Quantcast

Optimum rezolucije i kompresije video-materijala?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Ja već na svom prastarom monitoru npr. vidim 'mrlje' na crno-belim shemama u JPG formatu. Kakva je situacija sa video-materijalom? Imamo neku rezoluciju i kompresiju. Zatim to recimo razvlačimo na 4K, pa od 'oštećenog' materijala apskejlingom radimo još oštećeniji materijal pa rezultat može biti očajan? Ili ne?

jolemisa

Veoma poznat
Poruka
12.322
Ja već na svom prastarom monitoru npr. vidim 'mrlje' na crno-belim shemama u JPG formatu. Kakva je situacija sa video-materijalom? Imamo neku rezoluciju i kompresiju. Zatim to recimo razvlačimo na 4K, pa od 'oštećenog' materijala apskejlingom radimo još oštećeniji materijal pa rezultat može biti očajan? Ili ne?
Koliko godina gledamo u te monitore,uopste nije problem da nam promaknu takvi problemi.Neke stvari ni sa naocarima ne mogu da uocim.

Mita Komita

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.918
Da, rezultat može i često je očajan ako "upsample" originalni video ili sliku koji su već lošeg kvaliteta. Uvećanje do nekih 20% može da bude pristojno. Dupliranje veličine ne.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.