Oprosti... za ono od pre 13 godina!

Meda Božanin

Ističe se
Poruka
2.440
Ima li smisla... znacaja... nacina... iskupiti se za neko ljubavno nedelo... nesto od pre mnogo vremena... raskid bez objasnjenja... beg iz veze bez razloga... ljubavni hir... ista sta ste ucinili iz bilo kakvog razloga a proizvelo je ljubavne jadi drugoj (dragoj) osobi...
Ne mislim da je moguce izviniti se, dobiti oprostenje... smisao vidim u objasnjenju svojih davnih (ne)dela osobi koju su ta (ne)dela pogodila.
Dve osobe sam povredio... bezrazlozno... potpuno nepotrebno (mada to onda nisam tako dozivljavao) i njima sam rekao/objasnio zasto mislim da sam tada tako uradio.
Oprostenje nisam trazio iako sam ga mozda i dobio...

Da li ste se ikada, mnogo godina kasnije, priznali svoje ljubavno nedelo osobi koju je to nekada davno povredilo?

Da li bi vam bilo lakse/drago da vam neko prizna to isto?
 
Nažalost osobe koje su me bilo kada povredile ne želim da vidim. Ako bi se pojavile, dobile bi oproštaj bez problema. Ali to nije pravo praštanje, čim ne želim da ih vidim.
Sve dok sa nekim imaš lični odnos, želiš da ga vidiš, da ga zamoliš za oproštaj ili on tebe, sve je u redu sa tobom, ali kada ta osoba ne postoji u tvom životu više, loše je pre svega za tebe.

Praštanje je teška stvar, koliko god se sebi činili velikim praštačima.
 
Da li bi vam bilo lakse/drago da vam neko prizna to isto?
meni su "kao" priznavali da su pogresili. nije mi znacilo i sto kaze taisa te ljude ne zelim da vidim... prebolela sam povredu, nije u tome stvar.
nego u tome da vidim da su ti ljudi ostali isti i da bi opet ucinili ono sto su meni (samo nekom drugom).
znacilo bi mi da vidim da se enko promenio na bolje. stvarno promenio. makar mi nikad ne rekao nista.
 
Nažalost osobe koje su me bilo kada povredile ne želim da vidim. Ako bi se pojavile, dobile bi oproštaj bez problema. Ali to nije pravo praštanje, čim ne želim da ih vidim.
Sve dok sa nekim imaš lični odnos, želiš da ga vidiš, da ga zamoliš za oproštaj ili on tebe, sve je u redu sa tobom, ali kada ta osoba ne postoji u tvom životu više, loše je pre svega za tebe.

Praštanje je teška stvar, koliko god se sebi činili velikim praštačima.

Nadam se da se ovo pre svega odnosi na ljubavne povrede
 
meni su "kao" priznavali da su pogresili. nije mi znacilo i sto kaze taisa te ljude ne zelim da vidim... prebolela sam povredu, nije u tome stvar.
nego u tome da vidim da su ti ljudi ostali isti i da bi opet ucinili ono sto su meni (samo nekom drugom).
znacilo bi mi da vidim da se enko promenio na bolje. stvarno promenio. makar mi nikad ne rekao nista.

Ako je ta osoba nestala iz tvog zivota... pa se pojavila mnogo godina kasnije... kako drugacije da vidis to isto ako ti ta osoba ne kaze da je prihvatila odgovornost za svoja dela... kako drugacije da ti pokaze da se promenila na bolje?

Bez trazenja oprostaja... samo prihvatanje odgovornosti...
 
Ako je ta osoba nestala iz tvog zivota... pa se pojavila mnogo godina kasnije... kako drugacije da vidis to isto ako ti ta osoba ne kaze da je prihvatila odgovornost za svoja dela... kako drugacije da ti pokaze da se promenila na bolje?
vidis, bre kakav je neko. a narocito neko sa kim si bio blizak.
stvari se vide. dva sata dobrog razgovora o raznim stvarima - i vidis.

a ova situacija sto je ti opisujes - to meni deluje malo... pa - ovako:
osoba A cimne osobu B posle mnogo godina. a davno je osoba B propatila zbog osobe A... osoba B odavno ima novi zivot (ili vise novih zivota) i osoba A nije znacajna... i oh tako je lepo kad te se neko seti, pa jos dodje sa pricom o proslosti i odgovronosti... divno da se popije kafa i podigne ego i divno je da se setis sebe kad si bio jako jako mlad... oprostiti? sto da ne, nije mi vise bitno...

meni je to kic. ne moze se u istu vodu dvaput...
 
Nadam se da se ovo pre svega odnosi na ljubavne povrede

Naravno, to su može se reći "teške" povrede, ali i druge povrede su povrede,
Lepo reče moje srce, ukoliko taj želi da se promeni, grize ga savest i sl., treba ga prihvatiti kao nekoga"...ko mrtav beše i ožive....", ali ponavljam da je pravo praštanje, a i pokajanje često na klimavim nogama.
Oprostio si mu kada ga voliš, a ne zato što ti više nije bitan.
 
a sta ako je priznanje samo jos jedan nacin da se ponisti odgovornost?
Nije mi tako palo na pamet... a doduse i ne vidim kako je moguce da neko prihvati odgovornost za nesto a da time ponisti odgovornost za svoje (ne)delo.
Hoces malo da mi pojasnis kako to mislis?

Imam iza sebe samo jedno nedelo i preplatila sam ga. Al' ok... da ne gresimo, nista ne bi naucili...
Nije mi oprosteno, al' sam sebi oprostila...

Ako je rukovodstvo ka svemu poteklo iz samooprostenja i olaksanja... bas i ne vidim smisao,... jer lakse mije da oprostim samom sebi nego da priznam da sam gresio.
O placanju za svoja nedela mogao bih da ispostavim kafanski racun sa sve "Lepa Brena za 4 osobe" i "APP" ali ja to nisam pomenuo osobama kojima sam priznao i prihvatio odgovornost za davne dogadjaje. Ne bih nikada ni pomenuo jer to iskrivljuje sav smisao u pravcu: gresio sam... platio sam... dakle sad smo kvit! A ne moze se za sopstveno ljubavno nedelo platiti tudjim ljubavnim nedelom, nad sobom.
 
Medo... Ja sam mišljenja da je najlakše oprostiti nekom ko nam ne znači (puno)... teško je oprostiti nekome koga volimo (ili smo voleli), a ko nas je mnogo povredio... I koliko iskrenije oprostimo, utoliko se osećamo posebnije, ispunjenije, više i prostranije nego što smo sada...
To je što se tiče stava te osobe kojoj treba da se izvineš.

Što se tiče izvinjenja... Ja mislim da nikad nije kasno za to... Jeste da mnoge stvari vremenom gube smisao, ali mnoge stvari i dobijaju vremenom jasnija obličja, postaju - smislenije...
Kao što delo postaje umetnost tek kad se autor udalji od njega... i slika izazove tek emociju kad se odmakneš od nje...

Neki nikad ne shvate ili ne žele da prihvate to, da su nekog dragog povredili.
Nikad se ne suoče sa sobom i sa tom osobom, a vreme razjeda... sve se to negde gomila... posle te krnji... pa postaješ ozlojeđeniji, uplašeniji, nemilosrdniji...

Lepo je kad je neko u stanju da prizna da je nekog povredio, naročito kada se radi o odnosu gde je bilo ljubavi. I ako je bilo ljubavi, ni posle sto godina izvinjenje nije beskorisno...

To je ogromna stvar, umeti videti sebe kako si bio nekada grub i nepravedan i reći tu strašno tešku reč: izvini...
 
Osoba koja po prirodi nije odgovorna, zaboravice sta je uradila vrlo brzo. A ako nekog nesto muci mnogo godina i ima potrebu da kaze, ne bih to nazvala bas "ponistavanjem odgovornosti".

wild, tesko da to nekog muci mnogo godina aktivno... ne ide to tako... nego svako dodje u situaciju licne krize (zbog petih razloga), obicno kad se blizi sredovecnost - mentalna ili starosna... i onda se krene po dubokom oranju u zivot i zelji da se sadasnji problemi rese tako sto cemo - nuto cuda - retroaktivno, za nesto sto je i bog zaboravio, postati dobri.

oh, tako je divno i lako biti bestezinski dobar...
 
ne bih to nazvala bas "ponistavanjem odgovornosti".
ja bih.
ko si bre ti da mi posle 13 godina dolazis i rusis mi mir koji sam (recimo) s mukom izgradila posle tvog dzukackog postupka? ako tada kad mi je bilo tesko nisi nasao za shodno da mi objasnis zato si to uradio, danas meni to ni najmanje nije potrebno. a ako hoces da olaksas svoju necistu savest idi kod popa ili terapeuta, mene ostavi na miru.
 
vidis, bre kakav je neko. a narocito neko sa kim si bio blizak.
stvari se vide. dva sata dobrog razgovora o raznim stvarima - i vidis.

a ova situacija sto je ti opisujes - to meni deluje malo... pa - ovako:
osoba A cimne osobu B posle mnogo godina. a davno je osoba B propatila zbog osobe A... osoba B odavno ima novi zivot (ili vise novih zivota) i osoba A nije znacajna... i oh tako je lepo kad te se neko seti, pa jos dodje sa pricom o proslosti i odgovronosti... divno da se popije kafa i podigne ego i divno je da se setis sebe kad si bio jako jako mlad... oprostiti? sto da ne, nije mi vise bitno...

meni je to kic. ne moze se u istu vodu dvaput...

Slozio bih se kada bi jadar svega bio zahtev za oprostenjem.
Ne mogu da se slozim ako je zahtev pa i samo oprostenje nebitno... sta vise... nepozeljno.
Jer ne moze neko, sve i da hoce, da ti oprosti... moze samo to i da kaze...
 
Nije mi tako palo na pamet... a doduse i ne vidim kako je moguce da neko prihvati odgovornost za nesto a da time ponisti odgovornost za svoje (ne)delo.
Hoces malo da mi pojasnis kako to mislis?
pojasni ti meni sta si ti konkretno ucinio time sto si "prihvatio odgovornost"?
kako izgleda "prihvatanje odgovornosti" nakon 13 godina za nesto sto se ne desava?

EDIT: evo, parka super napisala... dolaskom ponovnim u neciji zivot, da ga podsetis na ruznu proslost (i njemu bolnu) cinis samo jos jedan sebican akt. koga bre briga sta si ti shvatio i odakle ti pravo da time uznemiravas drugog?
 

Back
Top