Osma Božija zapovest - Ne kradi

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
73.670
Izvini,propustio sam napomenuti da je to u opciji samo ukoliko je zena podjednako zanteresovana za tu akciju...🙂
Ne, nego u suštini uopšte ne treba da bude reč o akciji, o uzimanju
nečega, već o bliskosti i međusobnom davanju.
Al je pamet toliko preokrenuta ljudima, da jedni druge vide kao
seksualne objekte. Pa sad, što ti ignorišeš svoje gledanje drugih
žena i objektivizuješ samo svoju, ne menja ništa.

Al to valjda u zapovestima nije rečeno. :kafa:

robivek

Iskusan
Poruka
5.208
Ne, nego u suštini uopšte ne treba da bude reč o akciji, o uzimanju
nečega, već o bliskosti i međusobnom davanju.
Slazem se 100% !!!
Al je pamet toliko preokrenuta ljudima, da jedni druge vide kao
seksualne objekte. Pa sad, što ti ignorišeš svoje gledanje drugih
žena i objektivizuješ samo svoju, ne menja ništa.
Nazalost,tako je....
Al to valjda u zapovestima nije rečeno. :kafa:
Evo citiracu je pa sama proceni o kakvom je odnosu rec, i dali je recimo tebi kao zeni,ovakav koncepat uopste prihvatljiv:

Price 5,18-20:
"...Blagosloven da je izvor tvoj, i veseli se ženom mladosti svoje;
Neka ti je kao košuta mila i kao srna ljupka; dojke njezine neka te opijaju u svako doba, u ljubavi njezinoj posrći jednako.
A zašto bi, sine, posrtao za tuđinkom i golio njedra tuđoj,..."

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
73.670
Slazem se 100% !!!

Nazalost,tako je....

Evo citiracu je pa sama proceni o kakvom je odnosu rec, i dali je recimo tebi kao zeni,ovakav koncepat uopste prihvatljiv:

Price 5,18-20:
"...Blagosloven da je izvor tvoj, i veseli se ženom mladosti svoje;
Neka ti je kao košuta mila i kao srna ljupka; dojke njezine neka te opijaju u svako doba, u ljubavi njezinoj posrći jednako.
A zašto bi, sine, posrtao za tuđinkom i golio njedra tuđoj,..."
Divni stihovi. I šta ćeš sa njima? Da se pitaš zašto bi? Da se
osećaš krivim što te ne privlači samo jedna žena?

Zapovesti se ne mogu ispoštovati dok ne osvestiš ko si ti, pa time
uvidiš i ko su drugi. Sve drugo je fantaziranje i samoobmana.
Osim, ako se zakona ne prdržavaš da bi posmatrao kakve to
sukobe unutar tebe proizvodi, ali ne da bi se stideo i krivio sebe
več da bi uzroke osvestio i napustio.

robivek

Iskusan
Poruka
5.208
Da se pitaš zašto bi? Da se
osećaš krivim što te ne privlači samo jedna žena?
Kako to mislis da te ne privlaci...!??
... kad vidis lepu zenu kod nas muskaraca to automatski podrazumeva da ti je ona privlacna...!!!
...ili jos preciznije,ukoliko si single a znas da je i ona takodjhe - onda bi svakao iskoristio svaku mogucnost da je nekako osvojis...sto pre to bolje...!!! :D
Ali posto ja vec imam svoju onda nek se s tom single ljepoticom "bavi" neki drugi muskarac koji nije u vezi...
Veoma prosto i logicno,zae ne ?
Zapovesti se ne mogu ispoštovati dok ne osvestiš ko si ti, pa time
uvidiš i ko su drugi. Sve drugo je fantaziranje i samoobmana.
Slazem se - ako li ne znas kome sluzis i zasto,to ce biti neka forma samoobmane ili mozda nasilno sluzenje...ali ako si svesan Ko je Bog,sta je uradio za citav ljudski rod a narocitoi za tebe samog,i ako shvatis da je to zapravo FER I KOREKTAN Bog koji daje upravo takve zapovesti i princioe za zivot,tek onda imas mogucnosti da Mu sluzis onako kako zaista treba.

Divni stihovi. I šta ćeš sa njima?
Pa nisam te pitao jesu li to divni stihovi ili nisu nego dali je za tebe takav odnos izmedju muskarca i njegove zena , a u kontekst onog sto sam vec govorio - prihvatljiv ili mozda nije...!?

Poslednja izmena:

robivek

Iskusan
Poruka
5.208
Pored materijalnih stvari koje su postale jako bitne, može se ukrasti
i nečije vreme, pažnja, poverenje i još mnogo toga što nije baš
jasno vidljivo.
Pre bih rekao da je to druga terminologija i regulisano je nekim drugim zapovestima i principima...
Nekako se tome baš malo značaja pridaje. Kao da
su samo stvari važne.
Slazem se...

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
73.670
Veoma prosto i logicno,zae ne ?

Slazem se - ako li ne znas kome sluzis i zasto,to ce biti neka forma samoobmane ili mozda nasilno sluzenje...ali ako si svesan Ko je Bog,sta je uradio za citav ljudski rod a narocitoi za tebe samog,i ako shvatis da je to zapravo FER I KOREKTAN Bog koji daje upravo takve zapovesti i princioe za zivot,tek onda imas mogucnosti da Mu sluzis onako kako zaista treba.
Veoma prosto i logično, znači da želiš tuđe.

Kako god to sebi u glavi da predstaviš, poštovanjem zakona samo zbog
ideje da tako treba, dobijaš strahove, krivice i frstracije. Dovoljno je
par puta da uradiš nešto zbog čega unutrašnji sukob imaš i već postaješ
isfrustriran, pa te strašno nerviraju oni koji ne poštuju zakone kao ti.

DedaStojan

Iskusan
Banovan
Poruka
6.771
Tako je ali je ocito namera Boga bila da u korenu sasece gresno ljudsko razmisljanje...dakle kradja je nedopustiva al isto i pozeleti tudju svojinu,kakve god prirode bila ta svojina...
Kasnije je upravo ovaj aspekat pojasnio i sam Isus kada je pricao o preljubi...
Kradja je dopustena van plemena potice je tvoj bog.
Nikad takva akcija nije kaznjena cak bi likvidiralo se one koji to ne urade.

manem78

Domaćin
Poruka
4.868
Ne a pojasnicu i kako:
Sto se tice predmeta,pozeleo jesam recimo da kupim takav auto kao sto ima neko ali definitivno ne i BAS NJEGOV AUTO ukoliko mu nije na prodaju !!!
Sto se tice zena,naviko sam se razmisljati na sledeci nacin: nema niceg loseg konstatirati da je neka zena zaista lepa (po svim parametrima 🙂) jer hriscani nisu pozvani da zatvorenim ocima hodaju kroz svet i to mu dodje poput konstatacije da je neki auto beli ili crni,da je neko visok ili nizak,da neko lepo peva i t.d...
Ali ako si startu rascistio s pitanjem sta je to na cega imas prava a na cega nemas,onda gotovo refleksno "aktiviras kocnice" nakon konstatacije o lepoti i ides dalje...e sad,zona gde imas neogranicenog prava u efektuiranju tvog libida jeste tvoja zena...Naime,Biblija nas poziva da bukvalno svaku slobodnu priliku koristimo za vatrenu akciju u krevetu sa vlastitom zenom...😉
Lepo, ako si na tom nivou svesti da možeš da zakočiš želju. Ja ne mogu, niti mislim da treba niti da je zdravo. Hiljadu puta mi se desilo da poželim "tuđu" ženu ili bilo koju. To se dešava na podsvesnom nivou. Nije pod našom svesnom kontrolom. Kao što se nisi ni svesno ni namerno zaljubio u "svoju" ženu. Um je na podsvesnom nivou primetio nešto što je kompatibilno sa njim i pretvorio to u želju. Ono što jeste pod našom svesnom kontrolom je da tu želju ne ispunimo ili ispunimo. E sad, ne znam koliko je "kočenje" želje zdravo uopšte. Budisti drugačije pristupaju tome.

robivek

Iskusan
Poruka
5.208
Veoma prosto i logično, znači da želiš tuđe.
Ma ne,to zapravo znaci da imamo globalno zagadjenje i poremecaj klimatskih uslova sa naglaskom na uticaj borbenih dejstava u Ukraini...

Kako god to sebi u glavi da predstaviš, poštovanjem zakona samo zbog
ideje da tako treba, dobijaš strahove, krivice i frstracije.
Kako ko,hriscani generalno nemaju takav utisak...
Dovoljno je
par puta da uradiš nešto zbog čega unutrašnji sukob imaš i već postaješ
isfrustriran, pa te strašno nerviraju oni koji ne poštuju zakone kao ti.
Ne znam kako je kod tebe ali ja licno nemam takvog problema,dakle ne nerviraju me oni koji nemaju iste duhovne standarde kao sto ja imam...

robivek

Iskusan
Poruka
5.208
Lepo, ako si na tom nivou svesti da možeš da zakočiš želju. Ja ne mogu, niti mislim da treba niti da je zdravo.
Molim te nemoj me krivo shvatiti ali ljudi se generalno razlikuju od zivotinja i po tome sto imaju svest i savest pa se u tom smislu od coveka ocekuje da reaguje adekvatno nekim moralnim normama jer bi u suprotnom nastao haos,opsta anarhija...
...zamisli samo tebi se svidja komsijina zena a njemu tvoja maloletna kcer dok onom drugom komsiju kome si 'druzio zenu"dok je bio na sluzbeniom putu se svidja tvoj maloletni sin...i sve je to u stilu " ma nisam ja kriv,to mi se jednostavno svidja i tacka,a posto nemam kocnice a jedan sa foruma krstarica mi cak reko da to nije ni zdravo odo' ja u akciju..." !!! :D

Hiljadu puta mi se desilo da poželim "tuđu" ženu ili bilo koju. To se dešava na podsvesnom nivou.
... konstatirao si da je lepa i privlacna ili si je pozeleo pa si mozda i reagovao kako bi je osvojio...!?

Nije pod našom svesnom kontrolom.
Zapravo jeste pod nasom kontrolom jer smo ljudi,svesna bica a ne zivotinje koje reaguju po nagonu.
Kao što se nisi ni svesno ni namerno zaljubio u "svoju" ženu.
Hmmm,iskreno ona mi se svidela na prvi pogled pa sam onda svesno stupio u akciju koja mi je posla za rukom...ali ti mogu tvrditi da se tada nisam zaljubio u nju,to se definitivno desilo kasnije, u pocetku bih bio srecan i zadovoljan samo da "omrsim brk"i nikom nista,nije mi palo na pamet da razmisljam o ljubavi,pa ovo pa ono...dakle svesno u akciju,pa svesno dalji kontakti,pa svesni izlasci pa svesno... ovo,ono i t.d.
Dakle sve je svesno prijatelju a ono sto nije svesno jeste ukus i prvicna muska ( ili zenska) reakcija u smislu "e svidja mi se" ( ili mozda ne)...

Poslednja izmena:

hm337

Veoma poznat
Poruka
11.384
Ne a pojasnicu i kako:
Sto se tice predmeta,pozeleo jesam recimo da kupim takav auto kao sto ima neko ali definitivno ne i BAS NJEGOV AUTO ukoliko mu nije na prodaju !!!
Sto se tice zena,naviko sam se razmisljati na sledeci nacin: nema niceg loseg konstatirati da je neka zena zaista lepa (po svim parametrima 🙂) jer hriscani nisu pozvani da zatvorenim ocima hodaju kroz svet i to mu dodje poput konstatacije da je neki auto beli ili crni,da je neko visok ili nizak,da neko lepo peva i t.d...
Ali ako si startu rascistio s pitanjem sta je to na cega imas prava a na cega nemas,onda gotovo refleksno "aktiviras kocnice" nakon konstatacije o lepoti i ides dalje...e sad,zona gde imas neogranicenog prava u efektuiranju tvog libida jeste tvoja zena...Naime,Biblija nas poziva da bukvalno svaku slobodnu priliku koristimo za vatrenu akciju u krevetu sa vlastitom zenom...😉
ko može da kaže da nije kao dete brao tuđe trešnje ili da kasnije nije nikad kupio piratski CD sa muzikom ili skinuo sa interneta knjigu ili film bez da plati za njih?

manem78

Domaćin
Poruka
4.868
Zapravo jeste pod nasom kontrolom jer smo ljudi,svesna bica a ne zivotinje koje reaguju po nagonu.
Pa dobro. Ne slažemo se. Kontrola pojave želje u umu je izuzetno visok nivo svesti. Ja ga nemam. Ali mogu da kontrolišem ispunjenje želje. Delo.
A za ovo drugo, ne znam sta bih ti rekao. Ja se nikad nisam namerno i svesno zaljubio. To nije pod mojom kontrolom. Da jeste, mogao bih da izađem na ulicu i da biram u koga ću se zaljubiti.

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
73.670
Pa dobro. Ne slažemo se. Kontrola pojave želje u umu je izuzetno visok nivo svesti. Ja ga nemam. Ali mogu da kontrolišem ispunjenje želje. Delo.
A za ovo drugo, ne znam sta bih ti rekao. Ja se nikad nisam namerno i svesno zaljubio. To nije pod mojom kontrolom. Da jeste, mogao bih da izađem na ulicu i da biram u koga ću se zaljubiti.
Eh, kad bi to tako moglo. :aha: Ja opet ne zbih znala u koga da se zaljubim. :lol:

Što se želja tiče. Jednostavan primer. Nikada deci nisam ograničavala slatkiše,
nisam im pričala da će pokvariti zube i slično. Imali su pristup od kad su naučili
da puze, mestu gde stoje slatkiši i grickalice. Niti su kao mali jeli puno slatkiša,
a i sada baš retko. Stoji im kutija napolitanki ili otvorena čokolada na stolu
danima. Kod mene bi to nestalo odmah. Al ja sam bila podvrgnuta kontroli.
Ne valja za ovo, ne valja za ono, može sad ovoliko, sad nikako, pokvarićeš
ručak, pokvarićeš zdravlje..
A kakva je tek kontrola sprovedena nad svima kada je seks u pitanju. Grešno,
prljavo, sramota i krivica na sve strane.
I sad, umesto da sve to osvestimo i vidimo koliko je u samom korenu zapravo
smešno, treba da kažemo, e, pa Bog je tako rekao i to se jednostavno ne sme.
Time samo dodajemo ulje na vatru.

manem78

Domaćin
Poruka
4.868
Eh, kad bi to tako moglo. :aha: Ja opet ne zbih znala u koga da se zaljubim. :lol:

Što se želja tiče. Jednostavan primer. Nikada deci nisam ograničavala slatkiše,
nisam im pričala da će pokvariti zube i slično. Imali su pristup od kad su naučili
da puze, mestu gde stoje slatkiši i grickalice. Niti su kao mali jeli puno slatkiša,
a i sada baš retko. Stoji im kutija napolitanki ili otvorena čokolada na stolu
danima. Kod mene bi to nestalo odmah. Al ja sam bila podvrgnuta kontroli.
Ne valja za ovo, ne valja za ono, može sad ovoliko, sad nikako, pokvarićeš
ručak, pokvarićeš zdravlje..
A kakva je tek kontrola sprovedena nad svima kada je seks u pitanju. Grešno,
prljavo, sramota i krivica na sve strane.
I sad, umesto da sve to osvestimo i vidimo koliko je u samom korenu zapravo
smešno, treba da kažemo, e, pa Bog je tako rekao i to se jednostavno ne sme.
Time samo dodajemo ulje na vatru.
Igzekli!🙂