Quantcast

Око 19 одсто младих у БиХ није прочитало ниједну књигу

LorneMalvo

Ističe se
Poruka
2.682
Rekoh ja, ti si živi dokaz da su muslimani balvani :hahaha:
Takva je praksa na zapadu
Nadji onaj video Seselja iz haga gde je svjedocio kao ekspert onaj matematicar i fizicar Entoni Obersal sa Oksforda
I Seselj ga pita znate li sta je to imaginarni broj i tako neka opsta pitanja iz fizike i matematike a ovaj nema pojma.I onda kaze gospodine Seki nema potrebe sve da pmatim kad mi zatreba ukucam i dobijem te info

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
37.267
Nadji onaj video Seselja iz haga gde je svjedocio kao ekspert onaj matematicar i fizicar Entoni Obersal sa Oksforda
I Seselj ga pita znate li sta je to imaginarni broj i tako neka opsta pitanja iz fizike i matematike a ovaj nema pojma.I onda kaze gospodine Seki nema potrebe sve da pmatim kad mi zatreba ukucam i dobijem te info
Na zapadu se čitaju knjige, nije ti to tvojih 23 posto :kafa:

capitosinora

Iskusan
Poruka
6.901

Rayela

Buduća legenda
Poruka
44.436
Не признајемо те резултате, дајте резултате за Српску.
Ja ne znam kako je u Bosni ( sa sve Hercegovinom), znam da je u Srbiji nacionalna katastrofa
sa necitanjem. Danas se i gimnazija i fakulteti ( drustvene nauke) zavrsavaju bez ijedne
procitane knjige.

arco

Ističe se
Poruka
2.459
Zasto ces citati knjige?
Cak sam i doktorski rad tako zavrsio. Nasao doktorski rad nekog spanca i samo ga preveo. Kao da ce to oni nekad otkriti u Bosni!!!
Nadam se da se salis a ako se ne salis ti onda nisi nikakav doktorski rad zavrsio nego si plagirao i treba ti ga oduzeti.......to se zove lopovluk

Inace se slazem s tobom za sve.
Kao neko ko je zavrsio knjizevnost priznajem da od tad ne citam lepu knjizevnost vec samo strucnu. Citati ljubavne romane i slicne gluposti je isto sto i gledati Zadrugu. Isti nivo intelekutalnog naprezanja.

Stare generacije iz nekog razloga vole da se prave pametne nad glupim mladim ljudima iako mi imamo mnogo vise informacija dostupno, gotovo svi od malih nogu znaju da koriste racunare i razne programe. Mnogo vise putujemo od nasih roditelja i generalno stariji su potpuno ostali izgubljeni u novom vremenu jer su rodjeni i odrasli u duhu komunizma i ne mogu da se rese toga.

Problem novih generacija je skola koja je beskrajno dosadna i tu treba jedan veliki apdejt.

Rayela

Buduća legenda
Poruka
44.436
Nadam se da se salis a ako se ne salis ti onda nisi nikakav doktorski rad zavrsio nego si plagirao i treba ti ga oduzeti.......to se zove lopovluk

Kao neko ko je zavrsio knjizevnost priznajem da od tad ne citam lepu knjizevnost vec samo strucnu. Citati ljubavne romane i slicne gluposti je isto sto i gledati Zadrugu. Isti nivo intelekutalnog naprezanja.

Stare generacije iz nekog razloga vole da se prave pametne nad glupim mladim ljudima iako mi imamo mnogo vise informacija dostupno, gotovo svi od malih nogu znaju da koriste racunare i razne programe. Mnogo vise putujemo od nasih roditelja i generalno stariji su potpuno ostali izgubljeni u novom vremenu jer su rodjeni i odrasli u duhu komunizma i ne mogu da se rese toga.

Problem novih generacija je skola koja je beskrajno dosadna i tu treba jedan veliki apdejt.
Ti si kao studirao neku knjizevnost i sada citas "strucnu"literaturu jer ne volis ljubavne romane i nekakve Zadruge?
Nisi ti nista studirao.
Knjizevnost je i Kant, Hegel, Dante, knjizevnost su i silni Grci i Rimljani, istorija knjizevnosti
ne moze da se procita za deset ljudskih zivota.
Zasto bi mene zanimale "informacije"? Sta s njima da pocnem?
I ne, roditelji su mnogo vise putovali od mladjih ( barem balkanskih) generacija.

Rayela

Buduća legenda
Poruka
44.436
A zašto se apostrofiraju samo Muslimani/Bošnjaci?

Tema jest senzacionalistički predstavljena (sva ta "istraživanja" su, realno, šarlatanstvo)- no po čem bi samo muslimani, a ne i katolici i pravoslavni bili u tom krugu nezainteresiranih za čitanje?
Zato sto raznorazne balkanske budaletine nase muslimane "drze" za neke glupe i zatucane ljude
jer nikada u ruci nisu imali knjigu izdatu u Sarajevu, a i sam znas da su najknjige bile iz Sarajeva.

Muharem Pervic
Jединствена је личност у српској новијој културној историји и један је од најзначајнијих критичара у периоду од Другог светског рата до данас. Књижевну критику и есеје објављивао је у “Политици“ и “Нину“, а позоришном критиком и теоријом бави се од 1958. године. Критику је претворио у облик позоришног есеја. Као књижевни и позоришни критичар учествовао је у раду бројних жирија и био председник жирија за избор дванаест најбољих српских писаца од 1945. до 1985. године.
Био је један од приређивача првог издања сабраних дела Иве Андрића и аутор више студија и књига о језику, поетици, позоришту, књижевности, филозофији, као и телевизијске серије о послератном културном и уметничком живот - „Како се калио челик и остало”.

arco

Ističe se
Poruka
2.459
Ti si kao studirao neku knjizevnost i sada citas "strucnu"literaturu jer ne volis ljubavne romane i nekakve Zadruge?
Nisi ti nista studirao.
Knjizevnost je i Kant, Hegel, Dante, knjizevnost su i silni Grci i Rimljani, istorija knjizevnosti
ne moze da se procita za deset ljudskih zivota.
Zasto bi mene zanimale "informacije"? Sta s njima da pocnem?
I ne, roditelji su mnogo vise putovali od mladjih ( barem balkanskih) generacija.
1. Ja nisam kao studirala nego sam to i zavrsila (drzavni faks).
2.Ne volim beletristiku jer mi se smucila. Posebno prezirem ljubavne pateticne romane. Zadrugu ne gledam.
3. Ja vrlo dobro znam sta je knjizevnost ne moras ti da mi nabrajas autore.
4. To sto tebe informacije ne zanimaju to je tvoj izbor kao sto mene ne zanima lepa knjizevnost. To je moj izbor.
Ja volim informacije, strane jezike, recnike, metodologije i slicno.
5. Kada bi se svi ljudi u mojoj blizoj i daljoj rodbini skupili ne bi imali "kilometara" koliko ih imam ja sama.

JankoTheGreat

Veoma poznat
Poruka
11.439

Skola je prevazidena i tamo ubijaju u pojam decu raznim glupostima. Treba ukinuti ili maksimalno umanjiti casove istorije, knjizevnosti i slicno. To je besmisleno. Treba povecati broj casova informatike, stranih jezika (engleski uvesti od 1og razreda) i ekonomije (da uce kako da naprave pare). Ostalo je suvisno. Manje vise

Danasnje skole su potpuno prevazidene i tu se ulupa ogroman novac bez potrebe. Npr nema potrebe za tolikim univerzitetima. Casovi se mogu pratiti putem video linka. Jedan profa moze da predaju za 100.000 studenata.

U FR su vec poceli sa tim. U manjim mestima mozes da pratis casove putem video linka. Opstina obezbedi salu sa velikim ekranom i tu mogu da dodu da prate nastavu. Tako neko sa juga Francuske moze da prati casove od Paris Nanterre. To pod jedan omogucava studentu da ustedi novac jer ne mora placati kiriju za neku garsonijeru u Parizu. Moze da studira iz svog sela. Sve je stavljeno na podcast tako da moze da radi reply do besvesti. Ne mora da kupuje knjige jer je sve u PDF formatu itd itd....

Neke fakultete mozemo i ukinuti. Kao npr za strane jezike. To je prevazideno. Svako danas moze da nauci jezik sam kod kuce. A najbolji nacin je da odes ziveti/raditi u drugu drzavu. Ja sam radio i nekoliko drzava i tako naucio par jezika. Dovoljna je 1-2 boravka i savladao si jezik. Bolje je provesti 5 godina u 2-3 drzave i nauciti 2-3 jezika nego provesti 5 godina na faksu da bi naucio jedan

Plus sto kada si vani mozes i da radis i tako ne gubis ni sa te strane. Upisati fakultet da bi naucio strani jezik je debilnost.

arco

Ističe se
Poruka
2.459
Skola je prevazidena i tamo ubijaju u pojam decu raznim glupostima. Treba ukinuti ili maksimalno umanjiti casove istorije, knjizevnosti i slicno. To je besmisleno. Treba povecati broj casova informatike, stranih jezika (engleski uvesti od 1og razreda) i ekonomije (da uce kako da naprave pare). Ostalo je suvisno. Manje vise

Danasnje skole su potpuno prevazidene i tu se ulupa ogroman novac bez potrebe. Npr nema potrebe za tolikim univerzitetima. Casovi se mogu pratiti putem video linka. Jedan profa moze da predaju za 100.000 studenata.

U FR su vec poceli sa tim. U manjim mestima mozes da pratis casove putem video linka. Opstina obezbedi salu sa velikim ekranom i tu mogu da dodu da prate nastavu. Tako neko sa juga Francuske moze da prati casove od Paris Nanterre. To pod jedan omogucava studentu da ustedi novac jer ne mora placati kiriju za neku garsonijeru u Parizu. Moze da studira iz svog sela. Sve je stavljeno na podcast tako da moze da radi reply do besvesti. Ne mora da kupuje knjige jer je sve u PDF formatu itd itd....

Neke fakultete mozemo i ukinuti. Kao npr za strane jezike. To je prevazideno. Svako danas moze da nauci jezik sam kod kuce. A najbolji nacin je da odes ziveti/raditi u drugu drzavu. Ja sam radio i nekoliko drzava i tako naucio par jezika. Dovoljna je 1-2 boravka i savladao si jezik. Bolje je provesti 5 godina u 2-3 drzave i nauciti 2-3 jezika nego provesti 5 godina na faksu da bi naucio jedan

Plus sto kada si vani mozes i da radis i tako ne gubis ni sa te strane. Upisati fakultet da bi naucio strani jezik je debilnost.
Sve se slazem sa tobom. Kod nas hoce sad da uvedu kineski. Kao nema profesora.I sta cemo sad. Treba sad zaposliti stotine profesora koji ce manje vise vrteti A1-A2 nivo narednih 20 godina. Uz to treba im dati platu i sve uz to.

Napravis onlajn kurs , okacis na net- deca iz cele Srbije mogu da gledaju kurseve i onda se prijave na polaganje u neki veci grad ili odrade testove u svojoj skoli koje nadgleda bilo koji nastavnik.

Ne.

Kod nas sve mora komplaikovano i sto je najgore NEEFIKASNO.

Urvan Hroboatos

Iskusan
Poruka
5.220
Zato sto raznorazne balkanske budaletine nase muslimane "drze" za neke glupe i zatucane ljude
jer nikada u ruci nisu imali knjigu izdatu u Sarajevu, a i sam znas da su najknjige bile iz Sarajeva.

Muharem Pervic
Jединствена је личност у српској новијој културној историји и један је од најзначајнијих критичара у периоду од Другог светског рата до данас. Књижевну критику и есеје објављивао је у “Политици“ и “Нину“, а позоришном критиком и теоријом бави се од 1958. године. Критику је претворио у облик позоришног есеја. Као књижевни и позоришни критичар учествовао је у раду бројних жирија и био председник жирија за избор дванаест најбољих српских писаца од 1945. до 1985. године.
Био је један од приређивача првог издања сабраних дела Иве Андрића и аутор више студија и књига о језику, поетици, позоришту, књижевности, филозофији, као и телевизијске серије о послератном културном и уметничком живот - „Како се калио челик и остало”.
To je tek početak. Bošnjaci/Muslimani su doživjeli pravu eksploziju izdavaštva i pisane kreativnosti s ratom i poslije njega. Naravno, na historiografskom području tu ima dosta mitomanije (kod kog nema?), no tko i površno prati izdavaštvo zna o čem govorim.

Gore navedeni tekst spada u kategoriju zabavnih i senzacionalističkih burgija u kojima ima i nešto istine, no život je daleko složeniji. Orijentacija na AV kulturu jest zanimljiva, no to daleko nadilazi ovakve pisanije.

JankoTheGreat

Veoma poznat
Poruka
11.439

Vidi. Ovaj je retard.
U svojih 50 godina ima 0 dana radnog staza.
Udao se. To jeste vencao sa zenom koja ima stan i tu je uselio.
Kada je bio rat pobegao je iz Bosne i primao socijalu u EU.

Dakle u tom liku imas 50 godina parazitiranja.

Za mene su takvi ljudi...... NULA....

No u Sarajevu se naslo 4000+ krezavih zgubidana koji su glasali za njega i zakacili ga na sisu javog budzeta. A onda kukaju kako je sve propalo. Parazit od prvog do poslednjeg dana.

Poruka
63.623
Петина!? Реално бар трећина ни у Енглеској није никад прочитала ни једну књигу, а не у некаквом смрадном вилајету на мрачном Балкану.

Није то ни чудно ни лоше. Књиге нису за сваког. Образовање није за сваког. Култура није за сваког.

Rayela

Buduća legenda
Poruka
44.436
To je tek početak. Bošnjaci/Muslimani su doživjeli pravu eksploziju izdavaštva i pisane kreativnosti s ratom i poslije njega. Naravno, na historiografskom području tu ima dosta mitomanije (kod kog nema?), no tko i površno prati izdavaštvo zna o čem govorim.

Gore navedeni tekst spada u kategoriju zabavnih i senzacionalističkih burgija u kojima ima i nešto istine, no život je daleko složeniji. Orijentacija na AV kulturu jest zanimljiva, no to daleko nadilazi ovakve pisanije.
Skoro sve knjige ( izuzimam tu Krlezu ;) ) koje imam izdavac je Svjetlost Sarajevo.

Urvan Hroboatos

Iskusan
Poruka
5.220
...
Hahahh, tebe je vrijeme pregazilo. Kakva informatika i engleski. Sudeći po veleumnim novinskim pisanijama, to je dosadna prošlost.....
https://www.6yka.com/novosti/pismeni-rad-srednjoskolca-mnogima-u-regionu-otvorio-je-oci

562720

Rayela

Buduća legenda
Poruka
44.436

Ti od skole imas dva razreda i veliki odmor, zato i zagovaras ukidanje skola.
Na Amerikanistici se svasta uci, ali nikako jezik, isto vazi za recimo i Anglistiku, Germanistiku.
Ako tako nihilisticki modernisticki posmatras zivot onda nije potrebna ni medicina, fizika, psihologija
( Prava su za mene jedini fakultet koji svaka budala moze da zavrsi i preko daljinskih kurseva, ali kako
znamo, ne moze ni to).
I da u Francuskoj obicno ovi koji su sa daljinskog uprtavljaca zavrsili kurseve imaju velikog
uspeha i izgleda na uspeh:D

Urvan Hroboatos

Iskusan
Poruka
5.220
Skoro sve knjige ( izuzimam tu Krlezu ;) ) koje imam izdavac je Svjetlost Sarajevo.
Krležu je u ex-SFRJ najbolje objavio isto sarajevski izdavač, "Oslobođenje".

No ne treba biti jednostran, bilo je vrlo dobrih izdavača na hrvatskom i srpskom (i bošnjačkom) jezičnom prostoru, no velika je većina propala, i to nije bila nikakva bogomdana nužnost. Jedan dio je morao propasti zbog niz faktora, no bar 70% od nestalih- nije. A nestali su bez traga.....