Osloboboditi RAM

zx16

Elita
Poruka
17.626
Imas memreduct program.

Pustis ga da pogasi sta se ne koristi u memoriji.

Moze i dok igras igre ili sta vec radis.

Ali generalno nov kompjuter je jedino resenje.

I kad uzimas novi 32 gb rama je 15-16 hiljada i obavezno m.2 ssd disk racunaj 12k. Letece kao ludo.
М.2 може бити и SATA i NVMe а разлика је небо и земља. Сем тога, плоча мора имати подршку, слот М.2
Ево, човек ми донео лап топ а у њему обичан хард диск. Ја га отворим, да очистим хладњак, када тамо слот М.2 са М кључем, а NVMe дискови су са кључем М. Али, има SATA дискова са В&М кључем а нигде не пишр који стандард подржава. Тек када сам пробао оба диска, и погледасо у биосу, видео сам да не подржава NVMe дисковe.
4f090d.jpg

viber_slika_2022-12-14_19-36-54-507.jpg

zx16

Elita
Poruka
17.626
Zabaguje pretrazivac..posebno kad je sila video-materijala na stranici ili neki slozeniji protokol..
Није ти то до рама. Неких 6 година сам користио 7-цу на 4 гб рама и нисам имао проблема. До душе, процесор је био i5 али из 2010.
Сад исти ради на 10-ци са убаченим ССД диском и 8 гб рама и не сецка било где.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
42.272
Није ти то до рама. Неких 6 година сам користио 7-цу на 4 гб рама и нисам имао проблема. До душе, процесор је био i5 али из 2010.
Сад исти ради на 10-ци са убаченим ССД диском и 8 гб рама и не сецка било где.
Znas koji on ima procesor? pentium i to verovatno pre 2007...

zx16

Elita
Poruka
17.626
Znas koji on ima procesor? pentium i to verovatno pre 2007...
Ма видим, зато сам му и написао, није до рама.
Нисам хтео у цревца да идем, да му "пљујем" бабу од компјутера. А од бабе нема девојке! Може мало затезања, оно, пластика, као што сам ја урадио мом лап топу.

BLANKED

Elita
Poruka
20.452
A ha, ako je problem sa seckanjem pretraživača pogotovo ako je neki video u pitanju onda je procesor za penziju.
Plus em što imaš malo ram-a em je to verovatno neki ddr2,ddr3 manja frekvencija i to usporava stvar. Grafika 'ajd koliko toliko procesor može da je kompenzuje

Stvarno bi trebao da razmisliš da ubaciš neku Linux distribuciju dok ne rešiš problem sa tim.
I ubaciš neki lagani browser koliko da ublaži posledice.

Eventualno da pogasiš sve moguće vizuelne efekte i šminku na sedmici

Tzar

Elita
Poruka
17.356
М.2 може бити и SATA i NVMe а разлика је небо и земља. Сем тога, плоча мора имати подршку, слот М.2
Ево, човек ми донео лап топ а у њему обичан хард диск. Ја га отворим, да очистим хладњак, када тамо слот М.2 са М кључем, а NVMe дискови су са кључем М. Али, има SATA дискова са В&М кључем а нигде не пишр који стандард подржава. Тек када сам пробао оба диска, и погледасо у биосу, видео сам да не подржава NVMe дисковe.
Pogledajte prilog 1270713
Pogledajte prilog 1270727
Ako sam napisao da leti onda sigurno nisam mislio na sata.
To je valjda jasno.

zx16

Elita
Poruka
17.626
Ako sam napisao da leti onda sigurno nisam mislio na sata.
To je valjda jasno.
А у чему се огледа то летење? Тај процесор не може ништа озбиљно више терати па не видим од какве помоћи му био NVMe диск у односу на SSD SATA?

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
42.272
А у чему се огледа то летење? Тај процесор не може ништа озбиљно више терати па не видим од какве помоћи му био NVMe диск у односу на SSD SATA?
Njemu je seckanje u browseru problem, to nema veze sa diskom...

Tzar

Elita
Poruka
17.356
A da si procitao video bi da sam mu savetovao da kupi nov racunar.

zx16

Elita
Poruka
17.626
Njemu je seckanje u browseru problem, to nema veze sa diskom...
Појединци и не читају који проблем је наведен али деле савете.
Ево конкретно. Два нет бука, један са процесором Аtom N270 a други са N450. Оба са 2гб рама. Први подржава само Х86 ОС а други Х64. На оба инсталиран исти ОС само што је на првом 32 битни а на другом 64 битни.
Први кочи до лудила а други ради нормално.
Да, OS је win 10 LTSC.

Poslednja izmena: