Османско порекло српске тробојке?

Gledston

Aktivan član
Poruka
1.883
Данас ми је један пријатељ послао ово: https://www.bokanews.me/featured/osvanuo-novi-mural-oslikana-trobojka-u-tivtu-na-zupi/

Нисам успео наћи ништа конкретно о овоме. Мени делује нелогично. Сама тврдња да би Диван дизајнирао нечију заставу ми је чудна. Предлог да је ово због тога што је распоред на тробојци Француске и Србије био исти ми је бесмислен, јер је Османско царство одржавало веома добре односе са револуционарном Француском и дозвољавало француским субјектима у Истанбулу и Измиру да носе тробојке, насупрот инсистирањима других великих сила да се ношење тробојке забрани.

Молим вас да се суздржите од идентитетских питања, за то имате другу тему. Интересује ме само ова конкретна тврдња.
 
дакле, намами ме да гледам. Како је Гугл мој добар пријатељ, ни би ми тешко да нађем одговор.
1848. су дефинисане Пан-Словенске боје, црвена, плава, бела, а на основу Руске заставе.
1696 Царска Русија је почела да користи ту заставу као знак распознавања на својим бродовима. Иначе, Руска застава је инспирисана Холандском заставом.
 
дакле, намами ме да гледам. Како је Гугл мој добар пријатељ, ни би ми тешко да нађем одговор.
1848. су дефинисане Пан-Словенске боје, црвена, плава, бела, а на основу Руске заставе.
1696 Царска Русија је почела да користи ту заставу као знак распознавања на својим бродовима. Иначе, Руска застава је инспирисана Холандском заставом.
Твој пост нема баш никакве везе са питањем, пошто причамо о српској застави из 1835.
 
A što ne pišeš na srpskom nego koristiš rvacki?
Na srpskom se kaže Osmanlijsko a rvati promene red reči u rečenici i iskrive srpski pa kažu to je rvacki.
Neki ga krste i u bošnjački i dukljanski al dokle god me raxumeju da ja njima mater i sve po spisku - srpski nije ugrožen.

Kako tumačiš rusku trobojku? Jel i oni pod uticajem Turaka?
 
Nije besmisleno jer je Ruska Imperija tada (a i ostale) gledala na francusku revoluciju kao na vrstu "armagedona" za njihov sistem i nisu odobravali nikakve aluzije na to čak i posle poraza Napoleona pa kada je Miloš sretenjskim ustavom proglasio crveno-belu-plavu trobojnicu kao srpsku zastavu baš po uzoru na francusku revolucionarnu vršili su pritisak da se to promeni. Fermanom od sultana je zato dozvoljeno korišnjenje trobojke u ovom prekomponovanom obliku koju danas imamo umesto te ali nigde nema dokaza da ju je on "dizajnirao" a da nije samo prihvatio alternativni srpski predlog ili ruski nagovor da obrne njihovu. Na to su mislili. Naravno da će ********* gledati da omalovaže sve srpsko i ponize ako mogu.
Suštinski je naravno nebitno,zna se šta je srpska zastava danas i kako je izgledala njihova do pre neku godinu kad su se odjednom dosetili da "nisu Srbi".
Većina evropskih trobojnica nastaje u tom periodu 1830-1848 inače,tako da o nekoj velikoj tradiciji je jako upitno govoriti. Samo ruska i holandska su čini mi se starije uz naravno francusku koja je većini bila uzor.
 
Nije besmisleno jer je Ruska Imperija tada (a i ostale) gledala na francusku revoluciju kao na vrstu "armagedona" za njihov sistem i nisu odobravali nikakve aluzije na to čak i posle poraza Napoleona pa kada je Miloš sretenjskim ustavom proglasio crveno-belu-plavu trobojnicu kao srpsku zastavu baš po uzoru na francusku revolucionarnu vršili su pritisak da se to promeni. Fermanom od sultana je zato dozvoljeno korišnjenje trobojke u ovom prekomponovanom obliku koju danas imamo umesto te ali nigde nema dokaza da ju je on "dizajnirao" a da nije samo prihvatio alternativni srpski predlog ili ruski nagovor da obrne njihovu. Na to su mislili. Naravno da će ********* gledati da omalovaže sve srpsko i ponize ako mogu.
Suštinski je naravno nebitno,zna se šta je srpska zastava danas i kako je izgledala njihova do pre neku godinu kad su se odjednom dosetili da "nisu Srbi".
Većina evropskih trobojnica nastaje u tom periodu 1830-1848 inače,tako da o nekoj velikoj tradiciji je jako upitno govoriti. Samo ruska i holandska su čini mi se starije uz naravno francusku koja je većini bila uzor.
Jel tebi živa nastavnica srpskog?
Da ti vrati pare...
Nigde zapete u složenim rečenicama, nemoj da sam te čuo zarez
 
Tunis ko da je od Crvene zvezde :)
1580088535834.png
 
Твој пост нема баш никакве везе са питањем, пошто причамо о српској застави из 1835.
Има везе јер је наша базирана на Руској а Руска на Холандској. Мада се 1835 Француска бунила да су то њене боје.
Пан-Словенски покрет је формулисао тробојку као симбол за све словенске народе (са варијацијама).
 
Poslednja izmena:

Back
Top