Operski gradovi postaju novi stimulans kineske turističke industrije

oktobar49

Primećen član
Poruka
745
P5ZHoHU.jpg


Pojava gradova koji pokušavaju da privuku turiste nudeći im tradicionalne lokalne operske i pozorišne performanse poslednjih godina,izazvala je dosta diskusije u Kini,naročito nakon nedavnog projekta pokrenutog u avgustu kojim se tražila transforacija Shengzhoua i Zheijang provincije (mesta gde je Yueju opera nastala) u ''prijateljsko okruženje prvoklasnog operskog grada.''

Projekat grada Yueju opere nastoji da promoviše turizam izgradnjom desetak operskih zgrada u kojima će se izvoditi tradicionalna Yueju opera,kao i ostale drame iz vremena dinastije Yuan (1279-1368),Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911),uz podizanje čitavog kompleksa restorana,pansiona i poslovnog prostora - navodi se u izveštajima medija.

Da je projekat privukao pažnju brojnih eksperata pokazalao se na forumu posvećenom umetnosti i industriji inovacije u okviru 20-og Šangajskog umetničkog festivala,s obzirom da je ovo bila jedna od tema o kojoj se najviše diskutovalo.

''Pored privlačenja turista plan takođe ima za cilj stvaranje neke vrste umetničkog čvorišta.Značaj grada Yueju opere nije samo u donošenju uobičajenog stila,već i u kreaciji novog načina života,kao i novog prostora za umetnički razvoj. Tamo ćete moći da živite na način poput onog kojim je većina Kineza živela vekovima,svako domaćinstvo ima farmu,a umetnici će u okviru domaćinsta moći da stvaraju u prijatnom i mirnom okruženju'',navodi Guo Xionan šef projekta.

4Z15Y5G.jpg


''Naš cilj je takođe izgradnja domova za umetnike i pretvaranje Shengzhoua u maštovitu destinaciju koja će kombinovati kreativne studije,baze umetnika,kao i izložbene i performansne centre.''.

Pored Shengzhoua,Wuzhen udaljen 130km,predstavlja još jedan reprezentativni operski grad u pokrajini.Svakog oktobra,godišnji Wuzhen pozorišni festival domaćin je mnogim renomiranim i omladinski trupama iz celog sveta.Trenutno Wuzhen privlači oko 10 miliona posetilaca svake godine,tako da je u ovom trenutku prepoznat kao jedan od najvećih umetničkih centara u istočnoj Kini.

Stručnjaci koji su prisustvovali forumu početkom nedelje istakli su da kineski operski gradovi mogu mnogo toga naučiti iz iskustava gradova Zapadne Evrope,poput Bregenca u Austriji i rodnog grada Vilijema Šekspira Straforda na Ejvonu u Velikoj Britaniji,iz razloga što i jedan i i drugi imaju čuvene umetničke festivale.

''Bregenc je domaćin jednomesečnog umetničkog festivala,na kojem se svake godine održavaju operske predstave na jezeru.Tokom ovog događaja,hoteli u radijusu 10km oko grada su svi rezervisani nedeljama unapred.Ovo je jedan od najboljih primera kako dramska scena i kultura uopšte mogu uticati na razvoj drugih grana industrije'',navodi stručnjak za kulturu Wang Xin.

Izvor: http://www.globaltimes.cn/content/1124502.shtml

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kad samo pomislite da se do juče Zapadna ''civilizacija'' odnosila rasistički prema Kinezima...eh....:bye:
 
Kamo srece da je i Beograd,kao svi veliki Evropski gradovi,vec odavno dobio monumentalnu zgradu Opere.Ali ne.
Oni su (citaj Vlast) resili da u Beogradu izgrade novi Veeeeeeliiiiiikiii Fudbalski Stadion,koji ce kostati,ko svetog Petra kajgana.
Treba one Zvezdine "navijace",one opasne huliganske majmune,obradovati novim stadionom.Omladina neka ostane
tupava.Sta ce njima Opera,Biblioteke....daj im da divljaju,da se biju i ubijaju na stadionima i...mir u kuci !:zper::klap:
 

Back
Top