Quantcast

Oni koji vas mogu naterati da verujete u apsurde mogu vas naterati da počinite zločine.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
Pa skoro sve,ako cemo iskreno.

Nemoj meriti postupke ljudi koji su neciju veru iskoristili ili i dan danas koriste za licnu korist.
Vera i ucenje vere su jedno, a ljudi koji to koriste su sasvim drugo...
Najpostenije ljude koje sam u zivotu upoznao su muslimani, izvorni koji nemaju nikakve veze sa ekstremistima,i gnusaju se njih.
Ja sam svakog dana sa njima i to dublje u prijateljskim vezama.
Retko ko se gnusa.
Ali ti koji se gnusaju, posto sam u dubljim prijateljskim odnosima sa njima, tek tada vidim da to rade samo zbog javnosti inace se ne gnusaju jer se opuste.
Proverio sam ih.
Tako da po mom mislenju, ja nisam jos naisao ni na jednog koji se stvarno gnusao.
Mada bih volio.
Jednom koji se gnusao sam rekao da moraju u javnosti da se vise i jasnije ograde od ovih ekstremista.
Onda me prijavio na poslu da tvrdim da su svi ekstremisti.
Po njemu je trazenje da se jasno ograde smatranje da su svi ekstremsiti koji to ne urade.
Mada ja tako nisam rekao.
Ali iz toga se jasno vidi da mu se nije dopalo da sam protiv ekstremista koje on u stvari podrzava ne gnusa se iako je pred drugima tako govorio.
Pa je pokusao da me kazni zbog toga, mada mu nije uspelo, ali sam morao da idem na razgovor i zauzmem stav.
Na razgovoru sam rekao, da mogu odma da mi daju otkaz, ali ja ne mogu da nazovem ektremiste da su dobri i da rade pravu stvar.
Iza toga stojim ne tvrdim da su svi takvi.
Mada sam hteo da se bar ejdnom osvedocim drugacije, ali ja jos nisam.

Tom Jones 1

Primećen član
Poruka
691
Ja sam svakog dana sa njima i to dublje u prijateljskim vezama.
Retko ko se gnusa.
Ali ti koji se gnusaju, posto sam u dubljim prijateljskim odnosima sa njima, tek tada vidim da to rade samo zbog javnosti inace se ne gnusaju jer se opuste.
Proverio sam ih.
Tako da po mom mislenju, ja nisam jos naisao ni na jednog koji se stvarno gnusao.
Mada bih volio.
Jednom koji se gnusao sam rekao da moraju u javnosti da se vise i jasnije ograde od ovih ekstremista.
Onda me prijavio na poslu da tvrdim da su svi ekstremisti.
Po njemu je trazenje da se jasno ograde smatranje da su svi ekstremsiti koji to ne urade.
Mada ja tako nisam rekao.
Ali iz toga se jasno vidi da mu se nije dopalo da sam protiv ekstremista koje on u stvari podrzava ne gnusa se iako je pred drugima tako govorio.
Pa je pokusao da me kazni zbog toga, mada mu nije uspelo, ali sam morao da idem na razgovor i zauzmem stav.
Na razgovoru sam rekao, da mogu odma da mi daju otkaz, ali ja ne mogu da nazovem ektremiste da su dobri i da rade pravu stvar.
Iza toga stojim ne tvrdim da su svi takvi.
Mada sam hteo da se bar ejdnom osvedocim drugacije, ali ja jos nisam.
To je malo tante za kukuriku,pogotovu ako je Iracaninn ili Avganistanac.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
ISLAM, MUSLIMAN, SELAM

Ovo su 3 izraza koja dolaze iz istog smisla u vidu korijena S-L-M. Koncept ovog korijena se najbolje očituje kroz njegovu glagolsku formu "selime", a što ukratko znači OSLOBODITI. Iz ovog koncepta proizilazi i glagolska imenica ISLAM, koja u toj formi označava OSLOBAĐANJE; kao i imenica SELAM, koja jednostavno znači -SLOBODA. Prema tome, MUSLIMAN je svaki čovjek koji je pristupio procesu OSLOBAĐANJA (islama) od svake vrste nameta, a Rabb (Odgajatelj) kojem se prepušta opisan je kao "es-Selam" (Slobodni).

Potrebno je napomenuti da izraz "mir", s kojim tumače koncept S-L-M, u svojoj suštini označava SLOBODU od svih vrsta sukoba (unutarnjih i vanjskih) - to bi bila definicija mira.
-------------------------------------------

U Bibliji je suprotno. Božji moralni zakon (Deset zapovesti) strogo definiše motive ljudskog srca, tako da kada ti je srce očišćeno od greha i ispunjeno pravom ljubavlju ti sam znaš kako da se ponašaš. Odgovornost za svoje postupke preuzimaš na sebe, a Bogu predaješ srce da ga očisti od greha. U islamu si zombiran, jer ti Alah ispira um i govori do sitnica ono što je zapravo tvoja odgovornost, a srce od greha spasavaš bez Boga sam samokontrolom (što za rezultat ima licemerstvo). Zato je jednom hrišćaninu atak na ličnost kada mu neko govori kojom nogom da ulazi u Božji hram, a kojom u toalet.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
ne svirućkaj,odrastrao sam kao kršrteni pravoslavac i znam mentalitet pravoslavaca.S jedne strane pričaju to za Hrista kako je cenio i one koje društvu odbacuje i ignoriše i kako se bunio protiv licemara i fariseja i onih koji zarađuju na veri...E samo kada bi se stvarno ugledali na tu sliku Hrista bilo bi pohvalno...ali po pravoslavnim crkvama i manastirima se prodaju brojanice,krstici,plastifikovane ikonice i verski kalendari.Žene treba da im budu vredne domaćice i ništa više...Jedan jako odvratan primnerak popa je mojoj kevi rekao kada se razbolela od karcionoma dojke da joj je to opomena od boga za gordost što nije htela da ispunjava svoju ulogu majke jer nije dala odkaz da me čuva 24h dnevno i nije htela da rodi drugo dete XD Za ono ubijanje ljudi koji nisu strejt,ne kažu otvoreno da bi da ubiju ali ono,slažu se da u Bibliji piše da to treba da se radi i da je sasvim razumljivo to što gomila nahuškanih majmuna bi to voleli da rade...
Ok ako ti smeta ono lose sto si video u nekoj veri, a zasto onda napadas prave vernike na forumu?
Dakle da lii stravrno zelis da razgranicis sta je ispreavna vera od pogresnog verovanja ili
samo trazis razloge da osudis veru neciju

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Kod Muslimana se spasava covek delima dok u bibliji nije tako.
U Bibliji su dela produkt spasenja ne uzrok.
Hriscanin se spasava za badava kroz Hrista.
Dela dolaze kroz natprirodni uticaj Duha svetoga.
Niko ne moze inace da ima dela u potunosti bez toga.
Mada ima hriscana kod kojih su dela uzrok spasenja, tako misle, cine dela da bi se spasili, ali to nema veze sa Bilijom, to jest hriscanstvom.
Da prema Bibliji se spasavamo verom ali ta vera treba da ima dela vere.
Znbaci ne moze se covek spasiti samo delima bez vere .

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
Da prema Bibliji se spasavamo verom ali ta vera treba da ima dela vere.
Znbaci ne moze se covek spasiti samo delima bez vere .
Pa ta dela te ne spasavaju ipak. Ako nemas dela nedto sa verom i tvojom vezom sa DS nije u redu.
Dela treba da su pokrenuta iz ljubavi i DSvetim.
Ne iz straha na primer od armagefona.
Dela su produkt prave vere, to jest zajednice sa Bogom.
Ali nisu uzrok spasenja vec pokazatelj.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Pa ta dela te ne spasavaju ipak. Ako nemas dela nedto sa verom i tvojom vezom sa DS nije u redu.
Dela treba da su pokrenuta iz ljubavi i DSvetim.
Ne iz straha na primer od armagefona.
Dela su produkt prave vere, to jest zajednice sa Bogom.
Ali nisu uzrok spasenja vec pokazatelj.
Pa rekla sam da se spasava verom a vera se podupire dellima vere.
a ko je rekao da se treba plasiti Armagedona?
vera je iz ljubavi prema Bogu.\
Ali bez poslusbnosti Bogu - bez dela vere ne mozemo isto imati spasenje.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
Pa rekla sam da se spasava verom a vera se podupire dellima vere.
a ko je rekao da se treba plasiti Armagedona?
vera je iz ljubavi prema Bogu.\
Ali bez poslusbnosti Bogu - bez dela vere ne mozemo isto imati spasenje.
Ipak se u tvojoj izjavi oseca spasenje dela.
To je ocigledno.
Dela ne spasavaju ni malo.
Moze neko da odluci neka dela.
Na primer, od danas dajem pola plate siromasnima.
Svaki dan idem pi 2 sata da pomazem nemocnima.
Necu vise vikati na nikoga.
Ali nece biti spasen ako nije prihvatio Hrista.
Spasenje je dobio miloscu Bozjom na poklon.
I ja i niko ne moze vise nista tu da doda.

100 biblijskih casa mesecno me nece spasiti.
Ili 10 ili 160.

Ali takav ce pokazati rod spasenja.
Rod Duha svetoga.
Njegov zivot je automatski u sklafu sa voljom Bozjom.
On i ne razmislja o delima.
On je jednostavno takav.
On se ni ne napreze, on je pokrenut.

LokiMacak

Ističe se
Poruka
2.970
Ok ako ti smeta ono lose sto si video u nekoj veri, a zasto onda napadas prave vernike na forumu?
Dakle da lii stravrno zelis da razgranicis sta je ispreavna vera od pogresnog verovanja ili
samo trazis razloge da osudis veru neciju
zato što pokušavam da im skrenem pažnju na to da vera sama po sebi ne čini nekog ni boljom ni pristojnim osobom i da neko ko želi može bez problema da u veri nađe oprardanja za odvarne stavove kojima je sklon prirodno.
I ne potoji ispravan i neispravan način da se veruje,jer ako neko veruje u neku veru taj je vernik ne bitno kako se ponaša i razmišlja i to što tvrde da neko nije pravi vernik ako se ponaša ili zagovara neke odvratne stavove ne znači ništa jer na kraju krajeva taj sebe ipak vidi kao vernika i našao je u veri nešto što podržava njegove stavove dovoljno koliko da se oseća pravično i istravno u njima.
Ne osuđujem ničiju veru jer mi je jasno da vera ljudima nudi utehu za egistencionalne strahove i nekima je to potrebno više nego drugima,ali osuđujem slepo prihvatanje vere kao ultimativne istine i zaluđivanje njom.Osuđujem i to što što vernici ne grade nikakav osećaj za etiku samki nego se drže crno belih definicija koje je postavila gomila anonimnih mudraca iz bronzanog doba koji ni sami nisu imali neki dobar osećaj za to jer su živeli u nasilnom,robovlaničkom,mizoginično-patriarhalnom društvu za koje je "nemoj da ubiješ komšiju da mu porobiš decu,ukradeš ženu,kuću,stoku i imanje" bila nova ideja koja zvuči kao da je inspirisana bozanskom pravičnošću.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
zato što pokušavam da im skrenem pažnju na to da vera sama po sebi ne čini nekog ni boljom ni pristojnim osobom i da neko ko želi može bez problema da u veri nađe oprardanja za odvarne stavove kojima je sklon prirodno.
I ne potoji ispravan i neispravan način da se veruje,jer ako neko veruje u neku veru taj je vernik ne bitno kako se ponaša i razmišlja i to što tvrde da neko nije pravi vernik ako se ponaša ili zagovara neke odvratne stavove ne znači ništa jer na kraju krajeva taj sebe ipak vidi kao vernika i našao je u veri nešto što podržava njegove stavove dovoljno koliko da se oseća pravično i istravno u njima.
Ne osuđujem ničiju veru jer mi je jasno da vera ljudima nudi utehu za egistencionalne strahove i nekima je to potrebno više nego drugima,ali osuđujem slepo prihvatanje vere kao ultimativne istine i zaluđivanje njom.Osuđujem i to što što vernici ne grade nikakav osećaj za etiku samki nego se drže crno belih definicija koje je postavila gomila anonimnih mudraca iz bronzanog doba koji ni sami nisu imali neki dobar osećaj za to jer su živeli u nasilnom,robovlaničkom,mizoginično-patriarhalnom društvu za koje je "nemoj da ubiješ komšiju da mu porobiš decu,ukradeš ženu,kuću,stoku i imanje" bila nova ideja koja zvuči kao da je inspirisana bozanskom pravičnošću.
To je tacno i mislim da to znaju i vernici.
Neko sto se izjasnjava vernikom ne mora da znaci da se drzi Bozjih merila.
Ali takodje postoje i pravi vernici koji zive moralno i koji se trude da budu dobri ljudi.
Vera ne znaci utehu nego ispravan put zivota.
Drugo je sto neki traze utehu u veri.
Kso sto je i Isus rekao da postoje dva puta, jedan je sirok put kojim ide vecina i koji vodi u unistenje.
a drugi je put istine i zivota kojim ide manjina i koji vodi u vecnost
na nama je izbor.
A ptava vera je upravo ti sto si i napisao osecaj za etiku.
a Biblija sadrzi moralna merilaBoga i zato je trebamo znati
ona nam pomaze da znamo tacnu granicu izmedju dobra i zla...
Takodje imamo savest koja nam je od Boga koju koriustimo i razum nam dat.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Ipak se u tvojoj izjavi oseca spasenje dela.
To je ocigledno.
Dela ne spasavaju ni malo.
Moze neko da odluci neka dela.
Na primer, od danas dajem pola plate siromasnima.
Svaki dan idem pi 2 sata da pomazem nemocnima.
Necu vise vikati na nikoga.
Ali nece biti spasen ako nije prihvatio Hrista.
Spasenje je dobio miloscu Bozjom na poklon.
I ja i niko ne moze vise nista tu da doda.

100 biblijskih casa mesecno me nece spasiti.
Ili 10 ili 160.

Ali takav ce pokazati rod spasenja.
Rod Duha svetoga.
Njegov zivot je automatski u sklafu sa voljom Bozjom.
On i ne razmislja o delima.
On je jednostavno takav.
On se ni ne napreze, on je pokrenut.
Ne lepo sam ti naglasila verom se covek spasava
a vera bez dela je mrtva
tako je prema Bibliji zar ne

Koslav75

Domaćin
Poruka
4.172
Опет се постављаш као стручњак, као поротник, као судац, а да уопште не познајаш ствари. Ова изјава је толико површна и смијешна да не вриједи ни полемисати о њој:
nego se drže crno belih definicija koje je postavila gomila anonimnih mudraca iz bronzanog doba koji ni sami nisu imali neki dobar osećaj za to jer su živeli u nasilnom,robovlaničkom,mizoginično-patriarhalnom društvu za koje je "nemoj da ubiješ komšiju da mu porobiš decu,ukradeš ženu,kuću,stoku i imanje" bila nova ideja koja zvuči kao da je inspirisana bozanskom pravičnošću.
Сасвим је јасно да су твоји извори знања о овоме из извора "рекла, казала", ево узми довољо времена па прочитај нпр. Житије Серафима Саровског и његове поуке, ваљда ћеш тад схватити колико су овакви коментари површни и немају везе са истином.

LokiMacak

Ističe se
Poruka
2.970
To je tacno i mislim da to znaju i vernici.
Neko sto se izjasnjava vernikom ne mora da znaci da se drzi Bozjih merila.
Ali takodje postoje i pravi vernici koji zive moralno i koji se trude da budu dobri ljudi.
Vera ne znaci utehu nego ispravan put zivota.
Drugo je sto neki traze utehu u veri.
Kso sto je i Isus rekao da postoje dva puta, jedan je sirok put kojim ide vecina i koji vodi u unistenje.
a drugi je put istine i zivota kojim ide manjina i koji vodi u vecnost
na nama je izbor.
A ptava vera je upravo ti sto si i napisao osecaj za etiku.
a Biblija sadrzi moralna merilaBoga i zato je trebamo znati
ona nam pomaze da znamo tacnu granicu izmedju dobra i zla...
Takodje imamo savest koja nam je od Boga koju koriustimo i razum nam dat.
Ne,ni jedna vera ne vodi na "pravi put" jer to nije razlog zašto vere postoje.I ne postoji uopšte "pravi put" niti neka magična formila koje ako je se neko strogo drži može da kaže za sebe da je stvarno ispravno živeo,jer sve zavisi od konteksta i okolnosti i posledica koje ostaju iza dela ne bitno da li su rađena iz dobrih ili loših namera.Osećaj za etiku se ne dobija iz vere jer ona prestavlja stvari crno-belo bez obzira na posledice i to vodi u situacije da ljudi rade stvari koje imaju loše posledice iz dobrih namera,ubeđenbi da čine dobro jer ih niko nije pustio da nauče da dobro i loše niusu crno-bele stvari i da nije to tako lako kako je uprošteno u veri.
Razlog zašto stvarno vera postoji je da umiri onim ljudima egizstencionalne strahove koji ne mogu da se izbore sa tim ako im se ne da nada da će nastaviti da postoje posle fizičke smrti,da će nepravde koje su učinjene i njima i ljudima koji su bliski biti ispravljene nekako,da nisu prepušteni naumičnoj prirodi sveta i svega na njemu i da iza svega stoji neki smisao,neka poruka,lekcija šta god samo ne nasumičnost...jer je nasumičnost strašna,nepredvidiva,ne mari za dobro i loše ni za pravdu ni nepravdu...Poplave,zemljotresi,elementarne nepogode,saobraćajne nesreće,bolest i takve stvari ne mare za to da li će stradati lopov ili kakav god ili neko pošten i dobronameran,dešavaju se,sve jedno,svima nasumice,ali ima ljudi kojima je lakše da žive u svetu sa tim ako veruju da to nije nasumično nego da iza toga stoji lekcija,nekakva,bilo kakva,samo da se ne osećaju nemoćno i nezaštićeno.

Razlog zašto vere pokušavaju(priličlno nevesto) da ljudima približe šta je ispravno ili neispravno je zato što su ljudi provalili da ako ljudi već veruju da postoji nešto moćno trudiće se da izbegnu sve načine da to moćno naljute ili uvrede i da je efikasan način da odvrate ljude od stvarima za koje lično misle da su štetne tako što im predstave da to moćno od njih zahteva da te stvari ne rade...
Biblija sadrži moralna merila jednog pustinjskog naroda iz bronzanog doba koga su ti mudraci koji su je pisali pokušavali da civilizuju po tadašnjim standardima.To je bilo bronzano dobva,vladari su bili tirani,poštovao se zakon jačeg,onog koji može da natera ljude da rade šta im on kaže,onaj koji je mogao da otme od drugog taj je polagao prava na to dok se ne nađe neko od njega jači da i njemu otme...I ljudi koji su pisali Bibliju su pokušavali da to dovedu pod kontrolu,onako kako kako su znali,a to je bilo opet pretnjom da će se bog naljutiti a on je moćniji od bilo kog čeveka tako da trebva da ga slušaju...
To nije uputstvo za život u ovo vreme.Danas se podazumeva da nije ok ubiti nekog da bi mu oteo imovinu,ne polaže pravo na nešto onaj koji može to da otme silom nego onaj kom stvarno pripada,podrazumeva se da onaj koji je jači nema pravo da druge natera na nešto što ne žele...I to nije zato što to piše u nekoj kolekciji religioznih tekstova već zato što imamo priliku da pogledamo prošlost iza sebe i vidimo koje su greške pravljene i koje su nepravde donele.

LokiMacak

Ističe se
Poruka
2.970
Опет се постављаш као стручњак, као поротник, као судац, а да уопште не познајаш ствари. Ова изјава је толико површна и смијешна да не вриједи ни полемисати о њој:

Сасвим је јасно да су твоји извори знања о овоме из извора "рекла, казала", ево узми довољо времена па прочитај нпр. Житије Серафима Саровског и његове поуке, ваљда ћеш тад схватити колико су овакви коментари површни и немају везе са истином.
nisi baš shvatio šta sam pisao?

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Ne,ni jedna vera ne vodi na "pravi put" jer to nije razlog zašto vere postoje.I ne postoji uopšte "pravi put" niti neka magična formila koje ako je se neko strogo drži može da kaže za sebe da je stvarno ispravno živeo,jer sve zavisi od konteksta i okolnosti i posledica koje ostaju iza dela ne bitno da li su rađena iz dobrih ili loših namera.Osećaj za etiku se ne dobija iz vere jer ona prestavlja stvari crno-belo bez obzira na posledice i to vodi u situacije da ljudi rade stvari koje imaju loše posledice iz dobrih namera,ubeđenbi da čine dobro jer ih niko nije pustio da nauče da dobro i loše niusu crno-bele stvari i da nije to tako lako kako je uprošteno u veri.
Razlog zašto stvarno vera postoji je da umiri onim ljudima egizstencionalne strahove koji ne mogu da se izbore sa tim ako im se ne da nada da će nastaviti da postoje posle fizičke smrti,da će nepravde koje su učinjene i njima i ljudima koji su bliski biti ispravljene nekako,da nisu prepušteni naumičnoj prirodi sveta i svega na njemu i da iza svega stoji neki smisao,neka poruka,lekcija šta god samo ne nasumičnost...jer je nasumičnost strašna,nepredvidiva,ne mari za dobro i loše ni za pravdu ni nepravdu...Poplave,zemljotresi,elementarne nepogode,saobraćajne nesreće,bolest i takve stvari ne mare za to da li će stradati lopov ili kakav god ili neko pošten i dobronameran,dešavaju se,sve jedno,svima nasumice,ali ima ljudi kojima je lakše da žive u svetu sa tim ako veruju da to nije nasumično nego da iza toga stoji lekcija,nekakva,bilo kakva,samo da se ne osećaju nemoćno i nezaštićeno.

Razlog zašto vere pokušavaju(priličlno nevesto) da ljudima približe šta je ispravno ili neispravno je zato što su ljudi provalili da ako ljudi već veruju da postoji nešto moćno trudiće se da izbegnu sve načine da to moćno naljute ili uvrede i da je efikasan način da odvrate ljude od stvarima za koje lično misle da su štetne tako što im predstave da to moćno od njih zahteva da te stvari ne rade...
Biblija sadrži moralna merila jednog pustinjskog naroda iz bronzanog doba koga su ti mudraci koji su je pisali pokušavali da civilizuju po tadašnjim standardima.To je bilo bronzano dobva,vladari su bili tirani,poštovao se zakon jačeg,onog koji može da natera ljude da rade šta im on kaže,onaj koji je mogao da otme od drugog taj je polagao prava na to dok se ne nađe neko od njega jači da i njemu otme...I ljudi koji su pisali Bibliju su pokušavali da to dovedu pod kontrolu,onako kako kako su znali,a to je bilo opet pretnjom da će se bog naljutiti a on je moćniji od bilo kog čeveka tako da trebva da ga slušaju...
To nije uputstvo za život u ovo vreme.Danas se podazumeva da nije ok ubiti nekog da bi mu oteo imovinu,ne polaže pravo na nešto onaj koji može to da otme silom nego onaj kom stvarno pripada,podrazumeva se da onaj koji je jači nema pravo da druge natera na nešto što ne žele...I to nije zato što to piše u nekoj kolekciji religioznih tekstova već zato što imamo priliku da pogledamo prošlost iza sebe i vidimo koje su greške pravljene i koje su nepravde donele.
Cemu onda sluzi vera ako ne vodi na pravi put.
Upravo je i to svrha vera - ispravan put zviota, put istine koji je Bozji.
To je put koji je Hrist u 1 veku uspostavio - slednjenjem njegovih stopa sledi se Bog.
To je put ljubavi i istine.
Bog je postavio moralna merila i obznanio ih je preko Hrista da bi ljudi mogli tacno znati koji je Bozji put.
Ko je rekao da postoji magicna formula, covek se od malena uci dobru i tim vrlinama a ako ih nije naucio u mladosti
kao odrasla ossoba moze svbesno izabrati Bozji put.
Osecaj za etiku se dobija iz vere jer savest nam nije savrsena...
Tako da oni koji su vaspitavani prema Bozanskim merilima iz Biblije imaju taj osecaj za etiku moralni osecaj.
Za sta nam i sluze i savesi i razum.
Svako kao odrasla osoba moze da zna sta je dobro a sta zlo i ne mogu se izgovarati...
Svrha vere nije da da umiri ljudima egizstencionalne strahove, vec da ljude izvede na Bozanski put istine koji vodi do vecnog zivota.
Jer je to svrha naseg zovota - vecni zivot...
Svrha vere je da ukloni zlo a ne da samo olaksa zivot..
Sto ce Bog i ostvariti uklonice sve zlo sto postoji, i ljude ce dovesti do savrsenstva da mogu da zive vecno...
a sada sve sto se desava je posledica toga sto ima zla i sto ljudi cine zlo...
Zato je bitno da covek sam izabere da bude na strani dobra, da se odupre zlu i na taj nacin pomaze i covecanstvu...
Ljubav i pravednost su vrline i osobine Boga i Bog ceni i visoko vrednuje takve ljude...
a Biblija sadrži moralna merila koja su data svim ljudima i samo Bog koji nas je stvorio mzoe dati i znati sta je za coveka najbolje.
Ko ne slusa Boga imace posledici i sada i u buducnosti.
a Pravednicima ce dati vecni zivot na Zemlji.

LokiMacak

Ističe se
Poruka
2.970
Cemu onda sluzi vera ako ne vodi na pravi put.
Upravo je i to svrha vera - ispravan put zviota, put istine koji je Bozji.
To je put koji je Hrist u 1 veku uspostavio - slednjenjem njegovih stopa sledi se Bog.
To je put ljubavi i istine.
Bog je postavio moralna merila i obznanio ih je preko Hrista da bi ljudi mogli tacno znati koji je Bozji put.
Ko je rekao da postoji magicna formula, covek se od malena uci dobru i tim vrlinama a ako ih nije naucio u mladosti
kao odrasla ossoba moze svbesno izabrati Bozji put.
Osecaj za etiku se dobija iz vere jer savest nam nije savrsena...
Tako da oni koji su vaspitavani prema Bozanskim merilima iz Biblije imaju taj osecaj za etiku moralni osecaj.
Za sta nam i sluze i savesi i razum.
Svako kao odrasla osoba moze da zna sta je dobro a sta zlo i ne mogu se izgovarati...
Svrha vere nije da da umiri ljudima egizstencionalne strahove, vec da ljude izvede na Bozanski put istine koji vodi do vecnog zivota.
Jer je to svrha naseg zovota - vecni zivot...
Svrha vere je da ukloni zlo a ne da samo olaksa zivot..
Sto ce Bog i ostvariti uklonice sve zlo sto postoji, i ljude ce dovesti do savrsenstva da mogu da zive vecno...
a sada sve sto se desava je posledica toga sto ima zla i sto ljudi cine zlo...
Zato je bitno da covek sam izabere da bude na strani dobra, da se odupre zlu i na taj nacin pomaze i covecanstvu...
Ljubav i pravednost su vrline i osobine Boga i Bog ceni i visoko vrednuje takve ljude...
a Biblija sadrži moralna merila koja su data svim ljudima i samo Bog koji nas je stvorio mzoe dati i znati sta je za coveka najbolje.
Ko ne slusa Boga imace posledici i sada i u buducnosti.
a Pravednicima ce dati vecni zivot na Zemlji.
ne vredi...idalje ne kapiraš...

Koslav75

Domaćin
Poruka
4.172
nisi baš shvatio šta sam pisao?
Не знам ко није схватио, ти си изјавио следеће:

Osuđujem i to što što vernici ne grade nikakav osećaj za etiku samki nego se drže crno belih definicija koje je postavila gomila anonimnih mudraca iz bronzanog doba koji ni sami nisu imali neki dobar osećaj za to jer su živeli u nasilnom,robovlaničkom,mizoginično-patriarhalnom društvu za koje je "nemoj da ubiješ komšiju da mu porobiš decu,ukradeš ženu,kuću,stoku i imanje" bila nova ideja koja zvuči kao da je inspirisana bozanskom pravičnošću.
Значи изнио си сасвим површну тврдњу која нема везе са везом, зато сам ти рекао да прочиташ бар нешто од Серафима који је живиу у 18-19 вијеку, чисто да видиш како су његове мисли и поуке примјењиве и данас, те су много дубље него што ти мислиш.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
ne vredi...idalje ne kapiraš...
kapiram ja i tebe nego ne ti mene
a ti imas svoju percepciju
ja pisem objektivnosti moralnih merila
nije isto sta je eticki ispravno i necija percepcija toga
Biblija sadrži moralna merila koja je Bog postavio a ne ljudska merila
i ne moramo da se pitamo zasto nastaju zemljotresi poplave nepogode
Biblija nam daje odgovore na sve sto se sada desava
samo je treba razumeti na ispravan nacin..
.Danas se podazumeva da nije ok ubiti nekog ne danas nego oduvek
Bog nam je dao zivot i samo on ga moze oduzeti.
Takav je moralan zakon za coveka

Poslednja izmena:

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
Ne lepo sam ti naglasila verom se covek spasava
a vera bez dela je mrtva
tako je prema Bibliji zar ne
Sada si se bolje razgranicila.
Da dela nisu i ne mogu da budu nas projekt.
Ona mora da budu natrpirodno pokrenuta silom odozgo i ne u svojo sili.
Zato se za mnoge kaze ovako:
2. Timotiju 3,5Koji imaju obličje pobožnosti, a sile su se njezine odrekli. I ovijeh se kloni.
Dela svojom silom nisu ta dela.
Ona su pokrenuta silom koju daje Duh sveti.
Tada su to ta dela.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Sada si se bolje razgranicila.
Da dela nisu i ne mogu da budu nas projekt.
Ona mora da budu natrpirodno pokrenuta silom odozgo i ne u svojo sili.
Zato se za mnoge kaze ovako:
2. Timotiju 3,5Koji imaju obličje pobožnosti, a sile su se njezine odrekli. I ovijeh se kloni.
Dela svojom silom nisu ta dela.
Ona su pokrenuta silom koju daje Duh sveti.
Tada su to ta dela.
Tako sam i prvi put napisala.
Da tacno je to, bitno je kakav je neko u srcu iznutra a ne samo da neko ima oblicje poboznosti.
Ali opet psie "Vera bez dela je mrtva."
Misli se na dela vere.

Poslednja izmena:

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
Tako sam i prvi put napisala.
Da tacno je to, bitno je kakav je neko u srcu iznutra a ne samo da neko ima oblicje poboznosti.
Ali opet psie "Vera bez dela je mrtva."
Misli se na dela vere.
Vera je poverenje i zajedncia sa Bogom.
Iz te zajednice Bog cini dela kroz nas ako mu to dopustimo.
Neki hriscani se stalno trude da ugode Bogu kako bi ga umilostivili ili da delima ucine nesto za svoje spasenje.
Ne postoji nista sto mi mozemo da ucinimo da ga umilostivimo ili se spasimo, Bog je taj koji sve cini.
Filipljanima 2,13Jer Bog je, koji čini u vama, da hoćete i izvršite, kako mu je ugodno.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Vera je poverenje i zajedncia sa Bogom.
Iz te zajednice Bog cini dela kroz nas ako mu to dopustimo.
Neki hriscani se stalno trude da ugode Bogu kako bi ga umilostivili ili da delima ucine nesto za svoje spasenje.
Ne postoji nista sto mi mozemo da ucinimo da ga umilostivimo ili se spasimo, Bog je taj koji sve cini.
Filipljanima 2,13Jer Bog je, koji čini u vama, da hoćete i izvršite, kako mu je ugodno.
Da tako je.
Zato se i kaze da se spasavamo verom.
Ali je neodvojivo i ono da je
vera bez dela mrtva.

Evo iz jakova 2

14 Šta pomaže, braćo moja, nekome da reče da ima veru, ako nema dela? Može li ga vera spasti? 15 Ako su brat ili sestra goli, ili nemaju šta da jedu, 16 i reče im koji od vas: "Idite s mirom, grejte se i nasitite se," a ne da im potebe telesne, šta to pomaže?
17 Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi.
18 Ali neko može reći: "Ti imaš veru, a ja imam dela; pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih." 19 Ti veruješ da je jedan Bog; dobro činiš: i zli duhovi veruju i dršću.
20 Hoćeš li razumeti, čoveče tašti, da je vera bez dela mrtva?

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
27.207
Da tako je.
Zato se i kaze da se spasavamo verom.
Ali je neodvojivo i ono da je
vera bez dela mrtva.

Evo iz jakova 2

14 Šta pomaže, braćo moja, nekome da reče da ima veru, ako nema dela? Može li ga vera spasti? 15 Ako su brat ili sestra goli, ili nemaju šta da jedu, 16 i reče im koji od vas: "Idite s mirom, grejte se i nasitite se," a ne da im potebe telesne, šta to pomaže?
17 Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi.
18 Ali neko može reći: "Ti imaš veru, a ja imam dela; pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih." 19 Ti veruješ da je jedan Bog; dobro činiš: i zli duhovi veruju i dršću.
20 Hoćeš li razumeti, čoveče tašti, da je vera bez dela mrtva?
Ko je ovde rekao da dela nece biti?
Govorim odakle doalze ta dela.
To nisu nasa dela.
Ona moraju da budu pokrenuta silom odozgo.
Ako nemamo to iskustvo onda nemamo pravu zajednicu sa Bogom i nemamo prava dela vec dela u svojoj sili.
Znam da su dela kod vas potrebna da se dopadnete bogu.
Imam vasu knjigu koja kaze, sta nam treba ciniti da se dopadnemo bogu?

Mí smo mu se vec dopali pre nego smo i rodjeni.
Kaze cak i pre nego ej svet stvorio.

aeternum

Poznat
Banovan
Poruka
8.473
Ko je ovde rekao da dela nece biti?
Govorim odakle doalze ta dela.
To nisu nasa dela.
Ona moraju da budu pokrenuta silom odozgo.
Ako nemamo to iskustvo onda nemamo pravu zajednicu sa Bogom i nemamo prava dela vec dela u svojoj sili.
Znam da su dela kod vas potrebna da se dopadnete bogu.
Imam vasu knjigu koja kaze, sta nam treba ciniti da se dopadnemo bogu?

Mí smo mu se vec dopali pre nego smo i rodjeni.
Kaze cak i pre nego ej svet stvorio.
Nisam to ni rekla, slazem se sa tobom samo sam citirala stihove iz Jakova koji su lepi :)
kao dopunu za misao da je vera bez dela mrtva

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.