Opasnost od doslovnog tumačenja Biblije

ahaa, znači hodanje po vodi, pretvaranje vode u vino, kušanje đavola boga simbolika,
zmija i magare pričaju, međed rastrže decu...

bravo robiveče biće od tebe vernik 👍
Sve što je Hristos Radio ima svoju simboliku da bi ljudi mogli da razumeju duhovne stvari, Tako je u duhovnom svetu Voda isto što i vera, pri tom je vera sposobnost da se poveruje u nešto novo šta se ne slaže sa našom istinom.
I kako voda pere od telesne prljavštine tako nas ta sposobnost da poverujemo u nove stvari koje je Hristos doneo pere od naših greha.
A ljubav prema bližnjima je stvar razuma a ne osećanja kako mnogi misle da se ljubav treba osetiti da bi bila ljubav. A ljubav je prepoznati nečije osnovne životne potrebe i pomoći mu u zadovoljenju istih.
Pretvaranje vode u vino je slika pretvaranje vere u ljubav .
Biblija je pisana u mentalnim slikama da je samo odabrani mogu razumeti, za druge je ona za podsmeh...kako zmija i magare mogu da pričaju...aha ha hah!
A zmija i učitelj u hebrejskom imaju isti koren reči. to za onoga ko ima oči da vidi puno znači u razumevanju rečenog, pa se razume da je Eva prevarena od strane svoga intelekta i da je intelekt zmija u svakome čoveku.
A ti sale, ima li vere u tebi da poveruješ u ovako nešto?
 
Sve što je Hristos Radio ima svoju simboliku da bi ljudi mogli da razumeju duhovne stvari, Tako je u duhovnom svetu Voda isto što i vera, pri tom je vera sposobnost da se poveruje u nešto novo šta se ne slaže sa našom istinom.
I kako voda pere od telesne prljavštine tako nas ta sposobnost da poverujemo u nove stvari koje je Hristos doneo pere od naših greha.
A ljubav prema bližnjima je stvar razuma a ne osećanja kako mnogi misle da se ljubav treba osetiti da bi bila ljubav. A ljubav je prepoznati nečije osnovne životne potrebe i pomoći mu u zadovoljenju istih.
Pretvaranje vode u vino je slika pretvaranje vere u ljubav .
Biblija je pisana u mentalnim slikama da je samo odabrani mogu razumeti, za druge je ona za podsmeh...kako zmija i magare mogu da pričaju...aha ha hah!
A zmija i učitelj u hebrejskom imaju isti koren reči. to za onoga ko ima oči da vidi puno znači u razumevanju rečenog, pa se razume da je Eva prevarena od strane svoga intelekta i da je intelekt zmija u svakome čoveku.
A ti sale, ima li vere u tebi da poveruješ u ovako nešto?
ima smisla, dobro recimo
voda u vino može da simbolizuje dolaženje (pošto je početak službe hrista) novog zaveta na osnovu onog gde kaže da se u stare mehove ne sipa novo vino.
ne delim mišljenje da je to neko prvo čudo isusa kako je insče tradicionalno tumačenje. jer kaže "nije mi još vreme" na šta ga majka ipak usmerava da jeste.
to je jedan primer da ne bi svaku pojavu tumačili.
 
ima smisla, dobro recimo
voda u vino može da simbolizuje dolaženje (pošto je početak službe hrista) novog zaveta na osnovu onog gde kaže da se u stare mehove ne sipa novo vino.
ne delim mišljenje da je to neko prvo čudo isusa kako je insče tradicionalno tumačenje. jer kaže "nije mi još vreme" na šta ga majka ipak usmerava da jeste.
to je jedan primer da ne bi svaku pojavu tumačili.
On tu nije otkrio napravio neku novu stvar nego je promenio prethodnu stvar kako bi kroz njenu promenu pokazao da je njen gospodar Na isti nacin na kraju vremena, ove iste supstance ce se obnoviti, jer ta volja koja je jednom recju promenila obicnu vodu u prijatno vino znaci da moze uspostaviti citavo stvorenje jovo nanovo.
Cudite se za pretvaranja vode u vino a grob sto.otvori to vam.nije cydo
 
On tu nije otkrio napravio neku novu stvar nego je promenio prethodnu stvar kako bi kroz njenu promenu pokazao da je njen gospodar Na isti nacin na kraju vremena, ove iste supstance ce se obnoviti, jer ta volja koja je jednom recju promenila obicnu vodu u prijatno vino znaci da moze uspostaviti citavo stvorenje jovo nanovo.
Cudite se za pretvaranja vode u vino a grob sto.otvori to vam.nije cydo
prosto zato što se i danas dešava da se ljudi vraćaju iz mrtvih, a vodu uzalud pokušavaju da pretvore u vino :D
 
ahaa, znači hodanje po vodi, pretvaranje vode u vino, kušanje đavola boga simbolika,
zmija i magare pričaju, međed rastrže decu...

bravo robiveče biće od tebe vernik 👍
Lepa primedba ali je to za vec neki drugi nivo analitike,kad vec mozes poraviti razlike izmedju babe i zabe...za pocetak je sasvim dovoljno ono sto sam naveo...
...a kad se vec moze praviti pomenuta razlika,e onda se treba pazljivo analizirati korak za korakom,pa kad dodjes do nivoa kad se poces interesovati kako to uopste zmija moze govoriti,pa zatim kako magarica progovara a njen sagovornik reaguje kao da mu prica neki pajtas iz drustva a ne zivotinja,pa onda je sledeci nivo interesovanja kako se to neko uopste moze raditi putem intervencija Svetog Duha a ne uobicajenim putem,pa kako moze vaskrsavati ljude,pa kako hodati vodom,pa kako ga vetrovi slusaju i t.d.
...dakle za pocetak je sasvim dovoljno praviti osnovnu razliku koju sam ilustrirao primerom a tek kasnije ides korak za korakom...
 
Lepa primedba ali je to za vec neki drugi nivo analitike,kad vec mozes poraviti razlike izmedju babe i zabe...za pocetak je sasvim dovoljno ono sto sam naveo...
...a kad se vec moze praviti pomenuta razlika,e onda se treba pazljivo analizirati korak za korakom,pa kad dodjes do nivoa kad se poces interesovati kako to uopste zmija moze govoriti,pa zatim kako magarica progovara a njen sagovornik reaguje kao da mu prica neki pajtas iz drustva a ne zivotinja,pa onda je sledeci nivo interesovanja kako se to neko uopste moze raditi putem intervencija Svetog Duha a ne uobicajenim putem,pa kako moze vaskrsavati ljude,pa kako hodati vodom,pa kako ga vetrovi slusaju i t.d.
...dakle za pocetak je sasvim dovoljno praviti osnovnu razliku koju sam ilustrirao primerom a tek kasnije ides korak za korakom...
ustvari iz izvedenog ti za sebe tumačiš što je bukvalno šta simbolično
 
ustvari iz izvedenog ti za sebe tumačiš što je bukvalno šta simbolično
Zapravo,najbolje je da se molis Bogu dati da razuma i otvori srce kako bi pravilno razumeo to sto citas...
...i tek onda verujem da ces biti u mogucnosti da shvatis da se istoriski izvestaju ( kakvi god oni bili ) kao i sve zapovesti Gospodnje citaju i razumeju upravo tako kako pise dok se simbolicki prikazi dati u simbolickim prorocanstvima ,simbolicke vizije tkao i simbolicke parabole rebaju tumaciti.
Ako ti jos uvek nije jasno daj par primera pa cemo zajedno utvrditi dali je to simbolicki ili realan tekst.
 
samo, kada bi se lagali - logicki, jer ako se ne slaze sa nasom istinom, onda je ta istina u stvari laz, ili ti lazes sta vera, nema treceg
Ako je naša istina sastavljena od zabluda onda je i istina za nas laž.
Zato je vera sposobnost da se poveruje čak i kada mislimo da je nešto laž. I malo je ljudi koji imaju takvu veru ili da su sposobni da posumnjaju da je ono šta oni misle da je istina zapravo laž.
Onog trenutka kada posumnjamo da smo možda u zabludi mi smo otvorili vrata svoga uma za nove stvari koje su možda i istina. tada počinjemo da preispitujemo svoje istine i otkrivamo svoje zablude.
Vera je velika stvar i malo je onih koji je imaju, to su ljudi otvorenog uma za nove ideje.
A mnogi mešaju veru sa religijom pa misle da je vera ako si musliman ili hrišćanin ili neka druga religija nemajući pojma da su u zabludi.
 
Lepa primedba ali je to za vec neki drugi nivo analitike,kad vec mozes poraviti razlike izmedju babe i zabe...za pocetak je sasvim dovoljno ono sto sam naveo...
...a kad se vec moze praviti pomenuta razlika,e onda se treba pazljivo analizirati korak za korakom,pa kad dodjes do nivoa kad se poces interesovati kako to uopste zmija moze govoriti,pa zatim kako magarica progovara a njen sagovornik reaguje kao da mu prica neki pajtas iz drustva a ne zivotinja,pa onda je sledeci nivo interesovanja kako se to neko uopste moze raditi putem intervencija Svetog Duha a ne uobicajenim putem,pa kako moze vaskrsavati ljude,pa kako hodati vodom,pa kako ga vetrovi slusaju i t.d.
...dakle za pocetak je sasvim dovoljno praviti osnovnu razliku koju sam ilustrirao primerom a tek kasnije ides korak za korakom...
prati malo
to je jedan primer da ne bi svaku pojavu tumačili.
e sad ti meni reci, zašto misliš ako se moliš bogu da ti otvara srce za tumačenje, možda te zajebava đavo?
 
prati malo

e sad ti meni reci, zašto misliš ako se moliš bogu da ti otvara srce za tumačenje, možda te zajebava đavo?
I to je moguce pa zato imamo pouzdani mehanizam identifikacije kako bi bio siguran o kome se radi a to je,verovao ti ili ne - opet Sveto Pismo.
Dakle ako se recimo prvo pomolis i zatim procitas neki tekst koji kaze " ne kradi" i onda cujes nekog glasa koji ti kaze nesto u stilu " ma to je simbolika,slusaj ti mene sta ti kazem,cuo sam tvoju molitvu stoga ti kazem da je ovo simbolicki prikaz,mozes slobodno krasti ali gledaj da te ne uhvate i nemoj previse u jedan dan..."
- ti se onda odmah opet dohvati Biblije i pokusaj je procitati ali temeljno da bi se uverio dali je to Bog Nebeski zaista nekad rekao ili nije...
I ako nadjes da jeste onda znas da je to "bio" Bozji odgovor na tvoju molitvu i onda idi bato kradi do milje volje...
...ali ako li takve poruke ne nadjes u Bibliji onda mozes biti siguran da to nije bio Bozji glas kojeg si cuo nego je to bio glas upravo onog kojeg si pomenuo u pitanju.
 
Pojedinci koji nisu upoznati sa židovskim načelima razumijevanja Tore komentirat će da je njezino tumačenje relativno - prema čitateljevom nahođenju i podložno njegovim ili njezinim kulturnim i jezičnim predrasudama. Zapadni svijet prvenstveno je ograničen na dvije razine hermeneutike: egzegezu i eisegezu.

Drugim riječima, biblijska analiza je u biti ograničena na doslovnu i alegorijsku razinu. Često se odlomci koji bi se trebali tumačiti kao doslovni zamjenjuju alegorijskim značenjima kako bi odgovarali određenoj teološkoj svrsi, i obrnuto.

Drevni židovski pristup razumijevanju Biblije daleko je sofisticiraniji. Prvo moramo priznati da Biblija nije napisana na engleskom jeziku kralja Jamesa, niti u Sjedinjenim Američkim Državama. Ne samo da moramo putovati tisućama godina u prošlost, već i tisućama milja oko svijeta do zemlje Izrael. Osim vremenskih i prostornih barijera, moramo također skinuti slojeve engleskog i grčkog i vratiti se Lashon HaKodeshu, svetom jeziku, hebrejskom jeziku. Moramo vidjeti Bibliju židovskim očima.
 
I to je moguce pa zato imamo pouzdani mehanizam identifikacije kako bi bio siguran o kome se radi a to je,verovao ti ili ne - opet Sveto Pismo.
Dakle ako se recimo prvo pomolis i zatim procitas neki tekst koji kaze " ne kradi" i onda cujes nekog glasa koji ti kaze nesto u stilu " ma to je simbolika,slusaj ti mene sta ti kazem,cuo sam tvoju molitvu stoga ti kazem da je ovo simbolicki prikaz,mozes slobodno krasti ali gledaj da te ne uhvate i nemoj previse u jedan dan..."
- ti se onda odmah opet dohvati Biblije i pokusaj je procitati ali temeljno da bi se uverio dali je to Bog Nebeski zaista nekad rekao ili nije...
I ako nadjes da jeste onda znas da je to "bio" Bozji odgovor na tvoju molitvu i onda idi bato kradi do milje volje...
...ali ako li takve poruke ne nadjes u Bibliji onda mozes biti siguran da to nije bio Bozji glas kojeg si cuo nego je to bio glas upravo onog kojeg si pomenuo u pitanju.
pa ne ide bato to tako, ko god ima savest neće krasti, ubiti i svih ostalih 6 zapovesti, tu ti bog ne treba. pogrešan ti primer.
 
Slušam govor ovog starešine Jehovinih svedoka i ne verujem šta
čovek priča.
Tema je nešto kao ''Kako će to biti divno'' kada se porodice ponovo
okupe u novoj zemlji, novom svetu koji ova organizacija obećava
nakon armagedona.
Kako će biti divno, al da li će deca njihova biti tamo, to se ne zna.
Šanse dece jehovinih svedoka su dobre, ali su nezivesne. Onda
se ne zna ni hoće li se bračni parovi ponovo tamo sresti, jer
jehova može odlučiti i drugačije. Jedino se zna da će biti divno.
Meni do kraja govora nije jasno šta će to biti divno.

Čovek priča o žrtvovanju dece i dočarava scenu kako je otac
potegao nož sa namerom da ubije rođeno dete za Jehovu.
I to ističe kao izuzetan kvalitet. Takav čovek će sigurno biti
u novom svetu.

Jel vama ovaj deka koji drži govor, liči na nekoga ko je u
kontaktu sa Bogom? Meni više liči na političkog govornika koji
daje prazna obećanja.

opasno je i doslovno i slobodno tumačiti Bibliju...onda najbolje ispada da se i ne čita...
 
savest kad si svestan kakve posledice prouzrokuje tvoja dela i priče.
Evo recimo ja sam profi lopovcina i svesan sam da kad nekom nesto ukradem on ce da zali a meni ce popraviti moj "porodicni budjet",dakle ovo mi jasno kao dan...i,sta to menja u ovoj prici ?
a tu je kućno vaspitanje i strah od bajbokane.
Ah da,zaboravio sam pomenuti da sam mozda iz porodice u kojij je lopovluk porodicni biznis...

niko tu brale moj ni ne pada na pamet biblija
pa naravno da ne bi mi padalo u takvim prilikama nego me vode i inspirisu iskljucivo saveti velikih velemajstora lopovluka,od kojih je mozda bio delimicno inspirisan i scenarista cuvenog " Pljacka treceg rajha"... :D
sem fanaticima kojima van biblije ništa ne postoji.
Kako to mislis nista ne postoji ?
Zar mozda smatras da hriscane ne uzivaju u svom zivotu,zar mislis da se oni ne skoluju,da ne rade,ne znaju kako da odmaraju ( a ponekad cak i kraj obale mora kao i u zimskim idilima na visokih planina),zar mislis da se ne bave sportom,da nemaju porodice,da ne odgajaju decu,da znaju voditi biznis, i t.d. ???
Ako je odgovor na ovo pitanje pozitivan onda te moram razocarati prijatelju,jer je realnost drasticno razlicita od onog sto si do sada mislio...
Svi smo mi zivi ljudi od krvi i mesa,koji radimo sve ono sto sam nabrojao ali koji jedino uzimamo veoma ozbiljno u obzir sve sto je zapisano u Bibliji dok se ujedno trudimo da sve to ispostujemo kako treba...da,ponekad ( citaj - mnogo cesce) nam se desava da padamo na tom nasem putu ali se ujedno molimo Bogiu da nas podigne a pre svega da nam da snagu da se vratimo sa tog "duhovnog blata"na pravi put i opet zakoracamo na jasnim putevima Gospodnjim.
 
Evo recimo ja sam profi lopovcina i svesan sam da kad nekom nesto ukradem on ce da zali a meni ce popraviti moj "porodicni budjet",dakle ovo mi jasno kao dan...i,sta to menja u ovoj prici ?
Ja mislim samo da ''poučne priče'' od strane govornika u nekim
organizacijama, jednostavno ne prolaze kod svih ljudi. To što su
kod tebe upalile i što ih smatraš vrhuncem mudrosti je samo tvoje.

Meni su načisto neinteresantni ti tvoji ''primeri za razmišljanje''.
 
Ja mislim samo da ''poučne priče'' od strane govornika u nekim
organizacijama, jednostavno ne prolaze kod svih ljudi. To što su
kod tebe upalile i što ih smatraš vrhuncem mudrosti je samo tvoje.

Meni su načisto neinteresantni ti tvoji ''primeri za razmišljanje''.
Moguce je,to jeste stvar ukusa isto kao sto je i ono na cemu mi ukazujes zapravo stvar mog stila izrazavanja.Ako ti se ne svidja ti me lepo preskoci a ukoliko ti nesto nije jasno - slobodno pitaj.
Fer pristup,zar ne ?
 
Evo recimo ja sam profi lopovcina i svesan sam da kad nekom nesto ukradem on ce da zali a meni ce popraviti moj "porodicni budjet",dakle ovo mi jasno kao dan...i,sta to menja u ovoj prici ?

Ah da,zaboravio sam pomenuti da sam mozda iz porodice u kojij je lopovluk porodicni biznis...


pa naravno da ne bi mi padalo u takvim prilikama nego me vode i inspirisu iskljucivo saveti velikih velemajstora lopovluka,od kojih je mozda bio delimicno inspirisan i scenarista cuvenog " Pljacka treceg rajha"... :D

Kako to mislis nista ne postoji ?
Zar mozda smatras da hriscane ne uzivaju u svom zivotu,zar mislis da se oni ne skoluju,da ne rade,ne znaju kako da odmaraju ( a ponekad cak i kraj obale mora kao i u zimskim idilima na visokih planina),zar mislis da se ne bave sportom,da nemaju porodice,da ne odgajaju decu,da znaju voditi biznis, i t.d. ???
Ako je odgovor na ovo pitanje pozitivan onda te moram razocarati prijatelju,jer je realnost drasticno razlicita od onog sto si do sada mislio...
Svi smo mi zivi ljudi od krvi i mesa,koji radimo sve ono sto sam nabrojao ali koji jedino uzimamo veoma ozbiljno u obzir sve sto je zapisano u Bibliji dok se ujedno trudimo da sve to ispostujemo kako treba...da,ponekad ( citaj - mnogo cesce) nam se desava da padamo na tom nasem putu ali se ujedno molimo Bogiu da nas podigne a pre svega da nam da snagu da se vratimo sa tog "duhovnog blata"na pravi put i opet zakoracamo na jasnim putevima Gospodnjim.
a koja je uopšte poenta svega ovog što si rasčlanio i napisao? :D
jel ono svidi ti se komšijina trešnja, ti otričiš kući da vidiš šta biblija kaže?
 

Back
Top