Quantcast

Ogromni ljudski skeleti u Nišu pronađeni pre nekoliko godina

Slaven777

Buduća legenda
Poruka
49.946
Srušen mit o “džinovskim skeletima”

g

Skeleti koji su iskopani prilikom izgradnje niškog Podzemnog prolaza ne pripadaju “nadljudima” visokim 3 metra, ali pokazuju da je i u Rimsko doba na teritoriji Niša postojala ulica tamo gde se nalazi i danas, kažu arheolozi.

Iako na slikama iz tog perioda izgleda drugačije, arheolog Toni Čerškov, koji je učestvovao u istraživanjima, objašnjava da je reč o skeletima sasvim uobičajenih dimenzija.
- To je potpuno uobičajena nekropola. Nije bilo dužeg skeleta od 184 centimetara. Čak i da dodamo tkivo na to neće biti viši od 190. Nije bilo nikakvih spektakularnih dimenzija niti “nadljudi”, kako se govorilo - kaže Čerškov.
Autor prepoznatljivih fotografija, Dušan Mitić Car potvrđuje da skeleti na fotografijama nastalim 1990. godine nisu 3 metra dužine i da nije reč o “džinovskim ljudima” kako se povremeno moglo čuti.
- Reč je tome da je ugao slikanja bio takav da oni na fotografijama deluju mnogo veći nego što zaista jesu - objašnjava Mitić.
s

Dodaje da su prema njegovoj slobodnoj proceni oni mogli biti dugi oko 2 metra ili nešto manje od toga.

Arheolog Čerškov dodaje da jedina “zanimljivost” u vezi skeleta pronađenih u sadašnjoj Obrenovićevoj ulici jeste to što potiču iz II i III veka.
- Ta nekropola je pokazala da je ova ulica uvek bila “komunikacija”. Na mestu gde se ona sada nalazi bila je ulica i u Rimu, tako da u gradu imamo jednu od najstarijih ulica na Balkanu - objašnjava Čerškov.
On kaže da su se u tom periodu ljudi sahranjivani pored puta, a ne na posebnom mestu određenom za tu svrhu.
- Ne mora da znači da se to poklapa sa sadašnjom ulicom, možda je malo izmaknuta levo ili desno, ali pravac je taj - kaže Čerškov.
Prema rečima arheologa, pronađeni grobovi govore u prilog tome da je sadašnja centralna niška gradska ulica i u II i III veku bila značajna.

https://www.juznevesti.com/Kultura/Srusen-mit-o-dzinovskim-skeletima.sr.html

Ova urbana legenda je iz 2013. godine, odavno razrešena.

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.488
Moja baba je iz Niša, seća se toga, ona kaže da su ih ljudi po nišu zvali Džinovi i da su bili zaista ogromni, medjutim ceo slucaj se zataškao. Niko ne zna gde su te kosti završile..Upoznao sam jednog doktora koji mi je pričao da je isti slučaj bio i u Krupi na Vrbasu pre 30 godina...Našao sam i neke očevidce iz Niša koji su bili prisutni pri iskopavanju..Kad god pokušate da objavite ovo na društvene mreže blokiraju vam post i brišu...

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.488

g

Skeleti koji su iskopani prilikom izgradnje niškog Podzemnog prolaza ne pripadaju “nadljudima” visokim 3 metra, ali pokazuju da je i u Rimsko doba na teritoriji Niša postojala ulica tamo gde se nalazi i danas, kažu arheolozi.

Iako na slikama iz tog perioda izgleda drugačije, arheolog Toni Čerškov, koji je učestvovao u istraživanjima, objašnjava da je reč o skeletima sasvim uobičajenih dimenzija.

Autor prepoznatljivih fotografija, Dušan Mitić Car potvrđuje da skeleti na fotografijama nastalim 1990. godine nisu 3 metra dužine i da nije reč o “džinovskim ljudima” kako se povremeno moglo čuti.

s

Dodaje da su prema njegovoj slobodnoj proceni oni mogli biti dugi oko 2 metra ili nešto manje od toga.

Arheolog Čerškov dodaje da jedina “zanimljivost” u vezi skeleta pronađenih u sadašnjoj Obrenovićevoj ulici jeste to što potiču iz II i III veka.

On kaže da su se u tom periodu ljudi sahranjivani pored puta, a ne na posebnom mestu određenom za tu svrhu.

Prema rečima arheologa, pronađeni grobovi govore u prilog tome da je sadašnja centralna niška gradska ulica i u II i III veku bila značajna.

Ko zna sta je tu po sredi...Čitao sam ovo i ranije i pokazivao ljudima al su oni negirali. Čovek možda brani svoju diplomu..Isti ti koji su odneli ove dzinovske kosti su deo mašine kao i ti arheolozi. Čast izuzetcima.

difrent from others...

Veoma poznat
Poruka
12.432
знаш шта, метар деведесет је огромно за оно доба и тај народ. Они су и данас метар и жилет у просеку.

znaci starosti kostiju nisu diskutabilne, samo velicina?
:per:

ona razbojnicka banda sa sve carom dusanom kolike su konjine bile?

Slaven777

Buduća legenda
Poruka
49.946
Ok je to sto Slaven kaze , ali gde su smesteni sad bas ti pronadjeni pa da se onda zaokruzi prica.
Koliko shvatam, jedan deo priče ove teme je oko glasine koja se ponela oko veličine skeleta zahvaljujući jednom prilično slobodnom tumačenju fotografije...a što se tiče drugog dela, koliko razumem, celo to nalazište (pre nego što je uopšte i stiglo da postane pravi arheološki lokalitet) bilo je zatrpano do sredine 2015. godine: https://www.juznasrbija.info/?view=lat&action=news&id=slika-dana-sta-je-zatrpano-u-centru-nisa

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
10.791
знаш шта, метар деведесет је огромно за оно доба и тај народ. Они су и данас метар и жилет у просеку.
To je doba kad su Goti provalili u Rimsko carstvo, možda su to i neki domaći Dinaroidi, ako su danas među najvišima na svijetu, nisu ni tada valjda bili manji.

Slaven777

Buduća legenda
Poruka
49.946
Moja baba je iz Niša, seća se toga, ona kaže da su ih ljudi po nišu zvali Džinovi i da su bili zaista ogromni, medjutim ceo slucaj se zataškao. Niko ne zna gde su te kosti završile..Upoznao sam jednog doktora koji mi je pričao da je isti slučaj bio i u Krupi na Vrbasu pre 30 godina...Našao sam i neke očevidce iz Niša koji su bili prisutni pri iskopavanju..Kad god pokušate da objavite ovo na društvene mreže blokiraju vam post i brišu...
Da li je ovo tvoje, lično iskustvo? Jesi li probao?

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000
ona razbojnicka banda sa sve carom dusanom kolike su konjine bile?
Интернет каже 2 метра минимум. Сва срећа да су Срби у то доба имали метрички систем и могли су то лако изразити. А интернет каже да је Душан имао 214 центиметара, мада мени моја баба каже да је имао 3 метра, али су то заташкали агенти Ватикана и то се заборавило (није се смело причати)...

Alter_Ego_

Buduća legenda
Poruka
44.548
Да.

Бабе су одувек све знале.

Crni_Georgije

Aktivan član
Poruka
1.078

g

s

Kako lažu bečko berlinska goveda...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.