Orbisi kod planeta i kuca

The Rock

Zainteresovan član
Poruka
301
koliko sam gledao ovakva tema jos ne postoji pa me interesuje... Naime vecina astrologa ili svi smatraju da kada se u jedno kuci nalazi planeta koja je blizu pocetka neke druge kuce da se smatra da ta planeta ima onda uticaj i na onu drugu kucu kojoj je blizu... E sad pitanje je od koliki obris treba da bi se znalo da planeta utice i na onu drugu kucu? Koliko sam video neki smatraju da ako je planeta blizu neke kuce da gdedaju samo uticaj na tu kucu iako se ona ne nalazi u toj kuci, malo mi je to glupo i nerazumljivo, logicnije je da ako se nalzai neka planeta blizu neke kuce da ipak glavni uticaj ima na kucu u kojoj se nalazi a da moze da pravi uticaj i na drugu kucu koja je blizu te planete...
Meni napr. Uran mi je u 7.kuci na 10,22stepenu a 8kuca mi pocinje na 11.29stepenu, znaci obris je malo veci od jednog stepena, isto tako imam Mars u 5.kuci na 5,24stepenu a 6.kuca mi pocinje na 7,44stepenu, znaci tu je veci obris... kako da ja sad tumacim ovo... Po meni bi trebalo da znaci da su te dve planete u 5 i 7 kuci ali da imaju neki uticaj na 6. odnosno 8 kucu...?
Ako bi neko mogao da mi malo razjasni :D
 
koliko sam gledao ovakva tema jos ne postoji pa me interesuje... Naime vecina astrologa ili svi smatraju da kada se u jedno kuci nalazi planeta koja je blizu pocetka neke druge kuce da se smatra da ta planeta ima onda uticaj i na onu drugu kucu kojoj je blizu... E sad pitanje je od koliki obris treba da bi se znalo da planeta utice i na onu drugu kucu?

Dozvoljen orbis je 5 stepeni.

Koliko sam video neki smatraju da ako je planeta blizu neke kuce da gdedaju samo uticaj na tu kucu iako se ona ne nalazi u toj kuci, malo mi je to glupo i nerazumljivo, logicnije je da ako se nalzai neka planeta blizu neke kuce da ipak glavni uticaj ima na kucu u kojoj se nalazi a da moze da pravi uticaj i na drugu kucu koja je blizu te planete...
U pravu si.

Meni napr. Uran mi je u 7.kuci na 10,22stepenu a 8kuca mi pocinje na 11.29stepenu, znaci obris je malo veci od jednog stepena, isto tako imam Mars u 5.kuci na 5,24stepenu a 6.kuca mi pocinje na 7,44stepenu, znaci tu je veci obris... kako da ja sad tumacim ovo... Po meni bi trebalo da znaci da su te dve planete u 5 i 7 kuci ali da imaju neki uticaj na 6. odnosno 8 kucu...?

Tacno, planete jesu, pa jesu u toj kuci, ali sasvim sigurno da vrse uticaj na sledecu,
kod tebe pogotovo jer jer je orbis i manji od 5 stepeni.
 
The Rock, orbisi se ne vezuju za aspekte već za planete... Doduše MA to radi po aspektima, pa ti izaberi šta ti se više sviđa... Po TA, orbisi planeta su:
Sunce 15[SUP]o[/SUP]
Mesec 12[SUP]o[/SUP]
Merkur 7[SUP]o[/SUP]
Venera 8[SUP]o[/SUP]
Mars 8[SUP]o[/SUP]
Jupiter 10[SUP]o[/SUP]
Saturn 10[SUP]o[/SUP]
Kuće, čvorovi i sl imaju orbis 0[SUP]o[/SUP]

Dozvoljene orbise dobijaš iz polovine zbira pojedinačnih orbisa...
Npr za Mesec i Mars bi bilo (12[SUP]o[/SUP]+8[SUP]o[/SUP])/2=10[SUP]o[/SUP] i to važi za bilo koji aspekt Meseca i Marsa. Čim je neki aspekt Meseca i Marsa u okviru tih 10[SUP]o[/SUP], taj aspekt postoji. To važi i za konjunkcije, opozicije, kvadrate, sekstile i trigone.
U slučaju aspekta planete i kuće Npr Mesec i Asc (12[SUP]o[/SUP]+0[SUP]o[/SUP])/2=6[SUP]o[/SUP] tako da Mesec gradi aspekt sa Asc ukoliko je orbis tog aspekta do 6[SUP]o[/SUP]. (ovo važi za aspekt Meseca sa bilo kojim vrhom kuće, što će reći da npr Mesec koji je u 8-oj kući, a udaljen je do 6[SUP]o[/SUP] od vrha 9-e kuće, počinje da vrši uticaj i na 9-u kuću)
 
uf... malo za sad slabo kontam, sta si napisala ali skontacu vremenom... :)
kontretno me zanima jedna stvar... kada sam pravio svoju natalnu kartu u astro. postojao mi je trigon izmedju jupitera koji mi je u devici na 8,16 stepenu i meseca u biku na 17,37 stepenu, znaci obris je 9 i nesto stepeni, dok kod nekog drugog programa ne postoji trigon izmedju ove dve plane... :eek: Nekako mi je logicnije i ispravnije da gledam kroz astro... :)
 
Taj aspekt postoji, ali pitanje je da li će se njegov uticaj pokazati. Najbitniji su egzaktni aspekti, zatim partilni, pa oni koji imaju manji orbis. Ukoliko npr imaš neki aspekt čiji je orbis manji od 1[sup]o[/sup](tj ako je partilan ili egzaktan), a ima značenje suprotno tom trigonu koji imaš, taj trigon nećeš ni osetiti...
 
uf... malo za sad slabo kontam, sta si napisala ali skontacu vremenom... :)
kontretno me zanima jedna stvar... kada sam pravio svoju natalnu kartu u astro. postojao mi je trigon izmedju jupitera koji mi je u devici na 8,16 stepenu i meseca u biku na 17,37 stepenu, znaci obris je 9 i nesto stepeni, dok kod nekog drugog programa ne postoji trigon izmedju ove dve plane... :eek: Nekako mi je logicnije i ispravnije da gledam kroz astro... :)

U principu se uzimaju u obzir aspekti do 10 stepeni,sve preko toga ima slabije delovanje ili nikakvo,narocito ukoliko su separacioni.
Ti valjda znas da li osecas taj aspekt ili ne.

Od kad je ukinuto stavljanje karti u potpis,nikako se ne snalazim,nema sanse da trazim neciju kartu po forumu,inace bih ti sad opisala kroz koje segmente i na koji nacin bi trebao osecati taj aspekt,ako ne znas.
 
:per: ljuuuudi mora da se pazi ;) malo zraknite u paralele i kontraparalele posto su oni zapravo konjunkcije i opozicije samo lakse i uvek ojacavaju neki aspekt, recimo, ako posto paralel izmedju planete 1 i 2 a izmedju tih planeta neki aspekt, ovaj aspekt ce biti ojacan po svom dejstvu. Paraleli i kontrapareli (do 2* orbis) . inace kad bacite pogled na paralele i malo obratite paznju da li postoji nekakav znacajan ugao *a uvek postoji* :per: izmedju ta dva tela (vi cesto nemate u pdfu astro.coma sve i cesto nam pise negde opozicija umesto da stoji nesto drugo, tipa kvindecila - sto NIJE ISTO!!!!! ili recimo nadje se kakav septil :mrgreen: pa onda shvatite kako za dobru analizu treba prvo matematicka dobra analiza :mrgreen: - onda cete lakse ovladati. Sto blize, to zesce :per: dakle manite se konjunkcija od 12* (primetila sam da astro.com ume cestoooo ovo da oznaci kao konjunkciju cisto napominjem kad radite nehotice...) a obratite paznju na vigintil recimo :super: tako da, cudesna je ova nauka :heart:
 
Набавите књигу од Мила Дупора ''Не вјеруте , провјерите'' и ту имате лепо обрађене орбисе међу аспектима.

Иначе, свако ко се бави астрологијом, пре или касније, сам формира неке вредности орбиса на основу емпирије.

Неки аспекти у неким хороскопима раде и у великом орбису, а у неким не раде ни у мањем...
 
Interesuje me Vaše mišljenje, dali pri analizi natalne karte uzimate u obzir aspekt planeta koje prave neki aspekt (pored konjukcije) sa vrhom nekog polja (kuće) i dali to činite samo sa Ascedentom i MC-om ili i sa drugim vrhovima polja? Takođe me interesuje koliki uzimate orbis u ovim slučajevima? Dali je orbis kod ASC-a i MC-a veći u odnosu na vrhove drugih polja? :dontunderstand:

NPR. Merkur u trigonu sa Vrhom 6 polja
Jupiter u opoziciji sa Vrhom 8 polja
ili recimo Mars u kvadratu sa Ascedentom...:)
 
Može da se koristi ali su aspekti planeta sa uglovima najbitniji. Orbisi su otprilike isti kao i za aspekte među planetama, mada ja ne bih računala preko 5 stepeni.

Jedino što nikada nisam čula da je neko računao kao aspekt opoziciju neke planete i vrha kuće :) pošto je primarnije da je to konjunkcija sa vrhom njoj suprotne. Ostale aspekte (naročito ako su egzaktni) - trigoni, kvadrati itd., da.
 
Može da se koristi ali su aspekti planeta sa uglovima najbitniji. Orbisi su otprilike isti kao i za aspekte među planetama, mada ja ne bih računala preko 5 stepeni.

Jedino što nikada nisam čula da je neko računao kao aspekt opoziciju neke planete i vrha kuće :) pošto je primarnije da je to konjunkcija sa vrhom njoj suprotne. Ostale aspekte (naročito ako su egzaktni) - trigoni, kvadrati itd., da.

Slažem se da su aspekti planeta sa uglovima najbitniji, ja sam na osnovu proučavanja uvideo da takvi aspekti deluju sa uglovima do 7 stepeni, a kada je konjukcija u pitanju do 10. Kod ostalih vrhova polja primetio sam da takvi aspekti deluju do 5 stepeni. Mislim da deluje i opozicija, ali samo nema tako jak uticaj kao ostali aspekti. Opet naravno kao i obično najviše utiču dispozitori ili jake planete...
 

Back
Top