Orginal Vs Obrada

LastDay

Leptirica
Poruka
5.599

10 verzija koje su mnogo popularnije od originala (prema Spotifaju)

1701253039876.png

Obrada tuđih pesama je umetnost.
Ponekad ponovo zamišljena verzija zaživi svoj život i povremeno nadmašuje ili čak pomračuje original.
Ovo nije lista koja subjektivno poziva na umetničke vrednosti naslovnih verzija u odnosu na originale.
Umesto toga, 10 puta je obrada pesme postala popularnija od originala - barem u modernoj eri striminga.
( Za poređenje je korišćena statistika na Spotifaju od novembra 2023.)

Nirvana - Čovek koji je prodao svet (1994)

Naslovna pesma trećeg albuma Dejvida Bouvija, The Man Who Sold The World,
nikada nije objavljena kao singl.
Nirvanina verzija, snimljena uživo na njihovoj MTV Unplugged sesiji je uhvatila mračnu rezonancu originala.
„Bio sam jednostavno oduševljen kada sam otkrio da se Kurtu Kobejnu sviđa moj rad“
, rekao je Bouvi u intervjuu.

Džoan Džet i Blackhearts - Volim rokenrol (1981)

The Arrows su bili glam rok bend sa sedištem u Londonu 1970-ih pre nego što je izbledeo u mraku.
Međutim, ostavili su za sobom ovaj artefakt, koji je otkrila Džoan Džet i koji je postao veliki globalni hit,
koji je bio na vrhu top lista u SAD, Australiji i još pola tuceta drugih teritorija i bio na 4. mestu u Velikoj Britaniji.

Iskustvo Džimija Hendriksa
Bob Dilan-- Sve vreme stražarska kula (1968)

- verzija All Along The Watchtovera Džimija Hendriksa je zaista zaživela svoj život.
Dilan je jednom napisao:
„Sviđala mi se ploča Džimija Hendriksa o ovome i od kada je umro radim to na taj način…
Čudno kako kada je pevam, uvek osećam da je to na neki način odanost njemu.“

Guns N’ Roses – Živi i pusti da umru (1991)

Napisan od strane Pola i Linde Makartni za istoimeni film o Džejmsu Bondu,
Živi i pusti da umru bio je zaista veliki hit za Wings.
Guns N’ Roses su obradili pesmu tokom sesija za njihove duple albume Use Your Illusion početkom 90-ih.

The Clash - Borio sam se protiv zakona (1978)

I Fought The Law su prvi snimili The Crickets nakon smrti Badija Holija, ali je obrada grupe Bobbi Fuller Four iz 1965. postala hit
– i bila je to verzija koju su Džo Strumer i Mik Džons iz grupe The Clash prvi put čuli .
Pretvorili su je u himnu punk pobune i ugradili toalet u svoj snimak, udarajući čekićem o cevi pisoara kako bi oponašali zvuk zveckanja lanaca.

Džo Koker - Uz malu pomoć mojih prijatelja (1969)

Džo Koker je u potpunosti preradio uz malu pomoć mojih prijatelja, pretvarajući živahnu numeru sa albuma Bitlsa
– koju je pevao Ringo Star na originalu – u sporiji, oštriji soul standard.
Koker je dobio malu pomoć na svom snimku od Džimija Pejdža i BJ Vilsona iz Procola Haruma i to ga je dovelo do skoro trenutne slave.
Po Kokerovoj smrti, Pol Makartni je rekao da je obrada „prosto zapanjujuća“,
dodajući da je „potpuno pretvorio pesmu u himnu duše“.

Metallica - Whiskey In The Jar (1998)

Thin Lizzi nije napisao ovu irsku pesmu, niti su je prvi snimili.
. Postojale su brojne verzije, uključujući snimke The Highvaimen i The Dubliners,
ali Thin Lizzi je postao standard i verzija iz koje je Metallica očigledno crpila inspiraciju.
Mnogi bi rekli da je snimak irskih rokera iz 1972. i dalje konačna verzija,
ali kada je reč o samo strimovanju, Metalika je u velikoj prednosti sa 396 miliona strimova
u poređenju sa Lizinih 86 miliona.

Back