pripao momčadi KNOJ-a koja je nastupila na jednom beogradskom turniru. Na turniru šest republike i vojske ja sam igrao jako dobro, pa su me počeli nagovarati da pređem u vojnički klub koji se tada osnivao. Što sam mogao, ni danas mi nije žao, iako mi se tada nije baš išlo iz Zagreba. Kad si u vojsci uvijek biraš gdje će ti biti bolje, kao u životu. Mogao sam ići negdje u pustinju ili biti u Domu JNA i igrati nogomet. Kako je i Otto, moj brat bio u logoru, tako sam sve to iskoristio, pomogao Ottu, služio vojsku u Beogradu i igrao nogomet. Da, to je bio moj početak u Partizanu“, sjećao se Bobek.

https://povijest.hr/sport/utakmice-...hrvatske-i-ndh-imale-su-medunarodni-karakter/

Mora da i on laže.
 
Извињавам се на грешци, јесте из Осијека, Матекало је из Сарајева односно Јајца, у брзини сам погрешио, не мења на ствари.
Играо је наравно, само ми ти ниси одговорио на питања?

Matekalo je na klupi. Nije uspeo da se izbori da bude starter. Ne menja mnogo stvar..
 
Matekalo je na klupi. Nije uspeo da se izbori da bude starter. Ne menja mnogo stvar..
Па са које утакмице је та слика?
Матекало није одиграо ниједну утакмицу за НДХ баш као и Бобек.
Тако долазимо до броја играча који јесу а после су играли у Партизану, а тај број је?
 
Kako kaže hrvatski tisak, to je utakmica iz 1941, Nemačka-Hrvatska 5:1.
Iz reprezentacije NDH za Partizan su igrali: Glazer, Brozović i Čajkovski sigurno. Jel to malo?
Matekalo nije uspo da se izbori za mesto u reprezentaciji NDH a inače je igrao za Banovinu Hrvatsku. No to nije isto kao i NDH. Bobek je igrao za mladu reprezentaciju NDH(od 1943-45). Znači broj je 4.
 
Kako kaže hrvatski tisak, to je utakmica iz 1941, Nemačka-Hrvatska 5:1.
Iz reprezentacije NDH za Partizan su igrali: Glazer, Brozović i Čajkovski sigurno. Jel to malo?
Matekalo nije uspo da se izbori za mesto u reprezentaciji NDH a inače je igrao za Banovinu Hrvatsku. No to nije isto kao i NDH. Bobek je igrao za mladu reprezentaciju NDH(od 1943-45). Znači broj je 4.
Добро ако је тако да верујемо Хрватима онда.
Да тако је, та тројица су играли утакмице за НДХ током рата па су после рата као мобилисани војници ЈНА играли за Партизан.
Сва тројица су играли за репрезенатцију предратне Југославије, НДХ па после за послератну Југославију а Брозовић био и капитен.
Да ли је то мало и зашта би требало да буде мало?
Играчи који су током рата играли фудбал у Београду, били чланови углавном БСК или СК 1913 па непосредно после рата играли за Партизан су Чолић, Ђурђевић, Радуновић, Атанацковић, Белеслин, Михајловић, Минда Јовановић, Дреновац.....зар је ово мало?
Матекало никада није играо за НДХ, а да ли би играо да је успео да избори место ми то не знамо.Одиграо је једну пријатељску утакмицу за Бановину Хрватску од четири колико су одиграли и то је то, и такође једну и за репрезентацију Краљевине Југославије.
Такође Бобек никада није играо за младу репрезентацију НДХ, и не знам да ли су уопште и имали тако нешто и против кога су играли када су сениори одиграли свега 15 утакмица у току целог рата.Пре ће бити да је то ново спиновање јер када је утврђено да Бобек није играо за сениорску НДХ јер је био сувише млад па му додају неке млађе категорије да задовоље ваљда своју сујету.

Е сада да се вратимо на оно твоје питање да ли је то мало.
Да ли то што су ова тројица играча играла током рата за НДХ значи да су они усташе?
Да ли то значи да су они убили неког Србина?
Да ли то значи да је због њих тројице Партизан који је основан када је НДХ већ нестала, а у коме су ипак Београђани били већина играча, усташки клуб?
Да ли то значи да је и репрезентација после рата уствари усташка јер су и тамо играли заједно са Митићем?

Када будеш одговарао на ова питања треба да имаш у виду и ова јер једно без другог не иде.
Да ли је Црвена звезда која у току рата игра утакмице у Енвер Хоџиној Албанији српски клуб?
Да ли је Црвена звезда због Хрвата који су играли за њу и то добро уствари хрватски клуб?
Да ли први клуб који су основали комунисти када су дошли на власт, а то је Црвена звезда ја за старији не знам, може да буде српски клуб?
Да ли клуб у коме после рата играју играчи који су у току рата играли фудбал са Немцима који тада стрељају 100 Срба за једног Немца српски клуб?
Да ли клуб који је основала ОЗНА која је убила што после суђења што ван суда око 60000 људи до сада пописаних може да буде српски клуб?
Да ли клуб чији су оснивачи директно учествовали у заробљавању и ликвидацији Драже Михаиловића може да буде српски клуб?

Ето мало мозгај па одговори шта је боље а шта горе и да ли се може то мерити и упоређивати.
Има ли у Србији уопште српских клубова?
 
Да се осврнем и на овај чланак са хрватског портала који си поставио.
U reprezentaciju NDH je bio pozivan i Stjepan Bobek, kao član Građanskog koji je odmah nakon svibnja 1945. godine morao otići u beogradski Partizan, Klub jugoslavenske vojske.
Мехо није објаснио како је Бобек могао маја 1945 да оде у београдски Партизан ( интересантно да није рекао загребачки Партизан) када је Партизан основан тек у октобру месецу?У мају је већ био основан Динамо пошто су комунисти предходно забранили загребачке предратне клубове као и оне београдске.
“Ja sam pripao momčadi KNOJ-a koja je nastupila na jednom beogradskom turniru.Na turniru šest republike i vojske ja sam igrao jako dobro, pa su me počeli nagovarati da pređem u vojnički klub koji se tada osnivao.
Mora da i on laže.
Још једна интересантна констатација, по доласку у Београд играо је за КНОЈ, а знамо да је управо Црвена звезда основана при КНОЈ-у као фискултурно друштво у време када Партизан још није постојао.Партизан ће тек касније бити основан, у Београду, и Бобек постати његов играч.
Да ли и ово лаже. :)
 
Zvezda na defileu Sleta fiskulturnika 1947
572086


Pet godina C.Zvezde 1950
572082
 
Poslednja izmena:
Добро ако је тако да верујемо Хрватима онда.
Да тако је, та тројица су играли утакмице за НДХ током рата па су после рата као мобилисани војници ЈНА играли за Партизан.
Сва тројица су играли за репрезенатцију предратне Југославије, НДХ па после за послератну Југославију а Брозовић био и капитен.
Да ли је то мало и зашта би требало да буде мало?
Играчи који су током рата играли фудбал у Београду, били чланови углавном БСК или СК 1913 па непосредно после рата играли за Партизан су Чолић, Ђурђевић, Радуновић, Атанацковић, Белеслин, Михајловић, Минда Јовановић, Дреновац.....зар је ово мало?
Матекало никада није играо за НДХ, а да ли би играо да је успео да избори место ми то не знамо.Одиграо је једну пријатељску утакмицу за Бановину Хрватску од четири колико су одиграли и то је то, и такође једну и за репрезентацију Краљевине Југославије.
Такође Бобек никада није играо за младу репрезентацију НДХ, и не знам да ли су уопште и имали тако нешто и против кога су играли када су сениори одиграли свега 15 утакмица у току целог рата.Пре ће бити да је то ново спиновање јер када је утврђено да Бобек није играо за сениорску НДХ јер је био сувише млад па му додају неке млађе категорије да задовоље ваљда своју сујету.

Е сада да се вратимо на оно твоје питање да ли је то мало.
Да ли то што су ова тројица играча играла током рата за НДХ значи да су они усташе?
Да ли то значи да су они убили неког Србина?
Да ли то значи да је због њих тројице Партизан који је основан када је НДХ већ нестала, а у коме су ипак Београђани били већина играча, усташки клуб?
Да ли то значи да је и репрезентација после рата уствари усташка јер су и тамо играли заједно са Митићем?

Када будеш одговарао на ова питања треба да имаш у виду и ова јер једно без другог не иде.
Да ли је Црвена звезда која у току рата игра утакмице у Енвер Хоџиној Албанији српски клуб?
Да ли је Црвена звезда због Хрвата који су играли за њу и то добро уствари хрватски клуб?
Да ли први клуб који су основали комунисти када су дошли на власт, а то је Црвена звезда ја за старији не знам, може да буде српски клуб?
Да ли клуб у коме после рата играју играчи који су у току рата играли фудбал са Немцима који тада стрељају 100 Срба за једног Немца српски клуб?
Да ли клуб који је основала ОЗНА која је убила што после суђења што ван суда око 60000 људи до сада пописаних може да буде српски клуб?
Да ли клуб чији су оснивачи директно учествовали у заробљавању и ликвидацији Драже Михаиловића може да буде српски клуб?

Ето мало мозгај па одговори шта је боље а шта горе и да ли се може то мерити и упоређивати.
Има ли у Србији уопште српских клубова?
Sve su to srpski klubovi!!!

Pa i narod su titoisti pretvarali u jugoslovene surom srbije...

U srbiji napravljeno izgradjeno stvar jssna a koji je diktat bio nebitno....


Mi se ne srbidemo nista posebno dok su krcunovci smesni. Njihov tvorac je hapsio i likvidirao drazu, pobio desetine hiljada srba i slao na otok...

Valjda im se dize na to...

Pitaj ustasu dal razdvaja srbe? Njemu su i jedno i ddrugo srbi za klanje...



Ma gluppsti...
 
Да ли то што су ова тројица играча играла током рата за НДХ значи да су они усташе?
Да ли то значи да су они убили неког Србина?
Да ли то значи да је због њих тројице Партизан који је основан када је НДХ већ нестала, а у коме су ипак Београђани били већина играча, усташки клуб?
Да ли то значи да је и репрезентација после рата уствари усташка јер су и тамо играли заједно са Митићем?


Koji Beograđani u prvim danima kluba???? U sastavu Partizana u prvom večitom derbiju je bilo dvoje Srba, petorica bivših igrača NDH i dvojica Mađara koji su igrali za vreme mađarske okupacije i verovatno silom dovedeni kao i ovi Hrvati.

Sastav Partizana u prvom večitom derbiju, 11 igrača koji su istračali na teren:

http://mondo.rs/a878702/Sport/Fudbal/1.-veciti-derbi-Crvena-zvezda-Partizan-4-3.html

Franjo Glazer (Hrvat, igrao za NDH), Miroslav Brozović (Hrvat, igrao za NDH), Stanislav Popesku (Rumun), Zlatko Čajkovski (Hrvat, igrao za NDH), Milivoje Đurđević (Srbin, rođen u Osipaonici kod Smedereva), Kiril Simonovski (Makedonac), Prvoslav Mihailović (Srbin, rođen u Valjevu), Bela Palfi (Mađar, igrao utakmice u vreme mađarske okupacije), Stjepan Bobek (Hrvat, igrao za NDH), Franjo Rupnik (Hrvat, igrao za NDH), Silvestar Šereš (Mađar, igrao utakmice za vreme mađarske okupacije).

Ne znači da su fudbaleri koji su igrali za reprezentaciju NDH ustaše, ali znači da nemaju moralnog integriteta. Postoje i fotografije sa susreta NDH i Nemačke gde se vidi kako igrači oba tima pozdravljaju nacističkim pozdravom pre utakmice. Splitski Hajduk je odbio da igra ligu NDH i italijansku ligu, a kompletan tim je otišao u partizane.
https://www.jutarnji.hr/arhiva/b.-d...-pavelicevu-ligu-i-vicite-ajmo-ustase/923978/

Inače, osnivači splitskog Hajduka su hapšeni zbog pro-srpske delatnosti tokom Prvog svetskog rata. I osnivači splitskog Hajduka, i osnivači mostarskog Veleža i osnivači sarajevskog Željezničara su bili mahom Srbi, Srbi katolici ili pro srpski orijentisani pojedinci nesrpske nacionalnosti što se ne bi moglo reći za Partizan. Ako imamo na umu osnivače i prve sastave ovih klubova, svi oni imaju više veze sa Srbima nego Partizan koji je u prvim godinama faktički bio reprezentacija NDH sa nekoliko nebitnih igrača sa strane. Naravno, imidž svih nabrojanih klubova danas nema veze sa osnivanjem i prvim danima.
 
Poslednja izmena:
Sastav Partizana u prvom večitom derbiju, 11 igrača koji su istračali na teren:

http://mondo.rs/a878702/Sport/Fudbal/1.-veciti-derbi-Crvena-zvezda-Partizan-4-3.html

Franjo Glazer (Hrvat, igrao za NDH), Miroslav Brozović (Hrvat, igrao za NDH), Stanislav Popesku (Rumun), Zlatko Čajkovski (Hrvat, igrao za NDH), Milivoje Đurđević (Srbin, rođen u Osipaonici kod Smedereva), Kiril Simonovski (Makedonac), Prvoslav Mihailović (Srbin, rođen u Valjevu), Bela Palfi (Mađar, igrao utakmice u vreme mađarske okupacije), Stjepan Bobek (Hrvat, igrao za NDH), Franjo Rupnik (Hrvat, igrao za NDH), Silvestar Šereš (Mađar, igrao utakmice za vreme mađarske okupacije).

I ovaj Kiril Simonovski je igrao tokom rata, za vreme bugarske okupacije i terora i 1942 nastupao za nacionalni tim fašističke Bugarske. Verovatno i on silom doveden u Partizan. Lepo društvance se okupilo u prvim danima Partizana.

Igrači Partizana, ups... reprezentacije NDH tokom susreta između NDH i Nemačke:
12467_img-1451486062_ls.jpg
 
Koji Beograđani u prvim danima kluba???? U sastavu Partizana u prvom večitom derbiju je bilo dvoje Srba, petorica bivših igrača NDH i dvojica Mađara koji su igrali za vreme mađarske okupacije i verovatno silom dovedeni kao i ovi Hrvati.
Sastav Partizana u prvom večitom derbiju, 11 igrača koji su istračali na teren:
http://mondo.rs/a878702/Sport/Fudbal/1.-veciti-derbi-Crvena-zvezda-Partizan-4-3.html
Franjo Glazer (Hrvat, igrao za NDH), Miroslav Brozović (Hrvat, igrao za NDH), Stanislav Popesku (Rumun), Zlatko Čajkovski (Hrvat, igrao za NDH), Milivoje Đurđević (Srbin, rođen u Osipaonici kod Smedereva), Kiril Simonovski (Makedonac), Prvoslav Mihailović (Srbin, rođen u Valjevu), Bela Palfi (Mađar, igrao utakmice u vreme mađarske okupacije), Stjepan Bobek (Hrvat, igrao za NDH), Franjo Rupnik (Hrvat, igrao za NDH), Silvestar Šereš (Mađar, igrao utakmice za vreme mađarske okupacije).
Ne znači da su fudbaleri koji su igrali za reprezentaciju NDH ustaše, ali znači da nemaju moralnog integriteta. Postoje i fotografije sa susreta NDH i Nemačke gde se vidi kako igrači oba tima pozdravljaju nacističkim pozdravom pre utakmice. Splitski Hajduk je odbio da igra ligu NDH i italijansku ligu, a kompletan tim je otišao u partizane.
https://www.jutarnji.hr/arhiva/b.-d...-pavelicevu-ligu-i-vicite-ajmo-ustase/923978/
Inače, osnivači splitskog Hajduka su hapšeni zbog pro-srpske delatnosti tokom Prvog svetskog rata. I osnivači splitskog Hajduka, i osnivači mostarskog Veleža i osnivači sarajevskog Željezničara su bili mahom Srbi, Srbi katolici ili pro srpski orijentisani pojedinci nesrpske nacionalnosti što se ne bi moglo reći za Partizan. Ako imamo na umu osnivače i prve sastave ovih klubova, svi oni imaju više veze sa Srbima nego Partizan koji je u prvim godinama faktički bio reprezentacija NDH sa nekoliko nebitnih igrača sa strane. Naravno, imidž svih nabrojanih klubova danas nema veze sa osnivanjem i prvim danima.
Мислим на људе који су пре или у току рата играли за београдске клубове наравно попут Атанацковића, Ђурђевића, Михајловића, Белеслина, Јовановића, Дреновца, Чолића а који су касније играли у Партизану.Питање је колико је београђана играло и за Звезду, Рајко Митић је рођен у Белој Паланци, Ђајић и Станковић у Сарајеву и да не набрајам.Атанацковић је Београђанин и капитен Партизана после рата, Марко Валок такође мада није дошао одмах по оснивању.
Први дерби је игран на Васкрс 1946 године.
376260_1.jpg

Три играча су играла за НДХ пре него што су после рата играла за Партизан Глазер, Брозовић и Чајковски, од тога су тројица били Загрепчани Бобек, Чајковски, Шоштарић.Бобек никада није играо за НДХ као ни Рупник, а Глазер потиче из породице сарајевских Јевреја, како се изјашњавао није ми познато али је пре рата бранио годинама за БСК и репрезентацију Београда.
Оно што је заједничко свима њима јесте да су били мобилисани у ЈА, неко пре неко касније, и да су се у време оснивања Партизана налазили по разним касарнама и одатле су довођени у Београд и у Партизан као војни клуб уз њихов пристанак, добровољно а не присилно.
Такође не видим што бих правио разлику између играча који су играли у току рата фудбал у Београду са Немцима који стрељају тада 100 за 1 и оних у Загребу који играју за Грађански и НДХ, и то да би прехранили себе и своје породице за 3кг брашна, 1л уља или неке друге намирнице.Ни једни ни други никога нису убили а то је ваљда тих година било и најважније.Сам Глазер је причао да није пристао да игра и после окупације да би га мобилисали и послали на фронт.Са друге стране оснивачи Црвене звезде, првог клуба на овим просторима који су основали комунисти, који су довели ове београдске играче који су играли фудбал у току рата са Немцима и играче који су се тада налазили у Београду у Звезду, су окрвавили руке до рамена, а овамо изигравају данас неки ултрасрпски клуб не знам по ком основу а да то нико од њих то не тражи нити их прозива.

Не бих се бавио овим другим клубовима које си поменуо јер тема није о њима а ствари ни тамо нису тако ружичасте, само да напоменем да су Партизан основали Срби и то у Београду, Коча Поповић, Пеко Дапчевић први председник, Темпо организатор оснивања, генерал Вујовић први председник фудбалског клуба, Мијалко Тодоровић и да не набрајам.
Од свега овога имаш већ на овој теми да се не понављам.
 

Back
Top