Османско порекло српске тробојке?

У извору који си поставио османско порекло заставе није доказано тако да што се Турака тиче то је то.
У изворима које сам ја поставио помиње се сликање у Цариграду, али се из цитата не види ко је ангажовао сликара и ко је дошао до идеје. Пошто су форумаши овде у недостатку знања спремни да се прегањају са ситним доскочицама уместо изворима, немам намеру даље да се бакћем са овом темом. Ниједан одговор није био од икакве користи, тако да ћу ово евентуално оставити за неку посету Архиву Србије.
 
став да би Турци "дизајнирали" заставу која је готово идентична застави најљућег непријатеља Русије, је епска будалаштина.
Управо је то суштина, и уместо да престане да изиграва робота и прави се наиван, он ради управо оно за шта оптужује друге.

Пошто су форумаши овде у недостатку знања спремни да се прегањају са ситним доскочицама уместо изворима, немам намеру даље да се бакћем са овом темом.
 
Можда бисмо могли и да вратимо заставу Немањића, белу са црвеним двоглавим орлом, то би онда била једна од најстаријих застава на свету, само не коришћена у континуитету.

Nije ovo zastava nego grb, baziran na grbu Paleologa. I nije među najstarijim svetskim. Grbovi većine pravoslavnih zemalja su nastali na osnovu vizantijskih obeležja. isto tako i brojni (ako i ne i većina) grbova ostalih zemalja su nastali na osnovu tada već postojećih grbova, a mnoge zastave (uključujući i većinu slovenskih) na osnovu zastave francuske revolucije.
 
Двобојка је забележена у 13.веку:

rs_kg.gif


The oldest described flag of a medieval Serbian kingdom is the one which was the part of the treasury of King Stefan Vladislav I (reigned 1234-1243). The treasury was kept in the city of Dubrovnik, ....the description of this treasury, dated 1281, is kept in the archives of the Republic of Dubrovnik and lists as an item vexillum unum de zendato rubeo et blavo -

Da, ali osim tog zapisa iz Dubrovnika, drugih izvora o njoj nema. Meni se isto dvobojka najviše sviđa, ako ništa, ima makar više smisla od trobojke, nabrzaka sklepane 1835.
 
Црвено бело плаву.
Вероватноћа је никаква да су Турци аутори тробојке, али су је прихватили као заставу српске кнежевине уз један свој додатак, а то су оне звездице у углу као симбол турског суверенитета над том територијом.
Pogledajte prilog 642989
Такође знамо и ко је поред Турака учествовао у креирању овог устава.
Pogledajte prilog 642992
http://www.ips.ac.rs/publications/ustav-knezevine-srbije-od-1838-godine-turski-ustav/

Zašto baš 4 zvezdice?
 
1580490593221.png


Занимљиво је да је заставу са готово идентичним распоредом боја исти султан дао Влашкој ферманом 1834. Не знам на основу чега она теорија да су 4 звездице представљале "4 вазалне државе". На овој застави звезде су представљале области Горње (у црвеном пољу) и Доње (у жутом пољу) Влашке.
 
Pogledajte prilog 643678

Занимљиво је да је заставу са готово идентичним распоредом боја исти султан дао Влашкој ферманом 1834. Не знам на основу чега она теорија да су 4 звездице представљале "4 вазалне државе". На овој застави звезде су представљале области Горње (у црвеном пољу) и Доње (у жутом пољу) Влашке.
Па можда су ови били много зависни..
 
Па можда су ови били много зависни..
Што се тиче 4 звездице, то је званично објашњење. Ако повежемо то са овом заставом коју си поставио испада да представља 4 округа, али то није број округа које Србија тада има.
 
Што се тиче 4 звездице, то је званично објашњење. Ако повежемо то са овом заставом коју си поставио испада да представља 4 округа, али то није број округа које Србија тада има.
Чије званично објашњење?
 
Za vreme Nemanjica nam je zastava bila dvobojna.Crvena i plava.Evi nasao sam nesto kako su se menjale zastave.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Застава_Србије#Описи_средњовековних_застава
Пази, ја не знам латински, али застава краља Владислава похрањена у Дубровнику је описана као rubeo et blavo. Rubeo је јасно шта је али blavo ја лично нисам могао да нађем адекватан превод.
 

Back
Top