Quantcast

Oprosti... za ono od pre 13 godina!

IVANUCCIA

Zainteresovan član
Poruka
129
Jesam i bilo mi je mnogo lakse. Sela sam nakon manje od 13 godina i porazgovarala sa osobom koju sam povredila. Vremenska distanca nam je puno pomogla. Al sto je ucinjeno ucinjeno je i ne moze se ispraviti. Sve u svemu sebe sam najvise povredila. Ljudi idu dalje ....

PetrolBoy

Poznat
Poruka
7.656
Ima li smisla... znacaja... nacina... iskupiti se za neko ljubavno nedelo... nesto od pre mnogo vremena... raskid bez objasnjenja... beg iz veze bez razloga... ljubavni hir... ista sta ste ucinili iz bilo kakvog razloga a proizvelo je ljubavne jadi drugoj (dragoj) osobi...
Ne mislim da je moguce izviniti se, dobiti oprostenje... smisao vidim u objasnjenju svojih davnih (ne)dela osobi koju su ta (ne)dela pogodila.
Dve osobe sam povredio... bezrazlozno... potpuno nepotrebno (mada to onda nisam tako dozivljavao) i njima sam rekao/objasnio zasto mislim da sam tada tako uradio.
Oprostenje nisam trazio iako sam ga mozda i dobio...

Da li ste se ikada, mnogo godina kasnije, priznali svoje ljubavno nedelo osobi koju je to nekada davno povredilo?

Da li bi vam bilo lakse/drago da vam neko prizna to isto?
*** imam 22 godine..... nisam siguran za to.... mada ima jedna djevojcica kada sam imao 4 godine... vjerio sam se s njom u obdanistu i njenom drugaricom... morat cu joj to priznat... :D

Poruka
51.006
Ima li smisla... znacaja... nacina... iskupiti se za neko ljubavno nedelo... nesto od pre mnogo vremena... raskid bez objasnjenja... beg iz veze bez razloga... ljubavni hir... ista sta ste ucinili iz bilo kakvog razloga a proizvelo je ljubavne jadi drugoj (dragoj) osobi...
Ne mislim da je moguce izviniti se, dobiti oprostenje... smisao vidim u objasnjenju svojih davnih (ne)dela osobi koju su ta (ne)dela pogodila.
Dve osobe sam povredio... bezrazlozno... potpuno nepotrebno (mada to onda nisam tako dozivljavao) i njima sam rekao/objasnio zasto mislim da sam tada tako uradio.

Da li ste se ikada, mnogo godina kasnije, priznali svoje ljubavno nedelo osobi koju je to nekada davno povredilo?

Paaaa.... Medo, koliko god se trudili da budemo iskreni, iskrenost može ponekad i da zaboli.
Moguće je izviniti se, ali to ne garantuje praštanje. Izvinjavati se posle toliko godina znači samo jedno - skidanje bremena sa sopstvene savesti. I onda 'ladno možeš i da utripuješ da ti je oprošteno; šta ima veze ako i nije, jer si se već 'olakšao' poput onog brice koji je iskopao rupu da bi u nju viknuo kako car ima kozje uši.

Ne treba ništa priznavati, nikad. Barem ne samoinicijativno.

Borg

Domaćin
Poruka
4.342

ima stvari na koje danas gledam drugacije i vidim svoju krivicu i mozda neposteno ponasanje, ali eto ne mislim da posle toliko vremena to ista moze nekome da znaci osim meni, dovoljno mi je da sam uopste skontala. uostalom i ti sam kazes da nisi bio svestan sta radis tako da ne razumem sta te je zaista spopalo.
a opet s druge strane ne ocekujem niti mislim da iko ista treba meni da objasnjava, narocito posle toliko vremena. bilo je kako je bilo i sta sad. mada mozda zavisi i od toga sta se dogodilo.

zelenooka

Domaćin
Poruka
3.948
Ne mislim da se radi o iskupljenju, isuviše mi ta reč sebično zvuči.
Ali mislim da je sasvim OK nekom posle 2-3-15 godina objasniti neke stvari, ukoliko su ostale nedorečene...
Imam u bližoj okolini par ljudi koji još uvek žive u prošlosti i malo malo pa se zapitaju zašto se završilo tako kako se završilo?
Čini mi se da bi im neko objašnjenje, bilo kakvo, značilo mnogo.
I ne mislim da bi to uopšte uticalo na njihove sadašnje veze, jednostavno ih progone ti duhovi koje, valjda, moraju osloboditi da bi se sve kockice složile.

svesnaglista

Legenda
Poruka
58.113

Браво. :D

Никада од тебе астролог... превише истине, превише... а о гиржи савести да не говоримо...:mrgreen:

За истину никада није касно. Можда би се те мукице и наредних 13 година питале где су погрешиле...:roll:
Има особа које у свему своју грешку виде.
Чак и ако им та ружна сећања неће постати лепша, макар ће им бити јаснија...

Мени таква признања нису потребна. Ја сам сасвим сигурна да су сви који су ме повредили сииилно погрешили. :mrgreen:

Јесам једној особи објаснила своје поступке. Са све закашњењем од пар година...
Не из разлога да оправдам себе, него баш напротив... да објасним да је грешка моја и само моја...
Уф. Што је било незгодно...:roll:

Ал ето... преживех...:D

Neva

Poznat
Poruka
7.345
Ako me neko svesno povredi, ne mora ni da se javlja, ni da se izvinjava...Znam da je ljudski oprastati, ali nisam spremna za to ponekad...

Sitnice je teze opravdati...Ja pravim sitne greske u koracima....ko hoce neka mi oprosti u hodu, ko nece daj da se pozdravimo...posle toliko godina bilo bi smesno zvati...ja sam zlopamtilo....

Dijenek

Elita
Poruka
22.021

Да.
Појма немам како бих реаговао...

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.392
Oprostaj covek daje bez obzira sto nema "nadoknade", inace ne bi bio oprostaj.
Htela sam upravo to da kažem.
Nego ljudi sve pretvore u pitanje: ''Koja mi je korist od toga?''
Sve nekakvi trgovinski odnosi... pih...

U suštini, sad ne kapiram smisao teme, tj. nameru postavljača.
Moji su odgovori uglavnom minirani, možda bih ja mislila loše da treba meni neko posle 13 godina da se izvini za svu bol koju mi je priredio, možda bi mi bilo svejedno, a možda bih se osećala razneženo...

Sad sam u + fazi, a možda i odrastam, a možda... Ne znam, ali imam lepe misli i lepe želje...

Javljam se za 15-ak godina, sa nekim većim iskustvom... ;) sad ne smatram sebe mudrom da o velikim stvarima pričam... već samo pametnom, a to često nije dovoljno...

... nema apsolutnih istina... to bar mislim... i sve se razlikuje od osobe do osobe... pa čak se i u jednoj osobi stalno nešto kovitla, menja... treba naučiti prihvatati i sebe i druge najbolje, najiskrenije i najrazumnije što možemo...

Priznati svoju grešku i time sebi olakšati teret - ja u tome ne vidim nište sebično, vidim spremnost, vidim hrabrost, a to je gotovo uvek vrlina...

...eh, koliko je ljudi što im nikad ne dođe iz d... u glavu...

S_K_V_O

Iskusan
Poruka
6.168
slazem se sa moje srce.
velika je istina da ljudi (uključujući i mene) rese da ispravljaju svoje greske onda kada padnu u svojim ocima, u krizama, kad požele da se promene. tu je najlakše "ispraviti" prošlost putem pokajanja. sa devizom "od danas okrećem novi list". aha.
ako je neko bio nekorektan prema meni onda kada mi je bilo teško, kada prihvatim realnost (što se normalnoj osobi posle 13 godina mora desiti) i dobijem pouku iz te životne situacije, više mi nije potrebno nikakvo objašnjenje (ljudi ipak ne žive u španskim serijama u kojima tragični zapleti određuju njihovu sudbinu, pa verujem da bi tvoja konkretna priča izazvala skroz drugačije reakcije).
uradio si ono što si uradio, zar ne misliš da malo previše značaja pridaješ sebi i svojim postupcima?
ti si mogući razlog izopačenja njenog života, ali i potencijalni spasitelj, ključ ka njenoj sreći?! aloooo?!
ti si za sebe našao opravdanje, ali zašto misliš da bi neko drugi trebalo da razume i opravda tvoje razloge? pa taj ko je to želeo to je već uradio. razumeo nekako, na svoj način, i oprostio. ili shvatio da na ovom svetu ima raznih ljudi...šta god.
da li si uopšte sposoban da razlučiš šta je tvoj motiv - pomoć drugom ili pranje sopstvene savesti?
šta ti se desilo pa ti je ta humanitarna akcija pala na pamet posle 13 godina?

tara

Buduća legenda
Poruka
29.236
hm,ako je proloto toliko vrmena verujem da sam uspela da to prevazidjem i izgradim svoj ziovt,da sam izgradila neki mir,da sam to zaista zaboravila...u tom slucaju ne,ne bih volela da neko dodje i objasni mi zbog cega je nekada davno ispao skot..e,sada ako npr nisam sredila svoja osecanja,ako je sve to jos uvek zivo(sto je verujem neverovanto posle 13 godina i ne zna ni zasto pisem) onda bih zelela da cuje to objasnjenje...

Meda Božanin

Aktivan član
Poruka
1.762
Htela sam upravo to da kažem.
Nego ljudi sve pretvore u pitanje: ''Koja mi je korist od toga?''
Sve nekakvi trgovinski odnosi... pih...

U suštini, sad ne kapiram smisao teme, tj. nameru postavljača.
Moji su odgovori uglavnom minirani, možda bih ja mislila loše da treba meni neko posle 13 godina da se izvini za svu bol koju mi je priredio, možda bi mi bilo svejedno, a možda bih se osećala razneženo...

Sad sam u + fazi, a možda i odrastam, a možda... Ne znam, ali imam lepe misli i lepe želje...

Javljam se za 15-ak godina, sa nekim većim iskustvom... ;) sad ne smatram sebe mudrom da o velikim stvarima pričam... već samo pametnom, a to često nije dovoljno...

... nema apsolutnih istina... to bar mislim... i sve se razlikuje od osobe do osobe... pa čak se i u jednoj osobi stalno nešto kovitla, menja... treba naučiti prihvatati i sebe i druge najbolje, najiskrenije i najrazumnije što možemo...

Priznati svoju grešku i time sebi olakšati teret - ja u tome ne vidim nište sebično, vidim spremnost, vidim hrabrost, a to je gotovo uvek vrlina...

...eh, koliko je ljudi što im nikad ne dođe iz d... u glavu...
Jok be Sokolice_M, ja sam hteo da napravim razliku izmedju svega iz prvog posta u svetlu motivacije dobijanja oprostenja nasuprot svega bez motivacije oprostenja... sta vise bez prihvatanja oprostenja kao vrhunsko priznanje krivice.
Znam, sada, od onomad, koliko je jadno nesto sta sam uradio tim dvema osobama (iako takvih stvari ima na svakom koraku danas i ljude ne grize savest zbog toga). Jer jednostavno, nisam vise takva osoba. Odavno vise nisam takva osoba. Nekad jesam bio i to je deo moje biografije. Oprostenje osobe koju sam povredio ne moze da obrise deo moje biografije nikako pa zato JA ne vidim smisao da mi se oprosti nesto sta nikako vise ne mogu da popravim... mogu samo da ublazim moguce efekte a efekti, moguce je, mozda traju i dan danas kod tih osoba.
Slazem se da je orostenje ili pomirenje sa cinjenicama jedna dobra stvar. Odlicna. Ovo sta sam ja uradio je slicno ali ne i isto jer oprostenje nisam prihvatio iako mi je ponudjeno. Bitno je, mozda, da onaj ko moze da ponudi oprostenje i da ponudi isto... kao znak da nema trajnih posledica koje sam JA LICNO izazvao.

Браво. :D

Никада од тебе астролог... превише истине, превише... а о гиржи савести да не говоримо...:mrgreen:

За истину никада није касно. Можда би се те мукице и наредних 13 година питале где су погрешиле...:roll:
Има особа које у свему своју грешку виде.
Чак и ако им та ружна сећања неће постати лепша, макар ће им бити јаснија...

Мени таква признања нису потребна. Ја сам сасвим сигурна да су сви који су ме повредили сииилно погрешили. :mrgreen:

Јесам једној особи објаснила своје поступке. Са све закашњењем од пар година...
Не из разлога да оправдам себе, него баш напротив... да објасним да је грешка моја и само моја...
Уф. Што је било незгодно...:roll:

Ал ето... преживех...:D
Ja sam bas tako i razmisljao pre nego sto sam prvi korak napravio ka prihvatanju odgovornosti za moje postupke. Da razjasnim i na cistinu stavim cinjenice, da se zna da sam JA i samo JA bio taj koga se stidim danas a ko je povredio te dve odsobe. To, barem meni, puno znaci iako ne bi promenilo nista po pitanju osecanja u zadnjih 13 godina.

Ne mislim da se radi o iskupljenju, isuviše mi ta reč sebično zvuči.
Ali mislim da je sasvim OK nekom posle 2-3-15 godina objasniti neke stvari, ukoliko su ostale nedorečene...
Imam u bližoj okolini par ljudi koji još uvek žive u prošlosti i malo malo pa se zapitaju zašto se završilo tako kako se završilo?
Čini mi se da bi im neko objašnjenje, bilo kakvo, značilo mnogo.
I ne mislim da bi to uopšte uticalo na njihove sadašnje veze, jednostavno ih progone ti duhovi koje, valjda, moraju osloboditi da bi se sve kockice složile.
Ni malo nisam zeleo da se iskupim ovime niti da olaksam sebi. Da sam umro bez da sam rekao ista, ziveo bih manje vise identicno kao sto sada zivim. Jedino breme koje sam imao povodom svega je da mozda moji nekadasnji postupci i danas proganjaju nekoga, te dve osobe.

Paaaa.... Medo, koliko god se trudili da budemo iskreni, iskrenost može ponekad i da zaboli.
Moguće je izviniti se, ali to ne garantuje praštanje. Izvinjavati se posle toliko godina znači samo jedno - skidanje bremena sa sopstvene savesti. I onda 'ladno možeš i da utripuješ da ti je oprošteno; šta ima veze ako i nije, jer si se već 'olakšao' poput onog brice koji je iskopao rupu da bi u nju viknuo kako car ima kozje uši.

Ne treba ništa priznavati, nikad. Barem ne samoinicijativno.
Sta mislis koliko mene boli ta istina da sam ostavio 2 osobe koje su mene volele (to sam siguran) na najkretenskiji nacin? Sta mislis koliko se ja stidim samog sebe u te dve situacije?
Ne zelim da mi bude oprosteno. Olaksanja nema, barem ne kod mene.
Zivot ide svojim tokom, to sta sam ja uradio je mala beba prema onome sta drugi rade onima koji ih vole... i vecina nastavlja da zivi da lje kao da se nista nije ni desilo. Ja jednostavno nisam hteo da ostavim taj deo utrine nepometen, ne ociscen. Ostalo je tamo trnje koje ce to biti vjeki vjekov ali djubre je ocisceno.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.